Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Značkový háček Owner vs. Levný háček Fudo

14.11.2014 vložil HaD | Háčky | zobrazeno: 9.446×

Každý z nás má svou oblíbenou značku háčků a dokonce upřednostňuje i určitý tvar háčků. Je to přirozené, neboť k tomuto stavu poznání dospěl každý z nás určitými zkušenostmi a hlavně okamžiky, kdy ho oblíbené háčky podržely. Dá se říci, že v těchto věcech má každý rybář jasno a příliš v nich neexperimentuje. Je to dáno i tím, že rozdíl v ceně představuje často jen pár korun (v lepším případě desetikorun korun). Vyměnit vyzkoušenou věc za nějakou nejistotu? „Za to mi to přece nestojí!“ řekne si rybář a raději zůstane u oblíbené značky. My se nyní podíváme, zda to má smysl hledat něco nového, popřípadě se držet vyzkoušených věcí. Pro porovnání jsem si vzal dva zástupce háčků značek Owner a Fudo a porovnal jsem háčky s očkem a lopatkou.

Text a foto: Milan Rozsypal

Značkový háček Owner

Značkový háček Owner Značkový háček Owner Značkový háček Owner Značkový háček Owner Značkový háček Owner Značkový háček Owner

 

OWNER – legendární japonský výrobce háčků s velkou tradicí a širokým sortimentem výrobků. Jeho háčky, prosluly svou kvalitou a spolehlivostí. Jsou oblíbené mezi lovci dravých ryb, ale hlavně mezi rybáři lovícími kapry na plavanou a feeder. Jako příklad neustálého vývoje uvádím novou sérii háčku CARP TAFF (obr. OWNER)

 

HÁČKY S LOPATKOU


OWNER 50339 velikost 2/0 – s lopatkou

(počet ks v balení 9), prodejní cena cca 40-45 Kč/balení

Přednosti: 

+ kvalitní zpracování tvarované špičky háčku

+ plochá (bajonetová) část špičky háčku znesnadňuje při dlouhodobém zdolávání vyříznutí háčku z rybí tlamy (obr. DSC06346 )

+ výborná kvalita zpracování celého háčku

+ balení obsahuje údaje o průměru těla háčku i nákres postupu při navazování háčku  

Zápory: 

- vyšší cena

- menší počet kusů

 

HÁČKY S OČKEM

Kdysi mi při nákupu háčků v prodejně koukl přes rameno jeden zasvěcený odborník na lov kaprů a zhrozil se: „Proboha! Co to kupujete!? Háček s lopatkou? Vždyť to je mrtvola!“ zvolal rozhořčeně. „A proč?“ zeptal jsem se nesměle. „To ví přece každé malé dítě! O hranu ploché části lopatky se při zdolávání vlasec vždy nakonec ubrousí!“ dodal na vysvětlenou. Tehdy jsem si poprvé koupil háčky s očkem. Nikoliv proto, že bych měl obavu o ztrátu ryby, ale spíše jsem doufal, že mi očko háčku usnadní navázání přídavné montáže, která bude umístěna mimo háček. Díky tomu jsem mohl provedl i srovnání háčků s očkem:

 

OWNER 50355 velikost 1/0 – s očkem

(počet ks v balení 8), prodejní cena cca 40-45 Kč/balení 

 

Levný háček Fudo

Levný háček Fudo Levný háček Fudo Levný háček Fudo Levný háček Fudo Levný háček Fudo Levný háček Fudo

 

FUDO – japonský nováček na našem trhu, který není mezi našimi rybáři zatím příliš znám. I když má užší sortiment než výše uvedený věhlasný výrobce, tvrdí, že kvalitou použitého materiálu, technologií i zpracováním háčků patří mezi přední světové výrobce této rybářské bižuterie. Jako zajímavost uvádím i nové trendy v úpravě háčků FUDO.

Laserová úprava lopatky háčku by měla napomáhat lepšímu držení vlasce na válcovém dříku háčku a současně spolu s vybráním v ploché části lopatky by měla bránit pootáčení vlasce mimo lopatku. 

Pozoruhodné je také nové trojúhelníkové ostří háčků hodně podobné ostří háčků Owner.

 

HÁČKY S LOPATKOU

 

FUDO 1001 velikost 2/0 – s lopatkou 

(počet ks v balení 14), prodejní cena cca 40-45 Kč/balení

Přednosti:

+ jednoznačně dobrá cena 

+ větší počty kusů

+ velmi dobrá kvalita zpracování háčků

+ vznikající ostrost špičky háčku obr. DSC06340

Zápory:

- při dlouhodobém zdolávání je (v porovnání s háčkem OWNER) větší pravděpodobnost vyříznutí, neboť tento druh háčku nemá bajonetové ostří

 

HÁČKY S OČKEM

 

FUDO 1101 velikost 4/0 – s očkem (velikostně shodné s OWNER 50355 velikost 1/0)

(počet ks v balení 14), prodejní cena cca 40-45 Kč/balení

 

Klady

+ kvalitně uzavřená očka
+ velmi dobrá kvalita zpracování háčků
+ vynikající ostrost jehlové špičky háčku

Klady

+ kvalitně uzavřená očka
+ výborná kvalita háčků
+ vynikající ostrost jehlové špičky háčku
+ výhodná cena
+ větší počet háčků v jednom balení

Zápory

- tento druh háčku nemá bajonetové ostří
- vyšší cena
- malý počet kusů

Zápory

- nemá bajonetové ostří

Závěrečné zhodnocení

Háčky s lopatkou

Ačkoliv jsem se snažil o nestranný pohled, tak musím přiznat, že při navazování nového háčku jsem měl vždy tendenci sáhnout nejprve po vyzkoušeném a léty prověřeném háčku OWNER. Myslím si, že bajonetové ostří háčků Owner je vhodnější pro razantní nebo dlouhodobé zdolávání zaseknuté ryb. V průběhu roku snažil držet zásady – jeden háček OWNER na jeden plavačkový prut a druhý háček FUDO na další prut. Často rybařím poblíž potopených stromů. Ztrátovost háčků v takto zarostlých vodách je poměrně velká. To mi také pomáhalo vytrvat v tomto předsevzetí a zkoušet dál lacinější varianty háčků. Za sebe mohu říci, že se mi háčky FUDO zdají ostřejší a že lépe pronikají do rybí tkáně. To je ale spíše dáno konstrukčním – jehlovitým provedením špičky háčku. Žádný kapr mi z nich také neutekl a tak proti nim nemohu nic namítat. Kdybych rybařil jen na čistých a nezarostlých vodách, tak bych zůstal věrný háčkům OWNER. Teď ale vím, že až přijdu o všechny tyto drahé háčky, určitě si příště koupím háčky FUDO a nebude to jenom kvůli těm několika desetikorunám, které ušetřím na jednom balení háčků.

Háčky s očkem

Již na první pohled je více než jasné, že při porovnání háčků s očkem je OWNER 50355 velikost 1/0 podstatně dražší cca 5 Kč/ks (8ks/balení). FUDO 1101 velikost 4/0 vyjde cca na 3 Kč/ks (14ks/balení). To už je docela rozdíl mít za stejné peníze skoro dvakrát takové množství háčků. Pozoruhodné na tom je, že ani po několikaměsíčním testování a ani při bližším srovnání mezi háčky nenaleznete žádný podstatný rozdíl. Dokonce bych řekl, že jsou z jedné výrobní linky a jednoho výrobního závodu. Tady je pro mě vítěz jednoznačný – FUDO. Ve prospěch těchto háčků hovoří také líbivá politika, kterou se firma FUDO HOOKS snaží oslovit rybáře. Cena balení háčků FUDO je stejná, ale jen s tím rozdílem, že u menších velikostí háčků rostou počty kusů v balení třeba až na 20 ks. Což je pro každého rybáře velmi příjemné zjištění.

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Pátek 5. prosince 2014 v 0:06® Jarda Š.

super rybar> Zrovna u těchto Ownerů jsem si jednou koupil balení, kde se háčkům lopatky snadno ulamovaly a kvůli tomu jsem i ztratil rybu. Jinak mi ale na feeder vyhovují a používám je poměrně často.

Úterý 18. listopadu 2014 v 9:31® superweb
superweb

Uz nejakych 5 – 7 let mam jako nejpouzivanejsi a nejoblibenejsi hacek pri kaprarine Fudo Slider Carp a jsem s nim naprosto spokojen. Poslednich par let musim objednavat ve vetsim mnozstvi ze Slovenska, protoze je k nam prestali dovazet, ale i tak se jich drzim. Dobra cena, nikdy se zadny nezlomil, kdyz je zapotrebi jde lehce zamacknout protihrot a ryb mi z nich pada naproste minimum. Na Slider carp vel. 4 mam nejvetsiho zdolaneho kapra 23kg :)

Neděle 16. listopadu 2014 v 18:08® Mrakoš

Vloudilo se vám tam pár chybek.

Díky tomu jsem mohl provedl i srovnání háčků s očkem.

  • vznikající ostrost špičky háčku obr. DSC06340
  • větší počty kusů

V průběhu roku snažil držet zásady

Neděle 16. listopadu 2014 v 0:16® Vladis
Vladis

Owner 50339 s patkou, používám k plné spokojenosti už řadu let a nemám důvod měnit. Pohybuji se ve škále od č.7 – č.1, přičemž v menších velikostech je používám na feeder, lehkou položenou a plavanou a ve větších, při lovu dravců (trojháky ani dvojháky nevedu) a na „mlaskačku“ na hladině. Používám je pro nastražení jak na háček, tak i „na vlas“ mimo něj. Jsou to podle mého názoru nejuniverzálnější háčky na trhu. Pokud potřebuji opravdu malé háčky, pak sáhnu po Colmicu N500. Není pravda, že jsou drahé, např. v nejpoužívanější velikosti, v mém případě č.3, lze i dnes, pořídit 13 háčků za 35,– Kč. http://rybarske-hacky.heureka.cz/…chinu-50339/

Tento příspěvek byl editován Neděle 16. listopadu 2014 v 0:18 uživatelem Vladis.
Sobota 15. listopadu 2014 ve 23:39® Draky
Draky

Používám háčky jak owner(50922), tak fudo(3001) a rozhodně nemohu říct, že háčky fudo jsou horší. Naopak na některé věci se hodí mnohem více. Ty ownery jsou poměrně tenký háčky, ale vydrží dost, jejich nevýhoda je v tom, že se rychle tupí. Tím pádem se hodí do specifických podmínek, ale nezatracuju je. No a k tomu všemu používám ještě jedny háčky od Drenanu, ale to už je mimo duel. :-)

Moc neřeším kolik je háčků v balení, ale spíš kolik stojí balíček, protože rozdíly v řádech korun se ještě dají finančně ustát. Mimochodem pokud se nepletu tak zrovna u mnou zmíněných ownerů počet háčků také narůstá se zmenšující se velikostí, ale nechci teď kecat. :-)

Každopádně dávat třeba 120 Kč za balíček háčků už je na mě docela dost, přeci jen často chytám v kamenitých řekách a není problém za jednu vycházku vyměnit i víc jak 5 háčků, ať už z důvodu, že jsou z nich „tupouni“ nebo se prostě utrhnou ve vázce. Kupuji tedy háčky okolo 50 Kč za balíček a myslím si, že v této cenové kategorii už se dají sehnat hodně slušný.

Tento příspěvek byl editován Sobota 15. listopadu 2014 ve 23:40 uživatelem Draky.
Sobota 15. listopadu 2014 v 18:30® cujo
cujo

jednoznačně owner, dávám je aj na woby a třpytky. U jedný plandavky jsem zapomněl a metrovka háček narovnala jak měděnej dratek . . . .

Sobota 15. listopadu 2014 ve 12:47® MERCA
MERCA

jepice> jasně, materiály jsou kvalitnější všeobecně a výrobci se učí od sebe navzájem.Připomněl jsi mi proč jsem vlastně mustady přestal kupovat – v obchodě mi nutili háčky bez M a tvrdili ,že to jsou mustady !

Sobota 15. listopadu 2014 ve 12:26® jepice-zruseno

MERCA> Máš recht, Mustad byl dříve docela rozšířený a měli několik modelů velmi pevných háčků v různých velikostech. Já jsem měl rád zejména malé pevné ze silnějšího drátu, které sice spolehlivě braly i menší ryby, ale ani větší ryby se z nich nevyřízly. Vyražené M na lopatce pak těmto háčkům přidávalo na luxusu. Dneska se už v obchodech moc často nevidí. Na drouhou stranu dneska už nejsou tak často k vidění háčky tupé, měkké, nebo naopa praskající jako dřív. Dneska sáhnout totálně vedle, pokud se nejdná vyloženě o nějakou „hrabárnu“, je docela umění.

Sobota 15. listopadu 2014 ve 12:17® MERCA
MERCA

Po přečtení článku jsem namátkou projel svoji zásobu háčků a mám asi tak z 80%háčky owner různých velikostí a provedení, nějaké awa shima a kaprařské od carprusu .Dávám přednost kvalitním háčkům dřív se mi stávalo,že když jsem zkoušel levné neznačkové háčky tak se mi buď narovnal nebo praskl a to již dnes nechci riskovat.Neříkám tím ,že háčky Fudo jsou špatné,ale radši použiji osvědčenou kvalitu než testovat neznámé a přijít třeba o trofejní rybu.Dříve byl můj kůň háček od firmy Mustad.Cenu háčků při dnešních cenách ostatní rybařiny nějak zvlášť neřeším sada 10 háčků = cca 160Kč ,kilo kvalitního boilies okolo 300kč. a to si háčky většinou přivezu zpět.

Sobota 15. listopadu 2014 ve 12:15® skwor
skwor

Abych řekl pravdu, úplně bych levné háčky nezatracoval. Owner je sice klasika, ale hodně rád používám třeba Maruto 9731 za dvacku a zatím nemám důvod od nich upouštět.

Pátek 14. listopadu 2014 v 19:38® jepice-zruseno

Háčky fudo používám poměrně často, ale pouze v menších velikostech na kapříky, bílou rybu a podobně. To samé platí, nebo spíše platilo i pro ownery. Poslední dobou kupuji právě spíše fuda. Cena těch menších velikostí je rozumná a kvalita velmi slušná. Velké háčky používám minimálně, takže si netroufám hlasovat. Edit: A ještě bych málem zapoměl! Velmi oceňuji a chválím za tento a podobné duely, kde se řeší háčky, nebo třeba vlasce a šňůry. Je to velmi milé, protože většinou tu diskutujeme o prutech a navijákách a nejdůležitější části výbavy trochu přehlížíme.

Tento příspěvek byl editován Pátek 14. listopadu 2014 v 19:41 uživatelem jepice-zruseno.
Pátek 14. listopadu 2014 v 17:12® super rybar
super rybar

určitě owner,fudo jsem teda ještě nezkoušel,ale ownery pin hook používam na feeder a jsou to best háčky.neohnutel­né,neztupitel­né,extremně chytlavé

Pátek 14. listopadu 2014 v 15:37® Atik
Atik

Za mně rozhodně Owner.Když mám navázané ownery tak se ryba většinou sekne sama(samozřejmě sekám)což znamená že nemusím být celou dobu u prutů.Když chytám na řece tak navazuji levnější háčky protože tam často rvu a 120 kč za jednu chytačku fakt nedám :D Na přehradách moc nervu tzn. že jedu jedině na ownery, jedno balení mi vydrží až půl roku.