Chytej.cz

Lov na živou (mrtvou) rybku vs. Lov na umělé nástrahy

20.10.2014 vložil HaD | Ostatní | zobrazeno: 17.221×

Tématem tohoto článku bude srovnání dvou rybářských technik určených k lovu dravých ryb. Hned na začátku bych rád upozornil na to, že v případě chytání na živou rybičku se nebudu věnovat etice či šetrnosti k této nástraze, jelikož je to zbytečné pitvání mnohokrát opakovaného. Zkrátka, z hlediska zákona je toto povolený způsob, tak ho je třeba i takhle brát a respektovat. Další mou poznámkou je, že v obou případech – jak při lovu na rybky tak při lovu na umělé nástrahy – záleží volba vždy jen a pouze na rybáři samotném. Na něm také záleží, jak moc bude šetrný v lovu dravých ryb. Obojím způsobem se dá efektivně lovit dravce bez fatálních následků, ale bohužel to jde i naopak…

Diskuzí na internetu na toto téma nalezneme bezpočet! Dá se ale spíše konstatovat, že než o opravdovou diskuzi se jedná o hádky dvou táborů rybářů, kteří nehodlají ustoupit ze svého názoru a každý si prosazuje tu svou „zaručeně“ nejšetrnější metodu lovu dravců.

Pokusím se vyvést z omylu obě znesvářené skupiny rybářů, a to pouhými fakty. Sám lovím tak i tak hodně dlouho a zkušeností mám víc než dost. Troufám si tvrdit, že zásadní pravdu nemá ani jedna strana!

Jak docílit toho, aby rybolovné způsoby lovu byly efektivní, účinné a zároveň šetrné k dravci? Na co si dát naopak pozor, nedošlo k poškození ryby?

Lov na živou (mrtvou) rybku

Lov na živou (mrtvou) rybku

Jak jsem zmínil na začátku, nepitvejme do nekonečna etiku lovu. Zákon nám tento způsob lovu výslovně povoluje, tak to respektujme. Díky etice bychom se dostali opět mimo téma a mohli bychom se začít bavit o živých nástrahách všeho druhu. Například žížalu proti její vůli napíchneme na háček a ještě ji cíleně topíme nahozením do vody. 

Bývaly časy, kdy člověk v obchodě koupil 3-4 druhy rotaček a dva druhy plandavek, přívlač byla velkou neznámou. Všude se „rybičkovalo“ a nikomu to nevadilo. S přibývajícími trendy ve zviditelnění přívlače na umělé nástrahy se rybičkáři začali odsuzovat. Věřte, že jednou dojde i na pranýřování lovu na umělé nástrahy! 

Lov na rybičky bývá nejúčinnějším lovem dravců, ale má velká úskalí v samotné technice lovu. Dá se tímto způsobem mnoho dravců poškodit a usmrtit, i když úlovky sebešetrněji pustíte zpět na svobodu. Mohou za to různé historická doporučení o vykouření cigarety po záběru, apod. Ano, i já si tím prošel a netušil, kolik dravců jsem svým počínáním poškodil a zahubil. Za vším byla z velké části neznalost chování dravců. Na druhou stranu nikdo nikdy nikde nevysvětlil, jak se má správně chytat a mnohé „likvidační rady“ byly přímo doporučované v tehdejší literatuře.

Ve svých minulých článcích jsem psal o lovu na živou i mrtvou rybku, aby výsledek samotného lovu byl co nejšetrnější k lovenému dravci i k nástražním rybičkám. Např. lov na vyvěšenou rybičku pod špici je velmi účinný a současně šetrný způsob lovu dravců. Při něm si ryba po záběru zasekne háček v kraji tlamy sama, tudíž nehrozí zažrání a případné poškození či smrt dravce. Ne všude se dá tato metoda praktikovat, takže nezbývá než lovit klasickým způsobem na kačenu nebo na položenou u dna. I při těchto způsobech se dá docílit toho, že uloveného dravce nepoškodíme ani neusmrtíme. Stačí se soustředěně věnovat samotnému lovu a po záběru ryby napočítat do pěti a přiseknout. Tak je dravec převážně chycen háčkem v okraji tlamy. Je zapotřebí pouze vymýtit z podvědomí rybářů historky o cigaretě a nenechávat dravce zažrat se. Za sebe mohu prohlásit, že když se držím těchto zásad a způsobů lovu, jsem k dravci mnohem šetrnější, než při přívlačí s umělou nástrahou. Jelikož u těchto způsobů lovu používám pouze jeden jednoháček (maximálně jeden dvojháček) nehrozí přivodění nechtěných úrazů dravci tak, jak je časté u přívlače s dvěma trojháky, kdy se rybě po záběru, nebo při zdolávání zasekne volný trojháček do oka a podobně. Takže důvod proč nechytat na rybičky nevidím vůbec žádný, ba naopak - dá se jím docílit v lovu dravců šetrnosti a to maximální. 

Další podstatnou věcí je, že ne každý je „rozený vláčkař“ a zároveň účinné nástrahy něco stojí, což taky není pro každého. V případě starších nebo zdravotně omezených rybářů je rybka jediný způsob lovu dravců. Mám ve svém okolí spoustu rybářů, kterým jsem ukázal, jak na to a dokázal jim, že se moc mýlí, když zbytečně nechávají dravce zažrat. Dnes tito rybičkáři loví úspěšněji a současně i šetrněji. Avšak mezi dravci jsou i hodně zkušení exempláře, u kterých bych mohl vykouřit i dvě cigarety a výsledku bych se stejně nedočkal. Jednoho představím v následujícím příběhu. Podotýkám, že se tato zkušenost se nestává běžně, ale stane se...

 

Mazaný predátor

Příběh se odehrál na Slezské Hartě někdy v roce 2007, kde jsem trávil týden rybářské dovolené. Součástí mých rybolovných výprav byl i lov na živou rybku. Hned první den se mi u vyvěšené rybičky ukázala hodně velká štika! V čisté vodě jsem při jejím zalovení zahlédl široký mramorovaný hřbet. Až se mi srdce zastavilo! Asi po půl hodině zalovila znovu a... vteřinu nato přišel rázný záběr. Hned jsem reflexivně přisekl! Ale ouha. Rybička i se splávkem vyletěla do vzduchu. Po kontrole montáže jsem zjistil, že štika při útoku zaťala jednoháček rybce do těla, takže ji vlastně nemělo co zachytit. Druhý den se vše znova do detailu zopakovalo. Následující den jsem sice namísto jednoháčku nasadil dvojháček, ale problém byl, že jsem neměl nástražní rybičku. Až po delší době se mi podařilo ulovit plotici tak 25 cm a hned jsem ji nastražil. Po dvou hodinách čekání přišel záběr, který jsem měl možnost sledovat v přímém přenosu. Štika (odhadem 90 cm) po zalovení vzala plotici svým typickým způsobem. Pozoroval jsem jí, jak s ní pomalinku pluje kolem břehu a drží ji napříč za břicho. Dvojháček byl mimo její tlamu! Štika popojela k blízkému pařezu, u kterého zůstala i s kořistí nehybně stát. Jen tu a tam plotice ještě mrskla ploutví, ale nic se nedělo. Asi po pěti minutách se štika dala do pohybu směrem do hloubky. Vůbec jsem v té chvíli nebyl schopen odhadnout, kdy se pustí do otáčení a požírání rybky. Jelikož jsem si byl vědom, že tuto štiku bych si ponechal, počkal jsem pro jistotu dalších pět minut a přisekl. Úplně do prázdna! Tato štika snad používala svou tlamu jako špajz na jídlo do zásoby. Hlad rozhodně neměla, to bylo jisté...

Další záběr od této štiky jsem dostal až poslední den dovolené. Nastražil jsem menší rybičku opět na dvojháček, aby byla jistota, že nástraha bude v tlamě celá. Přišel záběr! Zásek! Vše bylo zdánlivě v pořádku. Ryba začala skákat a prováděla typické daleké výpady. Bylo jen otázkou času, kdy odpadne. Jenže jsem se radoval předčasně. Po chvíli sestava vyletěla z vody ven. Zbyla mi pouze hořkost v ústech. Zjistil jsem totiž, že mi štika díky vady materiálu rozlomila dvojháček ve dví. Při dalších výpravách, kdy jsem se ji pokoušel znovu a znovu dostat na prut. Marně! Nakonec se ke mně donesla informace, že ji vytáhl někdo jiný...

Ale zpět k lovu na rybičky... Pokud nebudete otálet se zásekem, nenecháte dravce zažrat, určitě dosáhnete slušných výsledků a s nimi i dobrý pocit, že jsme rybě nikterak neublížili. Nebojte se zaseknout těsně po záběru. Je úplně jedno, o jakého dravce se jedná. Nebojte se lovit i v noci s lankem, věřte, že i opatrnému candátovi je lanko úplně ukradené, jeho zajímá spíš kořist. Díky navázanému lanku se vyhnete ukousnutí háčku štikou, která muže na některých revírech nástrahu pozřít i po tmě. 

  

Lov na umělé nástrahy

Lov na umělé nástrahy

 

V dnešní moderní době je nepřeberné množství gumových, plastových, dřevěných, kovových, a nevím jakých, napodobenin rybek a jiných živočichů. Každý obchůdek s rybářskými potřebami jich má plné vitríny a šuplíky, až má rybář problém si vybrat. Za sebe mohu přiznat, že jsem z těchto šidítek sešel - dnes vlastním pár smáčků a nymf. V současnosti vláčím spíš na mrtvou rybičku a mám s ní daleko větší úspěchy než s umělými nástrahami. Když utrhnu o překážku, tak mě to nemusí až tolik mrzet, jelikož o rybku se postarají jiní živočichové a háček stráví voda. V případě umělé nástrahy se o tento materiál nemá kdo postarat. Na „pařezové“ Slezské Hartě, když poklesne hladina, pařezy jsou ověšeny šidítky jak vánoční stromečky. 

Ale zpět k tomu, proč vláčím na mrtvou rybku a nikoliv na umělé nástrahy. Cena těchto nástrah je jen jedním z důvodů. Daleko vážnější, je podle mě, šetrnost k lovené rybě. U wobblerů jsem nemohl mít radost z úlovku, když měl dravec jeden trojhák v tlamě a druhý v oku. Dalším důvodem je, že u mrtvé rybky je úplně jedno, jestli použiju vlasec nebo pletenku, zda použiji lanko nebo nikoliv, nic z toho neovlivní chod nástrahy, která se chová pořád stejně, což se o umělých nástrahách rozhodně říct nedá. Taky se mi za řadu let nestalo, že by mi vláčenou mrtvou rybku ukousla štika. Zalovení štiky po umělé nástraze a po vláčené rybce je odlišný. Na rybku rozhodně není nikdy tak agresivní, i když vše je spíš o způsobu vedení nástrahy. Za zhruba 30 let, co vláčím s mrtvou rybkou, jsem neporanil ani jinak nezmarnil život či zdraví jediného dravce (vyjma těch ponechaných)! Naopak poraněných dravců na wobblery a jiné víceháčkové nástrahy, kdy si dravec způsobil zranění o nástrahu, bylo nespočet. V galeriích na internetu se to takovými fotkami jen hemží - dravec s háčkem v oku, žábrách, apod. To je můj hlavní důvod, proč se těmto nástrahám vyhýbám a dávám přednost mrtvé vláčené rybce nebo gumám s jednoháčky. Ale mnozí rybáři už zkoušejí wobblery s jednoháčky nebo s jediným trojháčkem a daří se jim, takže je to opět pouze o přístupu rybáře ke zvolené technice lovu, o zvolené nástraze a přemýšlením nad tím, jak se vyvarovat nechtěnému poranění loveného dravce. Přidám opět jeden příběh, který bude demonstrovat situaci, kterou jsem popsal.

 

Lov za několik tisíc a mrtvá štika

Ano, přesně o to půjde, na začátku příběhu sehrají hlavní roli peníze. Opět se jedná o historku ze Slezské Harty. Jednoho říjnového dne jsem si prohazoval svou oblíbenou zátoku mrtvou rybkou, když se u mě objevili dva kolegové. Pozdravili jsme se a popřáli si navzájem úspěšný lov. Všiml jsem si, že to nejsou místní lovci, kteří by znali vodu, jelikož se s vláčáky uvelebili v místech, kde při nižším stavu vody koukají špičky zatopených stromů z vody. Pomalinku jsem je zase došel, abych je varoval před zbytečným trháním. Ani to s nimi nehnulo. Stál jsem na hranici ponořeného lesa a louky a prohazoval prostor svou rybičkou. Přitom jsem koukal, jak trhají jednu nástrahu za druhou. Převážně vláčeli wobblery, a jak jsem si všiml, nejednalo se o zrovna levné modely. Jeden z dvojice najednou nahlásil konec lovu, jelikož přišel o vše. Druhý kolega souhlasil, prohlásil, že ve vodě nechal třiadvacet (slovy 23) rapal! Po cestě kolem mě na nich ani nebylo vidět, že by je to nějak vyvedlo z míry. Rychlým výpočtem jsem jejich cca hodinové vystoupení odhadl na 5500 Kč... A to se vyplatí! Já jsem si pokračoval dál kolem břehu až k místu pod skálu. U ní bylo vždy o zábavu postaráno, jak do počtu záběrů, tak i do počtu utržených nástrah. Nebyl jsem však na místě sám, jelikož už tam chytali dva kolegové z loďky. Posadil jsem se na břehu a koukal, jak se jim daří. Něco málo vytáhli, pak jsem zaregistroval delší souboj s větší štikou. Skončil fiaskem -  ukousla jim to. Po jejich odplutí jsem začal místa prohazovat, taky jsem něco málo chytil a něco málo urval. Po chvíli jsem spatřil, jak ke mně něco pluje. Domníval jsem se, že to bude mrtvá ryba, kterou vítr posunuje k mým nohám. Nakonec to byla půlmetrová štička s wobblerem v tlamě a metrovým kusem vlasce. Tlamu měla sešitou trojháčkem a druhý trojhák ji přetrhl žábry, takže vykrvácela za živa. Byl to hodně smutný pohled. Zavolal jsem na dvojici rybářů, že mám na břehu jejich utržený úlovek. Nechtěli tomu věřit, ale zvědavost jim nedala a připluli. Jednomu z nich zazářily oči, když zahlédl svůj oplakaný wobbler. Doslova ho štice vyrval z tlamy a nasedl zpět do loďky. Na rozloučení pravil, že takovou čudlu nechce, ať si s ní dělám, co chci...

 

Klady

+ Levný a účinný způsob

Klady

+ záživnější způsob lovu

Zápory

- Riziko zažrání
- Nutnost k lovu dravce využít jiného tvora - rybičku

Zápory

- někdy menší účinnost
- finančně náročnější

Závěrečné zhodnocení

Vidí někdo rozdíl mezi lovem na rybičku a lovem na umělé nástrahy? Umí si někdo připustit, že existují i jiné zákonem povolené způsoby lovu nežli jen ten zvolený a oblíbený? Polemika je základem střízlivého názoru. Myslím, že tento duel by měl končit nerozhodným výsledkem. Je totiž úplně jedno na co rybář chytá, jde spíše o to, jakým způsobem chytá a jestli si je plně vědom, co je pro rybu lepší. Takže nehádejme se, ale raději chytejme jak na rybičky, tak na umělé nástrahy. Nejdůležitější je se naučit chovat šetrně k loveným dravcům. Vždyť vlastně o ně jde v první řadě! Text: Petr Ramian Fota: autor a archiv redakce

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Čtvrtek 7. května 2015 ve 12:48@ Jozef27

Za mňa jedna výhoda (pre mňa hlavná) umelých nástrah je, že ušetrím čas na zaopatrenie nástrahovej rybky. Takže lovím prevažne na umelé nástrahy. Ale pokiaľ sa nejakým spôsobom dostanem k nástrahovej rybičke využijem ju a vláčim, alebo splavujem mŕtvu rybku.

Sobota 2. května 2015 ve 13:36® Zombi76

Většinou vláčím s gumákama,třpyt­kama,woblerama … Ale jak už tady bylo napsáno – rybyčka na kaču,v klídku si posedět a čekat na to až se rozjede… o tom to taky je.

Úterý 10. března 2015 ve 12:41® Kralu021
Kralu021

Já jsem rozhodně pro umělé nástrahy a neříkám to proto že bych byl nějakej cíta a bál se napíchnout rybku lovim i sumce a tam používám výhradně žívé ale co se týká menších dravců (okoun,štika) tak mám mnohem víc proměněných záběrů na třpytku než na klasickou živou rybku kde mám pravděpodobnost uspěšného seknutí 3ku5 kdežto na třpytku se mi málo kdy stane že ryba spadne.

Středa 12. listopadu 2014 v 19:13® malamut
malamut

jepice> o tom vím, to taky není úplně řešení, nějaká spodní míra by být měla, ale jak lapíš „jedlou“, vem si ji, nebo tolik, kolik pravidla dovolí, a masti domů. Ale u nás je to asi nereálný, neb ryba je tu sportovní náčiní, anebo dokonce sám sportovec a důstojný soupeř.

Středa 12. listopadu 2014 v 18:39® jepice-zruseno

malamut> Přesně z těchto důvodů je v některých zemích pouštění ryb zakázané.

Tento příspěvek byl editován Středa 12. listopadu 2014 v 18:39 uživatelem jepice-zruseno.
Středa 12. listopadu 2014 v 16:44® malamut
malamut

jepice> no on by pak, zcela logicky, byl týráním i lov za účelem pouštění, případně olizování.

Středa 12. listopadu 2014 v 16:19® jepice-zruseno

malamut> Nevím co máš proti Palivcovi, ale mě do toho prosím nemotej. Ten zákon v podstatě říká, že jde o týrání, ale nepostihuje se v případě, že to týrání slouží k lovu ryb. A to ještě mám pocit, že dost nejasně.

Středa 12. listopadu 2014 v 16:00® malamut
malamut

jepice> on ti to Palivec vysvětlí, neb je mazanej jak opice, všude byl nejmíň dvakrát a od všeho má klíče.

Středa 12. listopadu 2014 v 15:20® jepice-zruseno

Palivec> Se zákonem 246/1992 (v platném znění) není lov na živou rybičku v rozporu. Pouze na úrovni spekulací se dá řešit, jestli to „vyžaduje“ lov, nebo ne (když je možná alternativa v podobě umělých nebo mrtvých nástrah).

§ 4

(1) Za týrání se považuje

  1. cvičit nebo zkoušet zvíře na jiném živém zvířeti, s výjimkou výcviku loveckého dravce 1e), používat jiných živých zvířat jako lákadel nebo nástrah, aniž by to vyžadoval lov

§ 14

Ochrana volně žijících zvířat

(1) Je zakázáno odchytávat nebo usmrcovat volně žijící zvíře

  1. pomocí zvířat použitých jako živá návnada, nebo nástraha, nejde-li o lov podle zvláštních předpisů 1g).

    (2) Ustanovení odstavce 1 písm. k) a l) se nevztahuje na lov nebo usmrcování ryb podle zákona o rybářství 4).

Středa 12. listopadu 2014 ve 13:26® Knapik
Knapik

Ačkoli chytám téměř výhradně na přívlač, ten pocit, když štika potopí kačenu mi zůstal pod kůží hodně hluboko a musím říct, že ani záběr na popa se tomu „částečnýmu“ infarktu, kdy jeden neví, jaká štika se mohla o nastraženou rybu zajímat, nevyrovná.

Úterý 4. listopadu 2014 v 18:19® Petula
Petula

David H.> Myslím,že to přesně vyjadřuje i poměr v dohadech na toto téma v ostatních diskuzích,dva tábory,dva názory.:-)

Pondělí 3. listopadu 2014 v 11:10® HaD
HaD

Koukám, že podle hlasů, je to celkem plichta :-)

Neděle 2. listopadu 2014 v 18:43@ Palivec

V případě lovu na živou rybku je tady ovšem problém se zákonem na ochranu zvířat, protože nastražení živé rybky se neobejde bez jejího týrání.

Zákon na ochranu zvířat proti týrání je český zákon ze dne 15. dubna 1992, č. 246/1992 Sb., který reguluje práva zvířat a stanoví podmínky nakládání s nimi. Jeho účelem je chránit zvířata před týráním, poškozováním jejich zdraví a jejich bezdůvodným usmrcováním člověkem.

Zákon se skládá z celkem osmi částí: 1.Obecná ustanovení – mj. definuje zvíře jako živého obratlovce, kromě člověka, nikoliv však plod nebo embryo, a jako živého tvora schopného pociťovat bolest a utrpení; zcela zakazuje jejich bezdůvodné usmrcování, týrání i propagaci takového týrání 2.Ochrana zvířat při usmrcování, použití znecitlivění a ochrana zvířat při veřejných vystoupeních – obsahuje ustanovení o možnostech a způsobech porážení a utrácení zvířat, o technických a jiných požadavcích na jatka; dále zakazuje se zvířete zbavit nebo je vyhnat (kromě vypuštění do jeho přirozeného prostředí) a reguluje také veřejná vystoupení zvířat 3.Ochrana zvířat při přepravě – reguluje způsobilost zvířat k přepravě, maximální dobu přepravy, postupy při přepravě i technické požadavky na přepravní prostředky a odborné požadavky na přepravující osoby 4.Ochrana hospodářských zvířat, zvířat v zájmových chovech a volně žijících zvířat – kromě obecných podmínek pro chov hospodářských zvířat a zvířat v zájmových chovech jsou zde obsaženy podmínky nakládání s volně žijícími, toulavými a opuštěnými zvířaty, stejně jako se zvířaty handicapovanými 5.Ochrana pokusných zvířat – stanoví podmínky pro lékařské nebo vědecké pokusy na zvířatech 6.Orgány ochrany zvířat – dává především Ministerstvu zemědělství, Státní veterinární správě a obecním úřadům obcí s rozšířenou působností konkrétní pravomoci při působnosti v oblasti ochrany zvířat 7.Správní delikty – obsahuje jak přestupky, kterých se může v oblasti ochrany zvířat dopustit kterákoli fyzická osoba, tak správní delikty právnických nebo podnikajících fyzických osob, a sankce za ně 8.Závěrečná ustanovení

Osobně v nastražení živé rybky trágu nevidím, ale uvedený zákon platí a obsahuje sankce. Zákon je tady: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-246… Sankce: fyzická osoba, která se dopustí deliktu týrání zvířete nebo utýrá zvíře, bude potrestaná pokutou do 500000 Kč.

Popkud se to někomu nezdá, ať se zeptá. Třeba na ministerstvu, jako já. Nejlépe, když si přečte zákon.

Pátek 31. října 2014 ve 21:40® Atik
Atik

kerob> To samé si myslím já :D

Středa 29. října 2014 v 7:51® kamos007
kamos007

Hodně let jsem zastával gumy a plechárny, ale letos jsem začal vláčet s 3 m feederem mrtvou rybku a top!

Úterý 28. října 2014 ve 13:27® kerob
kerob

Jednoznacne umela nástraha. Mam rad aktivni lov, kdy zaber citim. Nemam rad przneni rybi drobote. Lov na zivou mi prijde prilis archaickej, nezazivnej a neetickej (ale to vidi kazdej jinak). A jak psal Skwor… ryba na umelinu ma pro me vetsi hodnotu nez na přirozenou nastrahu.

Pondělí 27. října 2014 v 15:52® Petula
Petula

David H.> nepopírám,když nastražíš 4–5 cm rybku,tak je riziko vysoké i na vývěšku.

Pondělí 27. října 2014 ve 14:55® HaD
HaD

Petula> Ale přeci je, přiznejme si to, je u té rybky riziko větší.

Čtvrtek 23. října 2014 v 18:01® Petula
Petula

David H.> Totéž platí o rybce,někdy se taky nevyhnu zažrání,nic není stoprocentní.

Středa 22. října 2014 v 17:49® Atik
Atik

Petula> No.. O té rybce máš pravdu :D Uznávám že asi neútočí jen tak na rybku která se chová jinak :))

Středa 22. října 2014 ve 12:13® HaD
HaD

Tady je něco, co potvrzuje časté pravidlo, tedy to, že je přívlač obvykle s jednoháčkovými systémky šetrnější. Když rybu nástraha hodně zaujme, je schopna i umělinu šluknout pěkně hluboko – jako např. tento candátek na nymfu 8 cm …

Tento příspěvek byl editován Středa 22. října 2014 ve 13:14 uživatelem HaD.
Středa 22. října 2014 v 11:06® rákosník
rákosník

Já třeba u candátů mám větší ůspěch na feeder s cárkem rybího masa na dlouhém páternosteru,než na přívlač na stejném fleku.

Středa 22. října 2014 v 10:24® Petula
Petula

Atik> Myslíš si o dravcích,že jsou tak tupí?Právě u rybičky je dravec hodně nedůvěřivý právě proto,že zná její běžné chování,ale nastražená rybka se chová úplně jinak.Kolik velkých štik jsem přemlouval na rybku a nic z toho,nakonec mi zabrala na napařený rohlík při lovu cejnů.Dravce nepodceňuj a štiky obzvlášť

Středa 22. října 2014 v 10:20® Petula
Petula

Pokud si dokáže člověk udělat střízlivý názor a pohled na tento duel jsem ochotný ho příjmout bez problému,ale pokud se tento problém snaží komentovat někdo ortodoxně nemocný přívlačí,jelikož se s gumou v ruce narodil a s jiným způsobem lovu se nesetkal,takový názor sem ani nepatří.Já za sebe připouštím oba způsoby lovu,když se provádějí tak jak mají,docílit hodně slušných výsledků se dá v obou případech a v obou případech se dá docílit šetrnosti k lovené rybě,ale taky opaku.O tom tento duel článek vlastně je.Kdyby tento duel a internet existoval před třiceti lety,nebylo by pochyb v lovu na rybku,s novou dobou a přiblblýmy názory se názor mění,alespoň převážně u těch,kteří znají jen šidítka.Jde pouze o pohodlí,jelikož kus plastu je po ruce vždy na rozdíl od nástražní rybičky,tu je třeba prvně chytit.Ale celkem je to fuk,kdo dokáže příjmout i jiný způsob lovu ví,že o to víc je rybolov pestřejší a nesměřuje k stereotipu.

Středa 22. října 2014 v 8:03® Klobasa
Klobasa

Za mě přívlač-lov na umělé nástrahy.

Středa 22. října 2014 v 7:43® Klobasa
Klobasa

Atik> Každý dravec není tak hloupý, aby bez rozvahy útočil a nepoznal past v podobě přirozené nástrahy. Zkus někdy přelstít mazanou metrovku. O jedné jsem kdysi věděl a nepochodil týden s rybičkami, a to z jejího prostředí. Potom mi vzala černé pěticentimetrové kopýtko bez lanka za pysk, podívala se na břeh a dostala svobodu. Údajně tam byli dvě až tři takové štiky, tak jsem se zachoval čestně-bylo mi líto těch zbylých nebo zbylé v rybníčku. Nepochopitelné? To je rybařina. Pak se to rozneslo, místní rybník vypustili a všechno sežrali.

Tento příspěvek byl editován Středa 22. října 2014 v 8:48 uživatelem Klobasa.
Středa 22. října 2014 v 7:31® malamut
malamut

Atik> ale tahat ji z vody za hubu na okovaný gumě, plastu nebo plechu, jen pro ukojení vlastního ega, to fér je. Máš o světě zvláštní představy.

Tento příspěvek byl editován Středa 22. října 2014 v 8:33 uživatelem malamut.
Středa 22. října 2014 v 5:15® Atik
Atik

Petula> Nefér mi to přijde v tom že ryba vidí přirozenou nástrahu, nepozná „past“ a v tom případě zautočí bez rozvahy.. Jen můj názor možná se mýlím :)

Úterý 21. října 2014 v 19:24® malamut
malamut

skwor> to máš jako s kofolou, když ji miluješ, není co řešit :-)

Úterý 21. října 2014 v 19:17® malamut
malamut

Atik> soudit za porušování nepsaných pravidel, nebo spíš za nedodržování toho, co je zrovna in a cool, je na rybářských serverech v poslední době dost populární, nicméně mě osobně je to zcela u prdele. Zato nedodržování stále platných pravidel je v módě. Za pár let bude snad situace jiná, aniž by se pravidla měnila.

novější starší
Stránky:   2 1