Chytej.cz

Esox Raptor vs. Konger Steelon

17.5.2010 vložil osprey | Pruty | zobrazeno: 22.054×

Srovnání dvou oblíbených vlasců ekonomické třídy

Esox Raptor

Esox Raptor

V současnosti je nabídka vlasců na trhu široká a zahrnuje výrobky různé kvality i ceny. Kromě špičkových výrobků existují i materiály, jejichž vlastnosti sice neoslní, ale představují slušný standard a jejich cena je poměrně nízká. Speciálně v podmínkách, kdy vlasec dost trpí, je často i lepší sáhnout po levnějším výrobku a po určité době ho vyměnit.
Já jsem se k používání levných vlasců dostal, když se mi doma nahromadil větší počet navijáků. Špičkové vlasce mám jen na několika málo cívkách a na ostatních mám levnější monofily, které pro řadu rybolovných způsobů plně dostačují. Kromě jiných jsem vyzkoušel i oba vlasce z dnešního testu.
Esox Raptor je skutečně velmi ekonomický vlasec budící na první pohled slušný dojem. Mé poznatky se týkají průměrů 0,10 a 0,12 mm, které jsem pořídil na UL přívlač. U větších průměrů mohou být některé vlastnosti poněkud jiné.
Jedná se o vlasec označený jako fluorinový (neplést s fluorocarbonem). Teoreticky je opatřen vrstvou, která je svým složením fluorocarbonovým vlascům podobná, snižuje viditelnost vlasce pod vodou a zvyšuje odolnost jeho povrchu.


Barva Raptoru je čirá, bělavá. Absence barviv by měla mít pozitivní dopad na nosnost vlasce a předurčuje ho k lovu v průzračné vodě.
Na pohled je tento vlasec měkký a podajný, poměrně dost průtažný (v tom odporuji tvrzení výrobce) s pěkně hladkým povrchem. Skutečné průměry jsou asi o 0,02 mm větší než je uvedeno na cívce – tzn. 0,10 mm je minimálně 0,12 mm a tak dále. To je ovšem jev, se kterým se dnes setkáme u naprosté většiny vlasců.
Další deklarované vlastnosti jako je vysoká nosnost a dlouhá životnost bych hodnotil spíš jen jako průměrné, nicméně dovolující bezproblémový rybolov.
Výrazným negativem tohoto vlasce je kroucení a cuchání provázené na tak měkký vlasec nepříjemně velkou tvarovou pamětí. U slabých průměrů vnímám tuhle vlastnost opravdu negativně, vadí mi a pravděpodobně právě díky ní se tento vlasec na mých navijácích rozhodně natrvalo nezabydlí. U větších průměrů by tato nectnost nemusela být tak zřetelná.

Vlasec je nejčastěji balen na poměrně velké cívce s velkým průměrem jádra a návinem 100 m.
Cekový dojem je takový, že za požadovanou cenu dostanete docela dost muziky, ale kdo si zvykl na lepší vlasce, nebude Raptorem nijak oslněn.

Parametry:

Obvyklý návin:  100 m
Cena: kolem 45 Kč u mnou zakoupených průměrů
Vyrobeno v Japonsku


Konger Steelon

Konger Steelon

Polská firma Konger vlasce nevyrábí, nechává si je vyrábět podobně jako Esox, ale pro změnu v Německu. Ani tyto vlasce neaspirují na pozici absolutní špičky, ale poměr cena – výkon je u nich velice dobrý a používám je docela rád.

V nabídce jsou tři základní provedení – vlasec klasický, měkkký (soft) a fluorinový. Používám všechny verze v mnoha průměrech, přičemž nejčastěji tu základní. Tam se jedná o poměrně tuhý vlasec s menší průtažností, který mi svými vlastnostmi připomíná „lacinou“ verzi oblíbeného Stroftu GTM. Ve všech vlastnostech sice mírně zaostává, ale zato je výrazně levnější a přitom nemá žádné zásadní slabiny.

Musíte ovšem počítat s tím, že deklarované průměry nesedí a podobně jako u Raptoru jsou o 0,02 mm vyšší než uváděný údaj. Také fantastické nosnosti napsané na cívkách jsou naprosto přehnané - reálně takové nemá žádný vlasec, který znám. Přesto se ale jedná o poměrně pevný vlasec, který se, zejména pokud je nový, může směle měřit i s některými dražšími výrobky. Zhruba po sezóně už je ale pokles nosnosti citelný a pak většinou návin na cívce otáčím, abych ho po další sezóně nahradil novým.
Steelon má šedou nebo modrošedou barvu, která je velmi univerzální, hladký povrch a nemá problémy s motáním nebo tvarovou pamětí. Odolnost vůči oděru je solidní a životnost na danou cenovou kategorii ucházející.
Pokud si tuto značku oblíbíte, máte možnost využívat i obě její mutace – měkkou Soft verzi, kterou rád používám v silných průměrech do multiplikátoru anebo verzi fluorinovou, u níž se mi zdá, že má lepší povrchovou ochranu.

Celkově tento výrobek považuji za sice nikterak oslnivý, ale celkem spolehlivý a důvěryhodný vlasec, na který si lze zvyknout a používat ho všude tam, kde není třeba utrácet peníze za vlasce nejvyšší kvality.


Parametry:

Obvyklý návin:  150 m
Cena: kolem 80 – 90 Kč
Vyrobeno v Německu


Klady

- čirý, měkký a příjemný vlasec
- dobrý poměr cena - výkon

Klady

- univerzální vlasec bez zjevných slabin
- menší průtažnost
- nekroutí se

Zápory

- příliš se kroutí a má velkou tvarovou paměť
- málo odolný

Zápory

- pevnost časem klesá

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Pondělí 10. dubna 2017 ve 23:00@ Peli76

toto ma nasralo : – málo odolný Mam 10 feeder prutov, heavy 150–300 g , mrena, zubac, navijaky AP power 8000, nexave 6000 brutalky. cca 7 rokov ho pouzivam… 0,29 staci, tento rok som kupil kilometer, 2017 rok…, prvvych 100 m staci previnut..Chytam na dunaji…skala, etc.. Radsej pukne pletenka 0.30 navazec, nez ten silon… Mrena 5 kg na feederke, fest cievka nema sancu… Nie prva , skusenost… Genialny silon..

Čtvrtek 10. prosince 2015 ve 14:14® thorn
thorn

Používám Esox Raptor výhradně jako návazcový od 0,08 do 0,18 a nemám co bych mu vytknul…

Pátek 10. ledna 2014 ve 20:18@ peli76

Pouzivam esox raptor na dunaj, menim kazdry rok, 0,29 priemer. Mreny, zubace. Podla mna vyborny silon, oteruvzdorny, medzi skalami vyborny.Kongra nepoznam. Pouzivam aj colmic former, ale nie je taky dobry podla mna.S colmicom fendreel som nebol spokojny, strasne sa plietol.

Čtvrtek 11. srpna 2011 v 9:24® ssg.Jimmy Wild
ssg.Jimmy Wild

Já mám Konger už od loňské sezóny (stále ten původní) průměru 0,25 a jsem naprosto spokojen. Za tu cenu je to opravdu dobrá kvalita. Jistě, že se dá koupit i mnohem lepší vlasec, ale bude třeba 4× dražší. Pro lidi co to mají opravdu jen jako koníčka doporučuji. 2 sezóny vydrží s přehledem a pak bez starostí koupíte nový.

Sobota 29. ledna 2011 ve 20:35® vondras

tak tady to je jednoduche 1 za 5 a druhy za 4minus oba jsou to hnoje nedal bych je ani klukovi!!?

Sobota 29. května 2010 ve 22:26® Juraj

osprey> Ten Raptor se též vyrábí v několika provedeních, ale Los nám cpe pouze Hi – tech. Ještě se dělá speciál, feeder, a hi – tech cosi (nemůžu si vzpomenout). Bylo by dobrý zjistit i vlastnosti těchto a taky, kde se to dá dohnat. Já např. už dva roky marně sháním Raptor speciál 0,29.

Pondělí 24. května 2010 ve 14:17® osprey
osprey

mascha> Zatím všechny duely jsem dělal já. Ony se nám tak nějak moc nehrnou. Až to jednou spáchá někdo jiný, budu ho určitě jmenovat. Prozatím si budete muset vystačit s mými výplody.

Neděle 23. května 2010 ve 13:13® Tommy
Tommy

Jednoznačně raptor,chytám na něj na feeder a nemůžu si stěžovat. 0,12mm a 0,14 stačí pomalu na celou sezonu:-)

Sobota 22. května 2010 ve 20:55® Robur
Robur

dam> a co doporučít v této cenové relaci? Já jsem fanda Kongeru

Sobota 22. května 2010 v 19:56® pista85

raptora použévam na navazce na feeder

Sobota 22. května 2010 v 19:00® premous

raptora mám doma 0,16-ku celkem spokojený zatím z tím druhým skušenosti nemám

Pátek 21. května 2010 v 18:57® mascha
mascha

Srovnání se mi líbí, ale chybí mi podpis autora. Z diskuze odhaduju, že to napsal Osprey…

Čtvrtek 20. května 2010 ve 22:42® pepanek

myslím Raptor,předtím to byl Stroft,ten je na nic.

Čtvrtek 20. května 2010 ve 22:38® pepanek

nedám na něj dopustit

Čtvrtek 20. května 2010 v 9:19® kerob
kerob

osprey> :-)

Středa 19. května 2010 ve 22:18® sgt.mooody

Z těchto dvou asi ani jedno. Tento vlasec od esoxu jsem nepoužíval ale zas jsem u nich spokojen se splétanéma šnůrama. A pokud jde o Konger tak jsem si ted po vánocích od této firmy kupoval nové klacky,navijáky,a vlasec konkrétně Konger Team Carp http://www.hobby-g.cz/…K-1000m.html?… jsem s ním nadmíru spokojen :) nekroutí se je oděru vzdorný hladký a pokud jse o zátěž,když uvíznu ohýbám háčky ;) doporučuju,jinak komplet cajk Konger príma jsem spokojen ;))

Středa 19. května 2010 v 18:05® osprey
osprey

kerob> Cívek mám asi stejně, ale holt musím víc šetřit. Asi polovina jede na levnějších návinech.

Holt jsme chudej kraj:-))

Středa 19. května 2010 v 18:03® osprey
osprey

kerob> Cívek mám asi stejně, ale holt musím víc šetřit. Asi polovina jede na levnějších návinech.

Holt jsme chudej kraj:-))

Středa 19. května 2010 v 17:08® Stanik
Stanik

Steelon jsem poprvé zkoušel před cca 6 lety a byl jsem z něj opravdu nadšený. Vysoká pevnost, nízká průtažnost a solidní životnost. Bohužel pak došlo ke značnému snížení kvality, tak jsem zamířil jinam. Raptor jesm chytal loni na UL vláčku a za tu cenu spokojenost. Nelituju ho po 3 měsících vyměnit. Používám i Stroft a zkouším Asso Ultra, kolega ho hodně chválí.

Středa 19. května 2010 v 16:02® kerob
kerob

osprey> nejcasteji pouzivam 5 navijaku, z toho ke dvoum (Shimano Stradic GTM 4000) mam celkem 10 civek (3 origo ke kazdemu a 4 dokoupene), k Aspire 3, k ostatnim 2… tzn pouzivam celkem casto 17 civek. Na 4 z nich je snurka, zbytek vlasce od 0,10 po 0,27. Vsechny menim kazdou sezonu, ty nejexponovanejsi i jednou mesicne.

Středa 19. května 2010 ve 14:56® Georgino
Georgino

A to já mám Raptor rád i když už jsem vyzkoušel spoustu vlasců

Středa 19. května 2010 v 10:45® devil28
devil28

ani jeden

Středa 19. května 2010 v 10:12® jiris
jiris

Zkoušel jsem v silnejsich prumerech 18 – 22. Tak raptor na velkou spotrebu navazcu na muchu (třeba ty pakoše) stačí.

Konger, příjemnej vlasec, ale hrozně se mi trhal, žádná pevnost. Průměr 22 – lov s gumama. Už ho nechci.

Úterý 18. května 2010 ve 21:57® Shimano911
Shimano911

Ani jeden. Zúžil jsem na Stroft a Awa-shima Ion…

Úterý 18. května 2010 v 18:06® Char
Char

Používám raptor hi- tech čirý a kouřově zelený raptor feeder 0,16 a 0,18 dvě sezony na přívlač a jsem spokojen co se kvality za danou cenu týče, je pravdou že vlasce se časem začnou kroutit což ovšem zaznamenám opravdu až koncem sezony jelikož většinou tahám woby a gumy.

Úterý 18. května 2010 v 16:31® osprey
osprey

dam: Ty taky chytáš jinou ligu.:-)

kerob: Vzhledem k tomu, že mám v permanenci asi 14 cívek, točím na některých levné vlasce. A vím, že spousta (možná většina) lidí si kupuje právě vlasce z téhle kategorie.

Proto bych rád, aby ty duely postihovaly zboží od nejlevnějšího až po top kategorii a aby u každého byla slušná diskuze, dle které si čtenář ujasní, jak si daný problém stojí. Tady už si ten, kdo umí číst, něco přečte. A pokud bude závěrem to, že si připlatí a půjde výš – jedině dobře.

Úterý 18. května 2010 ve 14:27® kingkubik

mam ten konger a myslim ze ma celkem dobrou nosnost i kdyz to co uvadi vyrobce je vazne nadsazeny.ale vzhledem k cene je to celkem dobrej vlasec mam jej cca 2–3 mesice a rek by jsem ze spokojenost zatim

Úterý 18. května 2010 v 9:53® Ciffik
Ciffik

byly doby, kdy jsem si vystačil s jendou špulkou vikingu cca 45,– a neměl s tím problém, dneska vybírám v top kategoriích a stejně bývám zklamán, jediný vlasec co mě vážně potěšil byl matchový tubertiny dynato…bohužel letos jsem ho už nesehnal, tak testuju strofty, tak uvidíme…zatím nemám problém

Úterý 18. května 2010 v 9:11® kerob
kerob

Nemel jsem ani jeden a ani jeden u me nebudi duveru :-) Co se vlascu tyka, tak celkem nerad experimentuju a tak se drzim tech par overenych, ktere znam a vyhovuji mi i kdyz stojej radove nasobky ceny tehlech dvou…

Pondělí 17. května 2010 ve 23:50® čabi
čabi

raptor je shit! steelon není špatnej,za ty peníze je to dobrej vlasec

novější starší
Stránky:   2 1