Chytej.cz

Smekací sumcařský naviják vs. Sumcařský multiplikátor

31.7.2013 vložil HaD | Navijáky | zobrazeno: 13.104×

Základní otázkou, před kterou každý sumcař na startu stojí, je mj. volba typu navijáku. „Smekací nebo multiplikátor??“. Osobně mám jasno. Multiplikátory na mých sumcových prutech hovoří za vše! Myslím si, že nemá vůbec smysl uvažovat o smekacích navijácích, neboť jejich nevýhody značně převyšují výhody. Přesto si dnes ale povíme o jejich kladech a záporech.

Smekací sumcařský naviják

Smekací sumcařský naviják

Smekací naviják asi není potřeba zvlášť představovat. Pokud však chcete smekací naviják používat na sumce, měl by splňovat následující požadavky.

Rozhodně by se mělo jednat o kvalitnější model, který má robusní kovové tělo, kovovou cívku a velmi kvalitní převody. Naviják se totiž nezatěžuje pouze při zdolávání. Při manipulaci - tedy např. při stahování montáží, které se často vyvážejí na velkou vzdálenost, je naviják mimořádně namáhán a jsou li na něm slabá místa, dříve či později se to či ono ozubené kolečko "ojede" či uvolní a v horším případě se naviják úplně zasekne. Znám i případy, kdy se ulomila noha navijáku, odlomil řadič či dokonce praskla plastová cívka. A samozřejmě u levných modelů přijde velmi brzo na řadu neoblíbený "vakl" na kličce.

Smekací navijáky mají oproti multiplikátorům, především z konstrukčního hlediska, tu nevýhodu, že mají obvykle malou kapacitu. Velká většina modelů pojme maximálně 100-150m šňůry a sumcaři dobře vědí, že velmi často je potřeba vyvážet i na dvonásobnou vzdálenost.

Za výhodu sumcařského smekacího navijáku lze považovat především pro nováčky snazší manipulaci. Jsou na smekáč totiž zvyklí a tudíž není potřeba se nic učit. Další předností je i větší rychlost navíjení - někteří sumcaři si této vlastnosti považují především při lovu na velkou vzdálenost. Z jednoho příkladu vím, že jeden ze dvou sumcařů na jedné lokalitě začíná stahovat montáže s multiplikátorem v půl dvanácté a druhý se smekáči až ve třičtvrtě a o půlnoci mají oba staženo. Větší rychlost je dobrá i při některých způsobech lovu, kdy je potřeba velmi rychle reagovat.

Za další výhodu lze považovat i snazší nahazování a možnost naviják použít i na extrémně těžkou přívlač, která je s multiplikátorem obecně mnohem náročnější.

Na druhou stranu je smekací naviják nevhodný na zavážení přes brzdu - šňůra se otáčením cívky kroutí a mohou následně vzniknout nepříjemné komplikace.

Z hlediska použití pro vábničku je smekací naviják také komplikovanější záležitostí - potřebujeme-li např. popustit nástrahu o metr níže, je potřeba povolit brzdu nebo odklopit. Přijde-li v ten moment záběr, je na malér zaděláno. Částečně zde může pomoci velký baitrunner - neboli volnoběžka.

Zmínil-li jsem brzdu, tak je potřeba si říci, že velká většina smekáčů má brzdu s nedostatečným brzdným účinkem a ve velcích tazích není moc dobře nastavitelná.

Smekací navijáky mají obvykle výrazně nižší hmotnost, což je při technikách lovu, kdy držíme prut v ruce, výhodou...

Sumcařský multiplikátor

Sumcařský multiplikátor

Multiplikátor je typ navikáku, kdy se otáčí cívka a ostatní části se nepohybují což částečně zvyšuje jejich odolnost. Velké množství multiplikátorů má velkou či obrovskou kapacitu, tudíž je na ně možné navinout velké množství vlasce či šňůry. Vyrábí se v mnoha variantách. Základní rozlišení je navíjení levou nebo pravou rukou. Jen velmi omezené množství multiplikátorů má možnost přehození kličky. Dále se rozlišují z hlediska brzdy - ta je buď hvězdicová nebo páková. Dále máme modely s řadičem navíjené šňůry či bez něj. Některé modely jsou dvourychlostní, přesto obvykle multiplikátory navíjejí o poznání pomaleji.

Obecně lze říci, že jsou multiplikátory určeny na větší a velké ryby. Ale přesto zde platí pravidlo, že levné modely moc dlouho nevydrží a jeden souboj s větší rybou je může úplně zničit.

S multiplikátory se poměrně obtížněji nahazuje, zejména lehká montáž a jsou jen velmi omezeně použitelné pro přívlač. Při troše cviku a rozumně těžké montáži lze nahodit poměrně daleko, při optimální konstalaci se lze přiblížit smekacímu navijáku.

Multiplikátory určené na sumce mají následující vlastnosti:

Lze je používat s výkonými pruty konstruovanými na veliká zatížení a s očky směrem vzhůru a tudíž je minimální riziko odtržení očka při silném souboji. Zde ale pozor - prut s nekvalitním očkem a nekvalitním vyvázáním může narušit blank, který se následně v zátěži zlomí!

S multiplikátory lze velmi dobře zavážet přes brzdu bez asistence, aniž by se motala šňůra a v případě použití na vábničku velmi pohodová manipulace s nástrahou oběma směry. Současně se s nimi ale obtížněji a pomaleji stahují montáže.

Multiplikátory jsou obecně solidně odolné na velkou zátěž, tudíž vydrží mnohem více než smekáč ve stejné cenové kategorii.

Klady

+ snazší nahazování
+ rychlejší navíjení
+ snazší manipulace

Klady

+ výrazně vyšší odolnost
+ větší kapacita
+ možnost zavážet i na velkou vzdálenost přes brzdu
+ obvykle silnější brzda

Zápory

- nižší odolnost
- obvykle menší kapacita
- slabší brzdný účinek
- nemožnost zavážení přes brzdu

Zápory

- obtížnější nahazování
- pomalejší navíjení
- nutnost zvyknout si na jiné ovládání

Závěrečné zhodnocení

Jak již bylo řečeno, je podle mého názoru jasným favoritem multiplikátor. Smekací naviják má význam pouze v ojedinělých případech. A jak to máte vy?

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Sobota 25. května 2019 v 11:44® Bořík

Na noční vláčku bysem volil spíš smekáč.

Pátek 23. května 2014 v 17:38® rybar465
Tento příspěvek byl editován Pátek 23. května 2014 v 17:39 uživatelem rybar465.
Pondělí 24. února 2014 ve 14:54® TondaN
TondaN

Ono to takhle nejde říci řekl bych, že většina lidí si řekne Ano mam 2500 Kč a chci si pořídit opravdu kvalitní naviják na sumce. A už je u problému, že za 2500 nesežene takový multík, aby ho mohl srovnávat s SSMkou od PENNu nebo TICOU. Slušnější multík s pákovou brzdou, který něco vydrží a člověk si u něj neutočí ruku když stahuje 150m začíná někde kolem 3000Kč

Pondělí 19. srpna 2013 v 17:25® kerob
kerob

Podle zakazniku, kteri u nas kupuji multik na sumce bych rek, ze se vetsinou nekde docetli, ze se na sumce pouziva multik a tak ho musej mit. Vetsinou za nej nechtej dat pres 1000 Kc…

Úterý 13. srpna 2013 v 16:32® HaD
HaD

Fryw> to samozřejmě lze. Nicméně multík je podle mě nepřekonatelný.

Pátek 9. srpna 2013 v 17:07® troutkiller

Fryw> Třeba Atlantis:-))Je to smekáč kterej využiješ jak na Fousy tak na lov v Norsku.Mám ho tada jen dvě sezony ale maká pořát jak novej.

Pátek 9. srpna 2013 v 11:24® Fryw
Fryw

David H.> Jestli půjde opravdu o nějaký „speciální smekáč na sumce“ nebo o něco co využijou lidi nejen při sumcařině…

Středa 7. srpna 2013 ve 13:49® HaD
HaD

Docela mne překvapuje převaha smekáče…

Neděle 4. srpna 2013 v 18:04® sidla
sidla

Palivec> ty si mi případ :-D

Pátek 2. srpna 2013 ve 20:29@ Palivec

Autor napsal „Obecně lze říci, že jsou multiplikátory určeny na větší a velké ryby. ". Od tak zkušeného bych to nečekal, překvapilo mne to. To "obecné“ není pravdivé a stačí se podívat do USA. Je to spíš otázka tradice. Sám nechytám MP dlouho. Taky jen pro tu evropskou strnulost a jiný, nezvyklý systém manipulace při nahazování. I v USA jsem příležitostně používal smekáč, ale spíš mušák. Divím se, že v článku zaměřeném na specialitu – lov sumců, kde je ator beze sporu doma, se řeší takové principiální věci smekáč-multík. Ale jak známo, po fšeckém je hovno, enem po fčelách je med.

Tento příspěvek byl editován Pátek 2. srpna 2013 ve 20:30 uživatelem .