Chytej.cz

Univerzální matchový prut vs. Matchový speciál na větší ryby

26.4.2010 vložil osprey | Pruty | zobrazeno: 15.525×

Srovnání univerzálního matchového prutu se matchovým speciálem na kapry

Univerzální matchový prut

Univerzální matchový prut

Zdaleka ne každý rybář si může dovolit vlastnit několik prutů téže kategorie. Proto při nákupu matchového prutu vyvstává celá řada otázek ohledně výběru délky, gramáže i poměru cena výkon.Náš dnešní duel bude zaměřen na otázku, zda byste při výběru jednoho jediného (případně nejoblíbenějšího, nepojužívanějšího) matchového prutu dali přednost klasickému univerzálnějšímu modelu umožňujícímu lov i s velmi jemnými návazci anebo sáhli po prutu výkonnějším, zpravidla označeným jako speciál pro lov větších ryb (carp, specimen a podobná označení).

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná nebo správná odpověď – spíš je to otázka osobního přístupu každého rybáře. Ale v tomto duelu a řadě dalších v zásadě nejde o to, který z výrobků nakonec vyhraje. Spíš jde o nalezení argumentů proč volit to či ono řešení. Nejcennější součástí duelu bývá následná diskuze k danému problému, v níž je možno narazit na velmi zajímavé postřehy či názory. Teprve úplně nakonec bych řešil, která z nabízených alternativ má více zastánců a papírově „vyhraje“.

Oba pruty účastnící se dnešního duelu mi pomohl v Brně na stánku firmy Milo vybrat úspěšný závodník a trenér v LRU plavaná Jan Heidenreich a poskytl mi k nim zároveň i vyčerpávající informace. Nezbývá než mu poděkovat za to, že svou autoritou podpořil mé chabé znalosti dané problematiky a nyní již přikročme k věci samé.

Univerzál

Pozici univerzálního prutu bude hájit Milo Pro System Match Waggler 420 cm s odhozovou hmotností do 20 g. Je to skutečně všestranná matchka pro kohokoli s širokým použitím od lovu malých ryb až po kapry. Vyrábí se už několik let a jedná se o kvalitní dobře řešený prut střední cenové třídy. Důkazem toho je i skutečnost, že jde o komerčně úspěšný hojně prodávaný model.

Pokud jde o rozsah použití, pak lze říci, že tento prut umožňuje i velmi jemný rybolov s návazci už od 0,06 mm a strop jeho možností by představoval zhruba lov s anglickými splávky o hmotnosti 14 g.Protože se nepočítá s cíleným lovem větších ryb (ne, že by to nebylo možné), disponuje prut běžným blankem s relativně slabší stěnou bez dodatečného zpevnění nějakými křížovými oviny apod. Aby se udržela rozumná akce prutu, má blank ve spodní části poněkud větší průměr.Rukojeť je tvořena kombinací korku a duplonu, přičemž korek je jen v „hmatově exponované“ partii pod sedlem navijáku - mimo jiné se jedná i o projev toho, že výrobce se snažil o příznivý poměr cena - výkon.Celkově se jedná o příjemný prut s dostatkem citlivosti, který není nikterak „líný“ a je k dispozici za rozumné peníze (aktuálně je ho možno koupit  za 2150 Kč).

Matchový speciál na větší ryby

Matchový speciál na větší ryby

To, že i druhý duelant patří do stejné stáje, nemusí být nevýhodou. Alespoň nám odpadne problém sympatií k určité značce a v souboji Milo vs. Milo se můžeme opravdu soustředit na to, zda bychom při výběru jediného prutu pro většinu svých plavačkových vycházek upřednostnili univerzální matchku anebo dali přednost prutu se zesílenou konstrukcí, u něhož se předpokládá, že bez problémů zvládne i hodně velké ryby. Ono tu ale nejde jen o výkon při zdolávání. Zesílené "specimen pruty" odhazují těžší zátěže na větší vzdálenost, dovolují razantněji zasekávat např. při splavávání nástrahy desítky metrů daleko při šoulačce podél řeky, snesou nějaké to klepnutí o větev a poslouží i při lovu okounů či candátů na rybku.


Katgorii výkonných matchových prutů nám bude zastupovat Milo Gold Valley Toledo Carp MK II dlouhý 420 cm s doporučenou odhozovou hmotností do 30 g.
Také zde se jedná o již delší dobu vyráběný a komerčně úspěšný model. A i když to pocitově není žádné „poleno“, opravdu se jedná o výkonný prut schopný si poradit i s hodně velkou rybou. S jeho předchůdcem dokázal před časem autor mnoha krásných rybářských článků Václav Turek ulovit několik kaprů přes 10 kg včetně exempláře o hmotnosti 19 kg.

Pokud jde o reálné možnosti tohoto prutu, pak zřejmě nemá cenu snažit se jít s návazci pod průměr 0,10 mm a je možné bez problémů lovit s anglickými splávky až do hmotnosti kolem 20 g. Blank je zesílen křížově vinutým opletem, což mu dovoluje uchovat si menší průměr a dostatečnou živost. Díky tomu je dostatečně rychlý a prut je použitelný i při lovu na větší vzdálenosti. Je vhodný i pro závodní rybolov, zejména pokud je rozhodující rybou závodu kapr.
Při běžném rybolovu dává tento prut pocit jistoty při záběrech těžších ryb, ale je příliš výkonný pro jemný zimní rybolov se slabými návazci nebo zdolávání drobných ryb vůbec.
Po stránce výbavy a zpracování nemá tato matchka výraznější slabiny – disponuje SiC očky i kvalitní celokorkovou rukojetí. Cenově stojí o něco výše než prut, se kterým je srovnávána – běžná cena je v současnosti 2795 Kč.

Klady

- dostatečná jemnost – např. pro zimní rybolov
- velká univerzálnost – prut pro širokou škálu podmínek a celoroční použití
- o něco lehčí než modely určené na větší ryby

Klady

- dokáže efektivně zdolat větší ryby
- dovolí lovit s těžšími splávky a ve větších vzdálenostech
- má větší mechanickou odolnost

Zápory

- ve většině konkrétních situací (speciálně v závodní rybařině) bude existovat vhodnější prut – daň za univerzálnost
- nehodí se pro lov na velkou vzdálenost
- nezpevněný méně odolný blank

Zápory

- omezená použitelnost pro lov s jemnými návazci
- zesílení prutu se projeví nárůstem hmotnosti a ceny

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Čtvrtek 8. července 2010 v 16:24® Jak.novi
Jak.novi

kerob> Ono je to těžký. Při použití tvdého prutu odpadá možnost lovu s jemnými vlasci, což je někdy sakra dost velká nevýhoda. Takže mi nepřipadá moc ideální jít s tvrdým prutem na zimní lov plotic (jsou podmínky, které si to vyžadují, ale těch taky moc není) a z měkkým prutem lovit parmy někam pod jez nebo do silného proudu. Navíc s tvrdým prutem nenahodíš lehkou sestavu tak daleko, jak s prutem měkkým. Teď dám sice jeden docela blbej příklad, ale mluví za vše. Když budu provozovat těžkou přívlač, rozhodně nešáhnu po prutě o gramáži 0–10 g a podobně (tak chytat prostě nejde), ale šáhnu po prutě, který požadavků dostatečně vyhovuje. Když naopak budu chytat UL přívlač, nešáhnu po žádným těžkým vláčecím prutu o gramáži 40–70 g ( lehkou nástrahou nedohodím skoro nikam nedohodím, hodně ryb se prostě od nádtrahy odrazí a ten požitek lovu bude prostě na houby). Takže já hlasuji pro oba. A to nepíšu pouze o matchových prutech, ale prutech jako všeobecně.

Středa 28. dubna 2010 ve 21:37® osprey
osprey

kerob> Já taky. Těch důvodů je víc, ale když odhlédnu od té jemnosti, nabízí výkonnější prut samé výhody, jistoty a pozitiva:-) O malé ryby mi moc nejde, často chytám na dálku, v zarostlých místech a tak.

Úterý 27. dubna 2010 ve 14:06® kerob
kerob

Zajimavej duel :-)
Mam jak light match (4,2m a 5–20g), tak i matchku na vetsi ryby (4,5m a 10–30g) a tu lehci jsem nepouzil snad od poslednich zavodu (a to je fakt dost dlouho). Snazim se chytat ryby vetsi nez miniaturni, takze zdolavaci akce by vyhovovala asi u obou. Forpasy davam z 99% 0,10 a tam uz neni problem ani s tvrdsim prutem (ale s citem) a velka vyhoda je tech 30 cm navic oproti 4,2m, protoze pokud uz matchku vytahnu, tak si jdu zachytat na propad na anglana a tam je kazdej cm znat (zvlast kdyz chybi). Navic anglan i pri vaze do 10g (mnou nejcasteji pouzivanej) lita lip a presnejc na delsim a tvrdsim klacku.

resume: ja radsi tvrdej :-D