Chytej.cz

Klasická jiggová hlavička vs. Marmyška

25.2.2013 vložil toro | Rybářské drobnosti | zobrazeno: 11.163×

Jeden z našich stálých návštěvníků nás požádal, abychom zpracovali duel na téma marmyška versus jigová hlavička. Ačkoli jsou obě tyto rybářské drobnosti vizuálně i funkčně hodně podobné, přeci jen jsou mezi nimi rozdíly. Rybáři marmyšku vnímají víc jako již kompletní nástrahu, naproti tomu jiggovovou hlavičku berou spíše jako jeden díl vláčecí nástrahy. Jak to tedy ve skutečnosti je? To si přiblížíme v následujícím du­elu…

Klasická jiggová hlavička

Klasická jiggová hlavička Klasická jiggová hlavička Klasická jiggová hlavička Klasická jiggová hlavička Klasická jiggová hlavička

 

Klasickou jiggovou hlavičkou je myšlena olověná (nebo wolframová) zátěž kulatého tvaru, ve které je zataven jednoháček. Jiggová (též twisterová) hlavička slouží především jako zátěž měkké umělé nástrahy - twisteru, ripperu, smáčka, nymfy, či jiné imitace vodních živočichů. Přirozené nástrahy se na „jiggovku“ obvykle nenastražují. Výjimku tvoří snad pouze napíchnutí mrtvé rybky (tzv. „Barschbombe“), nebo žížaly – obě tyto možnosti však zdaleka nedosahují účinnosti marmyšky s přírodní nástrahou. 

Pokud okolnosti dovolí, tak jiggová hlavička ani není k lovu bezpodmínečně nutná a dá se nahradit různými vláčecími systémky (Drahkovitch, „podvázaná“ guma, dropshot). 

Na rozdíl od marmyšky se nástraha na jiggové hlavičce musí „oživovat“ usilovnější činností rybáře. Zatímco marmyška se rozvibruje už při pouhém přitahování nebo i při volném pádu ke dnu, nástraha na „jiggovce“ se lákavě rozpohybuje až prací špičkou prutu, popřípadě zrychlováním a zpomalováním navíjení. Při chytání s klasickou twisterovou hlavou nástraha klesá ke dnu kolmo jako kámen, proto je vhodné při jejím propadu občas přibrzdit vlasec, aby se dostala do nepravidelného klouzavého pohybu. Tyto změny a pauzy v rychlosti a směru klesání nástrahy pak působí velmi dráždivě.      

Jiggové hlavy mohou mít různou hmotnost, velikost, tvar i zbarvení.  Pro UL přívlač se používají hlavičky o váze max. do 3 gramů, pro střední přívlač od 3 - 15 g a nad tuto váhovou kategorii už hovoříme o těžké přívlači. Extrémní hranice hmotnosti twisterových hlav se pohybuje kolem 100 gramů a je určena pro lov mořských predátorů – tresek a halibutů.

Marmyška

Marmyška Marmyška Marmyška Marmyška Marmyška

 

Dá se říct, že marmyška je primitivní předchůdkyní složitějších vertikálních nástrah - např. balance jiggu (nástraha ve tvaru wobleru s horizontálními lopatkami na obou koncích těla). Původní využití marmyška našla při lovu na dírkách. Postupem času se její používání přesunulo ze zimy a z ledu do období rozmrzlé hladiny a na loď - pořád se však jednalo o vertikální techniku lovu. Její neskonalou výhodou je, že samočinně „pracuje“ už i při propadu ke dnu. Díky vztlaku vody se různě kolíbá, anebo klesá ve spirále. Její univerzálnost se projevila až postupem času - ukázalo se totiž, že stejně dráždivě funguje například i při UL přívlači. 

Marmyšky mají rozdílný tvar, velikost, hmotnost i zbarvení. Základním výrobním materiálu je olovo nebo wolfram + jednoháček. „Posláním“ marmyšky je svým leskem a jemnými vibracemi upoutat pozornost ryb z větší dálky a tím upozornit na doprovodnou kořist na háčku. Samotná marmyška určitě není kompletní vláčecí nástrahou - funguje spíše jako nosič skutečné nástrahy. Když na háčku nebude žádná „kořist“, nebo alespoň její napodobenina, klesá účinnost holé marmyšky k nule. 

Podle teorie by měla marmyška představovat drobnou rybku, popř. dravou larvu hmyzu, která ulovila nějakou potravu a vleče ji z dosahu větších predátorů. Tento výjev by měl přihlížející rybu vydráždit k útoku. Důvodem je konkurenční boj o kořist. Zkrátka větší a silnější se vrhne na malou a slabší oběť a ve snaze obrat ji o získanou potravu, útočník následně uvízne na háčku.

Na háček marmyšky lze nasadit přirozené nástrahy živočišného původu – žížaly, bílé červy, larvy vodního hmyzu, drobné rybky, kousky rybího masa, a samozřejmě celou škálu umělých napodobenin kořisti z různého materiálu - peří, srsti, měkkého plastu či kaučuku.  Při chytání kaprovitých ryb se může na háček marmyšky napíchnout i potrava rostlinného původu - zrna obilnin, kousky těstovin, kuličky těsta apod.

Při chytání na umělé nástrahy (smáčky, nymfy, mikrotwistery) je dobré použít marmyšky s prodlouženým ramínkem háčku. Naopak při lovu na přirozené nástrahy (červy, kukly, larvy, hnojáčky) lépe poslouží háčky s krátkým ramínkem.

Menší marmyšky minimálně váznou! Většina z nich má schválně „popuštěný“ háček. V případě uváznutí se stačí opřít do prutu, měkký háček se narovná a z překážky se uvolní. Při zdolávání ryby, a to ani u velkého kusu, se díky pružnosti prutu a vlasce oblouček háčku narovná jen zcela vzácně.

Marmyšky jsou spolehlivé celoročně! Jejich použití omezuje jen rybářský řád, který je posuzuje jako vláčecí nástrahy. A tak mimo období celoplošného zákazu přívlače se jejich účinnost dá vyzkoušet alespoň na komerčních revírech. Marmyšky skvěle fungují po celou sezónu - od lovu na dírkách, přes období potěru v jarním období a letní dny, až po pozdní podzim. Pouze teplota vody a výskyt určitého druhu potravy určuje jejich „operační hloubku“. V chladném období by marmyška měla kopírovat dno, v teplých měsících by se zase měla pohybovat v horní polovině vodního sloupce a v mělčí vodě. Zkrátka, tam kde je nějaký život, tam by se měla marmyška právě nacházet!

  

Klady

+ relativně nízká cena
+ jednoduché a rychlé navázání
+ možnost přidání lanka před nástrahu
+ v závislosti ke zvolené velikosti gumy je vhodná i k lovu velkých druhů ryb

Klady

+ dokáže upoutat pozornost ryb z větší vzdálenosti a přivábit "šupinaté zvědavce" ke skutečné nástraze na háčku
+ vysoká univerzálnost – podle velikosti, tvaru, barvy a samozřejmě zvolené nástrahy na háčku lze ulovit celou druhovou škálu ryb
+ podle zvolené marmyšky, způsobu lovu a v závislosti na ročním období se dá prolovit celý vodní sloupec a nejrůznější typy lokalit
+ lze nastražit téměř jakoukoli nástrahu živočišného i rostlinného původu a jejich napodobeniny
+ vhodná pro menší a středně velké druhy ryb
+ umělá nástraha na háčku marmyšky působí věrohodněji, drží lépe vodorovnou polohu
+ plochá marmyška ve vodě vyvolává mikro vibrace, které ryby dokážou spolehlivě zachytit
+ velmi šetrná k rybě, háček visí v 99% jen v okraji tlamy (to 1% tvoří štiky)

Zápory

- určená (až na výjimky) jen k lovu dravých ryb
- je to pouhý nosič měkké umělé nástrahy
- nevydává žádné doprovodné vibrace a je plně odkázána na pohyb doprovodné nástrahy

Zápory

- vyšší pořizovací cena
- relativně složitější navazovací uzly
- dost marmyšek odpreparují štičí zuby, protože je celkem problematické umístění lanka před nástrahu
- možnost nahazování jen na krátkou vzdálenost

Závěrečné zhodnocení

Marmyška i jiggová hlavička má své konkrétní opodstatnění. Nelze říci, že by jedno bylo lepší či horší, než to druhé. Při některých způsobech jsou obě „nástrahy“ funkčně srovnatelné – třeba při lovu na dírkách. Při jiných způsobech chytání se však rozdíly v úspěšnosti diametrálně rozcházejí. Například twisterová hlava má navrch při „orbě dna“ a lovu velkých ryb, marmyška naopak při UL přívlači, při chytání kaprovitých ryb a nastražení přirozených nástrah. Výběr barevných variant je pro obě kategorie celkem shodný – všeobecně platí, že do špatných světelných podmínek (přikalená voda, svítání či soumrak, zakaboněná obloha, větší hloubka) se hodí marmyšky i jig-hlavičky pestré nebo leštěné. Naopak pro čistou mělkou vodu a plný sluneční svit se vyplatí nasadit nenápadnější odstíny – třeba jen zašlé olovo.

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Středa 6. března 2013 v 18:41® mascha
mascha

David Havlíček> já myslím, že přesně ty duely, který jsi vyjmenoval, jsou klasické duely. Dokáží dát směr člověku, který tápe. Budu na dírkách masit nebo pouštět? Budu na pstruhovce rotačkovat nebo šlehat vodu mušákem? Mám si koupit boat nebo kajak? Téma jigovka a marmyška je zajímavý, vo tom nic, ale mnohem víc by mu slušel formát článku než duelu. Pro duel se hodí věci jako vodit jerky normálním prutem nebo castovym, používat olovo nebo jeho alternativy apod.

Úterý 5. března 2013 v 10:42® HaD
HaD

skwor> bezva

Pondělí 4. března 2013 ve 20:45® sethy
sethy

kubas> Ano, ale hlasovaní je na duelu to poslední :-)

Pondělí 4. března 2013 v 17:53® skwor
skwor

David Havlíček> Vždyť jo, nijak ten duel nekritizuju.

Neděle 3. března 2013 ve 23:58® kubas
kubas

sethy> No právě proto, že duel není jen o tom co je lepší, je to hlasování dosti mimo… V níže zmíněných případech.

Neděle 3. března 2013 ve 23:51® HaD
HaD

kubas> hlasování je u některých duelu fakt mimo. Možná bude vhodné jej spouštět jen u některých.

Neděle 3. března 2013 ve 23:18® sethy
sethy

kubas> Ale nikde není psané, že duel má být o tom co je lepší. Např. si myslím že duel vlasec x pletenka může začínajícím rybářům hodně říct. Ano, hlasovaní je v takové případě kapánek mimo.

Neděle 3. března 2013 ve 22:56® kubas
kubas

David Havlíček> Některé věci Tebou vyjmenované jsem vůbec neměl na mysli, jen pro pořádek. Já proti tomuto srovnání nic nemám, ale pak postrádá absolutně smysl nějaké hlasování pod duelem. Dle mě třeba nejde říct co je lepší, jestli pletená šňůra nebo vlasec, jigovka/marmyška a podobně. Být tam konkrétní otázka tipu: „Co třeba upředňostňujete na dírkách?“ je už věc jiná…

Neděle 3. března 2013 ve 20:55® HaD
HaD

skwor> nám ten nápad přišel dobrý. Profiky asi nenadchne, ale ne každý jest profíkem… Další duel bude taky lehce filosofický…

Neděle 3. března 2013 ve 14:56® skwor
skwor

Ono to taky bude jednodušší v průběhu sezóny. To pak půjde napsat duel naviják X proti navijáku Y, teď během zimy asi lidi z redakce nemají možnost je moc vzít k vodě.

Pátek 1. března 2013 ve 13:26® dam
dam

David Havlíček> já v těchto duelech problém nevidím…podle mě mají své místo:-)

Čtvrtek 28. února 2013 v 11:11® HaD
HaD

kubas> takže duely typu:

Bellyboat vs. Rybářský kajak Muškaření na P vodě vs. Přívlač na P vodě Dírky „chyť a pusť“ vs. Dírky „vysaď a odnes“ Preparovaná ryba vs. Fotografie Smáček nastražený na jigové hlavičce vs. Smáček na strímrovém háčku s přídavnou zátěží

apod. taky byly „TATRY A ŠKODOVKY“?

Čtvrtek 28. února 2013 v 1:22® kubas
kubas

mascha> No asi tak. Něco jako pletená šňůra vs. vlasec a podobně…

Středa 27. února 2013 v 17:21® HaD
HaD

mascha> Ono to ani není o vítězi, ale o rozdílech zdánlivě podobných předmětů…

Středa 27. února 2013 v 17:17® mascha
mascha

Tenhle duel nechápu jako duel. Srovnávají se Tatry se Škodovkama. V každý skupině jsou velmi různé kusy (velikostí i tvarem), každý je trošku na něco jinýho a jen v části spektra se protínají, jinak se doplňují.

Úterý 26. února 2013 v 16:20® skwor
skwor

Hlas pro hlavičku. Hlavně kvůli navazování a možnosti uchycení do karabinky. Ještě bych zmínil, že u vláčej.cz se dají koupit marmyšky s očkem, kde je navazování jednodušší.