Chytej.cz

Shimano Big Baitrunner LC vs. Big Baitrunner XT-A Long Cast

14.12.2012 vložil HaD | Navijáky | zobrazeno: 25.286×

V našich pravidelných duelech se kaprařské produkty vyskytují jen ojediněle. Pokusíme se proto tuto situaci napravit a pustíme se do porovnání kladů a záporů dvojice jedněch z nejoblíbenějších navijáků určených pro těžkou kaprařinu. V dnešním duelu se střetnou – velkokapacitní navijáky s volnoběžnou brzdou (Baitrunnerem). Jmenovitě starší verze – Shimano Big Baitrunner 12000 LC, a nový, dlouho očekávaný model – Shimano Big Baitrunner XT-A Long Cast.

V praxi jsou Big Baitrunnery vnímány jako silné a spolehlivé navijáky, k niž nebývá mnoho výhrad a většina majitelů je užívá dlouhodobě k plné spokojenosti. Zajímali jsme se o počty reklamací a nejčastější „bolesti“ u obou typů testovaných navijáků. Ze servisního střediska fy. Shimano nám sděleno, že ani jeden z dvojice modelů nepatří ke zboží, u kterých by se často objevovaly závady. U staršího typu sice občas odcházel tzv. cvrček, ale u nového se žádný podobný problém nevyskytuje. V zásadě se jedná o „bezporuchové stroje“. Nový model XT-A je již na našem trhu zhruba rok, a proto jsme rádi, že se v našem duelu můžeme opřít i o zkušenosti rybářů, kteří vlastnili bývalý a nyní si vyzkoušeli i nový model. Vzhledem k tomu, že se jedná o srovnání bývalé kaprařské legendy s jeho zmodernizovanou verzi, nechali jsme po několik měsíců testovat tyto navijáky známými českými kapraři a testery – Radkem Bisou a Petrem Nešněrou. Už proto jsme byli zvědaví, jak srovnání obou soupeřů dopadne. Po dlouhodobém testu konečně padla závěrečná otázka: Je nový model XT-A natolik lepší, aby o něm stálo uvažovat, nebo se jedná o přestrojení starého typu do nového kabátu? Odpověď obou testerů byla naprosto shodná: „Nový Baitrunner XT-A je ve spoustě parametrů lepší než starší model! I když rozdíl není tak markantní jako například u starého a nového typu Ultegry.“

Shimano Big Baitrunner LC

Shimano Big Baitrunner LC Shimano Big Baitrunner LC Shimano Big Baitrunner LC Shimano Big Baitrunner LC Shimano Big Baitrunner LC Shimano Big Baitrunner LC Shimano Big Baitrunner LC Shimano Big Baitrunner LC Shimano Big Baitrunner LC

 

Popularita staršího modelu je bezesporu úctyhodná. Jedná se o mohutný smekací naviják s baitrunnerem, který je určený pro dlouhé hody a stahování olov z velkých vzdáleností. Primárně se hodí pro kaprařinu na větších a rozlehlejších vodách, kde se plně využije jeho mohutnost, kapacita a síla. Naviják je osazen celkem 5+1 ložisky nejvyšší třídy u Shimana označovaných AR-B. Udávaná hmotnost navijáku je 790 g.

V chodu staršího modelu jsme v zásadě vážné závady nenašli. Možná jen, že je na první otočení kličkou hlučnější a ne tak pravidelný. I soukolí je poměrně cítit, což může někdo vnímat i pozitivně - pocitově se uvnitř hýbe masa materiálu, která, jak léta praxe mnoha kaprařů dokázala, prostě něco vydrží. Nicméně v dnešní době, plné navijáků se sametovým chodem, to není úplně "trendy".

Šat navijáku tvoří kombinace hnědo-antracitové zbarvení s některými měděnými doplňky.

Výhradou k tomuto staršímu typu může být především jeho hmotnost a robustnost samotného těla. Tento model se prodává za cca 4000 Kč.

Big Baitrunner XT-A Long Cast

Big Baitrunner XT-A Long Cast Big Baitrunner XT-A Long Cast Big Baitrunner XT-A Long Cast Big Baitrunner XT-A Long Cast Big Baitrunner XT-A Long Cast Big Baitrunner XT-A Long Cast Big Baitrunner XT-A Long Cast Big Baitrunner XT-A Long Cast Big Baitrunner XT-A Long Cast

 

Tento typ Baitrunneru se na našem trhu objevil koncem roku 2011. Souběžně s ní byl „k mání“ i jeho menší bratr - Medium Baitrunner XT-A (ten u staršího modelu úplně chyběl). 

Již první pohled na nový model napoví, že se jedná o naviják zcela odlišného tvaru a barvy, s moderním vzhledem a vizáží opravdového krasavce. Převodový systém 4,6:1 s návinem 110 cm na otočku a kapacita cívky 600 m vlasce o průměru 0,30 mm. Přestože hmotnost obou „soupeřících“ navijáků je udávána jako totožná - 790g , při váhovém testu jsme u nového modelu navážily o 5g méně. Ale gram sem, gram tam...

Zásadnějším rozdílem je kombinace AR-C cívky se systémem Aerowrap II pro pomalou ukládku vlasce. Uvnitř navijáku pak nalezneme zcela novou konstrukci převodovky, která snižuje tření a zvyšuje účinnost přenosu výkonu z hliníkové tyčky na rotor. V zásadě se dá říci, že novou konstrukcí převodovky při stejném počtu ložisek ( 5+1) výrobce docílil tiššího, lehčího a snazšího návinu. I samotné uchycení kličky je díky novému tvaru madla i kličky příjemnější.  

Tělo i převody navijáku jsou robustní, zapadání vlasce pod cívku brání speciální plastový prstenec, který je pod ní, postupuje s ní nahoru a dolů a klouže v drážkách na vnitřní straně rotoru. 

Brzda má velkou kapacitu lamel, které jsou ukryty pod kovovým přišroubovaným prstencem a utěsněny proti pronikání vody gumovým kroužkem. Ovládací úchop brzdové matice je velkoryse provedený a je možné za něj pořádně zabrat. Brzda má poměrně pomalý nástup. Zhruba na tři otočky projdete od minimálního nastavení brzdné síly až do utažení „natvrdo“. Samotné nastavení baitrunneru je citlivější a samotné přecvaknutí z baitrunneru na přední chod potěší velmi příjemným zvukem.

Výrazně se změnil design, a to jak v přední, tak v zadní části těla navijáku. Tělo je více zakulacené a vyrobené z nejmodernějšího plastu s matnou povrchovou úpravou a lesklými stříbrnými částmi (ty nás trochu potrápily při focení a až při editaci snímků, jsme objevili naše daktylky). Na navijáku nalezneme i prvky, které dokládají snahu naviják co nejvíce odlehčit - např. otvory držáku překlapěče, na nožičce apod. Barevná kombinace černé barvy se stříbrnými doplňky a za studena kovanou modro-šedou cívkou je vyladěná přesně pro oči moderního kapraře – specialisty. I když, zaznamenali jsme názory, že klasika je klasika a u těch nostalgičtějších kaprařů srdce na designérským počinem Shimana neplesá. Inu, design byl je a bude vždy otázkou vkusu. 

A nyní k důležitější praxi: Naši testeři si zvláště chválili mnohem snadnější a plynulejší stahování i velmi těžkých zátěží. V praxi je chod rozhodně čistější než u staršího modelu a efektivita přenosu síly neskutečně narostla. Dalším pozitivním rozdílem je výrazně lepší pocit při nahazování. I při zachování stejné hmotnosti a velikost navijáku se délka náhozu údajně lišila až o 20 m ve pospěch XT-A.

Celkově je provedení velmi zdařilé. Slabé místo se u tohoto typu navijáku hledá velmi těžko. Snad jen to, že pořizovací cena je o zhruba o 1600 Kč než u staršího modelu. Pohybuje se okolo 5 600 Kč.

Klady

+ spolehlivý kaprový naviják
+ nižší pořizovací cena

Klady

+ citlivější brzda
+ moderní design
+ pomalejší ukládání vlasce
+ hladší chod
+ možnost volby velikosti typu. (viz menší bratříček - Medium, u kterého je váha 615g a kapacita cívky je 290 m při průměru vlasce 0,35 mm - je naviják s volnoběžnou cívkou na středně velké vody)

Zápory

- hrubší a hlasitější chod
- příliš mohutné tělo

Zápory

- vyšší pořizovací náklady

Závěrečné zhodnocení

Praktické testování potvrdilo, že nový Big Baitrunner XT-A Long Cast si zachoval všechno dobré ze starého modelu a přitom se díky novému systému Aerowrap II a nové konstrukci převodovky stal mnohem příjemnějším společníkem u vody.

Lze konstatovat, že se generační výměna výrobci opravdu povedla. Z našeho testu jednoznačně vyplývá, že nová verze je modernější, tišší a příjemnější. U starého typu si ceníme především pořizovací hodnoty navijáky, i když ne vždy cena rozhoduje o všem. S čistým svědomím můžeme zvolat: „Ať žije nový král mezi baitrunnery!“

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Středa 2. ledna 2013 ve 20:30® pajos07

LCčka jsou osvědčený stroje temtok novým bych až tolik nevěřil jak těm starým

Pátek 28. prosince 2012 v 1:11® Vitta

Jsem již pár let šťastný a spokojený majitel starých „LCéček“. Nový model se mi libí, né že ne, jen mi někde v podvědomí doutná myšlenka, že moderní výrobci už nepotřebují věci s výdrží 10 let. Kdo by pak kupoval jejich horké novinky. Takže uvidíme za dva, tři roky…

Sobota 22. prosince 2012 v 18:23@ axiom

Piscicapus> Vědět víc o střevech by bylo sice zajímavé, ale výrobce to asi jaksi nepovažuje za produktivní tyto informace poskytovat a zcela jistě je nad možnosti rybářského webu naviják rozebrat a bádat díl po dílu. Ono to nemá ani cenu. Separované vlastnosti jednotlivých dílů nic neříkají a udělat si i z detailního popisu konstrukce a technologie obraz o výslednných vlastnostech navijáku v provozu, je obtížné, ba nemožné. Dokonce i sestava kvalitních dílů může být ve finální sestavě nedobrý krám. Představ si splnění tvé představy o jakémsi novinářském testu (o to vlastně jde)třeba u auta. TRo, co chceš, je hloupost.

Sobota 22. prosince 2012 v 18:12@ axiom

To je krásné: "dvojice jedněch ". Za pomoci speciálních syntaxí Google jsem prohledal český web, či tam takovou píčovinu Google ještě někde jinde najde. Nenašel. Máš primát. Dostaneš čestné uznání.

Úterý 18. prosince 2012 v 18:52® HaD
HaD

Piscicapus> nezapomeň na kapesníčky.

Úterý 18. prosince 2012 v 17:10® Piscicapus

David Havlíček> však jó, když se chce, tak jde (skoro) všechno.
Ta představa, že uvidím nevídané a přečtu si pro mě podstatné, je nádherná.
Málem jsem na vrcholu rozkoše…

:-) :-)

Úterý 18. prosince 2012 v 16:57® HaD
HaD

Piscicapus> asi by TO šlo jinak. Vždy jde vše jinak. Spolupráci uvítám ;-)

Úterý 18. prosince 2012 v 16:27® Piscicapus

David Havlíček> ano, bavím se, protože kdyby mě to tu občas nebavilo, nechodil bych sem.

Ale smutné je, že nechceš anebo si nepřipouštíš, že by TO šlo i jinak. Třeba s větším úsilím, ale bylo by TO dál. Třeba by byl výsledek sotva znatelný, ale bylo by TO dál, třeba by TO většina návštěvníků pokládala za zbytečnost, ale pro zbytek lidí by TO bylo dál. Mám pokračovat dál?

Jedná se jen o můj názor, ale viděl jsem, že to jde i bez vědeckého přístupu, mikrometru, mikroskopu či šupléry a tabulek od Černocha. Stačí pouze základní vercajk a dar vyjadřovat se, což určitě není nepřekonatelný problém (očividně lidi kolem sebe máš, že?).

A prča? Ta musí být – bez ní by nebyla prča…

Úterý 18. prosince 2012 v 15:29® HaD
HaD

Piscicapus> Prča? OK. Jsem rád, jestli se bavíš. Rozesmutňovat Tě by mne netěšilo ;-)

Úterý 18. prosince 2012 ve 14:08® Piscicapus

David Havlíček> no nic, a přesto je to prča…

Úterý 18. prosince 2012 ve 13:42® HaD
HaD

Piscicapus> ačkoliv jsem původním vzděláním strojař, asi bych si netroufl naviják rozebrat a zkoumat zodpovědně tyhle věci. Ani nevím, jak. S šuplerou a mikrometrem? Mikroskopem? Nevím. Někdo by to možná vygoooglil a napsal. To ale nevidím jako smysluplné a ačkoliv bychom asi působili jako odborníci a sklidili potlesk, nebylo by to založeno na reálné znalosti těchto věcí. Navíc nevím, zda by tohle nějakého kapraře, který s tím navijákem bude chytat, zajímalo. Znám jich dost a nějak si nedokážu představit, že bych udržel jejich pozornost řečmi typu: „převodové ústrojí je uloženo v těle ze slitiny nanohořčíku s titanem a nových supraložiscích ze slinutého nanoplastu s karbidem, jehož tvrdost 9 je dosažena obdobnou technologií, jako je kalení. Vše je opracováno s přesností 0,001mm, pouze u rolničky se nám zdálo, že je vůle věští, než 10 mikrometrů a to bychom řekli, že je dost“… Možná se ale pletu a měli bychom zbroukatopytlí­katět.

Úterý 18. prosince 2012 ve 12:47® Piscicapus

David Havlíček> co takhle popsat vnitřek – použité materiály, kvalita opracování, způsob uložení pohyblivých dílů apod.

Proč pitvat něco, co je patrné na první pohled z obrázků?

Ale nechci radit a ani šťourat, jen jsem vyjádřil svůj názor.

Veselý celý den.

Úterý 18. prosince 2012 v 11:58® HaD
HaD

Piscicapus> co podstatného by ses chtěl dozvědět? Vše podstatné tam myslím je. Samozřejmě jsme mohli třeba rozpitvat design – jedna klička taková, druhá maková apod. Ale všechny rozdíly jsou řešeny fotograficky. Nevím tedy…

Úterý 18. prosince 2012 v 11:50® Piscicapus

David Havlíček> aha.
Když pominu překlepy a zvláštní styl psaní, tak se, jako laik, opět nic podstatného nedozvím.
Na druhou stranu je toto lepší, než čtení v katalogu.

Že zdravím a přeji veselé Vánoce.

Úterý 18. prosince 2012 v 11:28® HaD
HaD

Piscicapus> redakce + dva jmenovaní. Proč?

Úterý 18. prosince 2012 v 11:13® Piscicapus

Týjofka, kdo to psal?

Pátek 14. prosince 2012 ve 21:15® NPaul
NPaul

Jsem trochu konzervativní člověk a proto se nerad loučím s funkčními a kvalitními věcmi. Vlastním „staré“ LC a určitě si je ještě nějaký čas ponechám. Určitě nechci polemizovat o prokazatelně vyšší kvalitě nového typu, kde hlavním plusem bych viděl zejména možnost volby menšího modelu jako váhově vhodnějšího doplňku k tenkým a lehkým proutkům. Nicméně hlas dávám legendě:-)

Pátek 14. prosince 2012 v 8:24® Piranha
Piranha

Starej LongCast to je legenda po které se na krámě dodnes ptají lide zda se dá sehnat.Ale jako každá hvězda jednou hasne i jemu dle mého mínění odzvonilo. Novej LC je opravdu povedená mašinka.Jak designově, tak i technologic­ky.Perfektní jemný ,,máslový,, chod a extrémně pomalé řazení vlasce má na vrch oproti starému LC.Malé mínus nového LC je že při rybolovu bod bodem mrazu zamrzá odcvaknutý volnoběh, ale zase kolikrát jdete na kapry při mínus 5. Je jen otázkou několika let jak se ukáže kvalita a zda bude takovej držák jako starší model. Vyšší cenu to bych ani tak neříkal, oproti Ultegře která stoji pře 5tis. je to v celku dobrá cena za LC.