Chytej.cz

Method krmítko Preston vs. Method krmítko Extra Carp

27.11.2012 vložil osprey | Rybářské drobnosti | zobrazeno: 17.866×

Mezi rybářským nádobíčkem najdeme jak drahé věci za desetitisíce, tak i drobnosti za pár korun. Pro úspěšný lov jsou zapotřebí jedny i druhé a tak se pokusím zařadit do Duelu sem tam i nějakou drobnost. Dnes to budou method krmítka.

Nejčastěji se s nimi chytá při stylu lovu označovaném jako method feeder, ale jsou naprosto normálně použitelná pro libovolnou formu položené. Můžete je tedy používat nejen při lovu na feeder, ale také s kaprovými děličkami (doporučoval bych nějaké lehčí) nebo třeba i s běžnými teleskopickými pru­ty.

Svou funkcí kombinují výhody srkačky a průběžné montáže (mají výrazný samozásekový efekt a v případě utržení je ryba nebude vláčet za sebou). Navíc se krásně a snadno plní a dobře se s nimi nahazuje. Proto si myslím, že jejich obliba bude postupně stoupat a tím pádem stojí za to o nich i psát.

Method krmítko Preston

Method krmítko Preston Method krmítko Preston Method krmítko Preston Method krmítko Preston Method krmítko Preston Method krmítko Preston


Nejdříve jsem začal používat method krmítka a formičky od anglické firmy Preston. Byl jsem s nimi celkem spokojen, ale vadila mi relativně vysoká cena a špatná dostupnost v našem regionu. Proto jsem si na zkoušku koupil formu a krmítka od firmy Extra Carp, jejichž cena se mi jevila být přívětivější a na první pohled se nezdály být horší.

Po pár odchytaných vycházkách jsem zjistil, že mezi oběma typy krmítek je poměrně dost sice drobných, ale přesto zásadních rozdílů a když jsem se tak nad nimi chvilku zamýšlel, byl náhle na světě nový Duel. Tady ho máte.

Jako první si vezmeme do ruky sadu od Prestonu. Celý název zní Preston in line method feeder. Existuje i verze, kde je místo duté trubičky gumička, ta je označována termínem elasticated. Sluší se zmínit i to, že Preston nabízí více velikostí formiček, soupeř si zatím vystačí s jednou.

Formička je vyšší, o něco hlubší než u Extra Carpu a má černé plastové stěny bez jakéhokoli vyvztužení. Je ale dostatečně pevná a odolná na to, aby plnila svůj účel. Pohyblivá část sloužící k vytlačení naplněného krmítka ven je ze žlutého plastu a má poměrně velkou plochu – asi stejnou jako je nepohyblivá část formy, která přijde do styku s krmením. Tlačítko na spodku formy je velké, robustní a uchycené dvěma vruty, pod nimiž jsou vmáčknuty kovové pružiny. Sice k tomu není důvod, ale kdybyste chtěli, můžete vzít šroubovák a celé si to pěkně rozebrat.

Krmítka  se dodávají v hmotnostech 15, 30 a 45 g (preferuji ta nejtěžší) a mají poměrně bytelnou konstrukci s výjimkou jedné části. Slabým místem je nástavec bránící zamotávání vlasce. Je tuhý a nalisovaný na krmítko. Může se sice otáčet, přinejmenším u některých kusů krmítek, ale nejde ho sundat. To by nijak nevadilo, horší je to, že jde poměrně snadno ulomit. Stalo se mi to i při pouhém fotografování krmítek, když mi jedno upadlo v pokoji na koberec. U něčeho, co je primárně určeno k nahazování do dálky a snadno s tím narazíte do kamenů jak na dně tak na břehu, bych čekal větší mechanickou odolnost. Na druhou stranu to, že nástavec urazíte, není žádná tragédie, s krmítkem se dá chytat dál.

Zátěž krmítka je olověná, tvoří spodní stranu krmítka a s plastovým vrškem ji spojují čtyři rozlisované čepy. Olovo je výhodné v tom, že krmítko má při stejné hmotnosti menší objem a bude proti soupeři o něco stabilnější, zvláště, když olověná deska tvoří přímo jeho dno.
Trubička, kterou prochází vlasec, je zalisovaná do dna plastové části (což je dobře) a chybí na ní dutinka, do níž by se dal vtáhnout (a tím částečně zafixovat) obratlík. To je škoda, protože právě částečná fixace návazce zvyšuje pravděpodobnost samovolného záseku ryby a zvyšuje chytlavost celé sestavy.

Kvalita plastu, pevnost sesazení krmítka i úroveň zpracování jsou velmi dobré.

Obecně jde říct, že se jedná o velmi dobrý výrobek, ovšem se dvěma nepřehlédnutelnými nedostatky a za poměrně vysokou cenu. Doporučil bych ho na vody, kde je čisté a měkčí dno i břeh (nebudete tak často ulamovat nástavec proti motání a pokud nebudete trhat, nebudete tolik řešit vyšší cenu krmítek).
Aktuálně se dá krmítko Preston koupit za 80 - 86 Kč a forma kolem 110 Kč.

Method krmítko Extra Carp

Method krmítko Extra Carp Method krmítko Extra Carp Method krmítko Extra Carp Method krmítko Extra Carp Method krmítko Extra Carp Method krmítko Extra Carp


K method krmítkům Extra Carp method feeder jsem se dostal jednoduše. V prodejnách v mém okolí Prestony nevedou a jediné, co se zde dalo sehnat, byla krmítka této značky, což ovšem vyžadovalo koupit i novou formu. Vzhledem k ceně to ale nebyla žádná tragédie.
Dozvěděl jsem se, že se forma i krmítka vyrábějí v Srbsku, ale na první pohled se zdála být kvalita zpracování naprosto srovnatelná s výrobkem prestižní anglické firmy, takže jsem informaci o zemi původu bral prostě jen jako zajímavý fakt.

U vody jsem pak zjistil, že si s novými krmítky rozhodně nemusím lámat hlavu a že se svému dnešnímu soupeři nejen vyrovnají, ale v některých ohledech ho i předčí.

Forma je ze zeleného plastu a její stěny jsou jednak nepatrně silnější než u Prestonu a jednak je na nich zevnitř celkem 8 zpevňovacích žeber (3 na delší straně, 1 na kratší). Forma je tedy o něco tužší a bytelnější. Je o trochu menší a nižší, ale objem krmení , které lze namačkat do krmítka, bude zhruba stejný.
Ploška sloužící k vytlačení krmítka je tu červená (na tom nesejde), ale hlavně daleko menší než u soupeře. Na vytlačení naplněného krmítka to stačí, ale přece jen bych ji, kdybych byl konstruktérem formy, udělal o něco větší. U Prestonu je naopak velká až moc a krmítko pak leckdy zůstává přilepené k této pohyblivé části. Je to samozřejmě i otázka konzistence krmení, mě tenhle problém trápil u hlavně u nasákavých betainových peletek.

Tlačítko sloužící k vytlačování krmítka z formy je u Extra Carpu poměrně malé, nedá se rozebrat a místo kovových pružin je zde jen prohnutý plastový díl, který stlačením narovnáváte. Určitě jde o jeden z důvodů, proč je cena formy nižší. Je to funkční řešení, neměl jsem s tím žádný problém, ale přesto bych ocenil větší plochu tlačítka.


Samotné krmítko vypadá velice pěkně. Je kapkovité (soupeř má souměrný oválný tvar) a má o něco výraznější žebrování. Dodává se ve hmotnostech 20, 25, 30 a 40 g.

Zátěž tvoří železný plátek zalitý v plastovém těle (lze ověřit magnetem). Krmítko tak má při stejné hmotnosti větší objem a výše položené těžiště, díky čemuž je snadnější s ním na dně pohnout, ať už to bude mít na svědomí proud nebo snaha rybáře o dopnutí vlasce. Důležitější ale je, že zde není obsaženo toxické olovo a krmítko tak vychází vstříc moderním trendům, které se snaží zabránit dalšímu hromadění tohoto kovu v usazeninách na dně rybářských revírů.
Trubička, jíž prochází vlasec, je umístěna výš a co je důležité, má dutinku pro obratlík. Hurá!
Vyřešen je tu i problém nástavce, který má bránit zamotávání vlasce. Nástavec je měkký a pružný a je navlečený na zdrsnělé části trubičky. Můžete ho bez problémů sejmout - občas je to i nutné při navlékání krmítka na vlasec.

Celkově je vidět, že Extra Carp konstruoval svá krmítka v pozdější době a dokázal je lépe přizpůsobit potřebám rybářů i dobovým trendům (viz železná zátěž). Na druhou stranu krmítko od Prestonu je kompaktnější, stabilnější na dně a velmi dobře se mi s ním chytá, takže pasovat Extra Carp do role jednoznačného vítěze tohoto souboje bych se zdráhal. Přesto si myslím, že má více trumfů na své straně a tím rozhodujícím nakonec bude cena. Ta se dnes pohybuje kolem 39 Kč za formu a 29 - 37 Kč za jednotlivá krmítka v závislosti na jejich hmotnosti. To je ve srovnání se soupeřem sakra rozdíl.

Klady

Kvalitnější mechanismus na vymačkávání krmítka z formy

Krmítko je na dně o něco stabilnější

Klady

Neobsahuje olovo

Má dutinku pro obratlík

Nástavec proti zamotávání nelze ulomit

Nižší cena

Zápory

Ulamuje se nástavec bránící motání vlasce

Chybí dutinka pro obratlík

Krmítko má zátěž z toxického olova

Vyšší cena

Zápory

Forma má menší tlačítko pro vyklápění krmítka

O něco menší stabilita na dně

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Sobota 5. ledna 2013 ve 12:55® SAMI

Já mám zkušenost pouze s krmítky od Extra carp-u ve 30 gramové verzi. Jediné co bych jim vytkl, je jejich hladká spodní strana. Když ho nahodím „co to de“ tak mám problém došponovat vlasec, 3–4 trny by neuškodily. Letos budu experimentovat s elektrikářskými páskami a 40g verzí.

Úterý 4. prosince 2012 v 9:14® fR4Nk13
fR4Nk13

007krivanek> Mas pravdu o tom „zadna“, to je to krasne na rybolove, ze kazdy si najde svoj sposob. Avsak na tom Prestone ma zaraza, ze nema dutinku na obratlik. Tieto krmitka su vlastne variacie na srkacku, takze to tam malo byt.

Pondělí 3. prosince 2012 v 18:46® 007krivanek

fR4Nk13> Každý má jiný styl rybolovu. Tyto zátěže jsem testoval a měnil jejich konstrukci rok. Někomu vyhovují, někonu ne. Je to stejné jako u jiné ho vybavení.

Pondělí 3. prosince 2012 v 9:14® fR4Nk13
fR4Nk13

Nepouzivam ani jeden vyrobok. U nas ich nie je dostat. Chytam z krmitkami od Browningu. Maju svoje chyby, ale nic ine sa neda v mojom okoli zohnat. Osobne si myslim ze krmitka/method pod 30g nema vyznam z dovodu samozaseku pouzivat. Dalej tieto krmitka pouzivam hlavne tam kde potrebujem chytat na 50m+, takze tam je potreba pouzit tazsie gramaze. Krmitka kde je pouzita feeder guma by som osobne nikdy nekupil, nedoverujem im. Naviac malokedy sa mi stava ze pri zdolavani ryby sa z formy obratlik vysunie a to ho do krmidla nedavam az po okraj, cize guma u mna postrada zmysel. Formy na naplnanie nemusia mat tlacidlo na vytlacanie plnit najviac po okraj a pojde to dobre.

Pondělí 3. prosince 2012 v 6:29® troutkiller

007krivanek>Dík za názor výrobce:-(Mám je prubnuté a s těma v duelu je nelze rovnat.

Pondělí 3. prosince 2012 v 1:33® 007krivanek

Musím trochu oponovat. Při použití směsí pro Method není potřeba mít moc vlhké. Ty směsi jsou dělány tak, aby při náhozu držely a po nějaké době ve vodě se začaly uvolňovat částečky. Něco jiného je směs na daleké hody . Viz článek. http://www.formybrno.cz/…mitka-method

Pátek 30. listopadu 2012 v 9:11® troutkiller

ferdoz>Cena dobrá ale krmelce na hovno:-(Musíš směs hodně navlhčit aby nevypadávala.

Čtvrtek 29. listopadu 2012 ve 13:32® ferdoz

A tieto ste už niekto testovali? Cena je viac než prijateľná. http://www.formybrno.cz/…ethod-feeder

Středa 28. listopadu 2012 v 15:02@ James

Myslím si, že krmítkům Extra Carp neni co vytknout. Sám je používam celý rok a jsem naprosto spokojený.Musel bych být blázen,abych kupovat téměř totožná krmítka od Prestonu,která stojí několikanásobně víc. Nevím co tady vůbec lidi řešíte?

Středa 28. listopadu 2012 v 9:46® Jarda Š.

Martin Mošna> Dá se objednat např. v Tropicu Liberec, buď základní sada za 129 Kč: http://www.tropicliberec.cz/…-a-obratliky nebo samostatně krmítka a formičky (29–45 Kč za kus).

Úterý 27. listopadu 2012 ve 21:38® Mario6121
Mario6121

Jarda Š.> i Preston uz se da koupit levneji

jeste doplnim:

small se dela 15 a 30g

large 15, 30, 45, 60 a 80g

Xlarge 30 a 45g

asi nejuplnejsi nabidka je tady (Preston, Korum, SonuBaits, Avid): http://www.prestonfishing.nl/index.php?…

Úterý 27. listopadu 2012 ve 20:54® Jarda Š.

Mám ty Extra Carp, vyhovují mi velmi dobře, do Prestonů bych za tu cenu nešel. Když se „bábovička“ trhá (část směsi se při vytlačování přilepí na formu), odpomůže vložení mikroténového sáčku mezi formu a směs.

Úterý 27. listopadu 2012 ve 20:05® čabi
čabi

Mario6121> na menším rybníčku na kratší vzdálenost asi jo…

Úterý 27. listopadu 2012 v 19:54® Mario6121
Mario6121

čabi> pravda, ale i to 15g se da pouzit

Úterý 27. listopadu 2012 v 19:37® čabi
čabi

Mario6121> bereš match method mix? je tam sice krmítko,ale má jen 15g, lepší by bylo 30g

Úterý 27. listopadu 2012 v 19:36® čabi
čabi

osprey> to nevím, já mám jen ty od prestonu

Úterý 27. listopadu 2012 v 19:30® osprey
osprey

Mario6121> Dej pak ty fotky do diskuze o feederu, sem to nejde.

čabi> U těch s dutinkou to jde taky, ne? Ale jsem rád, že se to tu řeší, já poslední dobou feeder zanedbávám kvůli vláčce.

Úterý 27. listopadu 2012 v 19:24® Mario6121
Mario6121

ja zitra nafotim, mam veci v aute, ted jsem se vratil od vody. Ruzne sarze – tezko, uz to pouzivam dost dlouho, posledni dobou beru krmeni, do ktereho davaji krmelec zadara (v cene), je to porad stejne

Úterý 27. listopadu 2012 v 19:03® čabi
čabi

osprey> to že tu dutinku nemají je podle mě výhoda. Ty in-line se proto dají použít jako průběžné,když dáš mezi něj a obratlík gumový korálek. Nebo na pevno, kdy obratlík zatlačíš dovnitř. Až při zdolávání se uvolní, takže ho využiješ jako samozásek, což je při lovu kaprů žádoucí…

Úterý 27. listopadu 2012 ve 13:10® osprey
osprey

Mario6121> Moje dutinku nemají, ať se v tom vrtám, jak chci a ten návlek bez násilí nesundám.

Může to být otázka jednotlivých ročníků výroby, sérií apod.

Rozhodně díky za názor. Většinu Duelů píšu s dotyčným předmětem na stole nebo někde po ruce, zde tomu tak bylo, ale neznamená to, že to, co sepíšu, platí absolutně. Proto jsem vždy tvrdil a tvrdit budu, že tahle diskuze pod článkem může mít větší váhu a přínos než článek samotný.

Úterý 27. listopadu 2012 v 8:38® Mario6121
Mario6121

musim oponovat – i Preston mel a ma samozrejme dutinku pro zatazeni obratliku, jsou i bezne v nabidce (tady jsem je kupoval http://www.sarfix.cz/…kem,406.html ), daji se tam dat i jine stejne velikosti (zkousel jsem Fox a Korda, mel jsem je v krabicce) jeste ten prevlek – jde normalne sundat … ja jsem je vymenil za delsi a mekci (za neco od cscarp)

Úterý 27. listopadu 2012 v 7:17® Martin Mošna
Martin Mošna

Já vím kdy prodavaji toho prestna ale to druhé sem nikde nevyděl :/

Úterý 27. listopadu 2012 v 6:37® troutkiller

Používám oba druhy a nevidím v nich rozdíl krom ceny,proto nehlasuju.U mně je to 50 na 50.