Chytej.cz

Shimano Aero Technium 10000 XSB vs. Tica Scepter GE-8000

25.10.2012 vložil osprey | Navijáky | zobrazeno: 29.054×

Když jsme před časem rozjeli rubriku Duel, doufali jsme, že do ní budou pravidelně přispívat i někteří návštěvníci. Bohužel, příspěvky kolegů rybářů jsou v této rubrice poměrně vzácné. O to více je třeba ocenit, když se najde někdo ochotný podělit se se svými zkušenostmi.

Dnes se nám pokusil kolega David Wittek srovnat dva kaprařské navijáky z poněkud odlišných cenových kategorií.

Shimano Aero Technium 10000 XSB

Shimano Aero Technium 10000 XSB Shimano Aero Technium 10000 XSB Shimano Aero Technium 10000 XSB

Prvním z nich je Shimano Aero Technium 10000 XSB. Jedná se o špičkový naviják za pětimístnou cenu, navíc z produkce firmy Shimano, která kaprařinu umí. Konstrukčně jde o klasický velkokapacitní kaprařský, případně surfový (na lov z pláže) naviják s přední brzdou a následujícími parametry:


7 kuličkových + 1 válečkové ložisko
převodový poměr  4,3:1
hmotnost 620 g
kapacita 400 m vlasce 0,35 mm
kovové tělo
utěsněná brzda
kovová náhradní cívka

Autor uvádí cenu při nákupu 12799 Kč, v září 2012 ukazovaly běžné cenové vyhledávače hodnoty od 13 453 Kč výše.

Trošku tu bude problém s autorovým popisem obou strojů:

Co napsat k navijákům? Jsou to dva dříči,  i když vlastně nejdou srovnat. Opravdu nevím, jak je porovnat. U jednoho je hodně zajímává cena, u druhého cena  luxusu. Touto formou si vybere jak student,  tak movitější zájemce.

Oba dva navijáky samozřejmě pracují jak mají, také dlouhodobá výdrž jsou na obou stranách. Pěkný vzhled navijáku je na místě. Brzdy fungují na 100%.

Shimano má oproti Tice jemnější  a tišší chod, ale to je opravdu maličkost. Tica tedy má tužší chod a je hlasitější. Velikosti cívky 8000 u Ticy a 10 000 u Shimana jsou dostačující i pro vyvážení na velkou vzdálenost. Samozřejmě větší cívka se projeví možností delších hodů, ale závisí i na zkušenosti rybáře.

Možná jste čekali víc, ale ono opravdu není snadné převést do slov to, co cítíte, když točíte kličkou nebo točíte maticí brzdy během souboje s rybou. Protože můj dar užívání psaného slova je o něco vyšší, některé myšlenky rozvedu. Shimano je mnohem dražší, což je dáno kvalitou použitých materiálů, úrovní zpracování, ale samozřejmě i prestiží značky nebo úrovní servisu. Lepší materiály a konstrukce se projeví „maličkostí“ v podobě hladšího a tiššího chodu a to i při větší zátěži. Také životnost bude vyšší. Myslet si ale, že několikanásobně dražší naviják bude vykazovat několikanásobně vyšší parametry, je nesmysl. Tu hromadu peněz zaplatíte za komfortní chod, snadnější stahování těžkých olov, jistější práci brzdy a tak trochu i za to, že máte krásnou a dokonalou hračku.
Tica, která neinvestuje tolik peněz do vývoje či reklamy a snaží se prostě vyrobit funkční naviják, je cenově výhodnější a svou práci odvede. Je potom na každém, zda mu stačí prostá funkčnost v duchu Škody Octavie nebo určitá míra kvality a luxusu ve stylu BMW či Mercedesu.


Tica Scepter GE-8000

Tica Scepter GE-8000 Tica Scepter GE-8000 Tica Scepter GE-8000


Tica je firma, která se nesnaží dobýt přední příčky, co se týče kvality produkce, prestiže nebo objemu prodaného zboží, ale vyrábí solidní a funkční navijáky za celkem příznivé ceny. U nás si kaprové navijáky této značky získaly celkem slušnou oblibu a existuje velký počet spokojených majitelů.

Pokud jde o parametry, v hrubých rysech jsou velmi podobné jako u soupeře:

7 kuličkových + 1 válečkové ložisko
převodový poměr  4,1:1
hmotnost 620 g
kapacita 370 m vlasce 0,35 mm
kovová náhradní cívka


V době, kdy naviják koupil autor recenze, stál 2370 Kč, momentálně ho lze pořídit od 1690 Kč (září 2012).

Jak je vidět, cenově je Tica někde úplně jinde. Je otázka, jestli za ty peníze nabídne vše, co si od ní bude český kaprař žádat. Zřejmě ano, protože Ticy jsou na březích našich vod k vidění dost často, majitelé si je chválí a sám autor se vyjádřil takto:

Nakonec doporučuji oba dva navijáky. Opravdu si myslím jen ze své zkušenosti, že ani v jednom případě nešlápnete vedle. Za celou dobu  používání nebyla žádná reklamace a také oba dva prošly zátěží  pěkných ryb. Tak končím a výběr je teď na vaší straně. Doufám, že jsem vám s ním aspoň trochu pomohl.

Já myslím, že moc nepomohl, protože odpověď na to hlavní, oč asi v celém Duelu šlo – zda má cenu koupit drahý kvalitní naviják nebo se spokojit s levnějším, ale plně funkčním – tady prostě nepadla. A čekal bych zmínky o kvalitě návinu, chodu brzdy, stahování těžkých olov, protože to je to, co potenciální zájemce nejvíc zajímá.

Samozřejmě, když dojde na to, který vybrat, můžete volit tak i tak. V jednom případě ušetříte, ve druhém si užijete víc komfortu a radosti, ale ryby nachytáte v obou případech. Sám bych řekl, že nejvíc záleží na požadavcích a finančních možnostech budoucího majitele. Pokud člověk není rybářský fanatik a je rád, že našetří na Ticu, nemá smysl, aby kupoval sedmkrát dražší Shimano. Jestliže někdo ty peníze má, dovede ocenit kus krásného cajku, těšit se z jeho vlastností a pokud navíc loví často, velké ryby a v extrémních podmínkách, určitě si koupí špičkový naviják. Dodám k tomu i to, že Shimano Aero Technium je i uznávaný surfový naviják – tedy stroj určený k odhazování a stahování zátěží, jaké se při naší kaprařině ani nepoužívají a na zdolávání ryb, s jejichž bojovností se kapr nemůže měřit. Možná, že někde na nějaké tropické pláži by se nakonec ukázalo, že ta vysoká cena nejsou vyhozené peníze.

Klady

- hladší a klidnější chod
- lepší zpracování
- delší životnost

Klady

- dobrý naviják za výhodnou cenu
- v dané cenové kategorii patří k těm povedeným

Zápory

- vysoká cena

Zápory

- nic zásadního, jen míra komfortu je proti soupeři nižší

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Sobota 12. ledna 2013 ve 21:16® jarda 2004
jarda 2004

Při čtení kompletního hodnocení mám malinko pocit že team nebo osoba co testování prováděla používala oba kolovrátky poměrně krátkou dobu. Obě tyto značky znám poměrně dobře a obě jsem vlastnil i když Shimano dostalo asi celoživotní prim.Faktem je že Tica není špatný kolovrátek ale ten kdo stahoval olovo víc jak 100g tak ví jak se dokáže Tica kroutit a kolik namáhání jí to stojí. Každopádně nejde srovnávat kolovrátky diametrálně tak odlišné v tak odlišných cenových relacích to by pak mohlo být srovnáváno na jedné úrovni vše bez rozdílů kvality a zpracování.Pokud by proti Tice stála například Okuma a proti Shimanu Technium Daiwa Basiar tak celý test dostane jiný rozměr a reálný pohled na použité technoligie u daných výrobků.

Neděle 18. listopadu 2012 v 19:18® zaplosak

tohle dát do duelu je opravdu odvážné, nic proti scepteru ale proti techniu je to kolovrátek na hraní…

Neděle 11. listopadu 2012 v 7:00@ axiom

Jakési váhy parametrů tady prezentoval Chmelík, či Kubelík, či jak se to…

Pokud dáme přiměřenou váhu parametru „cena“, co je v tomto případě zcela jistě na místě, neboť zcela jistě ne každý soudruh má na to, aby narval 25 táců jen do navijáků, se kterými většinu času nic nedělá (pominu li „dobrý pocit“), tak to vychází ouplně jinak.

Ceně bych v tomto případě dal váhu 80, ba 90 %.

Pro průměrného rybáře, je volba jasná: TICA.

Podobně, jako u idiotského hlasování v „Hyde Parku“ na ČT24, kde pacienti nedávají hlas diskutujícímu (jak mají), ale tématu, či dokonce státu,
i tady mnozí pacienti dávají hlas tomu, po čem TOUŽÍ.

Dejte sem srovnání Škody Fabia a auta Jamese Bondese a uvidíte…

Sobota 10. listopadu 2012 v 7:50® Piranha
Piranha

Srovnávat Technium s Ticou to je jako srovnat škodovku s mercedesem.Ne­říkám že je Scptera špatná, ale prostě to srovnání je trochu úlet. Tica je celkem finančně dostupná oproti Shimanu, ale zase až tak famózní chod a kvalitu nemá jako Shimano.To hodnoceni výše co je je taky dost zajímavé.Kolik lidí opravdu vyzkoušeli Technium u vody aby ho mohlo porovnat se Sceptrou.Naviják stojí 15000.Myslím si že pro Ticu hlasoval ten kdo jí má a těch je víc jak těch kdo má Technium :-)) Kdyby hlasovalo ti kdo mají Technium a měli Scepteru tak je to do 10% celkem :-))

Čtvrtek 1. listopadu 2012 v 7:45® troutkiller

Dvorzak5>Ten nižší model sem do toho zamotal abych se té Tice přiblížil aspon na pulku.Bohužel i ta pulka je o parník jinde:-((Tvrd si co chceš ale Tica se šímu nikdy rovnat nebude.

Středa 31. října 2012 v 17:12® Dvorzak5

troutkiller> Nerad bych tu diskuzi točil dokola, ale připadá mi,že to každý bereme z jiného konce. To že je Shimano Aero lepší než Tica Scepter není pochyb. Jen se mi prostě nezdá rozdíl až tak velký jako je v ceně. A asi nemá cenu sem motat jiné modely od těchto výrobců. Protože všichni vědí, že ne každý model se těmto výrobcům povedl. To nemá s tímto duelem nic společného.:)

Středa 31. října 2012 v 11:49® troutkiller

Dvorzak5>Psal si že si srdcař tak sem reagoval.Momentálně vlastním jak Ticu tak nové Ultegry a ty kolovrátky nesnesou srovnání.Po tom co šímo odstranilo ty protivný vule na kličce bych se mu ani u nového Aera nebránil:-)))Jinak Ticu se měl i na vláčku a po sezoně je po smrti:-(

Úterý 30. října 2012 ve 22:51@ looper

D.W. To bys ale musel ty navijáky opravdu porovnat. Je fajn vědět, že brzdy fungují na 100%, ale jak to v praxi vypadá? A další rozdíly – chod, navíjení pod zátěží, kvalita návinu na cívce nebo jak se ti drží klička.

V zásadě z toho vyplynulo jen to, že jsi s oběma navijáky spokojen.

Úterý 30. října 2012 ve 21:31@ D.W.

Jestli mohu přidal bych se do diskuze.Duely dělám ,proto abych předal převážně zkušenosti , které jsem sám odzkoušel.Pár lidí chce informace,které jsou pravdivé.Možná bude více lidí ,kteří si drahou věc nemohou pořídit,ale můžou se rozhodnout podle rad.A já jim tak mohu třeba pomoci jen tím co napíši a opravdu jsem odzkoušel.D.Wittek

Úterý 30. října 2012 v 16:05® Dvorzak5

Nevím o tom, že bych tu něco takového psal. Výraz srdcař jsem myslel obecně.

Úterý 30. října 2012 v 10:22® troutkiller

Dvorzak5>No pokud je EXAGE tvoje srdeční záležitost tak musíš mít srdce jako Slon:-))))

Pondělí 29. října 2012 ve 21:51® Dvorzak5

Já říkám, že bez srdcařů to prostě nejde !!! Sám jsem srdcař :D

Pondělí 29. října 2012 ve 21:26® Martin Chmelík

:-) Každý máme to své nej, avšak to chce mít pochopení i pro druhé.

Pondělí 29. října 2012 ve 21:18® Dvorzak5

Velice zajímavé, je vidět že máš s oběma značkami zkušenosti. Exage mám a je to povedený kousek za pár šupů. Mám i catanu a tam je to podstatně horší. Teď mi trochu připadá, že odbočujeme, ale asi to k tomu patří. Nikdo tady neříká, že Shimano je horší než Tica. Jen tu diskutujeme o tom, jestli je rozdíl ceny u těchto konkrétních navijáků až tak znát. Mě to zatím připadá, že to tak není. Musím ale také dodat, že mám zkušenost jen z jedním z nich. Také bych ocenil na této diskuzi, že se to tu zatím nestrhlo o to, co je vlastně néééj!!! :))))

Pondělí 29. října 2012 ve 20:49® Martin Chmelík

A ještě bych doplnil. Kdysi dávno, než jsem přešel výhradně na kolovrátky s přední brzdou, tak jsem vlastil model Tica Venus SD 3059 s bojovkou. Oproti stejné třídě u Shimana, modelu Exage byl daleko lepší. Dodnes mám legendární celokovový TAURUS TP2000 (nejvyšší model u Ticy) a je to dobrý kolovrátek, který toho má hodně za sebou a stále šlape. Takže opravdu značku TICA nepodceňuji, ba dokonce k ní mám nějaký vztah. Myslím si, že u nás je to velká " mediální masírka" jiných značek, TICA se nikam necpe a své zákazníky má také. Ta firma vyznává trochu jinou filozofii marketingu, nicméně je malinko na ústupu ze své slávy.

Pondělí 29. října 2012 ve 20:27® Martin Chmelík

Dvorzak5> A myslíš si, že TICA do vývoje nic neinvestuje? Vždyť je v Americe docela populární a tak je logické, že aby zůstala konkurenceschopná, tak se i ona musí posouvat výše. Tedy investovat. Pouze je zřejmé, že se jako Shimano nezaměřuje na všechny potenciální zákazníky, ale orientuje se na střední a nižší vrstvy. Což pro ni může být v konečném efektu výhodné, proč se tlačit tam, kde je přetlak a boj o pár movitých klientů.

Stačí se podívat na stránky www.ticaamerica.com a uvidíš.

Pondělí 29. října 2012 v 19:44® Dvorzak5

Tak a teď jsem se naštval. :D Jinak si spíš myslím, že cenu také výrazně zvedá reklama a vývoj. Oni jsou opravdu jeden z nej výrobců a pokud tam chtějí zůstat, tak musí investovat. Ty investice pak samozřejmě platí spotřebitel. Nic nenormálního.

Pondělí 29. října 2012 v 19:37® Martin Chmelík

Dvorzak5> Asi jsem to přehnal s Trabantem. Tedy povýším na DACIA Logan? V duelu se píše BMW a Škoda Octavia. Dle mého názoru v porovnání s kvalitou Octavie je Tica o dost níže. :-)

Jinak duel je opravdu zajímavý a proč neporovnat dvě zcela odlišné cenové kategorie. A nejde jestli je to Tica nebo Shimano. Kdyby Tica použila totožné materiály a vykázala totožnou kvalitu práce, nestála by cca 2300, ale min. 10000 Kč. Nikdo nedokáže vyrobit perfektní výrobek za minimální cenu. Cenu vždy určuje kvalita použitého materiálu, poté samozřejmě i značka.

Je to jako se značkovým svetrem např. od BUGATTI a designově stejným fejkem od čongů. Originál bude i po x vyprání stejné kvality, ten fejk po třech vyprání hodíte do koše. A to jsem nemusel ke svetru, stejné je to s prachobyčejným bavlněným tričkem.

Pondělí 29. října 2012 v 18:23® fR4Nk13
fR4Nk13

troutkiller> Neviem koho a za kolko platia, ale potom to daju vyrobit do „made in malaysia“. PS: ALL… nakoniec sa mi tento duel celkom zapacil, lebo tu padaju celkom zaujimave postrehy

Pondělí 29. října 2012 v 16:29® Dvorzak5

Vůbec Shimano nesnižuji, jen jsem se pozastavil nad tím jak ten duel uchopit a to mi přišlo zajímavé. Můj první příspěvek začínal větou – To že Shimano je špička není pochyb, na druhou stranu si člověk musí připlatit, což je logické.

Mě právě zajímají argumenty co je v čem lepší a také je respektuji. Jediné co se mi nelíbilo bylo přirovnání Tici k Trabantu ! :D

Pondělí 29. října 2012 v 16:24® osprey
osprey

Luban> Já opět zdůrazním, že jsem tento Duel pouze zpracoval.

Dneska jsem dostal zprávu, že budu mít možnost udělat dva z budoucích Duelů rovnocenné.

Jeden jsem zajistil tento týden a nad dalším špekuluju.

Pondělí 29. října 2012 ve 13:07® troutkiller

Dvorzak5>Nezapomen že neplatíš jen matroš,návin atd.Platíš hlavně za to že šímo má obrovskej vývoj a musí platit tlupu inženýru který na tom makaji.Shimano v cyklo pobočce každej rok zaplatí nejlepšího absolventa nejprestyžnější školy pro konstruktéry aby k nim nastoupil a makal pro ně.

Pondělí 29. října 2012 ve 12:22profil byl smazán

osprey:Podľa mňa je to nešťastne volený duel,fakt sa porovnávajú dva diametrálne odlišné výrobky,ktoré majú spoločný jediný fakt a to,že sa jedná o navijaky.Súhlasím s hodnotením Martina Chmelíka a doplnil by som ho ešte o úplne inú skupinu uživateľov.

Pondělí 29. října 2012 v 7:18® Martin Chmelík

osprey> Tak. Každý má na duel jiný pohled. Pro mne je to Shimano, více jak 7× lepší, pro někoho bude třeba mnohem lepší Tica.

Neděle 28. října 2012 ve 23:37® osprey
osprey

Martin Chmelík> Najdeš 20 bodů, ve kterých to Shimano bude lepší, ne 7. A musí být, jinak by ho za tu cenu neprodali.

Ale bavíme se o tom, že nebude lepší 7×. Většina tebou uvedených parametrů je navíc neměřitelných.

Pokud jde o mě, já bych taky radši volil kvalitu. Nerad měním cajk po dvou sezónách.

Neděle 28. října 2012 ve 21:24® Dvorzak5

No a to je ten úhel pohledu a hrátky s čísly :D Použité materiály 1:0– Jsou materiály 7× lepší? Kvalita zpracování 2:0– Je zpracování 7× lepší? Kvalita ukládání vlasce 3:0– Je ukládání 7× lepší ? Hladkost chodu 4:0– Je i chod 7× lepší ? Odhozové vlastnosti 5:0 (těsná výhra Shimana)- ani se neptám :D Životnost 6:0 (po dvou sezónách byla Tica na umření, po čtyřech sezónách je Shimano jako nové)- Tady to asi ukázal čas a vlastní zkušenost. Design 7:0 – Otázka vkusu Cena=výkon 7:1 (těsná výhra Tica, kdyby Shimano stálo 10 000 Kč, vyhrálo by u mne i tady.- No a to je ta otázka. Nic méně napsal jsi to pěkně a ten pohled na věc bude u každého jiný. :D

Neděle 28. října 2012 v 19:54® Martin Chmelík

osprey> Ahoj Míro. Chápu tvé posytřehy a máš recht. Opravdu nehodím 7× dále atd. Co se týče pocitu, jsou spokojení i nespokojení uživatelé s Ticou zrovna tak to může být u toho Shimana. Ty jsi bral duel právě z jiného úhlu pohledu než já. Protože mám zkušenosti s obouma kolovrátkama, přiklonil jsem se jednoznačně k Shimanu a to i přes 7× vyšší cenu. Ten pocit z odvedené práce u Shimana je mnohonásobně lepší než u kolovrátku Tica. Já mám tento duel takto:

  1. Použité materiály 1:0
  2. Kvalita zpracování 2:0
  3. Kvalita ukládání vlasce 3:0
  4. Hladkost chodu 4:0
  5. Odhozové vlastnosti 5:0 (těsná výhra Shimana)
  6. Životnost 6:0 (po dvou sezónách byla Tica na umření, po čtyřech sezónách je Shimano jako nové)
  7. Design 7:0
  8. Cena=výkon 7:1 (těsná výhra Tica, kdyby Shimano stálo 10 000 Kč, vyhrálo by u mne i tady.

To je moje hodnocení duelu, nikomu ho nenutím.

Prima večer.

Neděle 28. října 2012 v 19:20® osprey
osprey

Martin Chmelík> Ahoj. U toho sedmkrát vyššího výkonu mi šlo o měřitelné parametry.

S tím Shimanem nehodíš 7× dál, nemáš 7× větší maximální odpor brzdy, nenavineš 7× víc ani nebudeš navíjet 7× rychleji. Taky nechytíš 7× víc ryb. Dokonce ani životnost asi nebude sedminásobná.

Naviják ti ale vydrží podstatně déle a celou tu dobu budeš mít daleko lepší pocit, že všeho, co s ním děláš. Taky mám rád kvalitní navijáky, ale roky jsem chytal s kdečím. Ty levnější strojky prostě tak dobře nechodí, snesou menší zátěž a rychleji se opotřebovávají.

Tenhle Duel jsem nevymyslel, ale na druhou stranu on právě ten přístup, zda si koupit každé dvě sezóny levnější naviják nebo na 10 let něco pořádného, to je velmi diskutovaná otázka.

Neděle 28. října 2012 v 16:09® Martin Chmelík

fR4Nk13> U Technia se nepalatí za značku Shimano, kvalita je zcela jasně dána. Majitelé této řady jistě potvrdí. :-) A Cybernetic? To je spíše kolovrat na sumce a na moře, na kapry se moc nehodí.

Neděle 28. října 2012 v 8:01® fR4Nk13
fR4Nk13

Martin Chmelík> Nesuhlasim ze je Scepter 7 krat horsi navijak od Technia. Skoda ze v dueli nie je namiesto Sceptera iny typ napr.. Cybernetic´. Treba si priznat ze v pripade Technia sa plati celkom pekna sumicka, za nalepku vyrobcu.

novější starší
Stránky:   2 1