Chytej.cz

Team Daiwa Feeder 12Q vs. Shimano Super Ultegra Match Feeder Light

2.10.2012 vložil osprey | Pruty | zobrazeno: 18.083×

Řada rybářů sahá po feederových prutech proto, aby si užila radost z lehkého náčiní a vychutnala zdolávání ryb. Pokud jim na tom opravdu záleží, měli by si vybrat některý z modelů patřící do kategorie light. Dobrý prut z této nejlehčí třídy snadno zvládne nahazovat i zátěže kolem 50 g, kromě možnosti lovu na stojatých revírech ustojí i mírnější proud a pokud jde o zdolávání ryb, nemusíte si o něj dělat starosti. Jediné, co se musíte naučit, je využít celou ohybovou křivku blanku až do rukojeti. Samozřejmě, lehké pruty se nehodí pro lov ve větší vzdálenosti (na 30 a více m už bych šel raději do media), dík menší odhozové hmotnosti jste nuceni používat menší krmítka a s nimi nedopravíte do vody tolik krmení. Krom toho se lighty většinou ohýbají v proudu víc než je zdrávo a nejsou určeny pro silové zdolávání. Ale jinak je lov s nimi mimořádně příjemný a pokud padnete na nějaký povedený kousek, pozvednete svou rybařinu na úplně jiný level. No a dnes tu máme takové kousky hned dva. Nejsou si moc podobné, každý je svým způsobem originál, ale jeden jako druhý představují skvělou možnost, jak si vychutnat velice fajnovou rybařinu.

Team Daiwa Feeder 12Q

Team Daiwa Feeder 12Q Team Daiwa Feeder 12Q Team Daiwa Feeder 12Q Team Daiwa Feeder 12Q Team Daiwa Feeder 12Q



Ten, kterým začneme, se nachází v mém osobním vlastnictví. Musel jsem ho koupit, ačkoli jsem v oblasti light feederu vybaven víc než dost. Nešlo jinak. Ten klacek je naprosto unikátní – je to nejtenčí feeder, jaký jsem kdy viděl (abych byl konkrétní, průměr blanku kousek nad rukojetí je 10,3 mm) a jeho zdolávací akce ze všeho nejvíc připomíná muškařské pruty. Blank se ohýbá a následuje rybu, kam se vrtne a ačkoli se ohýbá hodně, v jakémkoli okamžiku má pořád dost rezerv, aby se mohl ohýbat ještě daleko víc. A co je fantastické – můžete chytat s návazci od osmičky až po dvacítku, možná i víc a ten prut si to pokaždé přebere. Má to samozřejmě i negativa, ale k těm postupně dojdem.

Teď si toho krasavce představíme. Jedná se o prut vyrobený ve skotské továrně Daiwy a v katalogu pro Českou republiku ho nenajdete. Důvodem je, že regionální zastoupení Daiwy pro střední Evropu zásobuje náš trh na základě německého katalogu. Z pohledu feederu je to ale špatný tah. Feederová komunita, která u nás v uplynulých deseti letech vyrostla, se v nabídce náčiní docela orientuje a umí ocenit kvalitní kousky. Všem fanouškům feederu a Daiwy proto doporučuji sehnat si někde anglický katalog (na síti to nebude problém), v němž jsou k vidění velmi zajímavé věci. Naštěstí se k nám tyto produkty dovážejí a lze si je jak osahat na výstavách, tak občas i koupit u českých prodejců. Momentálně jsem je na českých e-shopech neviděl, v Británii je doporučená cena cca 150 liber, ale dají se sehnat i podstatně levněji.

Team Daiwa se do jisté míry podobá sérii SR3, která je u nás známější. I tam jde o mimořádně tenké pruty s delší zdolávací akcí, ale Team Daiwa jde v tomto ohledu ještě dál. Aby mohl být ještě tenčí, je prut dvoudílný. Vyrábí se v délkách 300, 330 a 360 cm a zatímco první dvě mají ještě relativně konvenční vlastnosti (i když jsou to mimořádně příjemné pruty), do extrému je vše dotaženo u nejdelší verze a proto jsem si koupil právě tu.
Dokonalému pocitu z prutu bylo obětováno vše, takže první, čeho si všimnete, je skutečnost, že nic tu není symetrické. Každý díl je jiný  – dolní má 185 a horní 137 cm. To samé platí pro špičky, i ty jsou každá jinak dlouhá. Skutečná délka celého prutu se proto liší podle použité špice. S tou nejdelší měří prut 365 cm.

Daní za úžasnou tenkost a vlastnosti prutu je ovšem transportní délka – v pouzdru 186 cm. Ne každý bude s sebou chtít vozit na ryby takové bidlo. Navíc je třeba celý prut díky jeho konstrukci a způsobu ušití pouzdra při transportu rozebírat (včetně vyjmutí špičky). Pokud pouzdru věnujete nějakou pozornost s nůžkami a šicím strojem, budete moci prut převážet i se vsazenou špičkou – ale bude to muset být jedna z kratších dvou.
Přemýšlel jsem, zda nemohly být oba díly stejné, ale asi jde o to, že dlouhý spodní díl má značný vliv na celkovou akci a zatížitelnost prutu. Ten se díky tomu ohýbá zpočátku sice snadno, ale později se stále menší ochotou. Nakonec zjistíte, že se mu dá naložit mnohem víc, než byste si při siluetě blanku mysleli. Bavil jsem se s vlastníkem, který tento prut používá k lovu kaprů s vlascem 0,22 mm a kudy chodí, tudy ho chválí. Tak daleko jsem se ještě nedostal, ale to přijde.
Zbývá uvést, že díly se spojují převlečnou spojkou, tj. dolní se zasouvá do horního.

Vlastnosti blanku jsem náležitě vychválil, teď jsou na řadě očka. Jsou to klasická očka z oxidu hliníku (naprosto dostačující) a jsou překvapivě malá. Jenže tohle není prut pro lov ve velkých vzdálenostech. Nějakých 40 m s ním hodíte jak nic a lovit dál v podstatě nemá smysl. Šlo by to, ale ten prut k tomu není určen. Zato ta malá očka svou lehkostí dál zlepšují subjektivní pocit z držení prutu a snižují setrvačnost blanku při náhozech. Dlouhý spodní díl nese očka dvě. Jsou dvoupatková, což dovoluje velké zatížení. Horní díl nese 8 jednopatkových oček tak malých, že ta horní byste čekali spíš až na některé ze špiček. Aby se ušetřila hmotnost, oviny obou krajních oček zároveň slouží jako zpevnění spojů – takže jedno očko je zcela nahoře, druhé zas úplně dole. Všechny ty úspory váhy nakonec přinesly fantastické ovoce. Podle anglického katalogu váží celý prut 6,4 oz, což je asi 180 g. Já navážil 188 g. To nemají ani mnohé vláčecí pruty a tohle je feeder dlouhý 365 cm.

Špičky jsou kapitola sama o sobě. Všechny jsou uhlíkové a mimořádně tenké. Jejich báze má průměr 2,2 mm, což nedává velký prostor pro další manipulaci s jejich průměrem. Aby se dosáhlo výrazně odlišné tuhosti, mají proto špičky různou délku. Nejměkčí bílá špička (0,5 oz) má délku 52 cm a 5 oček, následuje zelená (zřejmě 1 oz) s délkou 48 cm a rovněž 5 očky a nakonec červená (2 oz) s délkou 43 cm jen 4 očky. Se špičkami soupeře je srovnatelná jen ta nejdelší půluncová a její ohyb i akce jsou téměř identické s půluncovou špičkou Shimano.
V praxi je použití nestejně dlouhých špiček velmi rozumné řešení, které je navíc i do jisté míry nutné. Pokud budete házet dál, rozhodně použijte některou z kratších špiček. Nejjemnější špice se při dlouhých hodech s větší zátěží na tenkém prutu příliš poddává a kroutí, takže ji můžete vlascem snáze omotat a zlomit. Za deset let, co chytám na feeder, jsem nezlomil špičku a tuhle jsem bohužel pokrátil už při čtvrté nebo páté vycházce. Když jsem pak viděl, jak prut hází se silnějšími špičkami a jak lze s jejich pomocí detekovat záběry, vynadal jsem si do hlupáků, proč jsem ji tam v danou chvíli vůbec cpal. No, proč – člověk je líný něco měnit a navíc prut je třeba si osahat.
Takže máme druhé negativum – není to cajk pro lidi s dřevěnýma rukama. Je to proutek pro fajnšmekry, co už něco umí a dokážou si vychutnat fajnové náčiní. Cena špiček je na druhou stanu oproti soupeři poněkud příznivější, i když nemůžete počítat, že špičky Daiwa budou patřit mezi ty nejlevnější.

Přejděme k designu. Blank je tmavošedý, matný a nelakovaný (zase by to byly gramy navíc). Na jednom místě na něm mám takový nevzhledný flek - v tomhle ohledu bod pro soupeře, u Shimana této cenové kategorie bych to asi nenašel. Očka jsou vyvázána černou nití s oranžovými ozdobnými kroužky z lesklé metalické nitě.
Rukojeť je tvořena směsí korku a syntetiky (EVA). Je poměrně tenká (soupeř má ještě tenčí) a protože je prut opravdu lehký, může být relativně krátká – celá měří po usazení navijáku 54,5 cm.
Naviják se usazuje do šroubení, kde ho fixuje horní otáčivý díl rukojeti. Provedení působí jak bytelným, tak i příjemným dojmem.

Ironií osudu jsem si svou novou hračku během roku zatím moc neužil a navíc se jí vyhýbají velké ryby. Vlastnosti jsou ale takové, jak jsem si je představoval už při prvním osahání. Je to prut ideální na stojáky, ale ani poměrně slušný proud nepředstavuje problém – s kratší špičkou prut „vytuhne“ a zvládá tlak proudu na vlasec velice dobře. S prutem lze házet lehké zátěže o váze pár gramů i plné method krmítko vážící kolem 60 g, je dostatečně rychlý i tuhý, ale po zapřažení ryby začíná rychle pracovat a jde do ohybu. Největším úlovkem je zatím říční kapr 55 cm na vlasci 0,12 mm, ale to nebylo ani na rozehřátí. Věřím, že v budoucnu zaměstnám tento proutek podstatně víc.



Shimano Super Ultegra Match Feeder Light

Shimano Super Ultegra Match Feeder Light Shimano Super Ultegra Match Feeder Light Shimano Super Ultegra Match Feeder Light Shimano Super Ultegra Match Feeder Light Shimano Super Ultegra Match Feeder Light



Už když jsem si pořídil v sousedním sloupci vychválenou Daiwu, přemýšlel jsem, který prut jí bude dělat soupeře v Duelu. Mé povolání mě v podstatě nutí veškeré nově zakoupené náčiní prohnat touto rubrikou – pokud ovšem najdu vhodného protivníka. Shodou okolností se tento problém vyřešil prakticky sám v okamžiku, kdy mi byla nabídnuta k otestování horká novinka od věčného rivala Daiwy – od Shimana.
Nová Super Ultegra je stejně výjimečný, i když naprosto odlišný prut a bezpochyby bude více než zdatným soupeřem. Dokonce si myslím, že většina lidí ji bude preferovat, protože konstrukčně se jedná o klasičtěji stavěný prut - je to normální trojdíl.

Název Match Feeder ale napovídá, že ani toto není úplná konfekce. Prut by měl být schopen zastat roli jak feederu, tak kratší matchky, a proto je vybaven typickými matchovými očky s dlouhou nožkou, která by měla bránit lepení vlasce k blanku za deště.
Při pozorné prohlídce zjistíte, že je to daleko víc feeder než matchka. Konus a dimenzování blanku jednoznačně odpovídá potřebám feederového lovu a možnost lovu na plavanou (která existuje i u běžných feederových prutů s normálními očky) je tu jen jakási přidaná hodnota. Při nasazení nejtvrdší špice tedy dostanete plavačkový prut vhodný pro odhazování splávků do zhruba 10 – 12 g. Pokud pojmete náhozy feederovým stylem, nahodíte samozřejmě i menší štikovou kačenu, ale o to tu nejde.


Osobně si myslím, že jeden z důvodů použití plavačkových oček byla snaha odlehčit prut a dát mu pocitově ideální vlastnosti. To se povedlo a je radost si novou Super Ultegrou byť i jen zatřepat. Přesto mi ta matchová očka trochu vadí – řekl bych, že nemám rád křížence a kompromisy a pěkná větší jednopatková očka by se mi tady líbila víc a víc bych jim i věřil z hlediska odolnosti při extrémním zdolávání (blank na to má) nebo daleko prozaičtěji při transportu. Přesto si po odchytaných prutohodinách nemohu na použitá očka slovem postěžovat.
Jejich vliv na délku hodu nemá smysl řešit – nějakých 40 m, což je běžná hranice akčního radiu light prutů překonáte naprosto bez potíží. A samotné rámy oček působí při pozorném ohledání dostatečně bytelně. Řekl bych, že je to nakonec celé o zvyku – po chvilce lovu na očka stejně zapomenete s soustředíte se na dráždivé pocukávání špičky a zdolávání úlovků.

Katalog udává délku prutu 335 cm. Já naměřil 336, takže až si  díly trochu sednou, bude to na chlup přesně. Hmotnost prutu je shodná jako u soupeře – 188 g. Prut je sice kratší, ale na vině je jeho dolní díl, který je o milimetr silnější (průměr 11,3 mm) a má mimořádně tlustou stěnu. To dává Ultegře jednak dostatečnou sílu ke zdolání i velkých ryb a jednak tuhý spodek posouvá ohyb blanku do vyšších pater, takže akce prutu je špičkovější než u soupeře. Tady je ovšem problém – ideální by bylo porovnat oba pruty ve stejné délce, což je možné, protože Team Daiwa se v jedenáctistopé (tj. právě 335 cm) verzi vyrábí. Srovnávat bohužel mohu jen to, co mám k dispozici.


Materiálově je blank výborný. Je použito kvalitní uhlíkové vlákno s krásnou strukturou, které vykazuje solidní rychlost a tuhost, i když Shimano si nikdy nezakládalo na tom, že jeho pruty jsou „ostré jak meč“. Chování blanku bych označil za dobrý kompromis odhozových i zdolávácích vlastností a myslím si, Super Ultegra patří mezi to nejlepší, co je za dané peníze na našem trhu k mání.
Spoje blanku jsou převlečné – spodní díl se vždy zasouvá do horního.
Na rozdíl od soupeře je blank lakovaný a vzhledově i celkovou kvalitou povrchové úpravy je na tom o něco lépe. K pěknému vzhledu přispívá i modrá metalická nit v černém vyvázání oček a modrá báze spodního dílu. Shimano design umí a dojem střídmého nepřeplácaného luxusu provází i tento nový prut.

Dík těžšímu spodku je prut lépe vyvážen, takže Shimano tolik nehonilo gramy a kromě lakování si mohlo dovolit vyvázat koncovky dílů samostatně, bez toho, že by v těchto místech bylo uchyceno očko. Prut proto nepůsobí tak ohromující lehkostí jako spíš celkově příjemným dojmem založeným na dokonalých proporcích.

Očka jsou z oxidu hliníku a vypadají velmi dobře. Jsou ještě menší než u soupeře a to je co říct. Na spodním dílu je dvoupatkové, na dalších dvou už jsou jednopatková matchová – tři na středním a čtyři na horním.

Rukojeť je tvořena kombinací mechovky (EVA) a korku, je o něco delší než u soupeře (56 cm), tenčí a lépe ergonomicky tvarovaná. Naviják je tu usazen o kousek výš a maličko delší je i přední šroubovací část rukojeti sloužící k fixaci navijáku. Korek se zdá být kvalitnější a má lepší povrchovou úpravu připomínající voskování.
Šroubení navijáku je „zkrášleno“ vloženou kevlarovou punčochou.

Prut se dodává v pouzdře, které umožňuje transport i s našroubovaným navijákem, ale na druhou stranu nemá oddělené komory pro jednotlivé díly. Někdo tím bude potěšen, já nejsem, protože vozím pruty rozebrané a tento typ pouzdra je pro mě tak nepřirozený, že jsem ho po dobu zapůjčení prutu vůbec nepoužíval.

Všechny tři špičky jsou uhlíkové, stejně dlouhé (51 cm) a mají koncovku červené barvy. Popsány jsou jako 0,5 oz, 1 oz a 1,5 oz, ale ta nejtvrdší svou tuhostí vyrovná leckterou laminátovou „dvojku“. Ohyb špiček je plynulý a pozvolný – při jejich malém průměru to ani jinak nejde.
Shimano si libuje v nekompatibilitě svých špiček s ostatními výrobci a protože průměr 2,2 mm použitý Daiwou si zvolilo hned několik dalších firem, mají nové uhlíkové špice Shimano průměr 2,3 mm. Ta jediná a v reálu dokonce necelá desetinka spolehlivě způsobí, že špičku Shimano do Daiwy (ale i Trabucca, Mivardi, Byronu apod.) zasunete až po jejím zabroušení a naopak na trhu celkem běžné špičky 2,2 mm vrazíte do koncového dílu Shimana naprosto lehce až po lakování prvního očka.
Nepotěší ani cena špiček, která je u Shimana jedna z nejvyšších na trhu. Na druhou stranu je ale třeba říct, že špičky Shimano jsou sice drahé, ale i mimořádně kvalitní. Působí na mě o něco lepším dojmem než sada špiček soupeře (i ta je velmi dobrá) a to jak svými vlastnostmi, tak kvalitou zpracování. Osobně mám za svou více než desetiletou feedrařskou kariéru se špičkami této firmy ty nejlepší zkušenosti a nikdy jsem žádnou nezničil.

Dojmy z praxe jsou víc než dobré. Oproti Team Daiwě je Super Ultegra daleko „normálnější“ feeder, pocitově o trošku měkčí – zvlášť pokud Daiwu osadíte nejkratší a nejtužší špicí.
I když je to light, vykazuje slušnou stabilitu v proudu. Lovil jsem s ním i v hodně tažné vodě a až mě překvapilo, jak dobře to zvládá. Na prutu je uvedena maximální odhozová hmotnost do 70 g a s tímto údajem se dá souhlasit. Držte se ale spíše někde mezi 10 – 60 g a bude to úplně v pohodě.
Zdolávání ryb je bez problému, prut krásně pracuje a je schopen na rybu vyvinout velice slušnou sílu. Zdolal jsem s ním kromě nějakých plotic a cejnů i několik menších (zato však říčních) kaprů a parmu 64 cm. Výkon blanku zůstal neprověřen, chtělo by to podstatně větší rybu.
Zajímavé je, že z celé série Super Ultegra Match Feeder je zrovna model Light na českém trhu nejhůř dostupný a nabízí ho minimum prodejců, zatímco výkonnější modely jsou běžně v nabídce. Cena by se měla pohybovat kousek za hranicí 4000 Kč.

Pokud bych měl vše shrnout, pak Team Daiwa je speciál, delikatesa, kterou si musíte umět vychutnat. Je určena užší skupině lidí, kteří se budou cítit osloveni tím, co nabízí a ona nabízí dost. Super Ultegra má potenciál oslovit daleko širší okruh zájemců, protože je to velmi příjemný klasický feeder nabízející přesně to, co od něj většina lidí čeká.


Klady

- neuvěřitelně tenký a lehký prut s překvapivým výkonem

- ideální zdolávací akce

Klady

- velmi povedený prut klasického typu

- skvělé zpracování a povrchová úprava

Zápory

- velká transportní délka

Zápory

- snad jen poněkud dražší špičky

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Sobota 20. října 2012 ve 21:17@ abc

Asi si udělám radost. To hodnocení mne dostalo. Mají 10, 11 i 12 stopové. Na Amazonu jsou ceny stejné. http://www.amazon.co.uk/…p/B0064ZZPYG Na EBAY byl 12Q vydražený za 40 liber. http://www.ebay.co.uk/…251052171525?…

Neděle 14. října 2012 v 9:11® rákosník
rákosník

Já myslim že tahle ultegra u nás moc nepude.Což jsou platný jejich tachnologie když jsou to furt hadice.Dneska hodně lidí přechází k jinejm značkákm jako je třeba trabucco,který jim nabízí mnohem víc pro chytání na řekách,než tyhle hadice na komerční rybníčky.

Neděle 7. října 2012 v 18:33® osprey
osprey

ladin76> Nevozím navázané pruty – jedinou výjimkou je v zimě boloňka, tu si navazuju v teple doma. Jinak to mám vždy rozebrané, takže mě to netrápí.

Aspoň mám pokaždé čerstvé uzly.:-))

Neděle 7. října 2012 ve 12:13® ladin76
ladin76

osprey> jen ten transport navázanýho prutu je problém, narozdíl od TD všechny špice o 5cm přesahujou, ne jen jedna

Neděle 7. října 2012 ve 12:09® ladin76
ladin76

rákosník> mam, chtěl sem SR3 a tu už neměli tak sem vzal Aqalite

Neděle 7. října 2012 v 1:23® osprey
osprey

ladin76> Omlouvám se – nevšiml jsem si toho PQ a že za tím 60 g je + krmení. Moc pospíchám a srovnával jsem nesrovnatelné.

Těch 60 g u toho TD je komplet i s krmením.

Sobota 6. října 2012 ve 22:46® rákosník
rákosník

ladin76> Ty máš tu skotskou černou aqualaitku?

Sobota 6. října 2012 ve 14:46® osprey
osprey

ladin76> A to si vem, že mezi Aqualitem a SR3 nebo Team Daiwa je slušný rozdíl. Změř si průměr blanku nad rukojetí. Tohle má 10.3 mm (to mívají pickery) a krmelec kolem 60 g to hodí taky (dál už se tomu, pravda, moc nechce).

Tady lidi feederovat umí (já jsem na české poměry tuctový feedrař) a Daiwa dělá obrovskou chybu, že sem svoje špičkové věci téměř nevozí. Zájem by byl.

Většina jiných výrobců sem pere, co jen má – Shimano, Hardy, Greys, Sportex, Trabucco,…

Sobota 6. října 2012 ve 13:47® ladin76
ladin76

osprey> Pravdou je že anglickej katalog Daiwy je co se fedru a plavačky o dost jinde než ten německej Sám mám Daiwa Aqalite 12PQ kterej by se dal označit jako silnější medium. Odchytávám s nim velkou většinu svejch vycházek k Vltavě a Labi. 60g+ krmení odhazuju v pohodě, větší krmelce nemam

Pátek 5. října 2012 v 16:45® osprey
osprey

Michal_S111> Tak 22 kg na SR3, to musel být masakr.

Ale ony ty pruty dneska vydrží neskutečně. Já jsem feedeerový prut za deset let naplno nikdy neohnul, ani light, se kterým chytám nejraději.

Pátek 5. října 2012 ve 12:38@ Michal_S111

Daiwa dělá vynikající feedrové pruty, sice mám verzi SR3 medium 3,6m, nedávno jsem na něho dostal jesetera 152 cm a 22kg :-) zdolávačka kolem 30minut, silon 0,27 mám i shimano Beast Master, také vynikající parabolický feeder.

Čtvrtek 4. října 2012 ve 13:45® ferdoz

Nehlasujem, nemám možnosť si siahnuť ani na jeden z týchto prútov, ale po prečítaní popisu tej Daiwičky pociťujem také svrbenie na bruškách prstov :-)