Chytej.cz

Uzel Clinch vs. Uzel Grinner

31.8.2012 vložil osprey | Rybářské drobnosti | zobrazeno: 30.883×

Srovnání dvou často používaných uzlů určených k navazování věcí s očkem. Nejen samotným cajkem a rybami je živ rybář. K rybařině patří i věci, které nic nestojí, nikde je nekoupíte, ale přitom je používá naprosto každý a jsou pro náš koníček nezbytné. Takovouto definici do slova a do písmene splňují například rybářské uzly. Není nutné znát a používat jich desítky, v reálu rybář vystačí s několika. Ovšem každý materiál a situace si žádá své a to se ukázalo i při nedávném nástupu materiálu Nanofil – konzervativní rybáři, kteří nebyli ochotní přizpůsobit se povaze nového materiálu, k němu měli mnohem víc kritických připomínek, než ti, kdo hledali a našli způsob, jak toto nové vlákno optimálně navazovat. Dnes se podíváme na dvojici běžných a oblíbených uzlů používaných k navázání očka. Dá se s nimi navázat háček s očkem, obratlík, očko na jigové hlavě, rotačce i wobblírku a tak podobně. Před dvaceti lety jsem se z reklamního letáku naučil používat uzel, s nímž jsem si vystačil snad dvacet let. Za tu dobu jsem ho navázal mnohotisíckrát (už jenom proto, že při UL vláčce nepoužívám karabinky, ale každou novou nástrahu znovu navážu). Vázal jsem s ním prakticky cokoli, co mělo očko a používal jsem ho jak na vlasce, tak i na pletenky.

Uzel Clinch

Uzel Clinch Uzel Clinch Uzel Clinch


Setkal jsem se za ty roky jen se dvěma nevýhodami. První je, že uzel musíte skutečně dobře narovnat, aby si závity sedly a vše, fungovalo, jak má. Pokud se to nepodaří, uzel se pod tahem normálně rozmotá. Na začátku rybářské kariéry mě to stálo několik pěkných ryb a nástrah ve vázkách, pro které bych si normálně došel, kdyby se mi samy „neodvázaly“. Po čase, když jsem se naučil uzel vázat pečlivě a ověřovat si po dotažení, že opravdu drží, tyto problémy v podstatě zmizely.

Druhý problém je, že tento uzel při zatížení postupně ztrácí pevnost. Subjektivně mám dojem, že rychleji než jeho dnešní soupeř. Doporučuji si vyzkoušet při vycházce s lehčí vláčkou, jaká je pevnost navázaného uzlu začerstva, po dvaceti minutách lovu a třeba po hodině, během níž bylo zdoláno několik ryb a nástraha „vyklepána“ z několika vázek. Rozdíl závisí na spoustě věcí (zejména na použitém vlasci), ale je zjevně patrný a mnohdy se ztráta pevnosti pohybuje v řádu desítek procent.

Obrovskou výhodou je snadnost navázání tohoto uzlu. V porovnání se soupeřem je tam méně provlékání a je dokonce možné se naučit vázat ho v noci poslepu (hodí se to, je-li člověk zabrozený v řece při sumčí přívlači – svícení není žádoucí, brodit na břeh rovněž není ideální nápad). Fór je v tom, že všechny smyčky musíte mít tak velké, abyste je drželi rozevřené pomocí prstů. Kamarád to uměl a používal, já chytám ze břehu a tam není problém se sehnout, otočit zády k řece a převázat cokoli ve svitu baterky.


Uzel Grinner

Uzel Grinner Uzel Grinner Uzel Grinner


O uzlu s názvem Grinner jsem slyšel mnohokrát, ale když jsem zjistil, že se jedná jen o další variantu, jak navázat věci s očkem, nestaral jsem se o něj, protože už jsem používal jiný uzel - dnešního soupeře.
O Grinner jsem se začal zajímat, když jsme jednou s kolegou lovili okouny a půjčovali si vzájemně cajk. To se neobešlo bez nějakého vzájemného utržení nástrah (já kolegovu a on zas moji). Na to konto jsem byl upozorněn, že mi to prd drží.
Takový komentář je „vážná věc“ a tak došlo na porovnání vlasců a uzlů. Vlasec byl podobný, uzel ne. Kolega používal Grinner s dvojím protažením očkem (na obrázcích mají oba uzly jediné protažení, ale není problém u obou dvou protáhnout vlasec očkem dvakrát).

Dalším impulsem pro zájem o nové uzly byl lov bolenů. Při „střílení“ nástrah za hranici 60 m se uzly při odpalech soustavně dotahují a klesá postupně jejich pevnost, takže ustřelit při náhozu (který byl ale stejný jako desítky předchozích) nástrahu, není velký problém. Skončilo to u toho, že jsem zkoušel různé uzly a laboroval i s několikerým protažením vlasce očkem nástrahy. Výsledkem bylo nakonec to, že jsem začal používat Grinner s dvojím protažením vlasce očkem (lze i víc, ale špatně se to dotahuje). To vícenásobné protažení je důležité, protože právě ovin vlasce procházející očkem je nejvíc namáhán a pokud jich tam je víc než jeden, síla se na ně rozkládá. Uzel pak líp drží a svou pevnost si uchovává delší dobu.

Nevýhodou Grinneru je jen obtížnější vázání – je tam víc provlékání a to zejména zmrzlým prstům může působit potíže. Dál už jsou samá pozitiva a jistoty. Obecně je těžko říct, který z uzlů je lepší, v současnosti ale mírně straním Grinneru. Velký význam má to dvojí protažení očkem - i u uzlu Clinch si tím docela dost pomůžete (hůř se to pak ale dotahuje).

Při testech v pokoji se Grinner i s obyčejným jednoduchým protažením očkem (tj. oba uzly byly v provedení jako na obrázku) ukázal být pevnější. Uvázal jsem kus vlasce na každém konci jiným uzlem a trhal. Častým výsledkem bylo i prasknutí vlasce mimo uzel, což dokládá, že čerstvě a dobře navázaný uzel drží velice dobře. Zajímavou problematikou je proto postupná ztráta jeho pevnosti, což by si měli uvědomit zejména rybáři, kteří vozí navázané pruty tak dlouho, dokud se jim v sestavě něco neutrhne. To je pak vede k používání třicítky vlasce tam, kde by stačila pravidelně převazovaná osmnáctka.



Klady

- solidní uzel s velmi univerzálním použitím

- snadné vázání

Klady

- solidní uzel s velmi univerzálním použitím

- zdá se být pevnější než soupeř

Zápory

- nutnost pečlivé kontroly (viz předchozí text)

- ztrácí pevnost rychleji než některé jiné uzly

Zápory

- o něco pracnější vázání

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Středa 20. března 2013 ve 2:03® _Beny
_Beny

Také nepoužívám ani jeden z jmenovaných uzlů. Když jsem začínal, naučil jsem se z knížky uzel Palomar a nikdy mě nezradil v uzlu, co pamatuji.

Pondělí 14. ledna 2013 ve 20:47® Bahňák

Používal jsem ten Clinch jen s protažením očka háčku nebo obratlíku, pak jsem si ale koupil háčky a na obalu byl znázorněn Grinner, od tý doby ho používám. Je dobrý si ten háček nebo obratlík za něco přichytit, jde to pak líp a rychleji navázat

Neděle 16. září 2012 ve 20:34® Dew1

No jedině používám vítězný uzel, ale v rychlosti dám i klinč

Neděle 16. září 2012 ve 20:33® Dew1

No jedině používám vítězný uzel

Čtvrtek 13. září 2012 ve 21:45® wop

Klinč používám docela rád. Na něj jsem nachytal už pár rybek přes padesát na 8-ku Strofta. Jen tam dávám 2× to poslední provlíknutí smyčkou. S jedním provlíknutím se čas od času stalo, že se to rozvázalo. Neumím si představit při večerní suché mouše jak šmudlám grinner. Ale je pravda, že jsem od přírody lenoch :-D

Středa 12. září 2012 ve 21:42® cujo

alchymistaskota> já jsem ho používal do tý doby, než jsem začal chytat s pletenkou, pak několikrát praskl v uzlu na obratlíku, tak jsem ho vyměnil za grinnera a zatim to neprdlo i když jsem tahal sumca:-)

Pondělí 10. září 2012 ve 21:04® alchymistaskota

zdravím, já clinch používám už od mládí,kdy mne to naučili staří mazáci-rybáři,naši ted už dědové ,je solidní,nikdy mne nezklamal,nedám dopustit..

Pondělí 10. září 2012 v 9:40® Ciffik
Ciffik

Používám clinch s tím, že nedělám to poslední protažení očkem (protahuji jen očkem u očka obratlíku/nás­trahy), vážu tak v podstatě všechny obratlíky/karabinky atd. zatím s tím nemám problém. Problém s rozvazováním jsem zaznamenal v případě slabého vlasce a velkého průměru drátku očka obratlíku. Tož ale že jsem synek učenlivý zkusím ten grinner někdy…

Neděle 9. září 2012 ve 23:04® b.gun

Nepoužívám ani jeden z uvedených, na vázání čehokoliv s očkem (háčky, kroužky, obratlíky…) používám palomar, a to jak při použití vlasce, tak pletenky.

Středa 5. září 2012 v 19:41® cujo

od tý doby co jsem při vláčení začal používat dvojitýho grinnera tak mi neprask ani jeden uzel. Dnes už používám jenom tento a maximální spokojenost :-)

Středa 5. září 2012 v 18:22® coteda

Používám Palomar.....možná je to zvyk, ale v uzlu nepraská…testoval jsem i jiné uzly a palomar mě vychází velmi dobře…:-)

Středa 5. září 2012 v 0:32® HaD
HaD

Na běžné chytání používám clinch. Pokud mi na pevnosti záleží, zejména u jerkování, sumcovláčky a sumcařiny, používám grinner s dvojitým provlečením očka a s osmi omoty. Změřené to nemám, ale věřím mu více. Síla se podle mne lépe roznese v rámci celého uzlu a nedochází lokálnímu extrémnímu namáhání a proto si myslím, že je pevnější a déle vydrží.

Úterý 4. září 2012 ve 21:24® Shrek
Shrek

Nepoužívám ani jeden a jsem taky spokojenej :-D

Úterý 4. září 2012 ve 14:59® jepice-zruseno

kerob> Při rychlém a častém převazování (mušky, mikromr… na přívlač) používám Clinch, neprotahuji to taky zpět, ale to první protažení u očka zopakuji. Má to tu výhodu, že se to z tý nástrahy nehtem snadno odrbe, když se navazuje znova (šetří to čas). Nevím, jestli to tu už někdo zmiňoval, ale ten Clinch se dá uvázat i tak, že se vlasec přehne a celý se to provede tím očkem, takže se zdvojnásobí vlasec v očku i v uzlu. Pak se to všechno musí okousat nebo ostřihat. Bylo to v jedné polské knížce a jmenovalo se to uzel „na tři konce“.

Úterý 4. září 2012 v 7:29® cormoran
cormoran

V začátcích jsem používal Grinner. Učil jsem se vázat podle knížky a na navázání očka jsem v ní nešel jen tenhle. Postupně jsem se pak setkával s kolegy, kteří mi ukazovali Clinch a tak jsem ho začal vázat taky. Kdybych měl oba uzly srovnat, tak bych se ztotožnil s údaji v duelu. Často když jsem vázal Clinch na starčí vlasec, tak dost praskal, kdežto Grinner držel. Dodnes vážu Clinch při běžným, nebo rychlým převazování, ale při sumcovláčce a sumcařině vše váži Grinnerem. Ne že bych se na druhý uzel nespoléhal, ale kdybych musel jednomu z uzlů přiřadit větší důvěru, tak by asi vyhrál Grinner. Oba dva uzly vážu s dvojitým provlečením a u Clince nedělám ten poslední krok, stejně jako kerob. Špatně se mi pak dotahuje.

Pondělí 3. září 2012 ve 22:26® osprey
osprey

Díky za názory. Mě docela zajímalo, jak to vidí další kolegové. Přece jen používáme různé vlasce a máme jiný pohled na věc.

Takže prosím o názor i další, kdo to četli a mají k tématu co říct.

Pondělí 3. září 2012 ve 21:48® xsemik

Já používám Clinch s dvojitým ovinem. S jednoduchým se mi občas rozmotával… Co se týká pevnosti, tak u pletenky a fluorocarbonu stoprocentní. Ale u pstruhové přivlače na průměry kolem 18 a míň jsem opravdu převazoval tak po půldni chytání, protože pak ztrácel pevnost. Ne tolik, aby to urazila ryba, ale dost na to, aby povolil při vázce. Ale po tomto duelu asi vyzkouším Grinner. Jinak vzhledem k tomu, že na některých pstruhových revírech jsem letos potkal skoro víc štik než pstruhů, tak jsem přešel na koncový návazec 22 fluorocarbon, obratlík navázaný přes Clinche a s vlacem spojené přes obyčejnou smyčku a vydrželo to asi tak 100 vláčkohodin, než jsem pod jezem potkal vyhozený pytel s odpadky (radši jsem nezkoumal, co v něm je a hodil jsem ho do odpadkáče na břehu, ale vážil aspoň 10 kg). To pak povolil fluorokarbon načatý od pstruhovkových štik… ;-)

Pondělí 3. září 2012 ve 14:03® brčkař
brčkař

Osobně používám grinner. A tak jsem si to chtěl ozkoušet. Uvázal jsem na čtrnáctku vlasec jeden obratlík grinnerem a o kus dál druhý obratlík uzlem clinch (samozřejmě pečlivě, vlasec naslinil atd.) Jakmile jsem vlasec napínal, výsledek byl pokaždé stejný. Clinch trapně odletěl…

Neděle 2. září 2012 ve 14:32® kerob
kerob

petrikveprik> vazu to tak vic nez 18 let a nikdy jsem s tim nemel problem. Vazu tak karabinku u vlacky, mouchy pri muskareni i krmitka u feederu… proste vse co ma ocko. Nemam duvod menit :-)

Neděle 2. září 2012 ve 2:49® siri

Ja se kdysi ve svych zacatcich naucil clinch, s tim zpetnym provleknutim, ne onen zjednoduseny – a drzel, pokud ho clovek uvazal dobre, jenze tu jistotu jsem mel v blbych povetrnostnich ci svetelnych podminkach malokdy. Navic jeho vazani tam, kde clovek mel k dispozici malou delku navazce, napr. na postupne se kraticim privesu pri meneni musek, to bylo na mrtvici. Naproti tomu jeho protejsek, fungujici v podstate jako stahovaci smycka (byt tedy to chce pred stazenim k ocku mit vlastni uzlik porad dost volne, aby se zavity ‚nezakously‘ do druheho vlakna), je mnohem vic ‚user friendly‘ :) a mam-li navazec dost dlouhy na to, abych si mohl prvotni smycku pred vytvarenim zavitu omotnout a drzet pres dva prsty, muzu vazat po pameti. Pritom kdyz uz utrhnu udici, typicky ve vazce, v uzlu je to naprosto vyjimecne… Nejspis mene, nez v deviti pripadech z deseti. :) Jinak ockem provlekam monofil jedenkrat, pletenku dvakrat, prip. bych na ni volil palomar…

Sobota 1. září 2012 ve 22:00profil byl smazán

kerob> pozor na to..(nechci poucovat) ale taky jsem tak vazal, do doby nez jsem to „rozvazal“ – ted uz vazu i posledni protazeni u clinche a je to ok. Namoceni je taky urcite dulezite. Ten grinner je asi lepsi, ale je treba umet „poskladat“ oviny.

Sobota 1. září 2012 ve 12:51® Tomik
Tomik

Celou dobu si myslím, že vážu grinnerem a on je to přitom blbej clinch. BTW – nikdy jsem s ním neměl problém…

Pátek 31. srpna 2012 v 19:01® fR4Nk13
fR4Nk13

Nepouzivam ani jeden. Uzol Palomar, ktory sa da pouzit vsade tam kde je ocko, je pevnejsi, jednoduchsi a nikdy nepraskne v uzle. Nosnost v uzle je vacsia ako u tychto recenzovanych uz­lov.

Pátek 31. srpna 2012 v 19:01® wlada
wlada

používám oba, i když clinch bude asi častěji využíván. Hodně záleží na tom, zda mám náladu se prát s Grinnerem, což mnohokrát nemám… :-D

Pátek 31. srpna 2012 ve 12:25® kerob
kerob

pouzivam clinche akorat s tim, ze nedelam to posledni protazeni – protahnu to pouze jednou u ocka nastrahy. Pred dotazenim to namocim a nikdy jsem s tim nemel problem.