Chytej.cz

Shimano Technium Spinning vs. Dragon HM 69

28.5.2012 vložil osprey | Vlasce | zobrazeno: 9.226×

Výběr vlasce nebo šňůry je u přívlače poměrně zásadní věcí. Pokud je to možné, zatím stále dávám přednost monofilnímu vlasci před pletenkou. Vlasec je v mých očích levnější, milosrdnější k chybám rybáře, lépe se na něm dá kontolovat stupeň opotřebení, méně z něj padají ryby a v řadě případů je rybami hůře detekován. Proto používám pletenky většinou jen pro candátí „gumování“ a sumcovou přívlač, případně pro lov na velké vzdálenosti. Dnes se pokusím postavit vedle sebe dva vlasce, s nimiž jsem v poslední době vláčel nejčastěji. Šlo o průměry kolem 0,22 mm, což je poměrně oblíbená síla vlasce pro běžnou střední přívlač a lov štik, bolenů a candátů. Oba vlasce patří do vyšší cenové kategorie a s oběma jsem byl v zásadě spokojen. Rozhodně ale nejsou úplně stejné a opět tu narazíme na klasický problém posledních let – údaje na cívce je třeba brát se značnou rezervou.

Shimano Technium Spinning

Shimano Technium Spinning


Začneme věhlasnější značkou. Vlasce Shimano Technium patří k tomu nejlepšímu, co firma nabízí. Na rozdíl od černého vlasce Technium oblíbeného feedraři je Technium Spinning hnědavé a pravděpodobně o něco průtažnější. Použil jsem vlasec s udávaným průměrem 0,22 mm a nosností 5,35 kg na cívce s návinem 300 m.
Vlasec má mít speciální trojvrstvou strukturu zabezpečující vysokou hladkost, pevnost, odolnost, minimální tvarovou paměť a skvělé odhozové schopnosti. Dá se říct, že do značné míry je to skutečně pravda, ale nějaký výlet za hranice snů zase nečekejte.

Z pohledu vláčkaře se jedná o celkem příjemný vlasec. Není přehnaně tvrdý, má malou tvarovou paměť, nekroutí se a necuchá. Patří v těchto ohledech mezi opravdu dobrá monofilní vlákna a předčí v tom i svého dnešního soupeře. Jedinou vlastností, kterou bych mohl tomuto vlasci do jisté míry vytknout, je o něco menší odolnost vůči oděru. Nejde o nic dramatického, ale existují podstatně odolnější vlasce, jenže jsou pak poněkud "drátovité". Řekl bych také, že menší oděruvzdornost je daní za celkově velmi dobré užitné vlastnosti. Nikdy nemůžete mít všecno.


Pokusil jsem se nějak porovnat i průtažnost obou vlasců. Protože ale nevím, jaké metodiky se oficiálně používají (o kolik % je vlasec protažen v momentě, kdy praskne?), použil jsem vlastní test stejný u obou vlasců. V obou případech jsem na kus vlasce o délce zhruba 1,5 m pověsil dvoukilové závaží. Technium se pod zátěží 2 kg protáhlo ze 152,5 cm na 173 cm. To je o cca 13,4 %. Na obalu píše výrobce o extrémně nízké průtažnosti kolem 12 %. Tak nevím, podle mě je to v reálu o dost víc. Mohlo to být tím, že jsem takto trápil vlasec používaný jednu sezónu? Je moje testovací metodika příliš drsná? Nebo to svedeme na chybu měření?

Nosnost je v porovnání s jinými vlasci velmi slušná, zvláště v případě čerstvě navázaného uzlu jsem byl občas příjemně překvapen.

Trochu odbočím. Nevím, jestli jste si všimli skutečnosti, že nosnost uzlu při běžném provozu postupně klesá. Po dvou hodinách vláčení uzel nevydrží zdaleka takový tah jako po navázání. Hodně záleží i na tom, jak moc byl během té doby namáhán (zdolávání, vázky,…). U měkčích vlasců je tento jev nápadnější. Momentální protivník, Dragon HM 69, je o něco tužší vlasec a řekl bych, že postupná ztráta pevnosti uzlu je u něj méně znát. Může to ale souviset i s něčím úplně jiným.

Ano, jsme opět u toho. Na řadu už zase přijde mikrometr. Technium s deklarovaným průměrem 0,22 mm má na měřidle, které u kalibrovaných návazcových materiálů naměří přesně to, co je psáno na cívce, průměr kolem 0,245 mm. No a Dragon, který je papírově o tisícinku silnější, má ještě o dost víc. V duchu známého hesla „objem ničím nenahradíš“ tak může Technium porazit v celé řadě parametrů. Bude mít větší nosnost, při stejném zatížení se méně protáhne, snese větší poškození a celkově se bude jevit jako bytelnější. Samozřejmě se ho (Dragonu) vejde na cívku méně a hody budou o něco kratší. Jenže všechny tyhle vlastnosti už nepramení z testování vlastností obou monofilů, ale z porovnání dvou vlasců o rozdílném průměru. Protože málokdo z rybářů ale vlasce přeměřuje, je jasně vidět, že v mnoha případech není rozhodující, kdo dokáže nabídnout lepší vlasec, ale kdo se odváží víc klamat spotřebitele.

Určitou nevýhodou Technia bude jeho cena (300 m za 320 Kč). Je v porovnání s ostatními vlasci poměrně drahé, i když cena poslední dobou v mnoha e-shopech celkem výrazně klesla.

V kategorii vlasců pro střední přívlač, kde už rybář nehoní nosnost a další parametry tolik jako u tenkých vlasců, představují finance významný faktor. Řada rybářů si raději zvolí vlasec, který má sice o 5 % menší nosnost a není tak příjemný, ale má o třetinu menší cenu. Třeba i proto, že ho pak mohou častěji obměňovat. Je to vždy otázka osobní volby.

 

Dragon HM 69

Dragon HM 69


Polská firma Dragon nabízí poměrně značné množství vlasců a pletenek. A není třeba se bát, že budete chytat s nějakým mizerným polským silonem. Dragon stejně jako většina evropských distributorů rybářského náčiní odebírá vlasce i šňůry od špičkových světových výrobců (např. známý Sufix nebo japonká firma Momoi) a tak snesou srovnání s nabídkou většiny ostatních firem. Navíc Poláci (a tím zdaleka nemyslím jen Dragon) dokáží řadu výrobků nabídnout za zajímavé ceny. Potíž je jen v  tom, že zároveň si troufnou daleko víc mystifikovat své zákazníky (opět to míním naprosto obecně) a tak je třeba zodpovědněji vybírat.
 
Jeden z lepších vlasců v nabídce Dragonu, série HM 69, pochází z produkce firmy Momoi. Můžu říct, že bych si ho klidně koupil znovu a možná to i udělám, i když jsem objevil jednu věc, která mi trochu hnula žlučí.

Jedná se o kvalitní japonský vlasec určený primárně pro přívlač. Pro potřeby Duelu a především jako hlavní vlasec pro jarní zájezd za štikami na Alandy jsem si koupil cívku se 150 m návinu s deklarovaným průměrem 0,221 mm a nosností 6,05 kg.
Protože tu padla řeč, že skutečný průměr je ještě vyšší než u Technia, půjdeme rovnou k věci. Reálně je to 0,26 mm a musím říct, že přestřelit o čtyři setiny, to se vidí málokdy. Ale je to i důvod velice slušné nosnosti, která je podle mě skutečně reálná.

Dával jsem tomuto vlasci hodně zabrat, zdolal jsem na něm dvě štiky přes metr (to nebyl až takový problém) a jednu o něco menší protáhl rákosovým polem, přičemž jsme lámali rákosové stvoly jako třtinu (o tu už jsem se docela bál). Vlasec 0,25 mm (přesně) od renomované firmy, který jsem měl na cívce jiného navijáku, HM 69 překonával, pokud jde o pevnost a odolnost, rozdílem třídy. Kdybych neznal jeho skutečný průměr, valil bych na to oči. Takhle to na valení očí není, ale opravdu je to slušný vlasec. Když se oprostím od údajů na obalu a budu ho vnímat jako solidní "pětadvacítku", mohl bych se k němu pár sezón i vracet.

Vlasec HM 69 je hladký, šedomodrý a měl by obsahovat určitý podíl fluorocarbonu, což by mělo snížit jeho viditelnost ve vodě a přispět k lepší potápivosti. Je o něco tužší než soupeř a tvarová paměť je viditelně vyšší (i když víc než přijatelná). Hladkost a odhozové schopnosti (anličané pro to mají krásné slovo „castability“) nedosahují kvalit protivníka, ale pořád řadí HM 69 mezi velmi dobré vlasce.

I zde jsem provedl soukromý test na průtažnost spočívající v zavěšení dvoukilového závaží. Původních 152 cm se pod jeho tíhou natáhlo na 167 cm, což je necelých 10 %. Ačkoli je to způsobeno i větším reálným průměrem, je tato hodnota o dost menší než u Technia. Vysvětluje to vysokou úspěšnost záseku i na vzdálenosti kolem 30 m. Pokud jsem se zásekem „trefil“, ryba spadla jen výjimečně. Je to samozřejmě ale i zásluha použitého prutu.

Abychom se podívali, jakou roli tu hraje rozdíl ve skutečném průměru obou vlasců, budeme chviličku počítat. Technium s reálným průměrem 0,245 mm má plochu řezu 0,047 mm2. HM 69 s průměrem 0,26 mm pak 0,53 mm2. Je to víc než 11 % navíc. Celkem dobře to koresponduje s rozdílem v uvedených nosnostech (Dragon je opravdu pevnější, ale víme už proč). A je to i příčinou některých dalších rozdílů.

Klady

- hladký vlasec bez tvarové paměti

- solidní pevnost

Klady

- pevný odolný vlasec

- velmi malá průtažnost

Zápory

- pro někoho vyšší cena

Zápory

- mimořádně "přestřelený" průměr

Závěrečné zhodnocení

Které rozdíly jsou tedy skutečné a neovlivněné průměrem? Podle mě je Technium celkově hladší, příjemnější a má menší tvarovou paměť, zatímco HM 69 je o něco tužší a odolnější. Navíc vychází Dragon cenově o něco lépe (150 m za 125 Kč), takže pokud nedokážete dostatečně ocenit uživatelskou přívětivost Technia, možná pro vás bude zajímavější volbou.

Všechny ty výpočty a měření berte ne jako pobídku ke koupi nového mikrometru a kalkulačky, ale jako ukázku toho, jak je těžké zodpovědně porovnat dva vlasce. Už mockrát se mi stalo, že vlasec, který mi byl doporučen jako pevnější a odolnější než jiný, dosahoval těchto výhod jen a pouze díky většímu průměru. Navíc si myslím, že rozdíly mezi kvalitními vlasci jsou dnes poměrně malé. Beztak je vyrábí pár firem. Také si troufám tvrdit, že spíš než na nosnost se vyplatí hledět na průtažnost, životnost a tvarovou paměť, což jsou ale vlastnosti, které si člověk ověří až v praxi. Reálně je nakonec u vody jedno, jaký průměr má váš vlasec a kdo ho vyrobil. Měl by být přiměřený situaci, náčiní a lovené rybě. A také byste z něj měli mít dobrý pocit. To předpokládá, že si postupně pár vlasců koupíte, vyzkoušíte a najdete si takový, který vám bude svými parametry a cenou vyhovovat.

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Pátek 15. června 2012 ve 12:40® jajco
jajco

Tak sem si koupil HM 80 a průměr je taky přestřelený bych řekl.Šlo to vidět pouhým okem v porovnání s dvěma jinými vlasci stejného průměru.

Pátek 1. června 2012 v 19:07® osprey
osprey

Huxley> 13.4 % při zatížení na 40 % deklarované nosnosti. Ono by to šlo dál.

Stárneš kolego. Stavíš na obdiv své vzdělání, rád děláš z lidí blbce, ale nakonec ani pořádně nečteš.

Pátek 1. června 2012 v 10:44@ Huxley

Kurwa, né 12, ale 13,4%!!!! To je prej o dost víc. Ještě se řechtám. O dost víc!

Čtvrtek 31. května 2012 v 15:32® jepice-zruseno

Chtěl jsem 14 a po změření průměru jsem koupil stroft 0,12, který má přesně 0,14. Taková senzace to zase není, ale prý je dlouhodobě odolný. Co se týče přívlače, kupuji nejlevnější vlasce (rád chytám na rotačky).

Středa 30. května 2012 ve 14:06® Butchi
Butchi

Ještě, že nemusím nic zkoušet a vystačím se svatou trojicí Colmic X5000, Stroft a Asso.

Úterý 29. května 2012 ve 13:03® troutkiller

Co dodat?Dragon=ojeb:-(Z Polska jen Salmo nic víc.Nedivim se že ti to hnulo žlučí.Technium chytám jak na vláčku,tak na fídr a absolutní spokojenost,na fídr mám to černé provedení které má jen jednu malou vadu na kráse a to tu že po dření vlasce přez šutry se oloupe ten vrchní krycí povlak.

Úterý 29. května 2012 v 11:43® osprey
osprey

Doudleban> Stroftu je o něco blíž Dragon. Ale já zas pro změnu dva roky nechytal se Stroftem.

Úterý 29. května 2012 v 8:42® wop

Doudleban> jj, to by mě docela taky zajímalo :-) Strofty mám rád na mouchu jako návazce i ujímanou. Na vláčku mi ale sedí víc to shimano, ani nevím proč… asi ze zvyku a přijde mi že těma povrchovýma úpravama lépe klouže očky

Úterý 29. května 2012 v 8:13® Ftmči
Ftmči

Osprey: Možná by nebylo špatné, přidat jeden odstavec o tom, jaké jsou tyto vlasce v porovnání s nějakým vláčkaři hojně používaným vlascem. Třeba Stroft GTM by mohl být vhodným pro porovnávání. Mě by to určitě zajímalo (Stroft používám několik sezon a nemám důvod ke stížnostem, teda až na jeho cenu). Z toho, co je v duelu napsáno, usuzuji na to, že Stroft ve shodném průměru je o něco tvrdší, má větší tvarovou paměť a má lepší odolnost proti oděru. Nebo se pletu?

Úterý 29. května 2012 v 1:06® wop

po přečtení spalte: opravit jednotky na mm2 u průřezu pro vlasec 0.26 mm je plocha 0.053 mm2 :-))) (ááá, pán je chytráček…)

Úterý 29. května 2012 v 0:49® wop

používám technium spinning 0.18/0.22 a nestěžuju si. Důležité jsou pro mne dlouhé a přesné hody a s těma u něj nemám problém. Vlasec se nekroutí a má dobrou pevnost v uzlu, ryby nepadají :-)