Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Okuma Trio vs. Viva Alure Spin

18.4.2012 vložil osprey | Navijáky | zobrazeno: 39.303×

Srovnání dvou levných navijáků na přívlač, feeder či plavanou

Okuma Trio

Okuma Trio


Poměrně často se na síti setkávám se situací, kdy někdo shání rozumný naviják na přívlač (feeder, plavanou), ale je značně limitován rozpočtem. Pokusil jsem se tedy zařadit do Duelu dva méně známé smekací navijáky, o kterých jsem přesvědčen, že jsou s ohledem na svou cenu poměrně kvalitní a přitom se pohybují někde kousek za hranicí tisíce korun. Oba jsou na trhu už delší čas, jeden se dokonce už doprodává (nicméně existují jeho nástupci). Bohužel, ačkoli jsem osobně držel oba typy v ruce (a ne jednou), praktické zkušenosti jsem musel čerpat z internetových diskuzí.

První z dvojice je futuristicky vyhlížející Okuma Trio. Jeho konstrukce je zajímavě složena z kovových a grafitových dílů a osobně považuji tento kolovrátek za jeden z nejzajímavějších designérských počinů posledních let.
Uvnitř by se měly skrývat obráběné mosazné převody (v této cenové kategorii to není běžné) a firemní prospekty zdůrazňují i kvalitu brzdy, která je navíc utěsněna proti pronikání vody a prachu.
Tělo má základ z lisovaného hliníku, který slouží k pevnému uchycení převodů a grafitové bočnice. Ty zase snižují hmotnost a výrobní náklady. Podobně je konstruována i cívka.
Na ložiskách se nešetřilo, naviják by měl obsahovat 9 kuličkových a jedno válečkové, vše v nerezovém provedení.
Okuma Trio se dělá ve čtyřech velikostech s následujícím označením a parametry:


Velikost   Převod    Kapacita cívky     Váha
  20            5.0:1        150 m / 0.18 mm     250 g
  30            5.0:1        140 m / 0.25 mm     305 g
  40            5.0:1        170 m / 0.30 mm     312 g
  55            4.5:1        260 m /  0,35 mm       ?

Praktické zkušenosti uživatelů jsou vesměs dobré, narazil jsem na jednu stížnost ohledné problémů se špatným chodem, která byla řešena reklamací.
Hodně zajímavá byla obsáhlá recenze amerického rybáře, který s tímto navijákem odchytal sezónu lovu „královských lososů“ (čavyča). Lovil se splávkem na jikry a ulovil 15 – 20 ryb, podle obrázků i přes 10 kg. Naviják vydržel a rybář si mimořádně pochvaloval kvalitu brzdy s tím, že podobnou nemají ani mnohé modely za dvojnásobnou cenu.

Nevyřešil jsem otázku náhradní cívky. Některé e-shopy její přítomnost uvádějí, ale mám dojem, že v balení, které jsem před časem viděl, nebyla.
Aktuální cena je kolem 1200 – 1300 Kč a je nutno zmínit, že existuje o něco dražší oranžový model, který se od právě popsaného liší vyšším převodovým poměrem.

Celkový závěr je zhruba  takový, že se jedná o poměrně povedený naviják v příznivé cenové relaci, u něhož ale možná bude mít dost rybářů problém „překousnout“ netradiční design.Viva Alure Spin

Viva Alure Spin


Tohle je hodně zajímavý naviják. Vyrábí jej čínská firma Viva, o které řada našich rybářů nikdy neslyšela, i když mnohdy mají její produkty doma. Viva se totiž specializuje na navijáky nižší a střední třídy za výhodné ceny a dík své pružné obchodní politice se stala dodavatelem mnoha evropských značek.


Možná tedy neznáte navijáky Viva Alure Spin, ale třeba jste se setkali s typy Mivardi Champion nebo Dragon Destiny. To jsou klony Alure nebo dokonce možná jen standardní Alure s drobnými změnami v povrchové úpravě. Vzhledem k mírně odlišným hmotnostem udávaných u jmenovaných navijáků, je ale pravděpodobné, že drobné rozdíly v konstrukci či výbavě mohou existovat.

V poslední době se objevil pokus vynechat prostředníky a dopravit na náš trh některé navijáky přímo pod značkou Viva, což by mohlo ještě více snížit jejich cenu pro koncového zákazníka.
Nevím, jak bude tato snaha úspěšná. Zatím mám pocit, že se Alure Spin spíše doprodává, místy ovšem za velice slušné ceny – i pod 1000 Kč.

Při pohledu na parametry se Alure Spin vůbec netváří špatně. Jedná se o celokovový naviják, který by měl mít deset kuličkových a jedno válečkové ložisko, kovovou cívku včetně náhradní (ta má menší kapacitu a je použitelná pro lehkou přívlač nebo jako matchová – tedy na plavanou) a přední brzdu.
Přední brzda je kvalitní a jemně nastavitelná, takže s navijákem Mivardi Champion nějakou dobu oficiálně chytala i česká přívlačová reprezentace.


Velikost   Převod    Kapacita cívky     Váha
   20            5.0:1       200 m / 0.18 mm      ? g
   30            5.0:1       220 m / 0.20 mm     290 g
   40            5.5:1       140 m / 0.30 mm     410 g


Pocitově se jedná o slušný naviják. Na Internetu je celkem příznivě hodnocen řadou méně náročných rybářů. Vláčkaři, schopní pořádně ho prohnat, sice konstatovali, že životnost není nijak závratná, ale s přihlédnutím k pořizovací ceně jevíc než odpovídající.
Pro začátečníky nebo lidi, kteří potřebují překlenout nějaký čas než našetří na kvalitnější stroj, to může být dobrá volba a člověk, který má menší frekvenci docházek k vodě, může být s tímto navijákem spokojen řadu let.

Za zmínku stojí skutečnost, že je otázkou, jaké servisní služby je firma Viva schopna na našem území v současnosti poskytnout. Pokud si ale uvědomíte, že cena kompletní údržby smekacího navijáku (kompletně rozebrat, vyčistit, namazat, složit) se pohybuje někde mezi 400 – 500 Kč, začnete možná naviják Viva Alure Spin (a jemu podobné) vnímat jako typický spotřební produkt dnešní doby. Je ale třeba říct, že celkem povedený.

Klady

- dobrá brzda

Klady

- velice slušný souhrn všech parametrů

Zápory

- poněkud kontroverzní vzhled

Zápory

- u nás v podstatě neznámá značka

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Pátek 15. srpna 2014 v 17:13® Atik
Atik

Nevíte někdo o nějakém e-shopu nebo obchodu v okolí Ostravy kde se dá sehnat Okuma Trio FD 30,40 ? :)

Pondělí 17. prosince 2012 v 18:56® jepice-zruseno

vlčák> Když už jsi to vytáhl, tak zde upozorním na něco, o sem tak úplně nepatří. V obchodě Kajman v Praze mají akci trvající do štědrého dne na naviják Abu Garcia Cardinal 3 za 999 kč. Má to kovové tělo, náhradní cívka je grafitová, za 300 kč/ks lze navíc dokoupit kovové. Myslím, že je to dobrá aleternativa pro ty, kteří mají raději zadní brzdu – proto jsem ho vzal tatínkovi k vánocům. K vidění je zde: http://www.grahamsonline.co.uk/…ts/1760.jpeg. Recenzí jsem moc nenašel, snad bude fungovat.

Pondělí 17. prosince 2012 v 11:30® vlčák
vlčák

Petrův zdar. Koupil jsem si Trio 55.Pěkná mašinka,snad bude taky pěkně šlapat?Škoda že nemá rychlosklopnou kličku.

Sobota 23. června 2012 v 18:25® jepice-zruseno

Vivu jsem viděl snad za 690 v nějakým výprodeji. Otočil jsem s ní párkrát a docela to se mnou cukalo. Mám úplně jinou starší vivu a tý se projela povrchovka na rolničce od šňůry. Jinak ale šlape roky bez problémů.

Pondělí 21. května 2012 v 19:31® Batuta

Vivu Alure mám od loňska, v sezoně jsem s ní vláčel a jinak ji používám na plavanou na matchce a nemůžu si stěžovat, má dobrý chod a kvalitní brzdu…

Středa 2. května 2012 v 19:18® Jarda Š.

Mám Dragon Destiny (což je úplně totéž jako Viva Alure Spinn). Na danou cenovou kategorii jsou to dle mého velmi slušné navijáky, byť návin není úplně dokonalý a záporem je to, že cívka nemá tvrzenou hranu, takže když s ní neopatrností klepnete o kámen nebo jiný tvrdý předmět, zůstane na ní vroubek. Okumu Trio jsem měl v ruce na výstavě a také mi chod nového navijáku připadal nějaký divný, asi je pravda, že se musí zajet, jak píše Mike1977.

Pondělí 23. dubna 2012 v 18:02® feedřík
feedřík

bzovak>

mike1977> Čus, je to zajímavý, ale já s ním nemám sebemenší problém. Asi je to kus od kusu a nebo to ještě přijde. No budu doufat, že ne

Pondělí 23. dubna 2012 v 17:58® bzovak

mike1977> Dík, tak to ještě zkusím…

Pondělí 23. dubna 2012 ve 13:53@ mike1977

bzovak> Ahoj, to samé dělají všechna nově koupené. Také jsem se lekl, poslal na reklamaci, a bylo mi to vráceno s tím, že se to musí „zajet“ (jediný dodavatek VM Feichtinger). Ano, měl pravdu, po pár hodinách to nedělalo. Schválně jsme to zkusil na závodech, a nekecali. Jinak nemám k tomu navijáčku žádných připomínek. Cena/výkon, perfektní

Neděle 22. dubna 2012 v 19:36® bzovak

Vlastním několik dní Okumu Trio 30 už při navíjení nového vlasce v navijáku v navijáku zvláštně cvakalo-první den jemné přívlače a šel jsem ho vyměnit. Druhý pokus opět při sebemenším zatížení (myšleno aktivní vedení 4cm woblera v proudu)v navijáku tentokrát šustí,o hladkém chodu se opravdu mluvit nedá!
Jinak, brzda opravdu skvělá, druhá cívka identická. Na spodní straně cívky je připevněný cvrček na podložce zajištěný měkkým pérkem-je to dost fórové-při druhé výměně cívky se mi to vysypalo do klína. Shrnuto- pro mě zklamání. Představa ,že bych měl zkoušet ještě třetí pokus …

Sobota 21. dubna 2012 ve 23:20® osprey
osprey

regulus> Konstrukčně se dost liší. Dokonce brzda té Okumy by měla být dost originální s podložkami nad i pod brzdou. Nemám to ověřeno, proto to v tom oficiálním textu není.

Viva je obrovský prvovýrobce – ta si to podle mě dělá komplet sama. Kdo to dělá pro Okumu, nevím. Ale Okuma je sama o sobě velká strojírenská firma. Mohla by mít taky vlastní provoz, i když někde jsem četl, že si něco nechává dělat.

Sobota 21. dubna 2012 v 18:08® regulus
regulus

Ani jeden jsem nedržel v ruce ani neviděl na živo, takže těžko soudit. Je sice fakt, že design Okumy je zajímavej, asi se mi to i líbí, ale jen pohledově, prakticky mě necelokovový navijáky spíš odrazují. Viva na mě naopak vizuálně působí spíš pozitivně, ale jen vzhledově, asi by mi mohl sedět, z toho důvodu jsem pro ni taky hlasoval. Jak by to ovšem dopadlo kdybych je držel vedle sebe v ruce nevím, pokud bych měl na výběr jen z těchto dvou, tak by asi vyhrála ta Viva, ale ani jeden z nich bych si normálně asi nekoupil i když jak tu už kdosi psal, je to asi úplně jedno, pajšl do hodně navijáků se nejspíš vyrábí v jedné a té samé „rýžové“ chýši kdesi v Asii. :))))

Sobota 21. dubna 2012 v 9:14® feedřík
feedřík

Začátkem roku jsem si pořídil Trio vel.40, přestože na první pohled na něm nenajdete mnoho kovových dílů, a když už tak se jedná o designový doplněk, tak jsem si ten naviják pořídil. Prostě se mi líbil. Používám ho na feeder a dle mého názoru mnou používaná krmítka do 50g i větších rozměrů bezproblémů při stahování zvládá. Při počátečním plnění cívky mi navíjel vlasec jakoby do klínu, což se dá v pohodě vyřešit ubráním dvou podložek na středové ose navijáku umístěných pod cívkou. Po této úpravě je vlasec navíjený rovnoměrně až k odhozové hraně. Sečteno podtrženo, dle mého názoru slušný naviják za rozumný peníz.

Sobota 21. dubna 2012 v 9:05® skwor
skwor

fR4Nk13> To je slušná cena, viděl jsem ten naviják u kamaráda a líbil se mi. Sám mám už pár let VS 30 a je to můj nejvytíženější naviják. Zatím nejeví známky opotřebení.

Pátek 20. dubna 2012 ve 21:12® fR4Nk13
fR4Nk13

skwor> Flame sa da, aspon u nas, kupit vo vypredaji za 40 eur. Stala kedysi 70 eur. Skoda ze sa na nu neda kupit dalsia nahradna kovova cievka. Mam na nu natahane ryby cez 5 kg, na L feedri je to dizajnerska chutovka. Mam napr.. exega z bojovkou a podla mna je Flame a Trio o dost lepsi kup.

Pátek 20. dubna 2012 v 16:50® skwor
skwor

Chucho> Ona už se dělá jenom ta Red core? Myslel jsem, že pojedou obě současně… Škoda. Líbila se mi Flame, ta se ale dělala poměrně krátkou dobu.

Pátek 20. dubna 2012 ve 12:01® Robur
Robur

pěkný duel, opticky se mně libí více viva

Pátek 20. dubna 2012 v 8:25@ Chucho

Okumu Trio mám a jsem s ní maximálně spokojený. Měl jsem ho i rozebraný a převody vypadají, že jsou opravdu mosazné (rozbor jsem nedělal, nemám k tomu prostředky). Brzda je opravdu kvalitní a plně souhlasím s hodnocením amerického rybáře, velká spousta dražších navijáků tak dobrou brzdu nemá a to si dovolím tvrdit z vlastní zkušenosti. Zájemcům doporučím koupit tuto starší verzi, její nástupce s označením Red Core, se prodává pouze s jednou cívkou, navíc u ní chybí kovový lem. Také celkové zpracování vyznívá líp pro tuto starší verzi.

Čtvrtek 19. dubna 2012 ve 21:47® enšpígl

Já dal hlas okumě. Jednak celkově navijáky od okumy za pár šlupek jsou na tu cenu solidní, a druhak jsem držel nějaký naviják od Vivy, ale tento alure to asi nebyl, a celé se to vaklalo.

Čtvrtek 19. dubna 2012 v 15:02® sys-el

Sice ani jeden nevlastním, ale podle mě je to v podstatě jedno, který z nich. Za posledních x let se nic závratného nevymyslelo, výrobní náklady jsou +/- stejné, předpokládám, že i vnitřek u obou je stejný, takže je to jen o vkusu a náklonnosti ke značce toho kterého zájemce.

Středa 18. dubna 2012 ve 22:52® osprey
osprey

kerob> Mě se líbí oba. Proto tu jsou. Ono je dost lidí, pro které je těch cca 1200 Kč strop a hledají, co slušného se za to dá koupit. Většinou se doporučují různé Zauber klony (právem) a tohle je taková další alternativa. U nás je teď k mání Alure za litr a myslím, že spoustě lidí by to za tu cenu udělalo radost.

Navíc jsem chtěl zviditelnit málo známé značky. A trošku rozkrýt pozadí toho, kdo ty navijáky pro Mivardi, Dragona a další taky vyrábí.

Středa 18. dubna 2012 v 19:55® skwor
skwor

Vivu jsem neviděl, ale třeba na feederu bych si něco takového představit uměl. Trio se mi docela líbí, tahle černá verze víc než ta High speed.

Středa 18. dubna 2012 v 19:29® dodorider
dodorider

Trio ma v baleni nahradni civku. Jeden vlastnim druhy rok ma uz neco odchytano na stredni vlacku a sem s nim maximalne spokojeny, celkove znacka okuma je velice dobra.

Středa 18. dubna 2012 v 18:59® kerob
kerob

Navijaky Viva jsou vesmes celkem slusne udelany jak mechanicky, tak i slusne vymysleny (treba Attract Carp alias M-liner od Mivardi). Alure Spin jsem mel v ruce a zaujmul me vic nez Trio. Nekoupil bych ale ani jeden :-D Hlas davam znacce Viva.

Středa 18. dubna 2012 v 9:19® fR4Nk13
fR4Nk13

Okuma Trio je slusny navijak, nepocul som nanho kriveho slova, co sa o inych znamejsich kolovratkoch neda povedat. Mam Okumu flame 930, co je tak trocha jej predchodca a som veeeeeelmi spokojny.