Chytej.cz

Dírky „chyť a pusť“ vs. Dírky „vysaď a odnes“

2.2.2012 vložil osprey | Rybářské drobnosti | zobrazeno: 8.153×

Zamyšlení nad tím, jak naložit s úlovkem lososovitých ryb na komerčních „dírkodromech“

Dírky „chyť a pusť“

Dírky „chyť a pusť“


Tento Duel je věnován v současnosti aktuálnímu tématu – lovu na dírkách. Ten se u nás v současnosti provozuje zejména na menších stojatých revírech, kde jsou hlavním úlovkem uměle odchovaní pstruzi duhoví a siveni. Na některých revírech se chytají další druhy – štiky, okouni, jeseteři a někde i bílá ryba a kapr.
Duel ale bude o salmonidech, přesněji řečeno o dalším osudu ulovených ryb.

První variantou je v duchu dnešních trendů lovit pro zážitek a ulovené pstruhy pouštět. Považuje se to za vrchol rybářské etiky a jakýsi ušlechtilý přístup k rybě.

Na komerčních duhákodromech je ale přístup v duchu hesla „chyť a pusť“ poměrně problematický. Proč?
Představte si uměle odchované pstruhy duhové. Nějaké dva, někdy i tři roky si žili v relativním pohodlí svých rybníčků či betonových žlabů, zvyklí na pravidelný přísun potravy. Pak je jednoho dne vylovili a vysypali do vody, v níž se zhroutil celý jejich dosavadní svět. Všechno je tu jinak a co je nejhorší – zmizela snadno dostupná a pravidelně podávaná potrava. Z pohledu granulového strávníka není v takové vodě k sežrání téměř nic a to něco málo, co by se snad přece jen dalo sežrat, se buď šikovně maskuje nebo bleskově prchá, což granule nedělaly.
Za těchto okolností jsou ryby ochotny zaútočit na jakákoli sousta a když se jim náhle začnou zajímavě barevné a někdy i voňavé objekty doslova nabízet, ryby po nich jdou jako divé. Skončí samozřejmě s háčkem v tlamě, nejednou i na ledě, odkud se nakonec v případě, že se loví ve stylu „chyť a pusť“, vracejí zpátky do vody. A koloběh pokračuje.

Ryby se dál snaží najít něco k snědku a jsou znovu a znovu konfrontovány s nástrahami na rybářských háčcích. Postupně se naučí získat alespoň nějakou potravu, kterou jim voda nabízí (včetně toho, čím rybáři vnadí) a do značné míry dokáží odolávat nabízeným soustům ukrývajícím zahnutý kousek kovu. Protože je ale čím dál těžší je ulovit, majitel revíru dosypává další ryby, které jsou ochotnější nechat se chytit.
Pod ledem tak přibývá strávníků i zraněných, odřených či pomačkaných ryb a až do rozmrznutí se loví a loví.
Množství poraněných jedinců závisí na konkrétním zacházení ze strany rybáře. Ryba vyválená ve sněhu a pomačkaná v okamžicích, kdy vzdoruje snaze rybáře vypáčit z ní hluboko zaseklý háček opatřený protihrotem je na tom zcela jinak než ryba přitažená k dírce na háčku bez zpětného hrotu a uvolněná ve vodě prakticky bez dotyku. Na mnoha revírech je proto vyžadován přístup, kdy vodě vrácená ryba musí být vyháčkována přímo v dírce a naopak rybu vytaženou na led je lovící povinen si ponechat.
Jistou omluvou je, že v zimě je rozvoj plísní do značné míry omezen a ryby snášejí manipulaci lépe než v teplé části roku.

Nakonec sezóna lovu na dírkách skončí a pak už záleží na mnoha okolnostech. Někde se loví dál ze břehu, jinde nikoli. Někde mohou ryby v pohodě přežít léto, zotavit se a strávit v rybníce i nějaký ten rok, jinde se nádrž prohřívá do takové míry, že v ní ryby nepřežijí léto.

Nedá se říct, že přístup „chyť a pusť“ je na komerčních dírkodromech dobrý či špatný. Má svá pro i proti, ale rozhodně se nejedná o něco bezmezně ušlechtilého – snad jen na vodách s malým rybářským tlakem a velkou šancí ryb dlouhodobě přežívat. Který majitel revíru ale o něco takového usiluje?


Dírky „vysaď a odnes“

Dírky „vysaď a odnes“


Druhý přístup k vysazeným duhákům je přímočařejší a na nic si nehraje. Ryby se vysadí a rybáři je následně pochytají a odnesou, takže se vzápětí vysazují nové. V podstatě se jedná o jakousi zvláštní formu prodeje živých ryb, kde si kromě nějakého toho kilogramu rybího masa odnáší zákazník i určitý zážitek. O jeho kvalitách je možno diskutovat a to je konec konců smyslem všech našich Duelů.
Celkově je to dobré pro ekonomiku, podporuje to chovatele ryb a přispívá ke zdravější výživě obyvatelstva. Jsou to sice fráze, ale ono to tak opravdu funguje.

Revíry s přístupem „vysaď a chyť“ jsou velmi přitažlivé pro rybáře, kteří v lovu nespatřují nějakou výzvu a místo překonávání překážek preferují snadný a pohodový lov s větším počtem úlovků. Tady mohou být spokojeni. Neustálý pravidelný přístup nic netušících nováčků je zárukou spolehlivějšího braní a někdy je téměř jedno jak a na co rybář chytá.

Etika tohoto lovu spočívá v realistickém přístupu k věci. Do rybníka byly vysazeny ryby z umělého chovu, které se nebudou dále rozmnožovat, nejsou součástí žádného přírodního ekosystému, byly odkrmeny na umělé potravě za účelem prodeje a když na to přijde, mohou být nahrazeny úplně stejnými rybami třeba hned druhý den. Jejich opakované chytání a pouštění by bylo v podstatě jen jakési trápení zvířat, které nic neřeší a k ničemu nepřispívá.
Existují dokonce revíry, kde je majitelem striktně nařízeno si všechny ulovené ryby ponechat. Je samozřejmě otázkou, co dělat, když jedete na takový revír s plánem strávit tu celý den a po půl hodině máte uloveno tolik ryb, že nevíte, co s nimi. V takovém případě se vyplatí od ulovení určitého počtu ryb experimentovat a zkoušet různé šílenosti, případně lovit bez protihrotu a občas nechat rybu „spadnout“ ještě v dírce.

Určitým problémem je, že na revírech, kde se ulovené ryby ve velkém berou, jsou občas k vidění scény, které by člověk radši neviděl. Rybáři obklopení několika živými či polomrtvými pstruhy plácajícími se ve sněhu, kopání do polomrtvých duháků ve snaze shromáždit rozprchlé ryby na jedno místo, děcka pobíhající s prutem od dírky k dírce a občas vlekoucí po ledě k otcovu stanovišti svíjející se rybu a podobně.
Teoreticky by měl po ulovení ryby určené ke konzumaci následovat úder do hlavy, vykrvení a uložení na úhledné hromádce. Při odchodu pak asi v rámci možností zasypání krvavé skvrny sněhem.

Musím říct, že nejvíc mě asi děsí možnost, že se někteří z lovících budou po 16. dubnu chovat na pstruhových revírech podobně jako na dírkách a pak skutečnost, že některé děti se na dírkách naučí takovým způsobům zacházení s úlovkem, jaké by měly být za normálních podmínek důvodem k odebrání povolenky.

Pokud někoho zajímá můj osobní přístup k lovu na dírkách, pak se snažím o jakýsi kompromis. Mám radost, když se mi podaří pěknou zdravou rybu odháčkovat ještě v dírce a nechat odplavat, ale část úlovků si ponechávám – ať už proto, že se jedná o ryby zaseknuté hlouběji v tlamě, nepokojné jedince, kteří mi utekli z dírky na led anebo prostě o ryby, které bych rád viděl večer na talíři. Ačkoli se často zasazuji o ochranu našich původních druhů ryb, nemám problém s konzumací něčeho, co s klidem označím za domácí zvíře.
A protože nepotřebuji mít rybu zrovna každý den, vyrážím na dírky jen asi dvakrát za zimu a beru to hlavně jako setkání s kamarády. Sám jsem snad ještě nikdy nevyjel.

Takže teď už zbývá jen formulovat otázku dnešního Duelu – kterému z obou popsaných přístupů většinou dáváte přednost?

Klady

- revír není nutné soustavně zarybňovat

- podporuje se etičtější přístup k rybě

- ochytané ryby nutí rybáře projevit větší umění

Klady

- plynulý přísun čerstvých neochytaných aktivně zabírajících ryb

- odnesete si úlovek k večeři

- podpora chovu ryb a další "ekonomické" aspekty

Zápory

- určitá část ryb uhyne bez užitku

- častěji se vyskytují chvíle, kdy ryby na nástrahy téměř nereagují

- na některých revírech ryby stejně nevydrží celý rok a musejí se slovit

Zápory

- někdy je lov až příliš snadný

- pokud je ponechání ryby povinné, je otázka, co s početným úlovkem

- někteří rybáři si etické návyky z dírek přenášejí k pstruhovým revírům

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Čtvrtek 8. března 2012 ve 22:54® Gudaska

Na revíru, kam chodím dírkovat, je povinnost odnést každou rybu vyndanou z vody. Běda tomu, u koho najdou na ledu krev. Půjčují kbelíky na úlovek i topůrka a podložku na přijatelné a bezstopé zabití. Jedná se o čistě „prasátkový“ rybník – z jara ho sloví, duháky prodají a vysadí K2, kterou naopak sloví a vysadí v listopadu. Je to o setkání, zahnání absťáku, určitě ne o rybaření. Spíš společenské setkání se zajištěním oběda na druhý den.

Středa 15. února 2012 ve 20:38® dodorider
dodorider

Dal jsem hlas vysaď a odnes, protože na dirky jezdím pouze na jeden revír, kde mam v ceně povolenky dovoleno odnést 3ks ryby, jedná se o sivena a duháka. Osobně se snažím toto místo navštívit 2X za zimu a beru to tak, že touto metodou si vynahradím odnos ryby na večeři ze svazové vody, kde provozuji hlavně chyť a pusť. Navíc, to co se na tomto revíru nevychytá, tak to se tam prý vypytlačí, takže majitel sám řekl že je rači, když si lidé ty ryby vemou, mimo toho je to super příležitost na pokec s kamarády.

Pondělí 13. února 2012 v 18:37® ada

Nádherný duel! Obecně se mi líbí autorův přístup k problematice C&R. I když to není podepsané, nedá moc práce uhodnout, kdo to napsal :-) Sám za sebe: ryby pouštím ve vodě, pokud to je jenom trochu možné, ale kapr 1,5 kg (a víc) dostane bez váhání pozvánku ke mě na večeři.

Pátek 10. února 2012 v 19:24® kerob
kerob

Dirky beru jako zpusob nakupu ryb k veceri.

Pátek 10. února 2012 v 0:52® regulus
regulus

Míro, ten duel se fakt povedl, je to takový ze života, hlavně ten popis co se někdy na dírkách děje. I když tento druh adrenalínové zábavy neprovozuju, tak jsem si neodpustil hlasovat pro Chyť a sežer.

Myslím, že je docela zajímavý se nad tímto druhem rybolovu trochu zamyslet a asi jsi k tomu lidi tak trochu přinutil.

Středa 8. února 2012 v 10:30® František Helm

Trochu mě tento duel zajímal více, tak jsem se vydal hned na dva revíry, kde se dírkaří a ptal jsem se, jak to vidí „lovci“. Překvapivej závěr byl, že mezi puštěním a odnesením rozhodovala cena povolenky. Na jednom revíru mi řekli rybáři, že všechno pouští. Maji přej radost jen z toho, že je tam majitel pustil a nechal je zachytat za 100 Kč/den. Odnést rybu jim povolil, ale přesto to prý nedělají, protože by jim to přišlo neféř, aby po takovéto almužně ještě odnesli rybu. Na druhém rybníku se taky chytalo jako o závod. Tam až na dvě výjimky všichni přepočítávali, jestli se jim povolenka za 400 Kč vrátí při dvou pstruzích při délce 30 cm, a tak raději tyto ryby drželi živé v kýbli a čekali na hodnotnější rybu. Většina z nich nakonec stejně dostala candáta kolem 50 cm, k tomu zbalili dva pstruhy kolem 40 cm a upalovali domu. Na otázku, jestli uvažují o tom, jestli by nebylo lepší rybu pustit, odpověděli, že za 400 Kč by asi byli blázni. Zajímavé, co dovedou tři stovky :-)

Pátek 3. února 2012 v 17:23® mascha
mascha

Mně dírkování baví, jezdím i sám a ideálně ve všední den, kdy není šance se na ledu s někým potkat. A na revír, kde ryb není moc. Baví mne celý den zkoušet oživovat různý umělohmotný (a často vlastnoručně vyrobený) šidítka s cílem přesvědčit k záběru co největší škálu rybích druhů. Plavačka nic moc, zato vertikální mikropřívlač, to je moje gusto. A paradoxně – i když sám většinou ryby na ledu zabíjím, vadí mi krvavej led na desítce míst ledu po ostatních lovících. Samota v jiskřivém mrazu má svý kouzlo ;-) A nemusím se stydět, když už z nedostatku záběrů dojde čas na vyzkoušení opravdu extrémních nástrah :-) (myslím tím nepovedený samodomo umotávky, ne handgranát :-)

Čtvrtek 2. února 2012 ve 22:27® ssg.Jimmy Wild
ssg.Jimmy Wild

džigit> Tak určitě zajímavá myšlenka. Každopádně by to mohlo přinést něco dobrého hned v několika směrech.

Čtvrtek 2. února 2012 ve 21:44® džigit

ssg.Jimmy Wild> tak ono VIP revíry,kde pouštíš, už jsou,ale o dírkodromu pro masaře zatím nic nevím.Tady by to mohlo být klidně i „na povolenku“ z pumpy,jak se nám tady bude snažit jeden prosadit.Ono by to bylo s mírovými rybymi určenými ke konzumaci.Vše bez prostředníků a překupníků

Čtvrtek 2. února 2012 ve 21:12® ssg.Jimmy Wild
ssg.Jimmy Wild

džigit> Možná by to nebyl špatný nápad, kdyby měl svaz pár takových revírů, kde by se dalo v zimě dírkařit a přes léto třeba chytat vyloženě trofejní ryby nebo podobně (samozřejmě vše za poplatek, jako je to u soukromáků) a z vytěžených peněz by mohly něco udělat pro svazovky. Stejně spousta z nás jezdí na soukromáky v zimě na dírky nebo i v létě na velké ryby. Takhle by jsme ty peníze alespoň dávali ještě tak trochu i do „svého“ (opět do našich svazových vod).

Čtvrtek 2. února 2012 ve 20:30profil byl smazán

Dá se říct,že převážně jdu na dírky s tím,že si chci zachytat.Po masu nějak převelice netoužim.Takže pokud neni vyloženě chuť na rybu vyznávám chyť a pusť.Ale jinak jedna ryba zcela pokryje moje potřeby na dva měsíce dopředu.

Čtvrtek 2. února 2012 ve 20:29® superweb
superweb

Mam oblibeny revir se silnym prutokem a obsadkou pstruhu od 10 az (pry) pres 80cm. My se dostali tak na 60cm max. Jezdime tak 2× rocne na zahnani abstaku. V cene povolenky jsou 3 ryby do 35cm, takze to vetsinou vyuzijem :) Kvuli silnemu prutoku neni dostatecny led vzyd, kdy by to clovek cekal, takze obcas skoncime lovem ze brehu. Majitel zde chova i matecni ryby pro vyter, pravidla jsou i proto celkem prisna a hodne kontrolovana..

Čtvrtek 2. února 2012 v 16:55® kopi
kopi

Z dírkaření má největší radost rodina. Jednou za rok přivezu domu ryby. :-) Jinak dírky čistě chyť a pusť by byly asi na prd. Pstroužci jsou hrozně žraví, kolikrát zasekneš hned a má to až v pr… Tam kam jezdim v JČ já, tam si pstruhy musíš brát pokud je vyndáš na led nebo použiješ peán. Když chceš ryby pouštět, tak zamáčkneš protihrot a vyhakuješ je ve vodě.

Čtvrtek 2. února 2012 v 16:33® džigit

jsem tak nad tím dumal,že by si takhle mohl ČRS,potažmo produkční rybářství přivydělat na zarybňování „našich“ vod

Čtvrtek 2. února 2012 v 15:05® ssg.Jimmy Wild
ssg.Jimmy Wild

Opravdu zvláštní duel. A i když tu není napsaný autor, tak jsem si jistý, že vím o koho jde :-)

Za sebe musím říci, že praktikuji jakýsi klon mezi oběma verzemi, jako autor. Rád ryby při dírkování pouštím, když vidím, že jsou seklé „pěkně“ (nějak za kraj tlamy nebo podobně, aby nebyl problém je bez poškození vyháčkovat) zvláště proto, že je mi jasné, že brzy přijde další nějaká co to má hlouběji a její poškození bude už proto větší. A takové si pak ponechávám primárně. Obecně můžu ale říci, že z dírkování odnesu většinou tak 2–4 rybky jen na večeři na pánev a o nějaké tahání ryb domů po kilech a desítkách kusů mi nejde. Beru to prostě, jako zábavu, setkání s přáteli a jako jisté utišení absťáku z toho, že jsou svazovky zamrzlé a já tam nemůžu chytat. A myslím, že právě k tomu jsou tyto vody určené.

Čtvrtek 2. února 2012 ve 14:34® džigit

zvláštní duel.Co slýchám,tak jde každý většinou masit