Chytej.cz

Tica Sportera 3507R vs. Cormoran CORCAST-BR 5PiF Super Jet

20.10.2011 vložil osprey | Navijáky | zobrazeno: 13.010×

Porovnání dvou menších cenově dostupných navijáků s volnoběžnou­ brzdou

Tica Sportera 3507R

Tica Sportera 3507R


Při lovu na položenou nebo na feeder používá řada rybářů menší navijáky s volnoběžnou brzdou – tzv. „baitrunnery“. Tam, kde se neloví právě trofejní kapři a nemusí se daleko házet nebo zavážet, mají tyto navijáky spoustu výhod. Jsou stále ještě dostatečně robustní, aby dokázaly dlouhodobě odhazovat těžší krmítka a dokázaly zdolat i dost velké ryby. I kapacita cívek je pro většinu našich vod víc než dostatečná.
Oproti jiným navijákům mají výhodu volnoběžné brzdy, v této kategorii navijáků téměř vždy umístěné v zadní části navijáku. Volnoběžka dovoluje svému majiteli vysadit během lovu pozornost a mít jistotu, že případný záběr nepovede k nedobrovolné koupeli prutu nebo testu kvalitního zapíchnutí vidličky, ale jen k roztočení cívky, z níž si unikající ryba bere vlasec.
Někdo toho využívá občas – třeba jen k nastražení jednoho prutu na „bonusové“ ryby, zatímco s druhým loví aktivně na feeder nebo plavanou. Pro jiného je to standard – nahodí pruty, přecvakne „baity“ a rozvalí se v křesílku, no a někdo funkci baitrunneru možná až zneužívá k tomu, že u prutů víc není než je. Tohle tady ale řešit nebudeme.
Navijáky s volnoběžkou jsou prostě oblíbené a to i ty poměrně malé, protože na dvouhektarový rybník nebo menší řeku žádný extra kolovrat nepotřebujete.

Duel zahájí naviják Tica Sportera 3507R. Praktické zkušenosti s jeho používáním poskytl kolega džigit, který vlastní jeden exemplář už třetím rokem a druhý asi rok. Už sama skutečnost, že si dokoupil druhý exemplář, svědčí o tom, že ten první splnil jeho očekávání. Krátce jsem si je vyzkoušel i já (já = Osprey) a to na srazu v Jestřabicích. Přišlo mi to jako ve všech směrech slušný standard. Poměrně dobrý chod naprázdno i pod zátěží, ucházející brzda a to i ta volnoběžná, která se zdaleka ne u každého navijáku dá plynule nastavit a celkem to člověku i padlo do ruky.
Tady je třeba si uvědomit, že se pohybujeme v kategorii navijáků do 1500 Kč a tak nelze čekat zázraky nebo kdovíjakou technickou dokonalost, ale řekněme, že spíš rozumnou užitnou hodnotu. Tu, jak se zdá, naviják opravdu má.
Jediná stížnost vlastníka směřovala k tomu, že párkrát se mu nějakým záhadným způsobem omotal vlasec okolo rolničky. Stlalo to při dopadu krmelce a rychlém překlopení navijáku otočením kličky. U jiných svých navijáků tenhle renonc nezaznamenal.


Někomu, zejména pokud už nějaký navijáček s volnoběžkou má, by mohlo trochu vadit ovládání páčky „baitrunneru“. Ovládá se totiž opačně než je obvyklé. Volnoběžná brzda se tady aktivuje stlačením páčky nahoru a dopředu k nožce. Běžnější je stlačení dolů. Ovládání volnoběžné brzdy je krokové, označené přehledně číslicemi od 1 do 14 a brzdný účinek opravdu plynule narůstá, na čísle 14 už i zadní volnoběžná brzda „klasicky“ brzdí. Otočením kličky se na zdolávací brzdu přepne lehce, nic se neseká. Obě brzdy fungují bez problémů v široké škále teplot, „nelepí“ se a ani v zimě s nimi nebyl problém.
Naviják má obě cívky kovové, což v této cenové kategorii není úplně běžné.


V diskuzích na Internetu se občas vyskytnou zmínky o tom, že Sportery nevydržely vysokou zátěž, ale ony na to zjevně nejsou nijak zvlášť stavěné. Spíš se jedná o navijáky, s nimiž zkrátka můžete několik let bez problémů provozovat běžný rekreační rybolov. Pokud potřebujete mimořádný výkon, budete si muset připlatit. Jestliže ale hledáte rozumnou „spotřební“ mašinku na nějaké to posezení u vody, můžete se o tento strojek, který se v době napsání tohoto textu dal sehnat zhruba za 1450 Kč, začít vážně zajímat.


Technická data:


- převodový poměr 5,2:1
- váha 375 g
- kapacita 230 m vlasce 0,30 mm
- návin na jedno otočení kličky - 80 cm
- 7 kuličkových ložisek + 1 antireverzní ložisko
- volnoběžná brzda
- počítačově vyvážený rotor k omezení vibrací
- ergonomické madlo kličky
- zesílená pružina překlapěče
- klička na levou i pravou ruku
- protizkrutová rolnička potažená titanem na miniložisku
- Worm shaft systém zdvihu cívky
- nerezová hlavní hřídel
- cívka z lehkého kovu + identická náhradní cívka

Cormoran CORCAST-BR 5PiF Super Jet

Cormoran CORCAST-BR 5PiF Super Jet


Tenhle naviják, který je novinkou pro rok 2011 jsem si vybral jako testovací produkt z nabídky firmy Daiwa – Cormoran a používal ho několik měsíců pro lov na feeder a lehčí kaprařinu. K jeho výběru mě vedly dva důvody. Chtěl jsem vyzkoušet naviják s velkým průměrem cívky a zároveň napsat recenzi na kus cajku „pro normální lidi“ nebo jinými slovy pro nejširší veřejnost. Už při převzetí mě zaujal velice precizní chod, v této kategorii neobvyklý. Vím, že se u levnějších řad často jedná o kusovou záležitost, ale ať už je to jak chce, tenhle kousek se naprázdno točil jako hodinky.

Navijáky CORCAST-BR 5PiF se vyrábějí ve dvou velikostech s „klasickým“ tvarem cívky a potom ve verzi „Super jet“, kdy je cívka nižší, ale velmi široká. Toto provedení má o něco menší kapacitu vlasce a je mírně dražší.
Sám výrobce píše o těchto navijácích, že jsou vhodné i pro „spinning“, tedy přívlač. Já bych tady dal přednost spíše slovu „použitelné“. Navijáků vhodných pro přívlač mám doma několik a jsou někde úplně jinde – jak vlastnostmi, tak ovšem i cenou. S lehkými nástrahami nekladoucími velký odpor by se ale tento naviják popasoval docela dobře a protože není nijak zvlášť těžký, nebylo by jeho nasazení v roli vláčecího navijáku ani z tohoto důvodu nemožné.
Osobně si ale myslím, že tento naviják je vhodný stejně jako jeho dnešní soupeř pro použití při lehké položené nebo na feeder. Tam je jako doma a peníze, které za něj dáte, si s přehledem „odpracuje“.


Naviják má plastové tělo, ale zpracování i povrchová úprava je na velice slušné úrovni. Opticky ho pozvedá kovová cívka s leštěnou odhozovou hranou (náhradní je ovšem plastová), CNC obráběná klička (dostatečně dlouhá, s pěkně řešeným madlem) a robustní nerezový oblouk překlápěče.
Široká cívka, která je dominantou navijáku, má skutečně něco do sebe. Dobře se s ní hází, krásně se z ní smeká vlasec a na otočku kličky by se mělo navinout 91 cm vlasce, což je dobré při stahování krmítek nebo zvednutí sestavy ode dna na členitých místech.
K navijáku bych měl dvě osobní připomínky. Ani jednu bych nebral v této cenové kategorii jako zásadní vadu, ale mít firma tohle ošetřeno, bez váhání bych koupil dva kusy.
Zklamalo mě, že chod, který je naprázdno naprosto dokonalý, se pod zátěží změní na řekněme běžný. Prostě ty převody cítíte a není to ono. Široká cívka působí při navíjení na osu víc než obyčejná (efekt páky) a dochází tu k nějakému vychýlení. Sice nepatrnému, ale změna chodu je nepřehlédnutelná.
Druhé zklamání mi přinesla brzda. Při pohledu na širokou matici vévodící čelní ploše cívky, jsem si říkal, že se pod ní skrývají obrovské lamely, díky nimž tenhle naviják bude brzdit jedna báseň. Ale kdeže.

Pod maticí je poměrně úzká šachta, kde jsou narovnány brzdové podložky o průměru 19 mm (knoflík brzdy má průměr 35 mm). Je pravda, že podložek je dost (3x „filc“ a 3x kov), ale brzda má jen běžné kvality. Vůbec jsem si s ní nebyl jistý při použití slabých návazců 0,10 – 0,12 mm. Ryby jsem netrhal, spíš mi scházel pocit přesného nastavení a plynulého účinku – možná je o opět způsobeno velkým průměrem cívky, která se při odvíjení vlasce asymetricky vychyluje, přičemž při slabém dotažení brzdy, kdy je cívka volnější, je toto vychýlení větší. Zhruba od průměru 0,14 mm už to bylo dobré – klasická docela povedená brzda s plynulým dávkováním brzdné síly.

Vzal jsem to prostě tak, že je to malý baitrunner a ne navijáček na nějaké ultralehké chytání.
Pokud jde o volnoběžnou brzdu, s tou jsem byl velice spokojen. Její sílu lze plynule nastavit a všechno funguje jak má. Ovládání je klasické – stlačíte páčku dozadu dolů, nahoru se po pootočení kličkou vrátí sama.
Zajímavým prvkem na navijáku jsou kartáčky bránící zapadnutí vlasce pod cívku. Známe je spíš z větších strojů, ale tady je podobná konstrukce těla, které se pod cívkou výrazně zužuje a tak je sem dali. Rozhodně ale nefungují na sto procent, protože jsem vlasec z pod cívky několikrát doloval.
Můj celkový dojem je dost pozitivní. Na naviják za 1280 Kč (doporučená prodejní cena) je to hodně slušné a v dané cenové kategorii je to pořád na výbornou nebo v nejhorším na velmi dobrou. Řekl bych, že výrobce trochu nepředvídal vliv široké cívky na chování navijáku a z toho pramení některé mnou popisované potíže. Široká cívka ovšem přináší i pozitiva, na která si rychle zvyknete a pak je přestanete vnímat. Fakt, že naviják opravdu skvěle nahazuje a velmi rychle navíjí, je neoddiskutovatelný. Docela rád bych proto tenhle kousek porovnal s některou z jeho verzí s „normální cívkou“.



Technická data:

- převodový poměr 5,1:1
- váha 310 g
- kapacita 200 m vlasce 0,25 mm
- návin na jedno otočení kličky - 91 cm
- 4 kuličková ložiska
- volnoběžná brzda
- antireverzní systém Infinite, kontinuální
- ergonomické madlo kličky
- trvanlivá pružina překlapěče
- klička na levou i pravou ruku
- velký vodič šňůry s Anti-Twistem
- překlapěč PowerBail
- CNC obráběná hliníková rukojeť
- kartáčky proti zapadání vlasce pod cívku
- cívka z lehkého kovu + náhradní cívka Nylon/ABS (plast)


Klady

- celkem bezproblémový naviják za slušnou cenu

- náhradní kovová cívka

Klady

- velmi dobře hází a rychle navíjí

- bez zátěže velmi dokonalý chod

- nízká hmotnost

Zápory

- atypické ovládání volnoběžné brzdy

Zápory

- zhoršení chodu, když je naviják pod zátěží

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Úterý 1. listopadu 2011 v 15:37® Srneček
Srneček

Cormoran „navi“ mě osobně několikrát zklamal,takže teď se zvláště navijákům vyhýbám velkým obloukem. Ovšem nepohrdnu u tohoto výrobce např.batohem,led­vinkou atp. Ode mě jasnej bod pro Ticu.

Středa 26. října 2011 v 17:54® džigit

osprey> koukal jsem,že ten „píchlej drát“ mají i dražší kousky…

Úterý 25. října 2011 ve 13:12® osprey
osprey

All Armor> Samozřejmě jsou opsány popisy uváděné výrobcem – jen místy mírně počeštěny. Třeba si z toho čtenář něco vybere.

Tu historku o čaji znám, jen s tím, že byl cejlonský. Napsat to tam mohli, třeba i napsali a dobře se pobavili, ale třikrát převařený čaj by poznal i nevěřící pes:-))

Neděle 23. října 2011 ve 23:25® džigit

All Armor> nikdo Ti nebrání mu pomoct,nebo naznačit.Proč začínám m ít pocit,že jsi stále věčně kritizující „brouk pytlík“?!? Chápu,že máš jistý věk a v Rusku si byl nejednou,ale…

Neděle 23. října 2011 ve 22:40@ All Armor

„Technické parametry“ jako „počítačově vyvážený rotor k omezení vibrací,ergonomické madlo kličky,zesílená pružina překlapěče,trvan­livá pružina překlapěče,CNC obráběná hliníková rukojeť“ a podobné ptákoviny, miluji. Trvanlivá, zesílená…V po­rovnání s čím? Chybí skutečně už jen pertinaxový karburátor. Případně carbonová ocel, či teflonový háček. Terminus debilus… Autorovi recenze to těžko vyčítat. Zcela jistě jen snaživě opsal blbosti uváděné Číňanem pro nevěřící psy. Neškodilo by, myslím, kdyby recenzent takové hlouposti výrobců trochu polidštil, nebo je asapoń neopakoval. Můj známý starý pán profesor, co mne jako kluka doučoval z cizích jazyků, který spolu s mým dědou jako legionář zažil v Rusku revoluci a projel celou Sibiř a via Jokohama se vrátil lodí do Evropy, uměl trochu mandarinskou čínštinu. V pražském koloniále po první válce četl na balíku čínského čaje „3× vyvařený čaj pro bílé nevěřící psy“.

Pátek 21. října 2011 ve 12:01® džigit

K tomu omotání dochází zřejmě vlivem „zapíchnutého“ vodícího drátu překlapěče do rolničky.Není tam takový ten vyhlazený přechod