Chytej.cz

Jednoduchá klička vs. Dvojitá klička

2.8.2011 vložil osprey | Navijáky | zobrazeno: 19.563×

Jednoduchá vs dvojitá klička u smekacích navijáků

Jednoduchá klička

Jednoduchá klička

 

Možná je tenhle Duel o ničem a možná ne. Vzato kolem a kolem, klička je velmi důležitou částí navijáku. V podstatě se jedná o jakési „zařízení pro styk s uživatelem“ (něco jako záchodové prkénko). Vláčkaři ji drží v ruce téměř po celou dobu lovu, ostatní odrůdy rybářů přinejmenším v době zdolávání.

Dala by se řešit spousta věcí ohledně toho, jak má správná klička vypadat – jak má být dlouhá, z čeho a jak tvarované by měla mít držadlo, jestli může být sklápěcí anebo musí být nutně šroubovací a nejlépe pak přímo do převodů. My se ale dnes podíváme na to, v čem je u smekacích navijáků výhodnější klička jednoduchá nebo dvojitá.

 

Obě řešení existují, používají se a mají své zastánce. Žádné není natolik lepší, aby dokázalo to druhé nějak výrazněji zastínit, takže je to spíše na individuální volbě uživatele – ale o tom je dnes většina výběrů rybářského náčiní.

Klička jednoduchá představuje nejzákladnější řešení, které má celou řadu výhod – není na ní nic, co není bezpodmínečně nutné a co by zvyšovalo hmotnost navijáku. Může být delší a robustnější s daleko masivnějším úchopem (klidně pro celou dlaň), což je dobře vidět u výkonných smekacích navijáků a ostatně i u velkých multiplikátorů. Tam se s dvojklikou v podstatě nepotkáte.Některým rybářům vyhovuje i skutečnost, že oproti dvojité kličce tu nic nepřekáží, nezachytává se o ni vlasec (kdo má krátké prsty a drží ho při náhozu v levačce, ten bude vědět).

Samozřejmě, existuje tu i nevýhoda, která vedla k vytvoření kličky dvojité, ale která je podle mého názoru spíše teoretického rázu. Jednoduchá klička je nesouměrná a navyšuje už tak dost velkou nesouměrnost konstrukce smekacího navijáku. Na druhou stranu ale ten problém není nijak zásadní. Rozhodující je spíše kvalita konstrukce – v tomto případě zejména přesné uložení osy kličky ve dvojici ložisek. Pokud je konstrukce navijáku kvalitní (materiály, ložiska, přesnost výroby a sesazení), stává se otázka kličky spíše druhotným problémem. Ostatně, pokud to některé konstruktéry skutečně trápí, pak existuje i možnost vyvážení kličky balančním závažím umístěným na jejím prodlouženém rameni.

Sama o sobě je občejná jednoduchá klička řešení naprosto vyhovující i u nejdražších navijáků a splňující veškeré nároky. Jsou proto lidé, kteří se bez navijáků s dvojitou kličkou obejdou a firmy, které ji u žádného ze svých smekacích navijáků nenabízejí.

 

Dvojitá klička

Dvojitá klička

 

Dvojitá klička je dost stará věc, ale u smekacích navijáků se objevila někdy na začátku devadesátých let. U nás se s ní rybáři pravděpodobně poprvé setkali v nabídce firmy Shimano, zejména u modelů řady Aero (viz obrázek). Postupně toto řešení okoukali i další výrobci a vyrojila se řada dalších navijáků vybavených „dablklikou“.

Daleko dříve se dvojitá klička používala u vláčecích multiplikátorů, kde se v hojné míře vyskytuje dodnes a představuje v podstatě standarní součást jejich konstrukce. V rozměrově malém, kompaktním a daleko symetričtějším těle malých multíků je totiž efekt souměrné dvojité kličky daleko výraznější než u smekacího navijáku. Svůj podíl na tom má i výrazně kratší osa kličky – u smekacího navijáku většinou vede napříč tělem až na druhou stranu, u multiplikátoru končí v převodové skříni.

Hlavní výhodou a důvodem existence dvojité kličky je symetričtější zatížení převodů, což by se mělo projevit lepším a příjemnějším chodem a delší životností navijáku. Jak jsem už ale psal ve vedlejším sloupku, pokud se budeme pohybovat mezi smekacími navijáky, pak daleko větší význam má kvalita samotné konstrukce navijáku. Na kličce to obvykle nestojí ani nepadá.

Pro některé rybáře je příjemné i to, že snáze najdou kličku poslepu, protože prakticky vždy nahmátnou některé z jejích dvou ramen. Daleko větší význam (zejména pro obchodníky) má ale fakt, že dvojklika je významný designérský prvek, který dává zejména menším navijákům „sexy vzhled“. Například u Shiman s bojovou brzdou je prostě součástí image celého navijáku a bez ní to kolikrát prostě není ono, i když rozdíl ve funkčnosti není nijak zásadní.

Se zvětšujícími se rozměry navijáku začíná dvojitá klička ztrácet na významu. Protože má obvykle menší délku ramen než „singlklika“ a nemá madla, do nichž by se dalo pořádně opřít, končí její nasazení někde u kaprových baitrunnerů a rozhodně se s ní nesetkáme u mořských nebo sumcových smekacích navijáků.

Logickým negativem je při použití dvojité kličky mírný nárůst hmotnosti a samozřejmě také ceny navijáku.

Z mého pohledu je dvojklika nepříjemná jednou drobností – protože dík krátkým prstům a také některým způsobům vedení nástrah házím dost často s vlascem drženým v levé ruce, občas se mi do ní tento vlasec zamotá. Kolik dalších rybářů tenhle problém trápí, to nevím.

Celkově si myslím, že obě řešení budou koexistovat ještě hodně dlouho a bude vždy na rybáři, jaký naviják si nakonec koupí.

Klady

- nižší hmotnost

- může být delší a s masivnějším úchopem

Klady

- pozitivní vliv na chod navijáku

- atraktivní vzhled

Zápory

- není symetrická

Zápory

- mírně vyšší hmotnost a cena navijáku

- kratší rameno kličky

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Sobota 25. února 2012 v 5:16® mladej candát
mladej candát

Tak to je duel který mi konečně davá odpověď na moje tápání mezi dvojklikou a jednoduchou kličkou ,po 30letech rybaření s klasickou kličkou sem si před dvěma lety koupil Exage s dvojklikou a stále tomu nemohu přijít na chuť,asi jsem pěkná konzerva či co.Tento duel spíše upřednostňuje výhody dvojkliky,teda aspoň podle mne,tak uvidím a třeba svůj názor ještě přehodnotím.Fakt pěkně zdůvodněný pro a proti.Díky

Neděle 11. září 2011 v 15:03® chose120
chose120

Koupil jsem si navijaky od shimana a na dvojjitou klicku nedám dopustit.Jak si na to zvykneš tak se blbě odvyká!!

Sobota 20. srpna 2011 ve 22:38® BrulaKO

David Havlíček> ok

Sobota 20. srpna 2011 ve 20:24® HaD
HaD

BrulaKO> Nebudu komentovat obsah, protože to je mrháni časem, nicméně pokud budeš používat tyto výrazy, přiletí ban.

Sobota 20. srpna 2011 v 18:55® BrulaKO

rapppala> Vždyt to vysvětlil ne, prostě kup si Shimano nebo Abucko s dvoklikou a bez na boleny, tam to oceníš.A hlavně s tím toč jak [vulgární výraz byl smazan], jinak chytíš ho…

Sobota 20. srpna 2011 ve 12:25® rapppala

David Havlíček: teoreticky bych ti moh dat za pravdu jenze tvuj nazor je po prakticky strance naprosto mimo a do ted si nebyl schopnej ho vecne obhajit a snazil ses debatu zavist jinym smerem. Ze by to bylo tim vinem? Hezkej vikend.

Sobota 20. srpna 2011 ve 12:13® rapppala

BrulaKO: tak to mas kamarade pravdu ale o hadku nestojim a snazim se ji vyhnout. O co se snazi oponenti je mozna zrejmy. Moje pravopisny chyby prece nemaj nic spolecnyho s diskuzi a pokud de o Havlicka tak vim o koho de a i kdyby byl reditel zemekoule tak je mi to uplne jedno. A ze sem mu nahral svym pravopisem? To je mozny jenze on si nabeh na vidle vetsi rychlosti. Nemel sem v planu tu neco obhajovat a ani nemam jenom sem chtel aby mi bylo vysvetleno par vecnejch nejasnosti. A o co jim de? To je otazka ale prihlizejicim je to snad jasny.

Sobota 20. srpna 2011 ve 12:01® HaD
HaD

rapppala> Včera večer mě to ještě zřejmě díky dobrému vínu bavilo. K tématu jsem svůj názor vyslovil a dál již skutečně nemám potřebu. Hezký víkend ;-)

Sobota 20. srpna 2011 v 8:52® BrulaKO

rapppala> Kolego, ted už to zavání hádkou, to, že máš pravopisný chyby, je evidentní a jen si nahrál Davidovi.Kdyby sis přečetl s kým se to bavíš, tak pochopíš, že Davidovi tenhle web patří.Neobhajuj to už,nech to plavat,tady nejde vůbec o nějaký kliky-dvojkliky to si to ještě nepochopil

Sobota 20. srpna 2011 v 8:03® rapppala

David Havlíček: porad se snazis odvist diskuzi nekam jinam. Tema je dany tak se ho drz. Taky vysvetli kerobovi jak si to myslel s tim vlivem klicky na hladsi chod navijaku. Je z toho nejakej preslej a certil se kvuli tomu na me a ty si o tom presvedcenej. Neznas slovo „nesmysli“? Nic si z toho nedelej nikdo neni dokonalej.

Sobota 20. srpna 2011 v 0:12® HaD
HaD

kerob> Je to marný, je to marný, je to marný. Točit se ale nepřestane:-)

Sobota 20. srpna 2011 v 0:10® HaD
HaD

rapppala> Slovo „nesmysli“ neznám. Co to je?

Sobota 20. srpna 2011 v 0:08® HaD
HaD

Samozřejmě. Nechť si každý udělá názor sám.

Pátek 19. srpna 2011 ve 23:41® rapppala

David Havlicek: je to tvoje volba ale lidi ctou a i premejslej.

Pátek 19. srpna 2011 ve 23:33® rapppala

kerob: precti si co napsal Havlicek dnes v 19:43 a prestan placat nesmysli.

Pátek 19. srpna 2011 ve 23:28® HaD
HaD

rapppala> Necítím potrebu argumentovat. Házet hrachem na skleněnou vylohu nebudu. Nevidim v tom pro mě zadny přínos.

Pátek 19. srpna 2011 ve 23:04® kerob
kerob

rapppala> pochybujes zcela spravne, tobe asi opravdu neporozumim. Vzdavam to, je to marny, kdo nechce, nepochopi.

Pátek 19. srpna 2011 ve 22:22® rapppala

David Havlíček: napodobne. Asi chapu tvuj krok ale pritom stacilo kdybys mel nejakou padnou argumentaci.

Pátek 19. srpna 2011 ve 22:16® rapppala

kerob: kdybys raci daval pozor a vnimal co si ctes tak treba pochopis proc pisu o hladkym chodu. Ale pochybuju ze mi porozumis. Precti si proto pozorne nekolik poslednich prispevku. Treba i nekolikrat a nemusis pospichat casu je dost. K vyvazenosti jsme se s Brulakem vyjadrili myslim jasne ale stale jste nam nevysvetlili to vyvazovani kol u aut a co ma spolecnyho s rolakama. A klidne bud konkretni my se s tim popasujem.

Pátek 19. srpna 2011 ve 21:54® HaD
HaD

rapppala> Hezkej večer. Přestal jsem mit motivaci dál tohle téma řešit.

Pátek 19. srpna 2011 ve 21:40® kerob
kerob

rapppala> tak ted ti moc nerozumuim, rec je celou dobu o plynulosti (vyvazenosti), tak proc do toho najednou tahas hladkej chod? Na ten samozrejme nema tvar kliky vliv, ale to, ze se ti navijak nerozklepe pri rychlem roztoceni, se ovlivnit da. A zminovana analogie s vyvazovanim kol u auta ma spolecnyho vic, nez bys cekal.

Pátek 19. srpna 2011 ve 20:21® rapppala

David Havlíček: ja ale s tebou nediskutuju o tom jestli mas nebo nemas dvojklicku jestli te oslovila nebo po ni touzis. Nase diskuze je prece o vlivu jednokliky nebo dvojity kliky na chod navijaku a jeho zivotnost a jeste co s tim ma spolecnyho vyvazovani kol u aut. Mira miho teoretizovani je nulova a muj nazor je zalozenej na praxi a jestli ma neco vliv na hladkej chod navijaku tak to rozhodne nebude typ klicky ale neco jinyho coz vylucuje jakoukoliv moji potrebu testovat a merit vliv klicek u rolaku.

Pátek 19. srpna 2011 v 19:43® HaD
HaD

rapppala> už jsem napsal, že dvojkličku kromě multíku nemám. Párkrát jsem si ale se smekáčem s dvojkličkou zatočil. Nijak zvlášť mě to neoslovilo a netoužím po tom. O vlivu na hladší chod a menší opotřebení jsem přesvědčen, klidně ale budu souhlasit s tím, že není nijak zvlášť významný. S tvrzením, že je vliv nulový ale souhlasit nebudu. A jsem přesvědčen, že míra mého teoretizování není ani větší ani menší než Tvoje či Brula. Nebo jsi snad nějaké dlouhodobé testy a měření dělal?

Pátek 19. srpna 2011 v 17:38® rapppala

David Havlíček: neznam te ale po tom cos tady napsal na me jinak nez jako teoretik nepusobis.

Pátek 19. srpna 2011 v 17:16® HaD
HaD

rapppala> dík za připomenutí, že jsem teoretik. Úplně mi to vypadlo.

Pátek 19. srpna 2011 v 16:57® rapppala

BrulaKO: skoda ale proc se dohadovat s teoretiky. Sice sme se mozna mohli dozvedet neco zajimavyho ale spis by to bylo na tema v kramu sem pri servisu videl tolik opotrebovanejch rolaku diky nevyvazenosti a nebo znicil sem diky jednoklice uz tolik rolaku. Logicky si napsal ze tu klicku neroztocis tak rychle a potom si mimochodem dovolim dodat kde zacina vliv rotujici monokliky a kde nevyvazenyho pohybu ruky. Ted me napada oba maji urcite vyvazeny obe ruce ktery pri navijeni vykonavaj dokonalej kruh. Proste sou to nadlidi. :-D

Pátek 19. srpna 2011 v 16:37® HaD
HaD

BrulaKO> gratuluji!

Pátek 19. srpna 2011 v 16:08® BrulaKO

David Havlíček> moudřejší ustoupí .-)

Pátek 19. srpna 2011 v 15:34® HaD
HaD

BrulaKO> Komu není rady, tomu holt není pomoci. Oni jsou vlastně všichni výrobci totální pitomci, když se mnohdy snaží o vyvážení jakýmsi nesmyslným apendixem, že!?

Taky mi kdysi jeden „mudrlant“ vysvětloval, že když tak rychle navíjím, že nemůžu nic chytit a že jsem úplně blbej. Chudákovi jsem ani neříkal, že už jsem vytáhle během předchozích dvou hodin osm bolenů… Brulo brulo, chápu, že chceš mít poslední slovo a pravdu, ale jsi vážně mimo.

Pátek 19. srpna 2011 ve 14:57® BrulaKO

Ale tu kličku nemůžete nikdy roztocit nejak extremnim zpusobem aby se dramaticky projevil rozdil klika-dvojklika.Když už tam něco vibruje, tak je to ten buben co se otačí kolem civky a na cem je pripevnena rolnicka(nevim jak to nazvat), protože to je zpřevodovaný, na tom bubnu je x-nasobně vyšší rychlost.A když už se to klepe,tak ten naviják vyhod do kose, protože to je ten plastak a nebo opotrebenej smejd,ale to neni chyba toho, že by tam chybela dvojklika, ale konstrukce navijáku a pouzitych materialů

novější starší
Stránky:   3 2 1