Chytej.cz

Dragon Reno Killer vs. Daiwa Ryukon Jigger 240 cm / 21 – 42 g

12.5.2011 vložil osprey | Pruty | zobrazeno: 11.564×

Souboj dvou univerzálních vláčecích prutů v moderním kabátě.

Dragon Reno Killer

Dragon Reno Killer

 

Dnešní Duel bude tak trochu o tom, že to, co je psáno, nemusí být vždycky směrodatné. Představte si, že v dnešní době plné nakupování na Internetu si  budete chtít koupit vláčecí prut. Požadavky – univerzál na střední přívlač použitelný z lodě i břehu a schopný zvládnout těžší gumy i tvrdé nástrahy jako jsou třpytky a wobblery.

Protože jdete s dobou, ustojíte i moderní design a klidně si místo korku stále bídnější kvality pořídíte něco, kde byl tento přírodní produkt nahrazen plastem.

Nakonec dospějete k představě prutu kolem 240 cm s odhozovou zátěží do 40 g a vrhnete se na Internet.

Tam po pilném surfování najdete oba soupeře z dnešního Duelu. Zdánlivě budou vypadat velmi podobně – délka, gramáž, moderní design a i použití deklarovné výrobcem. Tohle si můžete myslet až do doby, než se vám oba ty pruty dostanou do ruky. Protože pokud byste je jeden po druhém poslepu vzali a mírně protřepali (protřepat, nemíchat :-) ), zjistíte, že se liší a to hodně.

 

Dneska to vezmeme cestovatelsky a začneme u našich severních sousedů. Dragon Reno Killer, kamarády přezdívaný „Odpadlík“ (podle jednoho televizního seriálu) je zástupce řady Guide Select (něco jako „průvodcův výběr“). Řada zahrnuje asi 20 modelů různých parametrů, jimž je společný minimalistický moderní design, krátké rukojeti a poměrně bytelný blank, který by měl být schopen snášet vysoké zatížení. Samotný Reno Killer měří 245 cm, má deklarovanou gramáž 14 – 42 g a patří v rámci řady Guide Select k nejvýkonnějším prutům.

Blank má převlečnou spojku a každý díl disponuje jinou tloušťkou stěny (dolní ji má výrazně silnější). Akci Dragon označuje jako X-fast, ale ačkoli je prut mimořádně rychlý a tuhý, jeho akce není vysloveně špičková, spíš je to klasické B – když už něco donutí prut k ohybu, ohýbá se plynule a ve větším rozsahu.

 

Pokud jde o výbavu, prut je osazen devíti jednopatkovými očky Fuji Alconite, sedlem navijáku Fuji a rukojeť tvoří jen tři kónické plastové segmenty napojené z obou stran sedla a u koncovky. Rukojeť je velmi krátká, komplet celá měří 44,5 cm. Velice pěkně pasuje pod loket, což zpříjemňuje držení prutu, ale nedokáže tak těžký blank vyvážit, takže prut má tendenci padat na předek. Při lovu se špičkou u hladiny to rukojeť pěkně opírá o předloktí, v jiných polohách už to takové terno není.

Součástí výbavy je i rezonanční tuba – zařízení, které dokáže zintenzivnit vibrace blanku a tím zlepšit vnímání záběrů nebo kontaktů nástrahy s překážkami.

Firma Dragon je proslulá tím, že staví pruty v úžasném spektru délek a gramáží. Mnohé z nich jsou „šity na míru“ určitým nástrahám a typům lovu a často podle nich dostávají i jména. Původně jsem si myslel, že Dragon Reno Killer je klasický wobblerák. Není. Nástraha Reno Killer je ripper – guma zakončená kopytovitým ocáskem. Prut nesoucí její jméno by tedy měl být primárně určen k lovu na gumy.

On zřejmě je, ale to byste si museli prohlédnout několik videí, abyste pochopili, jak si Poláci lov na gumy představují. V zemi, jejíž candátobijci vymysleli takové vynálezy jako je kogut (velká koule olova, trojhák, peří) vznikl totiž poněkud specifický způsob lovu této ryby. Loví se s těžkou jigovou hlavou, jíž je prutem udílen velmi agresivní pohyb, kterým se nástraha zvedá do sloupce. Pak se nechává na napnuté šňůře padat ke dnu a během té doby se snaží rybář udržet s nástrahou kontakt. Pokud má sebemenší pocit, že během pádu došlo k uchopení nástrahy rybou, okamžitě zasekává. Zásek musí být bleskový a tvrdý, což vyžaduje pletenou šňůru a tvrdý prut. Klasické pruty na lov s koguty mají kolem 2 m a gramáž do 60 g. Klidně byste s nimi mohli jerkovat.

Reno Killer je z tohoto pohledu poměrně dlouhý a aby si udržel tuhou „klackovitou“ akci, má hodně silnou stěnu blanku – speciálně na spodním dílu. Je to prut, na který nasadíte gumu na hlavě 20 – 40 g a pak s ní budete moci libovolně „rumplovat“, aniž by se prut těmto pohybům poddával. Výsledkem je skutečnost, že se prut chová, jako by měl gramáž minimálně do 60 g. Dík silné stěně blanku mu nechybí patřičný výkon a tak pokud opustíme polské pojetí lovu candátů, můžeme tento prut bez problémů použít pro lov s wobblery a to i pěkně velkými. Taková Rapala Super Shad Rap pro něj nepředstavuje žádný zásadnější problém. Vzhledem k tuhosti prutu není problém udílet nástrahám velmi agresivní pohyb – dá se s ním bez potíží i jerkovat a rozpohybovat nástrahy jako je Salmo Slider či Fatso v 10 cm nebo Savage Gear Freestyler ve 13 cm.

Dost mě mezí, že tento prut neexistuje v castingové verzi se dvěma očky na spodním dílu, mohlo by to být hodně zajímavé.

 

Protože české „gumolovce“ tento prut asi nezaujme, budou se po něm ohlížet spíš zájemci o lov velkých štik a menších sumců, kterým dovolí jak skvělou prezentaci nástrah, tak bezproblémové zdolání i poměrně velkých ryb. Jako prut pro lov s měkkými nástrahami si ho koupí asi málokdo.

Rozhodně se ale jedná o zajímavý a osobitý kus rybářského náčiní.

 

Parametry:

Délka:  245 cm

Hmotnost:  194 g

Odhozová hmotnost: 14 – 42 g

Cena: 3190 Kč (květen 2011)

 

Daiwa Ryukon Jigger 240 cm / 21 – 42 g

Daiwa Ryukon Jigger 240 cm / 21 – 42 g

 

Pokud se podíváte na parametry této futuristicky vyhlížející Daiwy, pak je o chlup kratší a doporučené spektrum gramáží je posunuté blíže k „maximálce“, která je u obou prutů stejná a to 42 g. V praxi by se to mělo projevit tím, že právě Daiwa by měla být tužším z obou srovnávaných prutů. Je tomu ale právě naopak.

 

Zatímco Reno Killer působí předimenzovaným dojmem, gramáž tohoto Ryukonu odpovídá tomu, co by od něj člověk očekával.

I konstrukce blanku je zcela jiná. Není tu požadavek na extrémní tuhost, takže vynikají vlastnosti jako lehkost, živost, dobré vyvážení a přitom stále ještě solidní výkon. Viděl jsem prut ze série Ryukon při opravdu značném zatížení a navzdory tenké stěně snese blank opravdu hodně.

Slovo Jigger v názvu prutu znamená, že je určen zejména pro lov s měkkými nástrahami na jigových hlavách – tedy primární účel jeho použití je přesně týž jako u soupeře. Konstruktéři Daiwy ale nečekali, že se bude prutem „řezat“ do těžkých jigových hlav a postavili prut klasičtější, příjemnější a mnohem víc odpovídají obvyklé představě lovu na gumy. Nepřekvapí mě proto, že Ryukon tento Duel velmi pravděpodobně vyhraje. Je schopen oslovit mnohem větší skupinu rybářů a disponuje obecně oceňovanými vlastnostmi. Ale jak jsem už psal mockrát – o vítězství toho či onoho produktu zas tolik nejde. Oba pruty jsou totiž srovnatelné jen na papíře a já bych tu rád ukázal, jak ošidná může být slepá víra v katalogové údaje.

 

Podobně jako soupeř, i Ryukon jigger je univerzální prut, jehož použití se neomezuje jen na lov s gumami – naopak, velice pěkně zvládá i třpytky a wobblery, ovšem v poněkud jiném rozsahu gramáží než „Odpadlík“. Tady je 42 g opravdu strop. Horní hranice spektra použitelných nástrah byla navíc výrobcem stanovena pro práci s jigy, které nekladou při tažení velký odpor a tak výběr wobblerů, s nimiž se dá na tomto prutu rozumně pracovat, skončí někde u hmotností 15 – 25 g podle typu nořítka a odporu nástrahy při tažení vodou. Rovněž u rotaček velikosti 4 nebo 5 (podle typu křidélka), které bez potíží nahodíte, se začínají objevovat příznaky toho, že prut už není pro jejich vedení zrovna ideální. S ovládáním rozumně dimenzovaných „tvrdých“ nástrah není problém, protože prut je relativně tuhý a má citlivou špičku. Dokonce ani  když ho mírně přetížíte, příliš neprotestuje.

Podívejme se blíže na prut samotný. Lehoučký blank Ryukonu má matný poněkud drsný povrch a je spojen trnovým spojem V-Joint, který by měl být pružný a zachovávat plynulý ohyb prutu. Oba díly mají přibližně stejně silnou stěnu. To má samozřejmě vliv na chování prutu při zátěži – zejména se to projeví tím, že spodní díl se bude snáz dostávat do ohybu.

Akce je spíše špičková (o poznání špičkovější než u soupeře, ale je to dáno hlavně jemností špice). Při zdolávání se postupně zapojuje do práce celý blank, zatímco tuhý spodní díl „Odpadlíka“ vzdoruje zatížení daleko zarputileji a na jeho ohnutí je potřeba daleko větší síla.

Rukojeť i sedlo navijáku jsou poměrně atypické a vyrobené z plastů. Celková délka rukojeti je 53 cm a naviják je uchycen o 5 – 6 cm výše než u prutu Reno Killer. Rukojeť je tedy o kus delší a prut vyváženější. „Odpadlík“ se zase při lovu jeví jako prut o 10 cm delší. Tohle všechno jsou zásadní rozdíly, které ale pouhým listováním v katalozích firem nezjistíte (rozhodně ne na první pohled) a proto je tak dobré vyzkoušet si vláčecí prut osobně.

Přestože je rukojeť Ryukonu dělená, mezi jednotlivými částmi není volný kus blanku, ale zesílená část s průměrem kolem 2 cm, která kromě estetické role plní asi i funkci zátěže spodní části prutu a přispívá k  dobrému vyvážení. Zbytek rukojeti je pokryt materiálem Hard EVA – černou porézní hmotou poměrně příjemnou na dotek. Sedlo navijáku tvoří anatomicky tvarovaný plastový odlitek doplněný klasickým šroubením. Není to špatné – snad jen příliš hladké a v zimě při prvním kontaktu kapku studené.

Blank je pokryt osmi jednopatkovými očky Fuji Alconite. Je to o jedno méně než má soupeř a zlepšuje to pocit z lehkosti a živosti prutu (věřte, že každé očko je znát). Vzhledem k jemnější špici, která jde rychleji do ohybu, je počet oček zvolen optimálně – naopak soupeř svých devět kousků využije daleko líp.

 

Praktické zkušenosti s Ryukonem jsou více než dobré. Prut se povedl a do jisté míry konkuruje i vyšším řadám Daiwy, protože ačkoli firma vyrábí i pruty třikrát dražší, Ryukon za nimi zaostává opravdu jen o málo. I tak ale patří k dražším prutům a jeho cena bude hlavním důvodem, který by mohl bránit jeho masovějšímu rozšíření.

 

Parametry:

Délka:  240 cm

Hmotnost: 160 g

Odhozová hmotnost: 21 -  42 g

Cena: kolem 4610 Kč (květen 2011)

 

Klady

- mimořádně výkonný prut

- kvalitní komponenty

Klady

- velmi lehký blank

- dobré vyvážení

- pocitově velmi příjemný prut

Zápory

- horší vyvážení
- gramáž bude většina uživatelů vnímat jako podhodnocenou (reálně je prut výkonnější)

Zápory

- vyšší cena

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Sobota 24. ledna 2015 ve 22:48@ Palivec

Marně si lámu hlavu, co je na vzhledu Daiwy Ryukon futuristické. Daiwa má barevně i tvarově i více „futuristické“ pru­ty…

Tento příspěvek byl editován Sobota 24. ledna 2015 ve 21:48 uživatelem .
Sobota 14. května 2011 v 17:52@ Timber Jack

Článek je pěkným příkladem, odrazujícím od kupování neznámých prutů z e-shopu. Když už, tak osahat v kamenném obchodě a potom objednat. Jinak – Dragon má ve svém nepřeberné nabídce určitě prut odpovídající více vlastnostem Daiwy. A asi levnější. Naposledy jsem také koupil Daiwu, ale speciál jerk http://www.daiwa-fishing.cz/…l-combo.html. Tento prut (40–80) se jeví jako měkčí, než je deklarované.