Chytej.cz

Stren Superbraid vs. Daiwa Tournament 8-Braid

27.4.2011 vložil osprey | Splétané šňůry | zobrazeno: 13.788×

Srovnání dvou splétaných šňůr vhodných pro přívlač i další techniky lovu

Stren Superbraid

Stren Superbraid

 

Pletené šňůry se objevují na cívkách navijáků stále častěji. Používají se při přívlači, feederování, sumcařině, mořském rybolovu a dokonce i při klasické kaprařině. Jejich výhodami jsou minimální průtažnost a vysoká nosnost při malém průměru. Mají samozřejmě i nevýhody – vyšší cenu, menší oděruvzdornost a neschopnost vypružit výpady ryby.

Přesto jsou situace, kdy je jejich použití velmi výhodné a tak zejména mezi vláčkaři najdeme jen málo lidí, kteří by pletenku neměli alespoň na jedné cívce některého ze svých navijáků navinutou.

 

Často řešenou otázkou je, kterou ze šňůr si pořídit. V dnešním Duelu se utkají dvě, podle mého názoru hodně dobré šňůry.

První z nich je Stren Superbraid. Zatímco u nás je značka Stren poměrně málo známá a tak trochu živoří ve stínu jiných, v USA je to jedna z těch, které se pohybují na špici vývoje i prodaných objemů (poslední dobou mám ale pocit, že už to není to, co bývalo). Jejich pletenka Superbraid dokonce byla v roce 2004 oceněna jako nejlepší šňůra v USA.

Od té doby sice uplynulo už hodně času, ale Stren Superbraid je pořád možno řadit mezi kvalitní šňůry. U nás je stále ještě ke koupi a to jak na cívkách, tak v metráži.

 

Nabízené průměry a nosnosti vypadají takto:

0,12 mm / 11,4 kg

0,14 mm / 13,2 kg

0,16 mm / 15,6 kg

0,18 mm / 17,6 kg

0,22 mm / 20,2 kg

0,25 mm / 27,2 kg

0,28 mm / 32,8 kg

0,30 mm / 44,6 kg

0,35 mm / 49,6 kg

0,45 mm / 63,8 kg

0,70 mm / 91 kg

 

Na základě mých praktických zkušeností jsou průměry v reálu vyšší a o nosnostech by se také dalo do určité míry diskutovat, ale v porovnání s mnoha jinými šňůrami vychází Superbraid pořád ještě dost dobře.

Protože není dost dobře možné odzkoušet celé spektrum dodávaných průměrů, raději uvedu, že chytám pouze s průměrem 0,12 mm. Po několikerém změření v čelistech mikrometru (kde se šňůra deformuje, takže se její průměr ještě zmenší) vychází reálný průměr na asi 0,15 mm. Proto má při stejném průměru zdánlivě větší nosnost než soupeř. Když se podíváte do sousedního sloupečku na parametry konkurenční šňůry a zahledíte se někam mezi průměry 0,14 a 0,16 mm, zjistíte, že nosnosti obou šňůr jsou velmi podobné (u Daiwy průměry v podstatě sedí).

Pokud jde o kvalitu splétání, je na tom Superbraid velice dobře. I malé průměry jsou pletené tak, že šňůra má kulatý průřez a poměrně hladký povrch, které si uchovává i po delším používání.

Povrchová úprava je dobře vyřešená - šňůra je hladká, pocitově příjemná, drží tvar a nemá tendence se motat. Moje pletenky sice nejsou v akci příliš často, ale tato už je na cívce třetí sezónu a opotřebení je minimální – ztráta barvy není nijak výrazná a nějaké chlupatění je v podstatě zanedbatelné.

Protože je zvykem vítěznou sestavu neměnit, asi bych u této šňůry klidně ještě pár let vydržel, ale je fakt, že v posledních letech ji dotahuje nebo překonává celá řada nových výrobků, přičemž jedním z nich je i její dnešní soupeř.

 

Daiwa Tournament 8-Braid

Daiwa Tournament 8-Braid

 

Oproti svému soupeři je šňůra Daiwa Tournament 8-Braid mnohem mladší. Dá se ale říct, že se mu v mnohém podobá a rozvíjí všechny jeho dobré vlastnosti, přičemž přidává jednu velice příjemnou – neklame v průměrech a nosnostech. Vyzkoušel jsem ji v průměrech 0,10 mm při lovu candátů a 0,26 mm při lovu sumců a byl jsem velmi spokojen. U průměru 0,10 mm jsem udávanou hodnotu naměřil naprosto přesně, zatímco šňůra s deklarovaným průměrem 0,26 mm měla v mikrometru dokonce jen kolem 0,24 mm (dochází tu k mírnému zmačknutí, takže to bude opravdu v pořádku).

Nosnost obou použitých průměrů, kterou jsem si vychutnal hlavně při trhání uvázlých nástrah, byla chvílemi možná až nad očekávání. Neprováděl jsem sice žádné zátěžové testy, ale hodnotím nosnost této šňůry ve srovnání se všemi dalšími, které jsem mohl vyzkoušet, jako skutečně dobrou. Dost jsem se s jejím trháním nadřel.

 

Nabízené průměry a nosnosti vypadají takto:

0,08 mm / 4,9 kg

0,10 mm / 6,6 kg

0,12 mm / 8,9 kg

0,14 mm / 10,8 kg

0,16 mm / 13,7 kg

0,18 mm  / 16,5 kg

0,20 mm / 18,8 kg

0,26 mm / 24 kg

0,30 mm / 29 kg

0,35 mm / 40 kg

 

Tournament 8-Braid má velice propracovanou technologii splétání. Jak název napovídá, mělo by jít o šňůru pletenou z 8 pramenů a to i u nízkých průměrů, kde si řada výrobců ulehčuje život tím, že používá jednodušší technologii splétání jen ze tří svazků vláken. I průměr 0,10 mm je proto překvapivě kulatý a hladký.

Povrchová úprava je srovnatelná se soupeřem. Protože jsem neměl k dispozici stejné průměry, nedokážu posoudit, která šňůra má lépe ošetřený povrch, ale s oběma jsem v tomto ohledu velmi spokojen.

Životnost šňůry se zdá být dobrá – po první sezóně v podstatě jen trochu vybledla a povrch zmatněl.

Pocitvě je Tournament velice jemný, v nejtenčích variantách možná až moc. U průměru 0,10 mm to vede k tomu, že při přeplnění cívky se někdy smeká víc závitů šňůry naráz a v některém z oček prutu se vytvoří motanice. Doporučuji  neplnit cívku úplně až po okraj – pokud si nástraha odebírá šňůru přes okraj cívky, dá se tento jev téměř zcela eliminovat.

„Desítka“ měla ještě jednu nepříjemnou vlastnost. Při takto nízkém a navíc zcela reálném průměru se tato šňůra nechala snadno narušit oděrem o kameny a jiné nerovnosti dna. Zatímco čerstvě navázaná se pomalu nedala utrhnout, po nějaké době vláčení v kamenitých sutích praskala nechutně snadno. Nepokládal bych to ale za chybu šňůry. Je to reálná vlastnost prakticky každé takto tenké pletenky. S oděrem je zkrátka nutno počítat a buď použít třeba fluorocarbonový návazec nebo častěji zkontrolovat několik posledních decimetrů a v případě pochybností o jejich neporušenosti převázat nástrahu.

Abych ale použitou „desítku“ jen nehaněl, musím říct, že lov candátů z lodi s ní byl velmi příjemný a donutil jsem k hlubšímu zájmu o svůj návin na navijáku i několik ostřílených praktiků, protože se mi dařilo držet lepší kontakt s nástrahou a na výsledcích to bylo vidět.

Šňůry Daiwa Tournament se prodávají na cívkách po 135 a 300 m, na některých e-shopech i v metráži.

 

Klady

- dobrý souhrn všech vlastností

- prodává se v metráži

Klady

- dobrý souhrn všech vlastností

- udávaný průměr i nosnost odpovídají realitě

Zápory

- nesedí údaje o průměru

Zápory

- nic zásadního

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Sobota 19. listopadu 2011 v 18:43@ rybomil22

Tady jeden příkládek, viz množstevní slevy

http://www.mlsport.cz/…ment-8-braid

Sobota 19. listopadu 2011 v 18:36@ rybomil22

Pokud kupujete Daiwu Tournament 8 Braid v 100m a více, dá se už i u nás sehnat za 3,50 Kč / 1m. Je to otázka nabídky a poptávky.

Úterý 10. května 2011 v 18:21@ Pepa z depa

Jen poznámky:

  • Stren je málo známý? Asi jak pro koho. Nabídka je široká. Na stole se mi právě válí cívky s vlasci v krabičkách (balení 300m). Zlatý Stren Original na feeder a „blaze orange“ Trilene Sensation od Berkley na přívlač. Různé průměry.
  • tak by mne velice zajímalo, čím Osprey ty pletenky tak přesně měří…Snad ne mikrometrem, nebo šuplérou. V tom případě by byl stejně přesný dřevěný krejčovský metr…Kdyby „to“ bylo zapečené, jako šnůry FireLine Berkley (můj favorit v šnůrách), tak snad bych to bral.Právě jsem měřil dynému a kolik jsem stlačil, tolik jsem naměřil. Možná to má Osprey ve voku.

Vím, že o Daiwě se píše, že „žádná jiná šňůra nemá tak kulatý profil.“, ale beru to s rezervou.

Čtvrtek 5. května 2011 ve 14:39® macino ambrossiny
macino ambrossiny

osprey> To zakončení v tvé odpovědi sedí :-) no spíš :-(

Středa 4. května 2011 ve 22:37® osprey
osprey

Vincnetibm> Daiwa bude tenčí (je zatraceně tenká – většina ostatních šňůr má větší průměr než se píše, tahle moc ne) a je technologicky o něco novější. Asi bych v takovém případě bral spíš ji.

Ale těch šňůr je hromada. Viděl jsem i takové, o kterých se v Čechách skoro neví (třeba japonská firma Momoi) a vypadá to všechno moc dobře.

Nakonec odchytáš s oběma pletenkami. Otázkou je spíš jetli bude co.

Pondělí 2. května 2011 v 1:00® Vincnetibm

Přemýšlel sem o šňůře WFT KG o průměru 0,10. Nyní má konkurenci v podobě této Daiwy. Nemá tu někdo zkušenost s oběma?

Čtvrtek 28. dubna 2011 ve 20:19® osprey
osprey

macino ambrossiny> Samozřejmě jsem to upravil. Proč by měl člověk lpět na svých omylech.

Nechci si hrát na toho, kdo všechno ví. V Duelech budou vždycky diskutabilní místa a někdy i chyby, ale tady v diskuzi není problém dát hlavy dohromady a vychytat to.

Čtvrtek 28. dubna 2011 v 10:51® macino ambrossiny
macino ambrossiny

osprey> Ahoj, tak třeba tady http://www.tahoun.cz/…ment-8-braid ale přepisovat to nemusíš to je jen detail. Byla to jen otazka času kdy bude taky na metráž.

Středa 27. dubna 2011 v 17:03® osprey
osprey

macino ambrossiny> Pokud je to tak, pak děkuju za doplnění. Zatím to tak nechám – pokud sem ty nebo někdo jiný vložíte odkaz, který mě jednoznačně usvědčí z omylu, rád to přepíšu.

PetrC> Ano, bývaly to na světě časy… Ale co dělat.

Středa 27. dubna 2011 ve 14:01® macino ambrossiny
macino ambrossiny

zdá se mi, že daiwa tournament už se dá koupit i na metráž (cena 4,–/metr)

Středa 27. dubna 2011 v 9:25® PetrC

Jóóó, kde jsou ty časy, kdy Stren patřil společnosti DuPont.
Jóóó, kde jsou ty časy, kdy Abu Garcia byla sama sebou.
Jóóó, kde jsou ty časy…

Fňuk fňuk – nemohu si pomoci, jsem prostě lítostivý jedinec…