Chytej.cz

Smáček nastražený na jigové hlavičce vs. Smáček na strímrovém háčku s přídavnou zátěží

26.3.2011 vložil osprey | Nástrahy | zobrazeno: 13.972×

Duel mezi dvěma různými způsoby nastražení smáčka při lovu na tekoucí pstruhové vodě

Smáček nastražený na jigové hlavičce

Smáček nastražený na jigové hlavičce

 

S blížící se sezónou lovu pstruhů se podíváme na dvě možnosti nastražení dnes tolik oblíbených smáčků. Smáček je nástraha, která nemá aktivní pohybovou část jako je twisterový ocásek nebo kopytovité zakončení ripperů, ale přesto může být pro ryby velmi atraktivní nástrahou, protože jeho pohyb je velmi blízký pohybu skutečných rybek.

Pohyb smáčka ale výrazně závisí i na způsobu jeho nastražení. V tomto Duelu se pokusíme trochu rozpitvat výhody a nevýhody dvou nejběžnějších způsobů – nastražení smáčka na jigové hlavičce a na strímrovém háčku se zátěží na vlasci před nástrahou. Vynecháme Drop  Shot, kde je zátěž na konci vlasce. Kromě toho, že bychom Duel zbytečně komplikovali, je tu i ta skutečnost, že při lovu pstruhů jsou obě výše uvedené metody lovu se smáčky daleko používanější.

Dobrý vláčkař by samozřejmě měl ovládat oba způsoby nastražení a v různých situacích umět těžit z jejich výhod, ale jak jsem viděl, většina lidí má sklony některou z metod preferovat. Takže duelová otázka dnes zní takto: lovíte pstruhy na tekoucí vodě – který z popsaných způsobů nastražení smáčka je ve vašem případě častější nebo pro vás příjemnější?

 

Nastražení na jigové hlavě (případně marmyšce) má rádo hodně vláčkařů. Pravděpodobně proto, že je tu zachován plný kontakt s nástrahou. Každý pohyb prutu se přenáší přímo na jigovou hlavu a ta velice živě reaguje. Dá se s ní tím pádem provádět celá řada drobnějších cukavých pohybů, na které můžete s přídavnou zátěží zapomenout.

Na menších členitějších tocích lze ocenit i skutečnost, že jednolitá nástraha nemá tendenci se nijak motat a dovoluje přesné hody i různými nestandardními způsoby (spodem, do stran apod.). Nahazovat přesně ke druhému břehu nebo třeba pod převislé větve je pak o dost snazší než u nástrahy se zátěží na vlasci.

Díky přímému kontaktu s nástrahou a přítomnosti jigové hlavičky, která přeci jen něco váží, víme o záběru ryby dříve a snižuje se také do jisté míry pravděpodobnost toho, že nástraha bude zhltnuta až do jícnu.

Samozřejmě i ryba si může po uchopení nepřirozeně těžkého sousta uvědomit, že něco není v pořádku a tak zejména v případě použití těžších hlaviček dochází občas k povrchním záběrům, kdy pstruzi atakovanou nástrahu rychle pouštějí a nedovolují rybáři úspěšně zaseknout. Dá se tomu čelit snižováním hmotnosti hlavičky, což ale zase může vést až k tomu, že hody jsou příliš krátké a nástrahu se nedaří dostat ke dnu.

Smáček na strímrovém háčku s přídavnou zátěží

Smáček na strímrovém háčku s přídavnou zátěží

 

Metoda nastražení smáčku na strímrový háček s tím, že se zátěž (nejčastěji brok) umístí na vlasec v různé vzdálenosti před nástrahu je u mnoha rybářů rovněž velmi oblíbená.

Díky tomu, že nástraha je nezatížená, je její pohyb jiný – vláčnější, pomalejší a navíc po uchopení ryba necítí hmotnost zátěže, takže svírá nástrahu s daleko větší důvěrou. Některé ryby, zejména čerstvě vysazení duháci ale takto nastraženého smáčka okamžitě bez rozpaků polykají a občas se stává, že jsou zaseknuti až v jícnu.

U zátěže umístěné na vlasci můžeme regulovat nejen její hmotnost, ale i vzdálenost od nástrahy. Tím do jisté míry ovlivňujeme její pohyb i způsob prezentace, který je ovlivněn omezením přímého kontaktu s nástrahou. Řečeno jinak – na prutu necítíme zdaleka tolik nástrahu jako zátěž a způsob pohybu nástrahy ovlivňujeme nepřímo jednak tím jak pohybujeme zátěží, ale také tím, jak velkou zvolíme zátěž a jak daleko od nástrahy ji umístíme.

Zátěž může být klidně daleko těžší než jigová hlavička, protože ji lze umístit klidně i několik desítek centimetrů od nastraženého smáčka a tudíž ji ryba v okamžiku záběru vůbec nemusí vnímat.

Stejně tak je ale možné umístit brok jen pár centimetrů před smáčka a získat zcela jiný pohyb nástrahy do jisté míry se blížící pohybu smáčka na jigové hlavičce.

Broky je možné namačknout i na kratičký postranní přívěs, z něhož se dají v případě uváznutí prostě stáhnout.

Samostatnou kapitolou je pak použití zátěží s menší hustotou než má olovo. Je to ale spíš „stojáková“ záležitost, která nakonec vede třeba až k použití sbirolina. Nicméně například dřevěný korálek zavřený mezi dvěma stisknutými broky může být pro kreativního rybáře i na tekoucí vodě možností jak získat sestavu s jinými vlastnostmi.

Jestliže jsem u jigových hlaviček vyzdvihl přesnost hodů, tak u sestavy, kde je zátěž vzdálena od nástrahy několik decimetrů, je tomu právě naopak – na nějaké ultrapřesné házení to rozhodně není.

Na závěr znovu zdůrazňuji, že obě metody mají své výhody i nevýhody a žádná není v nějakém absolutním měřítku lepší. Jde spíš o to, která vám víc vyhovuje nebo jí dáváte ve většině případů přednost.

 

Klady

Přímý kontakt s nástrahou

Širší možnosti vedení

Přesnější nahazování

Menší riziko „zažrání“ ryby

Klady

Nástraha je nezatížená a ryby ji přijímají s větší důvěrou

Umístění, hmotnost a materiál přídavné zátěže dovoluje značnou variabilitu

Lze použít těžší zátěž a dohodit dále nebo lovit v silnějším proudu

Zápory

Těžší hlavička může způsobit nedobírání

Délka hodů je omezena hmotností hlavičky

Zápory

Horší kontakt s nástrahou

Větší náchylnost k motání a méně přesné hody

Může docházet k „zažírání“ ryb

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Neděle 24. března 2013 v 19:53® P

Kolika gramové jigy používáte na řece na pstruha na smáček 4 cm?

Čtvrtek 28. července 2011 v 7:56® Segoves
Segoves

mě se na smáčka se zátěží mimo chytá skvěle hlavně v mělčí vodě například pod jezy jediný co mi hodně vadí je kroucení vlasce pod bročkem v případě že dám bročky dva tak se do nich zkroucenej vlasec hrozně motá to je asi jediná věc ve který je tenhle způsob horší než na jigové hlavě

Středa 27. července 2011 v 11:48® XAXAP
XAXAP

Na smáčky chytám akorát ve Skandinávii, převážně na moři (sea trout) a preferuju zátěž mimo (olůvko nebo sbiro), mám na to několikanásobně více záběrů.

Středa 27. července 2011 v 11:35® HaD
HaD

U mě vede jig, i když jsou situace, kdy se kloním k zátěži mimo. Třeba v zimě v ledové a průzračné vodě na okouny.

pepanek> těch cest je více – třeba i dropshot a i ten má x variant

dodorider> takové nastražení je ale jen na pár hodů a minimum ryb. Pak to musí začíst při náhozech a poškubech sklouzávat. Pokud tedy nespouštíš nástrahu jen pod loď.

Neděle 10. července 2011 v 9:35® sroubecek11
sroubecek11

Mám radsi strímr se zátěží mimo. Rybka má ve vodě pohyb jako by doklepávala. Občas přidávám i na uzel na háčku kousek pěnového materiálu a rybka pak nedopadá až na dno ale je nadnášena.. A úlovky jsou pak krásné :)

Sobota 2. dubna 2011 v 10:39® dejv14
dejv14

Já mám dobrou zkušenost z jigovou hlavičkou která se mi osvědčila na přehradách na okouny je idealní co se týče strímrové háčku tak ten jsem taky skoušel ale uspěch u mě něměl hodně se to motá a příde mi že chod smáčku je divnej a zvlaštní proto u mě zvítězila jigová hlavička která má uspěch…

Pátek 1. dubna 2011 v 0:12® hecht
hecht

Zkoušel jsem ladacos, ale nakonec to nejjednodušší je u mě to nejlepší. Hlasoval jsem pro modrou stranu (né ODS )

Čtvrtek 31. března 2011 ve 20:36® dodorider
dodorider

Robur> ne vubec si to neodporuje, jen se da rici ze to je jigova hlavicka ktera se da zamenovat, neni pred gackem a neni na vlasci je napavne na hacku cekal jsem ze se nekdo ozve!

Čtvrtek 31. března 2011 v 18:47® Robur
Robur

dodorider> nějak si to, co jsi napsal, odporuje

Čtvrtek 31. března 2011 v 18:15® dodorider
dodorider

Osbone rad laboruji, pouzivam oba zpusoby, ale uplne nejradeji mam volframovou kulicku/hlavicku kterou je mozno nasazovat na hacek a za neho usadit smacka si nymfu, mam to nejradeji z toho duvodu ze mohu menit barvu hlavicek vahu a velikost, takze smacek na jigove hlavicce vede

Středa 30. března 2011 ve 14:29® osprey
osprey

Char> Ono je to trochu jiné na pstruhovce a na Orlíku. Proud, hloubka, vzdálenost… Ty situace jsou rázem jiné.

Proto jsem se to snažil zadat tak, jak jsem se to snažil zadat.

pepanek> Ono se toho dá hodně. Ale v tady v tom Duelu mohou být jen dva soupeři:-D

Úterý 29. března 2011 ve 21:24® Char
Char

Na smáčka chytám většinou na stojatých vodách, převážně požívám jigové hlavičky a laboruji s jejich váhou a tvarem který mnohdy ovlivní pohyb smáčka, se smáčkem na háčku a přídavnou zátěží jsem tolik záběrů nezaznamenal takže ji požívám okrajově když jsou ryby laxní a snažím se je něčím zaujmout.

Neděle 27. března 2011 ve 22:17® pepanek

Taky se dá jít třetí cestou,použít jigovou hlavu a pokud je třeba házet dál,přidat zátěž.

Neděle 27. března 2011 v 16:17® Fischer

Používám oba způsoby a zřídka i „vyřažený“ pater-noster (zátěž na konci, ale ne jako drop-shot, ale při použití s dutou rybičkou v jámách , nebo velkých pomalých vírech). Pokud nepoužijí jigový háček, tak ne strímrový, ale „smáčkový“ se zpětnými zoubky na dříku, aby smáček držel. A jako zátěž většinou malé skleněné sbiro.