Chytej.cz

Shimano Fireblood 4000 FA vs. Daiwa Infinity-Q 3000 XP

15.3.2011 vložil osprey | Navijáky | zobrazeno: 14.903×

Shimano Fireblood 4000 FA vs Daiwa Infinity-Q 3000 XP – souboj dvou hi-tech vláčecích navijáků s přední brzdou

Shimano Fireblood 4000 FA

Shimano Fireblood 4000 FA

 

V dnešním Duelu zase jednou zabrousíme do kategorie exkluzivního náčiní. Utkají se dva špičkové navijáky vyrobené v limitovaných sériích a s důrazem na mimořádnou kvalitu a design. Žádného z nich se neprodala kvanta, ale na druhou stranu jich nekoluje mezi našimi vláčkaři úplně málo a je dost lidí, kteří o nich možná v skrytu duše sní.

 

Prvním z nich je Shimano Fireblood 4000 FA. Byl prezentován jako novinka v katalogu pro rok 2008 a nabízen ve třech velikostech, z nichž „čtyřtisícovka“ je největší. Velikostně je stroj vhodný ideálně asi na prut 270 cm do 40 g – 60 g, přičemž soupeř je jen nepatně větší, takže se o něm dá říct to samé.

Firma Shimano vsadila na jedinečnost, kvalitní materiály a originální agresivní design, jemuž vévodí červeně zbarvené plochy na tmavě šedém těle. Exkluzivitu navijáku podtrhla možností zaregistrovat se na speciálních webových stránkách a stát se členem jakéhosi „elitního klubu“ rybářů používajících toto náčiní. No... budiž.

Je třeba říct, že v české kotlině se tahle strategie moc neujala. Skutečně se ale našli jedinci, kterým tento kousek učaroval, neodradila je ani vysoká cena, ani absence náhradní cívky a pořídili si ho. Někteří z mých známých mají víc než jeden exemplář a nedají na ně dopustit. Přesto se ale Firebloody doprodávají za sníženou cenu na některých e-shopech dodnes.

Po konstrukční stránce má Fireblood hodně rysů společných s nejvyšší řadou Stella. Má ale menší počet ložisek, jinou cívku a madlo kličky. Celkový součet těchto rozdílů ho řadí někam mezi Stellu a zbytek přívlačových navijáků od Shimana, ovšem blíže k té Stelle.

Jedním z typických rysů Firebloodu je tělo z hořčíkové slitiny, díky němuž je naviják pocitově lehčí než by člověk čekal. Chod je mimořádně hladký a příjemný. Stará se o to celkem 11 ložisek (10 kuličkových a 1 válečkové). Všechna ložiska jsou typu Shielded ARB (zakrytá ložiska z mimořádně tvrdé uhlíkaté oceli s povrchy pokrytými keramickým potahem odolným vůči korozi).

Povrchová úprava je hodně kvalitní a měla by bez potíží ustát i lov ve slané vodě (slitiny hořčíku jsou náchylné ke korozi, takže Shimano nezapomíná kvalitu povrchové úpravy svých špičkových navijáků patřičně zdůrazňovat). Jen ty lesklé flitry si soudruzi z Japonska mohli odpustit.

Jako všechna lepší Shimana má i Fireblood otvor pro údržbu, kterým je možno kapat olej přímo do převodů a do jisté míry si tak prodloužit servisní intervaly. Díky mazání olejem (častější je mazání vazelínou) je naviják navíc odolnější vůči zatuhnutí při lovu za nízkých teplot.

S Firebloodem ve dvou velikostech jsem si mohl zachytat a je to velmi příjemný naviják, o němž nemohu říct křivé slovo. Vše funguje jak má. Nic velkého jsem s ním nezdolal, takže nemůžu říct, jak by se choval pod zátěží, ale na druhou stranu nevím, co bych musel zapřáhnout, abych následně našel na navijáku této třídy nějakou věc hodnou kritiky. Od majitelů, kteří přece jen měli se svými miláčky něco nachytáno, jsem pak slyšel jen chválu.

Velikost 4000 má relativně pomalý převod 4,6 : 1, díky němuž vykazuje i slušnou navíjecí sílu, jeví se jako celkem bytelná a nemusí se bát ani tahání větších wobblerů (řekněme 15 - 18 cm).

Protože cívka není příliš široká, je návin na otočku kličky „jen“ 73 cm. Není to málo, ale soupeř je rychlejší a pokud chcete někde nahánět boleny, vyberte si z nabídky Shimana raději Stradic.

Brzda má plynulý chod s poměrně velkým rozsahem nastavení. Stejně jako u soupeře je opatřena gumovým těsnicím prstencem pro zachycování nečistot.

Za zmínku stojí i oblouk překlápěče ukovaný z jednoho kusu nerezového drátu. Jeho vyleštěný povrch navádí vlasec nebo pletenku bez jediné možnosti zadrhnutí až na rolničku a svou tenkostí zřetelně kontrastuje s dutým překlápěčem dnešního soupeře v Duelu (který funguje stejně spolehlivě).

Osobně považuji Fireblood za krásný a povedený naviják, jehož poslední kousky ležící různě skladem začínají být za současnou cenu celkem zajímavé – zvlášť pro někoho, kdo dá i na to, jak jeho kolovrátek vypadá a Fireblood mu padne do oka.

 

Parametry:

Kapacita cívky: 180 m vlasce 0,30 mm

Hmotnost: 287 g

Převodový poměr: 4,6 : 1

Návin na jednou otočení kličkou: 73 cm

Počet ložisek: 10 kuličkových S-ARB a 1 válečkové

Cena: Naviják se doprodává a je nabízen v omezeném počtu exemplářů za cenu začínající kolem 8 000 Kč, ceny v zahraničí jsou podobné

Daiwa Infinity-Q 3000 XP

Daiwa Infinity-Q 3000 XP

 

Pokud dojde na souboje špičkových navijáků běžně prodávaných na našem trhu, pak soupeřem Shimana může být v podstatě jen Daiwa. Takže zase jednou bude tradiční souboj „na samurajské meče“, protože obě firmy sídlí a své top produkty vyrábějí v Japonsku.

Je třeba říct, že otázka vítěze dnešního Duelu bude spíš otázkou množství sympatizantů té které značky, ale to je jedno. Můžeme se potěšit krásnými věcmi a doufat, že vzájemná konkurence požene obě firmy k tomu, aby nám v budoucnu nabídly ještě lepší navijáky.

Barvy Daiwy bude hájit model Infinity-Q 3000 XP. Podobně jako Fireblood i toto je technický a designový skvost navíc ze zvláštní limitované série. V tomto konkrétním případě se jedná o sérii 1500 kusů vyrobených k příležitosti 50. výročí existence firmy. Do ČR se jich dostalo asi 30. Každý z těchto navijáků je dodáván v exkluzivní dřevěné kazetě a nese individuální číslo.

Pořizovací cena tohoto kousku byla kolem 13 000 Kč. V současné době se ještě dá na Internetu objevit, ale jedná se o poslední kusy. V masovějším měřítku je k dispozici verze Infinity-Q ZAION lišící se tmavě šedou barvou, antikorozními ložisky nové generace a rotorem z odlehčeného plastu Zaion (snížení hmotnosti je znatelné, po mechanické stránce rozdíl pravděpodobně nepoznáte). I zde je cena v rozmezí 12 – 14 000 Kč, i když donedávna byla výrazně nižší. Daiwa ale zdražuje a nečekám, že by po nedávném zemětřesení ceny japonských výrobků klesly.

V případě Infinity-Q 3000 XP se jedná o robustní vláčecí naviják, jehož hlavní předností jsou vynikající převody odvozené od mořské série Saltiga (naviják se svým barevným modrostříbrným provedením snaží tuto „příbuznost“ zdůraznit).

Na rozdíl od většiny navijáků, které dnes mají přinejmenším odlévané převody (např. tlakově litý zinek je dle katalogu použit i u Twin Poweru FC od Shimana), soukolí tohoto stroje bylo vyrobeno speciálními obráběcími postupy a svou kvalitou, výdrží i přenosem síly představuje světovou špičku. Troufám si tvrdit, že právě v  tomto bodě má nad svým dnešním soupeřem trošku výrazněji navrch.

Chod Firebloodu je naprázdno o chlup hladší, ale Infinity ho překonává, kdykoli dojde k většímu zatížení.

Tělo navijáku je na rozdíl od soupeře z hliníkové slitiny a to se projevuje mírným nárůstem hmotnosti – v podstatě ale jen v řádu gramů. Ložisek je o něco méně, jen 9, z čehož 4 jsou typu CRBB (mimořádně kvalitní a drahá ložiska s antikorozní úpravou, s nimiž Daiwa docela šetří). Co mě překvapilo, rolnička se neotáčí na kuličkovém ložisku, ale má jen teflonové pouzdro. Na funkci to poznat není, ale čekali byste to?

Chod navijáku je hladký a hlavně téměř bez vůlí. Nejsou nikde – na klice ani na rotoru. A jak už jsem psal, převody statečně vzdorují zátěži, takže s těžkým wobblerem v proudu je pocit při točení pořád ještě dost příjemný. Tady vzniká místy až fanatická obliba navijáků Daiwa u některých vláčkařů.

Klička je rychlesklopná, ale mechanismus je tak masivní, že se po zacvaknutí ani nepohne. Kdo vnímá rychlosklopnou kličku jako druhořadé řešení, tady zjistí, že k tomu není důvod.

Oblouk překlápěče je dutý, takže vypadá velmi robustně a jeho uchycení k rotoru je provedeno bytelněji než u Firebloodu.

Naviják má poměrně nízký převodový poměr 4,8 : 1, ale cívka má velký průměr a tak návin na jedno otočení kličky je znatelně větší než u soupeře. Velký průměr cívky vede i k tomu, že Daiwy obecně dobře a daleko házejí. Náhradní cívka se prodává samostatně, v krabičce u navijáku ji nenajdete.

Kapacita cívky je u obou navijáků téměř stejná (u Infinity je maličko vyšší), takže mezi velikosti 3000 u Daiwy a 4000 u Shimana si můžete v podstatě položit rovnítko.

Brzda je kvalitní, vícelamelová, plynule regulovatelná v širokém rozsahu. Ovládací matice má velmi příjemný úchop. Tělo navijáku je omyvatelné – v podstatě to znamená to, že je od výrobce natolik utěsněné, že např. při lovu na moři ho můžete po návratu z vycházky strčit pod kohoutek a opláchnout.

S popsaným navijákem jsem toho mohl odchytat poměrně dost a neshledal jsem na něm za celou dobu žádný problém. Vláčel i feederoval, tahal nástrahy lehké i těžší a zdolal i dost ryb, ovšem největším úlovkem byla jen štika 75 cm a to není ryba, která by ho mohla potrápit. Viděl jsem s ním ale zdolat i sumce přes 160 cm a naviják s tím rozhodně neměl problém.

Jestli je cena odpovídající kvalitě, to je otázka do diskuze, ale špičkové produkty nebývají levné. Navíc v zahraničí jsou ceny Daiwy podstatně zajímavější než u nás, proto doporučuji se v případě vážnějšího zájmu porozhlédnout např. na e-bay.

Finální srovnání by dopadlo v mých očích asi tak, že Fireblood má na první dojem o fous jemnější chod, papírově lepší parametry (hořčíkové tělo, víc ložisek) a dokonalejší povrchovou úpravu, Infinity-Q zase disponuje bytelnějšími převody a konstrukcí, rychleji navíjí a možná i dál hází – zkrátka vítězí v syrovém výkonu, přičemž v „kráse“ nijak moc nezaostává, někomu možná přijde i hezčí.

 

Parametry:

Kapacita cívky: 270 m vlasce 0,25 mm (v přepočtu 187,5 m 0,30 mm)

Hmotnost: 295 g

Převodový poměr: 4,8 : 1

Návin na jednou otočení kličkou: 81 cm

Počet ložisek: 9 kusů, z toho 4 CRBB

Cena: Přímo výroční model se doprodává za cca 13 500 Kč, cena verze 3000 ZAION po nedávném navýšení osciluje mezi zhruba 12 – 14 000 Kč. V zahraničí jsou ceny nižší.

Klady

Funkčně i designově mimořádný naviják

Nízká hmotnost díky tělu z hořčíkové slitiny

Velice hladký chod

Klady

Funkčně i designově mimořádný naviják

Robustní s velmi výkonnými převody

Zápory

Jediná cívka

Zápory

Jediná cívka

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Pátek 29. dubna 2011 ve 21:07® zagor

Podla mojho nazoru a skusenosti tieto navijaky nie su porovnatelne. Ale aj u ich vyrobcov stoja na inej urovni. Shimano by som pouzil maximalne na stredne tazku vlacku a daiwu by som doporucoval na najtazsiu sumci privlac ako jednu z najlepsich alternativ.

Pondělí 21. března 2011 ve 13:08® kerob
kerob

HaD> Ja dirky rad :-D

Sobota 19. března 2011 ve 23:27® hecht
hecht

Ten Fireblood, když přišel jako novinka jsem oslintával při každé návštěvě jedné prodejny v Plzni. Chod na prázdno je úžasný, vzhledově nádhera, i ten materiál na úchopu kličky je v poho. Infinity jsem asi pořádně v ruce neměl. Aby se to tu nehádalo, volím Klaudii (Caldii x)důvod jsou prachy. Stupnici jsem ale z nostalgie posunul směrem do modra…

Sobota 19. března 2011 v 9:31® jepice-zruseno

Budu chodit na brigádu a až si vydělám ty peníze, tak si jednoho z nich koupím :-) Ne, byla to sranda, rači si vemu starou sigmu a ten čas strávím na rybách místo na brigádě. Duel je to však pěkný, normálně se mi taková věc do ruky nedostane, tak sem si alespoň početl.

Pátek 18. března 2011 v 16:44® HaD
HaD

kerob> myslím, že je to věc vkusu. Já osobně mám raději designově jednoduché a elegantní věci. Třeba u té mé Daiwy bych uvítal mnohem více střídmosti, méně zlatých částí, méně dírek :-D

Pátek 18. března 2011 v 11:11® kerob
kerob

osprey> Me se designove docela libi ta bila Caldie (asi nejvic ze vsech daiwa smekacu), ale asi bych to nechtel ani za polovicni cenu, vlastnosti mi nevyhovuji (to, v cem je ten navi dobrej nevyuziju a to, co bych ocekaval chybi), vnitrek nelibi… Mel jsem v ruce Steeze za 14000 a vzhledove mi prisel obycejnejsi (ale tocil se hezky, sice dost pomalu, ale hezky) nez nejakej Cormoran za 1500 o policku vedle, ale je mi jasny, ze tohle je naprosto subjektivni. Shimano ma ale podle me vzhled zmaknutej o neco lip a umi narozdil od daiwy dat exkluzivnimu navijaku i vyjimecny vzhled.

Pátek 18. března 2011 v 10:30® macino ambrossiny
macino ambrossiny

To je sranda číst ty názory :-) podle mě se každý naviják hodí na jiné chytání a proto bych vybral podle toho na co bych ho chtěl použit…myslím si že daiwa bude asi stavbou a převodama na větší zápřah a jestli daiwa nebo shimano je uplně šumák! Potom hraje roli už jen cena.

Čtvrtek 17. března 2011 ve 23:33® osprey
osprey

kerob> Tohle je opravdu pěkný duel. Ty navijáky jsou mimořádně dobré oba. Každý po svém. Zblízka ta Daiwa vůbec nevypadá zle a reálné vlastnosti má super – hlavně co se týče té odolnosti a výkonu.

Čtvrtek 17. března 2011 v 16:37® kerob
kerob

Tahle Daiwa na me pusobi strasne obycejne. O designu podle me nelze ani mluvit. S loziskem v rolnicceš u Shiman nemam problem ani u vice nez 12let starych navijaku, ani u soucasnych. A ani u navi, co jsem mel na servis nebyl problem – vsude to fungovalo. Bod pro Daiwu za lepsi prevody, o tom netreba diskutovat. Nicmene bych Daiwu nechtel, celkove se mi konstrukce a nektery detaily shiman libi mnohem vic, nez u Daiwy, ktery mi prijdou konstrukcne jako to nejlevnejsi Shimano, ale udelany velice precizne a z kvalitnich materialu… nicmene tam postradam o neco sofistikovanejsi streva. Takze jasnej bod pro ohnivou krev…

Čtvrtek 17. března 2011 ve 13:13® vylo

sethy> mne nevadí,že je lepšia ako shimano:))

Čtvrtek 17. března 2011 ve 12:54® sethy
sethy

vylo> ale je to daiwa a ta nemůže být nikdy dobrá :-D nebo obráceně ta musí být vždy nejlepší?

Čtvrtek 17. března 2011 ve 12:17® vylo

bod daiwe..možno nie je tak načančaná ako fb ale tento navi je postavený s rozumom viď absencia guličkového ložiska v kladke preklápača,črevá …

Čtvrtek 17. března 2011 v 11:45® match-oun
match-oun

Rybám je to jedno. (To jsem někde vyčetl ;D)

Fireblood. (pozn.: následujíci text je o ničem) Hergot, přece když si kupuju naviják za desítku, tak mě, mimo precizně funkčí technikou, musí ohromit i designem, no ne? A podle mě (ač je to subjektivní) vzhled Fireblooda osloví víc lidí. Nemyslím tím, že je hezčí (to si netroufám hodnotit), ale je osobitější. Daiwa na mě působí trochu tuctově, někdo by třeba řekl „decentněji“. Já bych zase řekl prostě jen „další stříbrnej naviják“. A to si ten strojek určitě nezaslouží. ;D

Středa 16. března 2011 v 18:28® sethy
sethy

pepa-č> měl jsi někdy tu mechovku co je na FB v ruce? Není to klasická EVA, Duplon atd co se normálně na prutyt dává. Toto je velmi příjemné, dokonce víc jak korek – něco takového bych chtěl na TEN prut, ale to bys mě asi zapleštil :-D

Středa 16. března 2011 v 17:52® osprey
osprey

pepa-č> V zimě jak když ji najdeš:-))

Středa 16. března 2011 v 17:09profil byl smazán

fireblood má mechovkovou rukojeť. fůůůj. eklhaft, wirklich eklhaf :-)

Středa 16. března 2011 v 16:32® PetrC

Překvapující, ale rozumné a správné rozhodnutí, které kdekoho zaskočí, cituji: Co mě překvapilo, rolnička se neotáčí na kuličkovém ložisku, ale má jen teflonové pouzdro. Na funkci to poznat není, ale čekali byste to?

Toto je můj další velký a významný kladný bod pro značku Daiwa!

Středa 16. března 2011 v 11:04@ skwor (skola)

Fireblood.

Středa 16. března 2011 ve 3:58® rákosník
rákosník

Po špatných zkušenostech s caldií už jedině shimano

Úterý 15. března 2011 ve 23:17® Mario6121
Mario6121

dal jsem hlas Q3000, proste mi daiwy na vlaceni sedi vic mel jsem moznost zkusit 4000FA a i kdyz je to skvely navijak, tak muj pocit s prutem 270/20–40g byl lepsi s moji klaudii (Caldia-X3000) kolega co mi ho pujcil na muj prut, mel opacny pocit ale takhle se u vody „hadame“ uz leta :-)))

Úterý 15. března 2011 ve 23:08® sethy
sethy

Volil jsem mezi Aspirem a Firebloodem. Fireblood se mi víc líbil, ale 2 cívky u aspire rozhodly. Pro Daiwu hlasovat nemůžu už z principu :-D