Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Colmic Nuclear N500 vs. Milo Series „A“

24.1.2011 vložil osprey | Háčky | zobrazeno: 12.674×

Háčky Colmic Nuclear N500 vs Milo Series „A“ – souboj dvou oblíbených háčků na plavanou a feeder

Colmic Nuclear N500

Colmic Nuclear N500

Ač velikostí nepatrný, je háček jednou z nejdůležitějších částí rybářského náčiní. Ostatně jen háček a šňůra jsou při lovu ryb udicí skutečně nezbytnými součástmi výbavy.

V dnešním Duelu si to „rozdají“ dva oblíbené a velmi univerzální háčky používané pro lov na plavanou, feeder i lehčí položenou.

 

Prvním z nich je velice známý a oblíbený Colmic Nuclear N500. Jedná se o polooblý háček s mírně zahnutou chemicky ostřenou špičkou a stříbřitě lesklou povrchovou úpravou, který je zakončen lopatkou. Je to háček vyšší střední třídy v ceně 4 – 5 Kč za kus, někdy se dá sehnat možná i levněji. Obvykle je balen v sáčcích po 20 kusech.

Dodává se v široké škále velikostí umožňující lov nedravých ryb od oukleje až po kapra, přičemž já osobně zdaleka nejčastěji používám velikosti 14 – 10.

Háčky této série vyhovují jak pro lov na plavanou tak na feeder. Jsou poměrně robustní, takže se mi snad nikdy nestalo, že by došlo k jejich zlomení či narovnání. Zároveň dobře „drží rybu“ – procento vypnutých nebo špatně zaseklých ryb je opravdu zanedbatelné. V případě potřeby ještě odolnějších háčků nabízí Colmic bytelněji řešenou řadu NK800 s širším rozpětím obloučku.

Protihrot je relativně malý, ale dostatečně „funkční“, přičemž se dá celkem snadno a bez problémů zamačknout (některým levnějším háčkům se při této operaci snadno ulomí celá špička). Velmi pozitivně hodnotím ostrost těchto háčků a schopnost udržet své ostří po relativně dlouhou dobu. Snadno se na ně napichují bílí červi a podobné nástrahy a to i po nějaké té hodině lovu.

Nucleary ze série N500 patří k mým oblíbeným háčkům pro lov větších ryb (tloušť, jesen, podoustev) na plavanou a rád s nimi chytám i na feeder, pokud nastražuji menší sousta. Oceňuji i provedení lopatky, na níž dobře drží uzel a nikdy se mi nestalo, že by došlo k jeho poškození o špatně zabroušené hrany lopatky, což je zkušenost, kterou jsem opakovaně učinil s jednou podobně vyhlížející sérií háčků od jiné firmy.

Pro jemnou plavanou už se najdou lepší háčky – tmavé a z tenkého drátu, ale to už není disciplína, pro kterou byla tato série konstruována.

Jedinou nevýhodou těchto háčků je jasně stříbrná barva, která může za jistých okolností odrazovat ryby, jinak se jedná ve své kategorii o jedny z nejlepších háčků na trhu, které s oblibou používá řada rybářů.

Milo Series „A“

Milo Series „A“

Polooblý tvar háčku mám opravdu rád a na takto tvarované háčky chytám už řadu let. Vyzkoušel jsem poměrně dost modelů a jak se mění nabídka trhu, postupně přecházím na stále nové.

 

Jedním z posledních vyzkoušených háčků tohoto typu je Series „A“ od firmy Milo.

Tvarem i pojetím se jedná o řadu velmi blízkou Colmicům Nuclear N500. Háčky jsou rovněž baleny v sáčcích po 20 kusech a cena je hodně podobná, někde kolem 4 Kč za kus. Pokud jde o rozdíly, pak má Series „A“ jen maličko oblejší tvar obloučku a je zhotoven z o něco štíhlejšího drátu. Povrchová úprava je méně nápadná. Hrot je tenký, jedovatě ostrý, ale snáze než u soupeře dojde k jeho ohnutí nebo ztupení. I zde je možno poměrně snadno zamáčknout protihrot, což je dnes věc, kterou část rybářů skutečně dělá.

Použití je prakticky stejné – v závislosti na zvolené velikosti to může být plavaná, feeder nebo jemnější položená. Subtilnější konstrukce je jistou výhodou při lovu menších ryb, ale daní za to je skutečnost, že tento háček se dá i s celkem přiměřeným vlascem ve vázce a někdy i při zdolávání větší ryby narovnat. Předpokládám proto, že výrobce počítá především s využitím při plavané, kde není háček namáhán tolik jako při lovu na feeder, kde je součástí sestavy těžké krmítko a loví se s kratšími silnějšími pruty.

Vyhovuje mi, že háček, přestože je z kovu bez výrazné povrchové úpravy (barvení, brynýrování,…) se příliš neleskne a je relativně nenápadný. Nerad s ním ale feedruji na kamenitém dně, protože rychleji ztrácí ostří a pokud při lovu zesílím návazec v očekávání bojovnějšího soupeře (kapr, parma, tloušť 50+), pamatuji na to, že mám v zásobě i silnější háčky než je tento.

 

Celkově se jedná o povedený háček, který nemá výraznější slabiny, je chytlavý, nepadají z  něj nijak výrazně ryby a dobře drží na vlasci. Obecně bych řekl, že není horší než jeho dnešní soupeř, ale má užší spektrum využití.

Klady

- bezproblémový dostatečně robustní háček

- kvalitní ostří s dobrou výdrží

Klady

- ostrý chytlavý háček z tenčího drátu

- poměrně nenápadný

Zápory

- nápadná stříbrná barva

Zápory

- menší trvanlivost ostří

- lze ho snáze narovnat

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Pondělí 9. ledna 2012 ve 13:36® Louda
Louda

Majsher> maver catana 1130 ve stříbře a nebo 1131 ve zlatě

Neděle 24. dubna 2011 v 11:42@ TonyRo

Ahoj, Milo A používám už několik let a chytám s ním hlavně na závodech, podle mého názoru patří mezi špičku pro plavanou, jiné využití bych ani nedoporučoval. Vámi popisovaná chyba že se narovná, je podle mého jeho plus, zdolal jsem na něj hodně kaprů 50+ a při zdolávání ryby se nikdy nenarovnal, pokud jsem ale uváznul, narovnal se a sestava povolila v celku, což je plus, neboť stačí vyměnit jen háček a nemusíte navazovat všechno znovu.

Neděle 13. února 2011 ve 12:48® Majsher

lobotomie> ahoj, které ty catany používáš?

Sobota 29. ledna 2011 ve 20:06® vondras

colmic a gamakatsu jsou pro mne háčky na plavanou

Čtvrtek 27. ledna 2011 ve 23:12® oli

colmic je jědnička

Čtvrtek 27. ledna 2011 v 17:19® džigit

Ciffik> používám Koaji Douchi a bez problémů,na větší beru Ownery

Čtvrtek 27. ledna 2011 ve 12:05® Ciffik
Ciffik

džigit> málem bych zapomněl sasamy jsme měl taky ale ty sem ohýbal jeden po druhým jak na běžícím pásu…catany používám rok a nepamatuju si že bych nějakou zlomil/ohnul však uvidíš sám

já bych zase rád vyzkoušel ty vychvalované colmici, ale v Ostravě jsem na ně nenarazil…

Středa 26. ledna 2011 ve 23:24® džigit

osprey> já jsem je pořádně nevyzkoušel,ale připadají mi hodně tenké.Takže Mušov asi nee :-)

Středa 26. ledna 2011 ve 22:08® osprey
osprey

džigit> Catany jsou dobrý, dokud jsem je sehnal, chytal jsem na ně.

Ale nemám takovou spotřebu, aby se mi vyplatilo shánět je na síti a platit poštovné.

Středa 26. ledna 2011 ve 21:15® džigit

Ciffik> já Owner a Sasame,teď mě Kotlík přemluvil na Catany.Jsem na ně docela zvědav :-)

Středa 26. ledna 2011 v 18:56® Ciffik
Ciffik

zpočátku mi to bylo celkem fuk, postupem času jsem přesedlal na ownery pak mila a poslední rok chytám na catany od maveru a v nejbližší době rozhodně neplánuju změnu

Středa 26. ledna 2011 v 15:53® Kubah

Ani jedny a ani druhý :-)

Už pár sezon chytám s Ownery 50339

Středa 26. ledna 2011 v 9:58® kerob
kerob

lobotomie> VO nakup je 10kc za 10ks bez dph a minimalni odber je 10 krabicek, tedy 100ks hacku od jedny velikosti, pokud chces vedet kde, napis mi osobku. Bezna MOC je pak v Praze od 18 do 25 kc za 10 ks hacku. U nas v krame stojej 20. Sehnal jsem je i za 15, ale nevim, jestli to nebyl nejakej vyprodej. Jinak si je samozrejme beru pro sebe za tech 1,2 kc… :-)

Středa 26. ledna 2011 v 9:53® kerob
kerob

osprey> ja na ty Maruta mam par amuru kolem 60, kapri do 50 a par ryb urvanejch, ale odjely vetsinou s celym navazcem, neprasklo to u lopatky. Vetsinou vazu na Mimetix 0,10–0,12

Středa 26. ledna 2011 ve 4:28® lobotomie
lobotomie

kerob> 1,5 za kus 9731? tak to mi řekni kde se to dá koupit, protože to je dost pod můj vo nákup… pokud jde o maruta, tak jsou to relativně dobré háčky – kdysi jsem je rád používal, které ale trpí rychlým tupením a konkrétně 9731 tím že se mu ulomí hrot špičky nebo se deformuje. plavačkový 2270 nebo 6232 má zase šílený protihrot, který je schopen potrhat červy. takové nejšikovnější maruto na plavačku je 2311

Úterý 25. ledna 2011 ve 22:34® osprey
osprey

lobotomie> Jsi o level výš:-)) Já se k tomu časem prokoušu. Ale protože stejně nejvíc vláčím, bude to chvíli trvat než všechno utrhám a začu kupovat nové.

kerob> Zkusím se na ně zase podívat. Třeba se fakt zlepšili. Ale na rybě do 1 až 1.5 kg to nepoznám.

Úterý 25. ledna 2011 ve 22:29® lobotomie
lobotomie

mila jsou jemnější ale příliš měkké… ovšem zdá se mi že N500 taky už není co bývala, když narovnán nebo zlomím háček na forpasu 0,10, tak taky něco není v pořádku plus spousta ztracených ryb které prostě padají. Oproti tomu na co jsem byl zvyklý před 6–10 lety je to dost znatelný rozdíl, takže n500 vyřazen z výzbroje nadobro… tipuji že změnili výrobce V tomto duelu není háček který by mě zajímal… =) když už bych chtěl tento tvar háčku, tak šáhnu po cataně jinak nejraději hayabusa n220

Úterý 25. ledna 2011 v 16:36profil byl smazán

Jedině Colmic :)) (specielně pro timbaba)

Úterý 25. ledna 2011 v 16:05® JirkaF

Ačko jsem používal na stojáku při plavané a na feeder s gumičkou.Při zdolávání kapříků do 60cm na osmičku háček nebyl žádný problém,ale když zabral větší tak docházelo k vyříznutí.Minulou sezónu jsem přešel na Háčky '' AS '' – Milo a jsem naprosto spokojen.Rozhodně lepší volba.Velikost 12 a kapři kolem 60 jsem už držel bez obav.

Úterý 25. ledna 2011 v 15:23® kerob
kerob

skwor> :-)

Úterý 25. ledna 2011 v 15:23® kerob
kerob

osprey> ja je zacal hodne pouzivat na podzim 2009 a ty problemy co popisujes jsem nezaznamenal.

Úterý 25. ledna 2011 ve 14:50® timbab
timbab

osprey> Jasné.Já si ty dva názvy N500 a NK800 taky pořád pletu.

Úterý 25. ledna 2011 ve 14:02® skwor
skwor

kerob> To je snad poprvé, co se shodnem ve výbavě :-) Maruto 9731 patří taky mezi moje nejoblíbenější háčky. Cena pěkná a zatím nebyl sebemenší problém.

Úterý 25. ledna 2011 ve 12:44® osprey
osprey

Ještě k tomu Marutu – chytal jsem na něj roky a problémy se objevily až když jsem začal chytat říční kapry a tlouště 50+. Do té doby jsem byl taky spokojen. Trhal jsem ty ryby asi dva roky a jedině s tímhle typem háčku. Pár jich doma ještě mám.

Úterý 25. ledna 2011 ve 12:39® osprey
osprey

kerob> Maruto tohoto čísla je to, co mi svou lopatkou narušilo uzel a způsobilo ztrátu několika fakt pěkných ryb. Už ne.

Nechytám s ním už pár roků, možná to dělají líp, ale důvěru člověk ztratí jen jednou.

timbab> Tu chybu opravím. Práce kvapná…

Úterý 25. ledna 2011 v 10:38® kerob
kerob

Z tehlech dvou urcite Colmic N500. Ale vzhledem k jejich cene jsem si nasel nahradu se stejnym tvarem – Maruto 9731, ktera neni o moc horsi (zkusenosti veskrze pozitivni), tolik se neleskne a da se sehnat od 1,50 Kc za kus, coz je docela rozdil.

Úterý 25. ledna 2011 v 7:45® timbab
timbab

Jsem jednoznačně pro Colmic.Jen upozornění:myslím že tento typ háčků je označován N.500 bez K oproti například NK 800.