Chytej.cz

Vnadění krmítkem vs. Vnadění koulemi

7.12.2010 vložil revoke | Nástrahy | zobrazeno: 13.995×

Tento duel nebude porovnávat vzájemně si konkurující výrobky, ale dva přístupy k zakrmení lovného místa při lovu na feeder. Vzato kolem a kolem, ona taková vnadicí koule nebo správně naplněné krmítko jsou také svým způsobem produkty – rybářova umu a úsilí.

Vnadění krmítkem

Vnadění krmítkem

Začneme tím, co dělá feeder feederem – vnaděním krmítkem. Tento způsob má tu zásadní výhodu, že zaručeně vnadíme tam, kde chytáme. Po dopadu montáže na dno si můžeme být naprosto jisti, že v blízkosti háčku se nachází přinejmenším obsah krmítka. Pokud nahazujeme přesně (třeba i za pomoci klipování), dokážeme zakrmit relativně malou plochu a zde efektivně chytat. I v silném proudu, kde máme jen mlhavou představu o osudu vnadicí koule hozené do vody, můžeme pořád s jistotou vědět, kde dopadají naše krmítka a kde tedy končí většina našeho krmení. Přísun krmení lze regulovat velikostí použitého krmítka a frekvencí náhozů. V tomto ohledu má většina řadových rybářů dost rezerv, zpravidla příliš dlouho hlídají nahozený prut a zapomínají krmit.

Velkou výhodou je, že krmítkem lze dopravovat naprostou většinu vnadicích směsí, i poměrně rozpadavých – např. s velkým obsahem partiklu apod. S dobrým prutem jsme navíc schopni bez nějakého zvláštního tréninku dostat krmítko i do vzdálenosti kolem 60 – 70 m, kam už se vnadicí koule dopravují opravdu těžko. Další výhodou je obrovská škála krmítek – existují krmítka velmi otevřená, jejichž obsah se ihned vyplaví a naopak krmítka uzavřenější, z nichž se krmení uvolňuje delší dobu. Jsou i různá speciální krmítka pro vnadění červy, partiklem a podobně. Obsah krmítka může hrát i velkou roli v samotném ovlivnění záběru ryby. Jsou například situace, kdy se háček s nástrahou vmačkne přímo do obsahu krmítka (method feeder, různé srkačky apod.) anebo krmítko naplněné lepivou směsí napomáhá svou hmotností k samozáseku ryby. Obecně vzato je vnadění krmítkem přesnější, sofistikovanější a je možné snadno dopravit do cílového místa nejrůznější typy krmení včetně partiklu nebo živé složky.

Nevýhodou vnadění krmítkem je nepochybně malý přepravovaný objem (i když s pořádným krmelcem a dostatečně výkonným prutem odtransportujete litr vnadicí směsi nějakými patnácti náhozy). Dalším problémem je, že neustálé nahazování a vytahování těžkých krmítek klade značné nároky na použitý naviják, který dostává pěkně zabrat. Ti, kdo v diskuzích uvádějí, jak jsou při lovu na feeder spokojeni s navijáčkem za pár stovek, obvykle nevyházejí během vycházky kýbl krmení čistě za pomoci krmítek.

No a konečně – soustavné bombardování lovného místa krmítky možná přiláká relativně velký počet drobnějších ryb, ale velké kusy nejsou na takovou kanonádu zvědavé.

Vnadění koulemi

Vnadění koulemi

Vnadění koulemi není zdaleka tolik typické pro lov na feeder jako spíš na plavanou. Ovšem feedraři rádi využívají výhod, které tento způsob dopravy krmení do lovného místa má. A jaké výhody to jsou?
V první řadě je to objem krmení, který jsme schopni pomocí koulí dopravovat. Zpracovat deset litrů krmení do podoby koulí a naházet je do vody, to je záležitost maximálně na dvacet minut. S krmítkem dá často hodně práce „vyházet“ toto množství vnadicí směsi v průběhu celodenní vycházky. Další výhodou jsou delší pauzy mezi jednotlivými vlnami zakrmování. Zatímco krmítkem musíme neustále nahazovat, protože jinak bude přísun krmení na lovné místo spíše symbolický, koulemi lze zakrmovat v dávkách s libovolným odstupem a poskytnout tak větším rybám potřebný klid. Prutem pak lovné místo o kus přehodíte a montáž tam v tichosti dovlečete.
Pokud rybám bombardování nevadí, můžeme naopak dopravovat vnadicí koule i v době, kdy je prut nahozen.

Vnadění koulemi má ale i svoje nevýhody. Tou první je omezený „dostřel“. Na nějakou vzdálenost dohodíme koule rukou a dál je dopravíme za pomoci praku, což už je ale třeba natrénovat. Jen těžko je ale dostaneme tam, kam stále ještě v pohodě doletí těžký krmelec. V jeho případě se navíc dá vlasec zaklipovat, což je u koulí kapku problém, takže na větší vzdálenost už jsou potíže s přesností.
Je také třeba si uvědomit, že koule schopná proletět vzduchem čtyřicet metrů a po dopadu na dno se rychle rozpadnout a začít pracovat, je velmi sofistikovaný výrobek. Zatímco v objetí drátěné klece urazí zmíněnou vzdálenost i spařený šrot, koule pro zakrmování takto vzdáleného místa vyžadují pečlivou přípravu krmení i něco znalostí a zkušeností. Navíc pro ně platí určitá „konstrukční omezení“ – rozhodně do nich nemůžete zapracovat tolik partiklu nebo živé složky jako do směsi určené k pěchování do krmítka.
Pokud jde o výrobu koulí ze slepených červů, opět to není úplně jednoduchá záležitost, zatímco nabírat „kostňáky“ do speciálního krmelce zvládne v podstatě každý.

No a konečně je tu otázka chování koulí v proudné vodě. Každému je jasné, že klesají šikmo ve směru proudu. Jenže je otázkou, kde nakonec skončí většina takto naházeného krmení. U krmítka je to jasné a i kdyby nebylo, stačí házet pořád stejně, protože krmítko i háček jsou součástí montáže a dopadají na dno společně.

Otázka dnešního duelu není o tom, která z obou metod je lepší – obě mají své výhody i nevýhody, obě se vzájemně doplňují a dobrý feedrař by měl s přehledem ovládat jednu i druhou, už proto, že se je v mnoha případech vyplatí používat současně (na závodech určitě).
Na druhou stranu ale řada feedrařů některou z obou metod preferuje. Prostě ji mají raději, uchylují se k ní častěji, mají z ní lepší pocit a podobně. Takže duelová otázka už je jasná: která z obou popsaných technik je vám bližší, příjemnější nebo jí obvykle dáváte přednost? Lovit jen s krmítkem nebo dopravit hlavní část krmení na lovné místo v podobě koulí a krmítko používat jen k přilákání ryb k háčku?

Klady

- přesnost zakrmování
- jsme schopni zakrmovat daleko
- zvládáme širší spektrum krmení
- vhodnější pro lov v proudu

Klady

- větší objem přepraveného krmení
- nemusíme krmit kontinuálně
- nezatěžujeme náčiní

Zápory

- malý objem přepraveného krmení
- větší zátěž prutu a navijáku
- časté přehazování plaší část ryb

Zápory

- menší přesnost a dosažitelná vzdálenost
- větší nároky na přípravu krmení
- obtížnější při lovu v proudu

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Středa 16. května 2012 ve 22:29® Juraj

osprey> Tak s tím množstvím vyházeným krmítkem si dovolím oponovat. Když nám před 4-mi lety zavedli v MRS při závodech krmení pouze krmítkem o obsahu max. 1 dcl, taky jsem koukal jak z jara. Nejvíc mě trápilo, jak dostat do vody, kde je proud koule (placky), které hned neodplavou a ryba je bude třeba i rozbíjet a to jí taky zdrží. Někdy je potřeba dostat víc základního krmení a pak čekat na větší rybu a to se jevilo jako další problém.

Dobré to omezení bylo na to, že jsme upnuli všechno úsilí k tomu, jak se z daným problémem vypořádat v rámci nastavených mantinelů. První problém vyřešil Martin Kučera. Jak?

Vyrobíš šišky, které hladce projdou 1dcl krmítkem, ale co největší. Ty můžeš podle potřeby udělat tuhé a těžké dle libosti. Zasuneš šišku do krmítka a na spodek natlačíš krmení tak, aby šiška nevypadla a asi třetina jí přečuhovala z vrchu ven. Pak nahodíš, zakloníš prut dozadu a se zaražením o klip jdeš prutem dopředu tak, že zbrzdíš dopad, aby šiška nevypadla. Pak počkáš až spadne na dno a škubneš. Díky tomu velmi přesně víš, kde máš v proudu krmení. Na stojáku mi tatáž technika umožňuje velmi rychlé nakrmení, bo škubnutím vysypu šišku už na hladině. Běžně chytám krmítkem 0,6 dcl a krmím 1 dcl. Ono je toho ve skutečnosti v krmítku o dost víc, bo je obsah stlačený. Se zavedením tohoto pravidla padlo omezení krmení na kolo 17 litrů. Tady přijde ten bonbónek. Před dvěma lety jsem v prvním závodě prvního kola Awa-Shima Cupu (3 hod.) dostal tímto způsobem do vody 22 litrů krmení. Jinak není problém tam těch 17 litrů /3 hod. naházet. Většinou je to míň, přijde na to, jak jsou ryby při chuti.

Je to způsob jak spojit výhody vnadění krmítkem a koulemi dohromady.

Sobota 29. ledna 2011 ve 20:43® vondras

ja koule ale už i dost feedrařů jsem viděl na koule ono se každy hod mazat s krmelcem je asi nebaví a na mělkych vodach je to přednost !!?

Středa 22. prosince 2010 v 8:06® slepyc
slepyc

já se futruju příborem,na vojně jsem se naučil ukrojit maso lžičkou. naproti tomu nemám problém vzít řízek do ruky a futrovat se ručně :-D

Úterý 21. prosince 2010 v 19:43® JKemr
JKemr

U mě vyhrává na plný čáře plavaná a vnadění koulemi na kratší vzdálenosti. Na delší pak používám prak.

Čtvrtek 16. prosince 2010 v 17:06® Milan1280

U mě jasná volba plavačka a koule nedovedu si bez toho představit rybařinu a nemám moc rád bobkaře.

Úterý 14. prosince 2010 v 8:05® Libor
Libor

já nemám moc rád feeder, takže koule a splávek jsou moje jasná volba :-)

Čtvrtek 9. prosince 2010 ve 12:13® kerob
kerob

timbab> rukou na cca 10–11m, vetsinou to byli zacatecnici a byla priorita je naucit chytat bic a kdyztak delicku.

Středa 8. prosince 2010 v 19:32® timbab
timbab

kerob> A házeli jste rukou nebo stříleli prakem?

Středa 8. prosince 2010 v 16:09® kerob
kerob

superweb> v krouzku jsme pro deti pouzivali obruce pro gymnastiku jako terc a misto kouli krmeni fusekli naplnenou smesi pisku a pilin, tak aby to melo cca hmotnost a velikost krmny koule.

Středa 8. prosince 2010 ve 14:57® superweb
superweb

tomashr> na trening nemusi byt nutne krmne, ted mas dobrou prilezitost trenovat snehovymi koulemi :)

Úterý 7. prosince 2010 ve 21:33® osprey
osprey

Já jsem krmítkovej:-) I když ty koule občas dělám.

Úterý 7. prosince 2010 v 18:17® Char
Char

Pokud dohodím rukou koule tak raději krmím koulema na začátku lovu a dokrmuji krmítkem, na vzdálenější místa jen krmítkem kvůli přesnosti, prak nepoužívám.

Úterý 7. prosince 2010 v 18:02® MP-E65mm
MP-E65mm

U mě jednoznačně vítězí vnadění koulemi. Samozřejmě pokud mi podmínky nedovolí takto vnadit sáhnu po krmítku. A když je dobrá konstalace hvězd, tak vnadím koulemi a dokrmuji krmelcem :-)

Úterý 7. prosince 2010 ve 14:50profil byl smazán

U mě je to tak,že většinou krmym krmítkem neustále v průběhu lovu.Sou,ale místa kde to rybám vadí a je lepší hodit na začátku lovu většinu krmení a potom jen nahazovat s olůvkem.Místa kde to znám a nenahazuju daleko,klidně nakrmim koulemi protože přeci jen ten klid (nebouchání krmítka o hladinu) tam je někdy docela dost znát.

Úterý 7. prosince 2010 ve 14:45® tomashr

Ještě doplním – krmítko zatím jasně preferuji na řekách. Na stojácích se nicméně snažím spíš o využití „koulí“ a přijde mi, že i přes mou poctivě přiznanou menší šikovnost s nimi mám výsledky docela dobré.

Úterý 7. prosince 2010 ve 13:35® timbab
timbab

No já si myslím že nejlepší je to jak je psáno v duelu.Připravit flek koulema a chytat krmítkem,popřípadě opět dohodit(dostřelit) další koule.Ovšem vše záleží na revíru a braní ryb.Někde může být množství krmení dopravené v koulích na škodu.

Úterý 7. prosince 2010 ve 12:26® kerob
kerob

vyrostl jsem na zavodni plavany a tak radsi pouzivam koule hazeny rukou, prijde mi to ve vetsine ohledu lepsi, nekdy pouzivam kombinaci – zakrmeni koulema a dokrmovani krmitkem, ale pokud to jen jde, krmitku se vyhybam. Montaz bez krmelce mene vazne, jde s ni lepe pohybovat po dne, neklade takovej odpor, lip se hazi, je levnejsi… a presnost vnadeni, priprava krmeni pro dany podminky a odhad mista dopadu koule na dno je otazka treninku a praxe.

Úterý 7. prosince 2010 ve 12:22® cormaxx
cormaxx

Já dávám hlas krmítku. Jelikož chytám hlavně na rozlehlejších vodách,kde se špatně odhaduje jak daleko krmim koulema,tak si dám radši tu práci a flek rozkrmim krmítkem. Udělal jsem si větší krmítko s malou zátěží takže vyházet kilo futra není problém. Když chytám u břehu nebo poblíž nějakého potopeného stromu,tak krmim koulema.

Úterý 7. prosince 2010 v 7:28® tomashr

Já bych řekl, že krmení koulemi je ve většině případů lepší a účinnější (výjmkou jsou ty zmíněné velké vzdálenosti), jenže zároveň je daleko náročnější na zvládnutí. A poctivě přiznávám, že osobně krmím spíše krmítky, protože koulemi zatím nedosahuji dostatečné přesnosti atd. Zvolna se sice lepším, ale ten tréning mimo jiné není právě zadarmo, ono to totiž chce střílet/házet fakt skutečné krmné koule. Ale asi to v mnoha případech (ne všech) stojí za to.