Chytej.cz

Vláčecí pruty s chvějivou špicí obecně vs. Vláčecí prut klasické konstrukce obecně

15.1.2010 vložil revoke | Vlasce | zobrazeno: 17.174×

Srovnání klasického prutu a „chvějivky“ při lovu na menší měkké nástrahy

Vláčecí pruty s chvějivou špicí obecně

Vláčecí pruty s chvějivou špicí obecně

Chvějivá špice je u vláčecích prutů poměrně mladá záležitost – na trhu se s ní setkáme asi 10, maximálně 15 let. Jedná se o pruty s tenkou uhlíkovou špičku vlepenou do horního dílu. Vzniklý prut má obvykle tuhou akci, která náhle přechází do zmíněné tenké špičky, která je schopna velice citlivě detekovat záběry. Trochu to připomíná feederový prut.

Na snímku je přechod mezi blankem prutu a vlepenou špicí vyznačen bílými trojúhelníčky.

Toto řešení má smysl jen u velmi malých nástrah (malé rotačky a wobblírky), ale hlavně u nástrah měkkých – různých „gum“, jigů, streamerů apod.

V tomto duelu by se měla hodnotit oblíbenost obou konstrukcí vysloveně pro lov na MENŠÍ MĚKKÉ NÁSTRAHY (na hlavičkách nebo se zátěží 1 – 5 g), kde mají oba typy prutů své výhody i nevýhody a také četné vyznavače a odpůrce.

U ostatních typů nástrah výhod chvějivky ubývá a se stále rostoucí kvalitou klasicky stavěných prutů by v jinak postaveném duelu asi nebyla rovnocenným protivníkem.

Výhody „chvějivky“ naplno vyniknou při lovu na kratší vzdálenost v chladné podzimní vodě. Jedním z největších pozitiv je jakési „zpomalení záběru“ – ryba ohýbající měkkou špičku drží nástrahu déle a rybář má více času rozpoznat záběr a adekvátně reagovat. Při lovu na velkou vzdálenost se výhody chvějivé špice postupně stírají.

Vláčecí prut klasické konstrukce obecně

Vláčecí prut klasické konstrukce obecně

Klasicky stavěný vláčecí prut porovnáváme v tomto duelu s pruty s chvějivou špicí vysloveně při lovu na MENŠÍ MĚKKÉ NÁSTRAHY (na hlavičkách nebo se zátěží 1 – 5 g).

Jsou řady situací, kdy je použití chvějivé špice nevhodné a nemá smysl o něm mluvit (např. jerkování), natož pak obě konstrukce prutu srovnávat.

Pruty s klasickou konstrukcí určené pro lov na „gumy“ mívají zpravidla nižší gramáž, pokud jsou určeny pro lov z břehu, pak bývají delší (270 – 300 cm) a musejí být schopny zprostředkovat rybáři informaci o záběru. Někdo sice kvůli tomu má rád pruty spíše měkké, ale poslední dobou roste obliba tvrdších velmi citlivých prutů umožňujících skvělý kontakt s nástrahou i na velkou vzdálenost a uvědomění si každého drbance.

Dobrání nástrahy se tu obvykle řeší krátkým povolením vlasce, po němž následuje zásek.

Zejména na rozlehlejších vodách, kde je třeba házet daleko, má tohle řešení řadu výhod a jeho vyznavači často mluví o „chvějivce“ s despektem.

Klady

- mimořádná citlivost na záběr
- tenká špice dovoluje lepší dobrání

Klady

- pruty s celistvým blankem lépe a dál odhazují (mimo jiné mají větší očka)
- jistější zásek
- klasický prut obvykle zvládá širší škálu nástrah i podmínek, kde může být použit

Zápory

- pruty s chvějivou špicí hůře odhazují nástrahy
- méně jistý zásek
- nejsou tak univerzální jako klasicky řešený prut

Zápory

- nižší citlivost na nejjemnější kategorii záběrů
- opatrná ryba může pustit nástrahu po kontaktu s tužší špicí
- dobrání nástrahy se zpravidla řeší povolením vlasce, při němž se ztrácí kontakt s rybou

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Čtvrtek 24. února 2011 v 18:02® spejbl
spejbl

Ahoj,chtěl bych tento rok začít s UL vláčkou, a proto si chci koupit nový vláčecí prut. Měl by být hlavně na smáčkování, ale chvějivku si nechci kupovat. Co když si koupím tento prut? http://www.zachytame.cz/…le-bass.html ..Nebudu mít pak problémy s rozpoznání zaběru, nebo s voděním nástrahy?? Jako nástrahu bych používal smáčky ve velikosti 4,5cm – 7cm s 1g hlavičkou.

Sobota 29. ledna 2011 ve 20:27® vondras

chytam min. na 3gr a tak davam prednost klasice !!?

Sobota 27. března 2010 v 16:17® FABi
FABi

osprey: Prosím o konzultaci. Vybral jsem tento. Co Vy na to. http://www.rsp-fishing.cz/…-2-70m-3-14g Děkuji za info a radu.

Středa 10. března 2010 v 15:57® Knak
Knak

Já jsem měl vláčák s chvějivou špicí a dal jsem ho pryč, příliš mi neseděl.Možná je to ale tím že jsem měl onen prut z kategorie levných prutů. Místo něj používám nyní light multifeeder v délce 270 cm. K vodě ale nosím dva pruty a ten druhý je klasické konstrukce. U vody pak vezmu ten klasický prut a podle toho jak ryby berou pak případně zjemním a vezmu ten feeder právě kvůli té detekci jemných záběrů na špici.

Pondělí 1. března 2010 v 9:01® macino ambrossiny
macino ambrossiny

jižan> Ahoj…jo jo už je pozdě…ale myslím si že bude dobrý!

Pátek 26. února 2010 v 16:20® jižan

macino ambrossiny> pozdě, právě jsem koukal, že už jsi si vybral:-)

Pátek 26. února 2010 v 16:16® jižan

macino ambrossiny> Mám vyzkoušené obě chvějivky, na to co uvádíš doporučuji tu 2,45. Rychlý , citlivý proutek se spoustou energie pro nához i zdolávání ryb. Ta 2,75 je stejná, ale prostě ta vetší délka mi uchvějivky nesedí.

Čtvrtek 25. února 2010 ve 23:00® osprey
osprey

kerob> Mám oboje, je pravda, že každá věc je na něco lepší.

Cenná je ale právě tady ta diskuze – včetně tvého příspěvku a pak i to, že část rybářů některé řešení preferuje a ti nějak hlasovali.

Rozumný člověk se na výsledek hlasování podívá a… pak se zařídí po svém:-)

Úterý 23. února 2010 v 18:43® FABi
FABi

osprey> Děkuji za info.

Úterý 23. února 2010 v 15:31® kerob
kerob

Nelze vubec porovnavat, nekdy je na gumu lepsi klasika, nekdy chvejivka. Ohled na dobrani ci nedobrani neni smerodatny, pokud chvejivkou nejsem schopen docilit atraktivniho pohybu nastrahy (a pak tedy nemam zaber), coz nekdy opravdu nejde diky prilis poddajne spicce. Nicmene pouzivam oboje a zalezi na mnoha okolnostech a v dane velikosti gum i na typu…jinak se vodi Banjo a jinak smacek… u jednoho je poddajna spicka vyhoda, u druheho naopak.

Úterý 23. února 2010 ve 14:19® osprey
osprey

FABi:

Mám tyto dva pruty – první je tenoučký s pozvolnou zdolávací akcí. Řekl bych, že je to stavěné na muškařském blanku. Dobře se s tím zdolávají ryby, na větší dálku je trochu měkký.

http://www.rsp-fishing.cz/…-14g-akce-08

Tenhle druhý je ostřejší a mám ho daleko radši. Zvládá obrovské rozpětí nástrah – opravdu od těch 3 do 14 g. Na nejmenší nástrahy není, ale na gumy s hlavou 2 – 5 g je super. Pokud nechytáč zrovna okounky 15 – 20 cm, vřele doporučuju. Máš to kousek přes rozpočet, ale ten prut za to stojí.

www.rsp-fishing.cz/…m-2-14g-akce

Pondělí 22. února 2010 v 18:07® FABi
FABi

osprey> Tak já bych teda slevil na těch 275. Můžu poprosit o ty doporučené modely prutů. Nad tim skeletorem uvažiju, ale není to do 12 g, jak píšou, ta proto váhám a vymýšlím co jiného.

Pondělí 22. února 2010 v 17:36® Jak.novi
Jak.novi

macino ambrossiny> Já mám radši kratší pruty, ale u tý chvějivky bych udělal asi vyjímku. Jinak jsem si letos koupill třímetrovej sumcobijeckej vláčák, sice ještě nebyl u vody, ale prozatím hodnotím kladně. No uvidím na konci roku, pokud si neudělám tenisovej loket, hodnotím kladně. :-)

Pondělí 22. února 2010 v 16:26® macino ambrossiny
macino ambrossiny

Jak.novi> právě proto přemýšlím o té 275…ještě si to nechám vrtat v hlavě díky

Pondělí 22. února 2010 v 15:49® Jak.novi
Jak.novi

macino ambrossiny> Osobně bych volil tu 245 cm, na střední tok to podle mně bude stačit. Ovšem co se nahazování týče, ta 275 bude možná výhodnější, jelikož se s chvějivou špicí špatně nahazuje. Určitě bude lepší, když poradí zkušení. Já sám chvějivku nevlastním, tak ji aspoň částečně nahrazuji feederem, a taky to jde. I když moc dobře ne. Hlavně náhozy jsou strašně krátký, jelikož prut po celý dýlce je tuhý a jen ta špička je měkoučká.

Pondělí 22. února 2010 ve 14:41® macino ambrossiny
macino ambrossiny

osprey> Právě si chci jednu chvějivku pořídit a přemyšlím nad Team Dragon model 09 gramáž 1–7g a nevím teď která délka bude lepší jestli 245 nebo 275 chytám spíš na středních tocích a rybnících nic převelkého ani pstruhovka…mám prut jen velikosti 240 a vyhovuje mi tak mám trošku z té 275 špatný pocit ale myslím si že je to jen dojem a obava právě proto že tuto délku ještě v repertoaru nemám tak prosím o radu

Pondělí 22. února 2010 v 11:19® macino ambrossiny
macino ambrossiny

osprey> paráda už se těším

Neděle 21. února 2010 ve 21:03® osprey
osprey

FABi> To bude problém. V téhle délce je levný prut nepříjemnmě líný a těžký a ty dobré obvykle stojí víc.

Projdi si stránky zastoupení Dragonu (rsp-fishing.cz). Koukni do akcí, snad něco najdeš. Pokud bys byl ochoten slevit na 275 cm, tam už by to nebyl problém. Mě těch 275 cm obvykle stačí.

Jinak Draci mají pěkný model (HM 80 Ghost Buster 290 cm do 10 g). Ale cena je strašná.

Kdybys nechtěl slevit z té délky, napadá mě celkem oblíbený a uznávaný Berkley Skeletor 305 cm do 12 g. Ale je kapku tvrdší než by ta číslovka 12 napovídala.

Pátek 19. února 2010 ve 21:59® FABi
FABi

Dobrý den přeji, rád bych poprosil o radu. Vybral jsem si podle otázky klasický přívlačový prut. Nejraději bých chtěl délu 280 – 300 cm do cca 12g. Je možné mi poradit konkretní značku a model prutu. Cenově do 2500 Kč. Děkuji za typy.

Pátek 19. února 2010 v 18:58® HaD
HaD

tomashr> já myslím, že dá. Ukazuje se, čemu se srovnatelně použitelným prutem dají rybáři přednost.

Pátek 19. února 2010 ve 14:10® tomashr

Rubrika je určitě výtečný nápad, ale konkrétně z tohoto článku jsem trochu na rozpacích – připadá mi, že „klasický vláčák“ a „chvějivka“ jsou prostě dva různé druhy prutů, které moc nelze postavit proti sobě. Je dobré to porovnat funkčně, ale vyjádřit to pod tím formou procentuálního hodnocení se mi moc nezdá.

Pátek 19. února 2010 ve 12:52® osprey
osprey

macino ambrossiny> Budeš se divit, je připravena k vydání:-))

Pátek 19. února 2010 ve 12:13® macino ambrossiny
macino ambrossiny

Parádní rubrika toto tu chybělo (v dobrém :-)) tak třeba tip přední a bojová brzda při přívlači…nabíd­ka téma

Pátek 19. února 2010 v 8:40® BigMike

Vzhledem k tomu, že chytám na trošku větší nástrahy než malé a k vodě nosím 1 prut – upřednostňuji klasiku.

Pátek 19. února 2010 v 6:14® Dawee
Dawee

tož toto je dobré téma, aspoň bude vydět rozdíly mezi určitýmy druhy našeho vybavení a jeho klady a zápory

Čtvrtek 18. února 2010 ve 23:05profil byl smazán

dobrá rubrika, krásně ucelený přehled.

Čtvrtek 18. února 2010 ve 21:24® Jak.novi
Jak.novi

Jsem rád za tuhle rubriku. Jen tak dál!

Čtvrtek 18. února 2010 v 19:47® Char
Char

Při lovu na gumové nebo malé nástrahy je chvějivka vinikající, například při lovu okounů na tvistry je znát každé popotažení za ocásek a šplhání okouna po gumě, v tomto ohledu SUPER prut