Chytej.cz

Sportex Kev Pike vs. Daiwa Infinity – Q

15.11.2010 vložil revoke | Pruty | zobrazeno: 22.449×

Sportex Kev Pike

Sportex Kev Pike

Tenhle Duel by mohl být poměrně zajímavý. Je to střet technologií, konstrukčních koncepcí a v jistém smyslu i tradice s něčím novým. Měl jsem letos možnost vyzkoušet si dva vláčecí pruty, které v našich podmínkách najdou asi největší uplatnění při sumčí přívlači. Oba ke mně doputovaly dost nečekaně poměrně klikatými cestami a na oba jsem byl hodně zvědavý.

Začneme tím starším. Sportex Kev Pike je na trhu už řadu let a za tu dobu se stal v jistém smyslu legendou. Spojení uhlíkového vlákna s kevlarem dalo vzniknout nesmírně odolným a vysoce zatížitelným blankům se značnou elasticitou. Mezi uživateli těchto prutů vznikl téměř jakýsi kult a v očích mnoha uživatelů jsou nadřazeny valné většině produkce ostatních firem. Krásnou větu, do jisté míry vystihující tento postoj, řekl jeden kamarád, který je nadšeným fanouškem značky Sportex: „Tyhle pruty začínají tam, kde ostatní končí.“

S vědomím toho všeho jsem se těšil, až se mi kevlarový zázrak dostane do rukou. Jenže když se tak stalo, nadšení trochu opadlo. Jsem zvyklý na jiné pruty. Místo nadšené chvály mi tak nezbylo než s Kev Pike odházet nějaké ty hodiny a poctivě zvážit všechny jeho klady i zápory.

Pokud bych měl Sportex Kev Pike popsat, pak se jedná o těžký vláčecí prut s délkou 275 cm a odhozovou hmotností 40 – 80 g. Je postavený na dvoudílném blanku, v němž je kombinováno uhlíkové vlákno s kevlarovým opletem, jehož přítomnost dokládá výrazná síťovitá struktura na povrchu. Blank má poměrně tenkou stěnu, řada uhlíkových prutů, s nímiž jsem chytal, má vrstvu materiálu zejména na spodním dílu silnější.

Očka i sedlo navijáku pocházejí od firmy Fuji. Sedlo má průměr závitu 23 mm, což je poměrně dost, já osobně bych ocenil slabší. Očka jsou velmi kvalitní SiC, dvoupatková a koncové je velmi masivní se zesílenou SiC vložkou. Naši vláčkaři tento typ téměř neznají, daleko častěji se s ním setkávají kapraři u některých výkonnějších prutů. Počet a rozmístění oček odpovídá starší „klasické“ koncepci - celkově je jich jen sedm a jsou velká a bytelná.

Rukojeť měří 59 cm (jsou lidi, které tenhle parametr zajímá) a je korková, jenže kvalita použitého korku mě dost zklamala. Prut, který se mi dostal do ruky, měl za sebou dvě sezóny a tmel zacelující překvapivě četné trhlinky v materiálu už byl vesměs vydrolený. I moje Zebco z roku 1995 má rukojeť v lepším stavu a to se jedná o prut nižší kategorie než je tato prestižní řada od Sportexu.

Koncovka rukojeti je velice pěkná, kovová s plastovým zakončením.

Prut nepatří k nejlehčím – tady se projeví první nectnost kevlaru. Je ale celkem dobře vyvážený a při lovu se s ním pár hodin přežít dá. Další typickou vlastností kevlarem vyztužených prutů je relativní pomalost tohoto materiálu. S ní částečně souvisí i pozvolnější akce. Není to žádná X-fast nebo A záležitost, spíš takový plynulý ohyb.

Trochu to vadí při vedení nástrah – při razantnější práci s velkými wobblery se blank trochu poddává. Obecně bych řekl, že ačkoli je velmi univerzální, asi ideální je tento prut na lov s velkými gumami, případně rotačkami. Daleko více svědčí lidem, kteří nástrahy prostě „tahají“, na kreativnější práci je poměrně dlouhý, zbytečně těžký a líný. Absolutorium odvede Kev Spin až při zdolávání úlovku. Sportex v reklamních materiálech rád vyzdvihuje zdolávací akci svých prutů a něco na tom bude. Bohužel, nebylo mi zatím dáno v praxi si to vyzkoušet, protože k tomu je potřeba pořádný kus ryby, ale ohyb blanku je nesmírně plynulý a postupně zapojuje další a další části. Protože směrem k rukojeti pěkně nabývá na síle, má to ryba postupně těžší a těžší a silové rezervy jsou tu dost veliké. Dík elasticitě blanku a jeho schopnosti „pracovat“ se omezuje riziko vyříznutí nebo uražení ryby v průběhu souboje. Kev Pike je přesně ten prut, na kterém by se měly zdolávat štiky kolem 120 cm nebo sumci od 100 do 150 cm (při dostatku místa i daleko větší).

Tady vznikla ta věta, že se jedná o prut, který začíná tam, kde jiné končí. Při kvalitě mnoha jiných prutů (včetně soupeře v dnešním Duelu) je ale otázka, kde ty jiné pruty končí a jak velký prostor pro ocenění kvalit kevlarové houžve člověku ještě zbývá. Zvlášť když na toto ocenění musíte čekat až do okamžiku, kdy se vám podaří zapřáhnout něco hrubě přes metr. Pak ale půjdete do souboje s pocitem, že se na svůj prut můžete plně spolehnout.

Se svými vlastnostmi a ne právě malou cenou (7 – 8000 Kč) se tak Kev Pike stává volbou pro specialisty, kteří dovedou jeho vlastnosti využít a ocenit. Zdolávání sumců v proudech mezi překážkami, lov velkých štik v brakických vodách, případně přívlač v norských fjordech, to jsou situace, kdy bude tento prut doslova „ve svém živlu“ a splatí majiteli vloženou důvěru i investované finanční prostředky.

 

Daiwa Infinity – Q

Daiwa Infinity – Q

Mám rád pruty s „duší“ – prostě takové, které mají výrazné jasně definovatelné vlastnosti a už po prvním uchopení udělají na člověka dojem. Takový je jak Sportex Kev Pike, tak i jeho dnešní soupeř – Daiwa Infinity-Q s parametry 270 cm / 40 – 80 g.

Tenhle prut se od Kev Piku liší snad ve všech ohledech. Jsou to téměř protiklady, každý představuje zcela jinou konstrukční filozofii a disponuje naprosto odlišnými vlastnostmi.

Historie řady Infinity-Q nesahá tak daleko jakou „kevlarových“ Sportexů. Na trhu jsou poměrně krátce, u nás se prodávají něco přes rok. Ale jsou to hlavně u středních gramáží přesně ty pruty, které člověk jednou uchopí a pak už je nechce pustit z ruky.

Těžký „osmdesátigramový“ model se trochu liší od jemnějších proutků, které udělaly řadě Infinity-Q dobré jméno, ale zachovává si kompletně její konstrukční provedení i design. Ovšem jemnost se vytratila.

Základem prutu je poměrně tenkostěnný lehký blank ze stlačeného uhlíkového vlákna, který je ostrý jak meč. Sportex v jedné ruce rozkmitáte, blank Infinity zůstane naprosto rovný a jen hvízdá vzduchem. Prut je celkově lehčí a subtilnější. Tomuto pocitu napomáhá i o 5 cm menší délka a subtilnější rukojeť. Je nejen kratší (55 cm), ale i tenčí. Trochu negativně se to projevuje na vyvážení prutu, který „padá na předek“.

Šroubení je zajímavě řešeno – závit je ukrytý pod otáčivou přední částí rukojeti a v oblasti uchycení navijáku je jen čistý korek. Průměr závitu je 18 mm a mě osobně sedne tohle sedlo navijáku do ruky mnohem lépe než to u Kev Spinu. Ačkoli působí trochu subtilním dojmem, v praxi jsem žádný problém nezaznamenal. Kvalita korku není rovněž nijak oslnivá – v tom si mohou oba pruty obrazně podat ruce. Ale dnes je problém sehnat dobrý korek a výrobci dělají, co se dá, aby i velmi luxusní řady prutů udali s rukojetěmi ze syntetických materiálů.

Koncovka rukojeti je jednoduchá duplonová (takový ten černý porézní plast). Je to jeden z mála detailů, naznačujících, že cenově stojí Infinity-Q o třídu níž než Kev Spin (stojí asi polovinu – něco kolem 4000 Kč).

Sedlo i očka jsou opět od firmy Fuji, ale očka jsou „jen“ z materiálu Alconite. To je moderní keramika s o něco menší tvrdostí než Fuji SiC, která je ale velmi houževnatá a dovoluje vyrábět poměrně malá a tudíž lehká očka s překvapující odolností. V praxi jsem nikdy nezaznamenal rozdíl mezi očky Alconite a SiC a opticky se mi dokonce černý materiál Alconite líbí o něco víc.

Oček je na blanku osm, kromě koncového jsou všechna dvoupatková a s výjimkou prvního jsou viditelně menší než u Kev Piku.

Jak už jsem psal, blank je tenkostěnný, lehký, tvrdý a velmi rychlý. Materiálově je tvořen uhlíkovým vláknem zhutněným za vysokého tlaku. Tento materiál s vyskokou hustotou vláken je velmi tuhý a pevný i při malé síle stěny. Prut díky němu velice přesně hází, dokonale ovládá prakticky libovolné nástrahy a pohotově zasekává. S Infinity si můžete dovolit dokonce i jerkovat – přenos impulzů na nástrahu je díky tuhosti prutu (a s ohledem na jeho délku) excelentní.

Sluší se ještě uvést, že zatímco Sportex má převlečnou spojku, tady je spoj trnový. A stojí za zmínku porovnat i design. Kev pike staví na atraktivní struktuře kevlarového opletu, Infinity-Q na matný šedý blank s černými oviny oček, v nichž září jasně fialové proužky.

Akce prutu je poměrně dlouhá. Přestože je tvrdý, když už se začne ohýbat, ohýbá se rovnou větší část. A prut celou tu dobu dává najevo, že se ohýbá nerad. Přesto se mu dá naložit opravdu hodně. Zdolal jsem s pomocí tohoto prutu velkého sumce, nešetřil jsem rybu ani náčiní a v prutu pořád zůstalo dost rezerv. Až k rukojeti jsem ho neohnul ani náhodou. Ovšem tu krásnou postupující křívku, jíž se může pochlubit Sportex, tady nenajdete a také se dá říct, že zdolávat menší rybu není žádný velký požitek.

Všimněte si, že kapraři také rozlišují pruty s „házecí“ a „zdolávací“ akcí. U dnešních duelantů se dá hovořit o něčem podobném. Dokud jenom házím a vodím nástrahy, pak se mi daleko lépe pracuje s Daiwou. Je příjemnější do ruky, snadněji hází a vyhovuje mému způsobu vedení nástrah. Navíc s ní vydržím chytat o dost déle. Při zdolávání by měl Kev Pike nakonec navrch. Je robustnější, po materiálové i konstrukční stránce postavený tak, aby právě boj s rybou byla jeho nejsilnější stránka a u báze je blank i silnější, takže nabízí víc rezerv. Věřím, že silová zdolávačka, během níž se velká ryba snaží nacpat pod loď, by pro Infinity-Q možná představovala problém. Na druhou stranu, musela by to být po čertech velká ryba, aby dostala tenhle klacík do úzkých. Opravdu platí ta věta, že Kev Spin bude mít navrch, až tomuhle prutu začne docházet dech, ale je třeba připomenout, že většina rybářů se na našich revírech na takový okamžik dost načeká.

Já osobně bych se pro vítěze těžko rozhodoval. Mít tu možnost, klidně bych si nechal oba.

Možná opět někdo namítne, že srovnávám nesrovnatelné. Ale rozhodně je to zajímavé srovnání.

Klady

- síla a odolnost
- skvělý ke zdolávání velkých ryb
- kvalitní značkové komponenty
- lépe vyvážený

Klady

- lehčí a ovladatelnější
- lépe hází a ovládá „tvrdé“ nástrahy
- podstatně levnější než soupeř

Zápory

- subjektivně je trochu těžký a „líný“
- zasloužil by při své ceně kvalitnější korek

Zápory

- není tak dobrý ke zdolávání ryb
- pravděpodobně bude o něco křehčí

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Středa 20. března 2013 v 18:07® michal green

Nazdar lidi mám dotaz na prut Daiwa Infinity Q ( 210cm 3–15g)…máte sním někdo zkušenosti? chci ho na gumky (hlava 2–5gramů) a nějakou tu rotačku (vel. 1 a 2)…vím že to není univerzál jen by mě zajímalo, jestli to s ním půjde na přijatelné úrovni chytat (cíl okoun candát štika tloušť)…prodavač v obchodě říkal že je to možné a dokonce vhodné…ale jsem ten člověk kteý si poslechne více názorů ;-)…díky moc

Úterý 21. srpna 2012 v 11:38® bowman

pepa-č> Dneska se mi dostal do ruky blank Kev do 80gr.v 270cm.Kdy­bych nevěděl jakou že má gramáž,klidně řeknu více jak 180gr.Jeho bráška Huchen do 150gr.je mnohem měkčí :-))

Středa 8. prosince 2010 ve 21:37profil byl smazán

a kdybych měl na tu Daiwu napsat gramáž dle svého odhadu tak tam vymrsknu 120g a ani nemrknu. :-)

Středa 8. prosince 2010 ve 21:33profil byl smazán

dnes jsem měl ten KEV v ruce – tovární. Blank jsem znal.

Na blank bych přísahal. I dnes.

Ale ta tovární stavba mě zklamala. hodně nevyvážené, napadá to na čumák. Nechápu, kde tam vytvořili tu „hmotnost“. Fakt se to zdá těžký, ačkoli tvrdí jen 250g. 3m 80g jsem měl v ruce a nepřišel mi takový. dnes u vody s 2,7m jsem měl pocit, že nahazuju kaprákem.

můj 3m,90–150g samodomo je delší, dost těžší gramáž, ale je ostřejší, lehčí a pohotovější.

Čtvrtek 2. prosince 2010 v 15:17® džigit

osprey> no v tomhle roce to už nedáte,tak nezapomeň v novém roce…

Pátek 26. listopadu 2010 v 8:35® džigit

osprey> to proveďte,ale nezapomeň pak tady poreferovat :-)

Čtvrtek 25. listopadu 2010 ve 22:32® osprey
osprey

rybomil 22> pepa-č> Díky za kvalitní příspěvky.

Pokud jde o tu výměnu oček při vlastní stavbě, to skutečně dělá divy.

A pro Pepu – další diskuzi povedeme přímo s klackem v ruce, je to tak lepší.:-)

Čtvrtek 25. listopadu 2010 v 17:40profil byl smazán

sportex: (tenhle kontrétní KEV jsem u vody neměl – jiných mi rukama prošlo dost – na suchu i na břehu i na motací stolici)

kvalita korku na továrních sportexech bývala katastrofální (nevím ze kdy je ten ospreyův). Teď tvrdí, že se zlepšili. Je to pravda, viděl jsem např zase min týden v Něm. „pár“ kusů na stojanech.

viděl jsem /mám/ starší tovární a korek je tam pro ostudu, na nových bez námitek.

tovární sportexy mají podle mě zbytečně silná očka. Proto jich nemají hromadu. Když se to staví doma a neštěří se na očkách a třeba se dávají i menší (na multík) tak prut výrazně ožije. Přerychlená věc to nebude nikdy – to ani nemá žádný reálný smysl – si myslím. Ale bude to jinde.

Cena továrních Sportexů je daná tím, že oni to za to prodají. Tečka. Víc netřeba diskutovat.

hmotnost: stavěný není těžší něž cokoli srovnatelného.

nesouhlasím s tím, že KEV je měkký pod nástrahou. Otázka je pod kterou. gramáž je jen číslo. a navíc se vztahuje k odhozovým parametrům.

tu Daiwu jsem neviděl.

Čtvrtek 25. listopadu 2010 v 7:39@ rybomil 22

Ahoj. Asi 2 roky jsem zvažoval nákup nového sumcovláčáku. Zvolil jsem Kev Pike 3m/40–80g asi ze 3 důvodů :

  1. Už mám 10.rokem starý Sportex Turbo Spin SP, tak vím co mám čekat.
  2. Potřebuji odolný klacek, který přežije občasné plácnutí do konců větví při noční vláčce.Vysoko­modelových uhlíků se z tohoto důvodu skoro přímo bojím.
  3. Měl jsem možnost si ho vyzkoušet při zapůjčení od kolegy přímo u vody a byl mi dovezen zdarma z Hamburku ve slevě za konečnou cenu 170 € po 22,80 CZK.

Po 1 ( letošní ) sezoně jsem víc než spokojen. Jo a s nástrahama přiměřené velikosti na sumce si myslím, že toho až tak moooc nenakouzlíš..­....možná vlastně ani není potřeba.Není od věci mít konkrétně na sumce utahovák :-)

Středa 24. listopadu 2010 v 1:41® hecht
hecht

Ošahal jsem si oba klacky, pravda, jen na sucho. Jednoznačně se přikláním k Daiwě, z mého pohledu totiž při sumčí přívlači strávím 99,5% času taháním nástrah. Samo že při té 0,5% náhodě (nehodě) kdy se něco fousatého pověsí, je ta skorojistota zdolání plusem u Sportexu.

Pátek 19. listopadu 2010 ve 14:37® PetrC

džigit> interesantní.

Pátek 19. listopadu 2010 ve 12:49® džigit

PetrC> my starší oprášíme ruštinu,neboj http://www.youtube.com/watch?…

Čtvrtek 18. listopadu 2010 ve 23:58® PetrC

osprey> ale tak to má nakonec být, protože tisíc jedinců = jeden tisíc dojmů a deset dalších k tomu. A je dobře, že se to lidem líbí. Četl jsem reakce.

A pravda? Jen Bůh ví, kde vlastně je…

Vážně je ukázka celá? Hmmm, ochutnávce něco chybí.
Tedy podle mě.
No a etika je jedna z věcí, která v ukázce vyznívá dost bledě. A přitom je to s etikou při lovu s jerky stejné jako při lovu s wobblery apod. Protože když se chce, tak jde prasit tak i tak a samozřejmě naopak a za tímto si stojím. A zároveň připouštím, že se může stát cokoli a každému z nás (ne, neodporuji si).
A technika? Tak to je na jinou diskuzi.

DVD o lovu s jerky? Otázkou je, jestli ano nebo ne. A nejde o to, jestli jsi jerkař, jde o samotný lov touto technikou a lidi, protože lov s jerky není pro každého. A není lov s jerky jako lov s jerky, protože…

Čtvrtek 18. listopadu 2010 ve 23:38® osprey
osprey

PetrC> Na někoho to zas udělalo dojem, že stačí nahodit a párkrát zacukat Sliderem a kudla je tam…

Víme, že pravda je… tam někde venku.

Ta ukázka je celá, zbytek DVD je o jiných rybách i technikách. Tohle byla taková „ochutnávka“ té techniky. A nějak zběsile jsem ji propagovat nechtěl – je tam dost problémů zejména etických (čtyřicítka na jerku je smutná záležitost) i technických (hodně lidí nástrahy prostě tahá).

Jerkovací DVD nedám dřív než za několik let. Pokud na to vůbec dojde, protože zatím žádný jerkař nejsem.

Čtvrtek 18. listopadu 2010 ve 23:19® PetrC

osprey> to chápu a ani nechci zpochybňovat vaší práci a nedostatek volného času. Ale o to mi nejde, protože vím, tedy spíš tuším, lépe řečeno tušil jsem.

Vytvořit něco, co má pomoci druhým je chválihodná činnost. A když tato činnost uspokojí i tvůrce (nemyslím jen uspokojení duševní), tak je vše v pořádku.
Ale když jsem dílo viděl, tak jsem se nestačil divit. Ne že by bylo špatně natočené, to ne, a ani těch pár chybiček, kterých jsi se dopustil, nesnižují hodnotu ukázky, ale… (Slovo ukázka je na místě, protože nevím, co je na celém videu lovu s jerky a co jste v ukázce vynechali)
A ač nejspíš budu jediný šťoural, kterým samozřejmě jsem, tak nebudu jen chválit. Musím tady napsat, že být začátečníkem, tak se lovu s jerky vyhnu obloukem. Takový dojem na mne video udělalo.
Ale jde opět o můj silně subjektivní názor a jako bys mě neznal a jako bys neznal můj pohled na svět.

Jo a osobka je vyřízena, což už asi víš, že?
Hmmm, tak proč ti to vlastně píšu, že?
No asi proto, aby řeč nestála, že?

:-) :-)

Čtvrtek 18. listopadu 2010 v 19:57® osprey
osprey

PetrC> Už jsem ho taky viděl – ber to tak, že David to střihá v Táboře a já k němu nebudu jezdit, aby mi to pouštěl, když lítá jak hadr na holi.

A když se to objevilo tady na serveru, šel mi blbě Internet a měl jsem málo času. Samozřejmě jsem se už podíval. Určené je pro začátečníky. Já na víc nemám.:-)

Jo, pošlu ti osobku. Je o něčem jiném.

Středa 17. listopadu 2010 ve 21:25® PetrC

osprey> cože, neviděl?! Tak to se mrkni a pak mi napiš, pro koho je určené.

Ale už se k tomu nebudu vyjadřovat. Ani zde a ani tam a ani jinde.

:-) :-)

Středa 17. listopadu 2010 ve 20:19® osprey
osprey

PetrC> Já to video ještě neviděl. Máš náskok:-)

Středa 17. listopadu 2010 v 11:12® PetrC

osprey> každý máme nejen ruce jiné, tak to prostě je a tak to i v životě chodí. Se vším všudy.

Koupil jsi dobře.

Jo a koukal jsem na TO video. No. No… No,nebudu…
Nechám to být, nebudu plenit prostor.

;-) ;-)

Středa 17. listopadu 2010 v 9:51® džigit

http://www.gms-composites.com/…n-kevlar.php?…

Středa 17. listopadu 2010 v 8:53® džigit

tomashr> no nemyslel jsem zrovna naše autoburzy,ale vytuněné speciály.Používají to i na motocyklech.Myslel jsem,že to pochopíš :-)

Středa 17. listopadu 2010 v 0:35® osprey
osprey

Pánové, od toho tady ta diskuze je. Nejsem neomylný a ne vždy se přesně vyjadřuju. Vždycky si cením těchhle diskuzí – někdy i víc než toho, co zplodím pod názvem Duel.

PetrC> Musím počkat, až na něj něco chytím. „Nasucho“ je ta Daiwa příjemnější a to tak, že dost. Času mám moře. Daiwa je půjčená, ale Sportex jsem si od kamaráda koupil. Bylo to výhodné, nedokázal jsem odolat:-)

Úterý 16. listopadu 2010 ve 21:58® tomashr

džigit> Akorát že ta fotka mého modelu ukazuje trubku, která je opravdu profesionální uhlík-kevlar, zatímco u „tjůnigů“ jde velmi často o různé podvody. Třeba když se skelná tkanina s výraznými vlákny zpracuje pryskyřicí obarvenou sazemi, tak to od uhlíku na povrchu prakticky nepoznáš, vlastnosti se ale liší zásadně. A mimochodem tohle není moc offtopic – u levnějších prutů se podobná „kouzla“ dělají běžně (teda u Sportexu a Daiwy snad ne, aspoň doufám).

Úterý 16. listopadu 2010 ve 21:16® džigit

tomashr> ono je to nejlíp vidět na tuning autodoplňcích

Úterý 16. listopadu 2010 v 17:13® tomashr

osprey> Neznám ten prut, ale obecně ti můžu potvrdit, že kombinované kevlar-karbonová tkanina je běžná a opravdu to s opletem nemá nic společného. Mrkni třeba na tuhle fotku z úplně jiného oboru, tam je na trubce trupu krásně vidět, jak je uhlík a kevlar kombinován v jediné vrstvě: http://3.bp.blogspot.com/…IMG_5593.jpg . Co tak koukám na tu bohužel malou fotku u článku, tak je sportex něco podobného…

Úterý 16. listopadu 2010 ve 14:47® PetrC

osprey> už na první pohled je jasné, že se nejedná o čistý kevlar a přesně jak píšeš, výrobce uvádí „carbon kev“.
Jenže můj šťour směřoval jiným směrem, a to směrem k povrchu blanku, kde je u většiny prutů s punčoškou právě tato pouze na povrchu a podle mého plní pouze funkci pro oko a nic víc.
Kdežto na proutcích Sportex, které vlastním, je carbono kevlarová tkanina ve všech vrstvách. Díky tomu si mohu, jako laik, vysvětlit nebývalou odolnost těchto prutů a nějaké ty nectnosti.

A není těžké se rozhodnout, kterému prutu dát přednost. U mne je to tak, že pruty dajva jsou na úrovni prutů dragon.
Ale samozřejmě jen z mého pohledu.

Úterý 16. listopadu 2010 ve 12:23® osprey
osprey

V první řadě se omlouvám, byly problémy s vložením (jsem grafoman a bylo to dlouhé) a následně se vložily klady i zápory Sportexu i u Daiwy. Džigit si všiml. Už je to dobře.

PetrC: Nevěřím, že je to čistý kevlar a dokonce je to někde napsané, že je to grafit – kevlarová technologie. Předpokládám, že kevlar je hlavně ta vrstva na povrchu – nazval jsem to oplet.

No a o Sportexu se dá s trochou nadsázky říct, že je to těžká žvejka za ještě větší peníze:-)) Ale víme, jak to je…

A je opravdu těžké se rozhodnout, kterému z těch prutů dát přednost.

Úterý 16. listopadu 2010 v 11:55® kerob
kerob

Daiwu jsem v ruce nemel a Sportexu jsme mel v ruce v teto rade nekolik, ale ne tento konkretni, nicmene ani jeden Sportex se mi nelibil, z meho pohledu to je dost hruza (zvlast za ty penize) a pokud je ta Daiwa jak pise Osprey „temer presny opak“, tak by mohla byt docela fajn.

Úterý 16. listopadu 2010 v 9:58® PetrC

Nechci zbytečně rýpat a ani nechci rýpat odůvodněně, ale přesto musím…
…prostě se musím zeptat na to, jak si mám vysvětlit větu: „v němž je kombinováno uhlíkové vlákno s kevlarovým opletem“.

Jo a jinak je zmiňovaná Dajva tuze náramná rákoska za zbytečně velké peníze.
Ale samozřejmě jen z mého pohledu.

Pondělí 15. listopadu 2010 ve 21:13® džigit

Ty zápory jsou opravdu identické?