Chytej.cz

Neozvučené wobblery vs. Ozvučené wobblery

13.10.2010 vložil osprey | Nástrahy | zobrazeno: 16.370×

Neozvučené vs ozvučené wobblery

Neozvučené wobblery

Neozvučené wobblery

Neozvučené nebo chcete-li nechrastící wobblery bývají vyrobeny z nejrůznějších materiálů, velice často ze dřeva, v malých velikostech z balzy a ve větších velikostech z tvrdších druhů dřev. Dělají se ve všech velikostech od pidiwoblírků až po brutální obludy na mořský rybolov a ve všech provedeních (plovoucí, suspending i potápivé).

Rybu musí zaujmout pouze svým pohybem a vzhledem, nevydávají žádný zvuk. Firem, které produkují pouze nechrastící wobblery, již moc není, protože s růstem produkce a s rozšiřováním nabídky typů se uplatňují technologie vstřikování plastů do forem a ke chrastícímu produktu pak zbývá už jen malý krok - přidat do dutiny kovové nebo plastové kuličky.

Ze současných producentů pouze nechrastících woblerů mě napadá například Lovec-Rapy, Stepanow a několik "garážových" výrobců jako třeba Kácel, JP a určitě by se našli i další a ti ale určitě nemají ambice konkurovat velkým producentům woblerů šíří nabídky a už vůbec ne množstvím vyrobených kusů.

Akce nechrastících woblerů bývá (ale nemusí být) jemnější, celkově taková nástraha více odpovídá své předloze, je přirozenější.

Ve spojení s nějakou realistickou „kamufláží“ se může jednat o velice účinnou zbraň na velké a zkušené ryby, stačí vybrat správnou velikost, potápivost a barvu… i když ryby jsou stvoření nevyzpytatelná a nikdy se nedá předem určit, co jim bude zrovna chutnat.

Ozvučené wobblery

Ozvučené wobblery

Ozvučené, zvukové nebo prostě chrastící woblery jsou téměř výhradně vylisovány z plastu a uvnitř mají různě velkou dutinu, případně dutiny s kovovými kuličkami, které při pohybu nástrahy vydávají  chrastivý zvuk.

Dle výrobců má tento zvuk vydráždit i neaktivního dravce na vetší vzdálenost nebo v zakalené vodě. Mnohdy je dutina s kuličkami uvnitř nástrahy tvarově řešena tak, že při náhozu se kuličky odstředivou silou natlačí na jednu stranu dutiny, čímž se změní těžiště nástrahy a je možné dosáhnout poměrně dlouhých hodů (Rapala MaxRap, Rapala LC).

Chrastící woblery se dělají ve všech možných velikostech a tvarech, snad kromě opravdu malých a úzkých typů, do kterých se dutina s kuličkami prostě nevejde. Většina zavedených výrobců má v nabídce jak chrastící, tak nechrastící woblery a některé firmy dělají v podstatě pouze chrastící modely.

Zvukové woblery se dají považovat za agresivnější nástrahy, uplatnění najdou hlavně v případech, kdy je dravce potřeba upoutat na větší vzdálenost (dravec vyjede za zvukem z úkrytu) nebo při lovu v noci či v kalné vodě a jistě by se našlo spousty dalších konkrétních příkladů, kdy bude mít použití zvukové nástrahy pádný důvod.

 

Text i foto: kerob

Klady

- nedělají žádný zvuk a tak mohou být více "po chuti" opatrným rybám

-jsou univerzálnější – tím, že nechrastí, se nedá nic zkazit

Klady

- přidávají k vizuální a pohybové atraktivitě ještě zvuk

- zvuk může být rozhodující v kalné a špinavé vodě

- možnost vydráždit i méně aktivní ryby

Zápory

- nedělají žádný zvuk a tak nemusí vydráždit některé ryby k útoku

Zápory

- zvuk může působit kontraproduktivně a rybám se nemusí libit

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Pátek 8. června 2018 v 9:50® Hony

Od začátku sezóny zvukové a od půlky tiché. Mám pocit, že ryby už mají později toho hluku dost. Jinak hlavně plandavky.

Neděle 30. ledna 2011 ve 12:56@ Miloš Petruň

Kdo taky??

Neděle 30. ledna 2011 ve 12:50@ Miloš Petruň

Já mám rád ryby jen na pánvi a ženskou pánev. Ahoj Miloš

Neděle 30. ledna 2011 ve 12:49@ Miloš Petruň

Já mám rád ryby jen na pánvi a ženskou pánev. Ahoj Miloš

Sobota 29. ledna 2011 v 19:49® vondras

mam oboje a na noční dravce používám zvukovky a to i ve dne !!?

Sobota 29. ledna 2011 v 19:49® vondras

mam oboje a na noční dravce používám zvukovky a to i ve dne !!?

Středa 10. listopadu 2010 v 7:57® rybař13
rybař13

Osobně si myslím,že záleží na předložení vobleru dravci, na jeho barvě v určitém ročním období a vůbec na chuti štiky nebo jiného dravce zaútočit.Zrovna minulý týden jsem lovil na voba s chrastidlem ,byl to Xrap 10cm dlouhy nadech do pomeranče velká štika se ho lekla a vyplašila se o dva dny později jsem ji na toho samého voba chytil,zaútočila na něho jak by tyden nežrala.Lovil jem z jiného místa a vedl jsem vob úplně jinak než minule a byla tam,tak si myslím že na chrastidlech ani tak moc nezáleží,ale je to můj názor

Středa 3. listopadu 2010 ve 20:04® oxandrolon

jednoznačne neozvučené , najradšej mám balzovky typu OF a z potápacích napr. dorado classic.....ale v poslednej dobe do hlbšej vody dávam už len smáčky, sú učinejšie ako woby a finančne menej náročné

Úterý 26. října 2010 ve 20:58® osprey
osprey

BrulaKO> Já se to snažím poznat, jak ten den, tak i to, co by mohlo fungovat.

Na jakém levelu kdo z nás je, to by se vidělo, kdybychom se sešli u vody. Třeba jsem jen moc ukecanej:-))

Pokud jde o wobblery, umím to s nimi líp než s plandavkami, i když jsem na plandavky taky něco pochytal. Osobnost toho, kdo chytá, hraje u vláčky velkou roli. Přinejmenším někdy.

Sobota 23. října 2010 ve 22:18® BrulaKO

osprey> neverim woblerum, tolik prutohodin promarnenych s woblery , tak s jinou nastrahou nemam, proto me zajima treba neco navic. Ale clovek ,ktery dlouho vlaci, tak pozna den kdy by meli brat, intuitivne, proste, citis to ze vzduchu , tlaku, pocasi a to tak, ze dny, kdy si prozil neco andrenalinoveho si pamatujes hodne dlouho, ale nepoznam jakou tam mam dat nastrahu,tak jsem se jeste nedostal, si asi ve vysim levelu :-))

Pátek 22. října 2010 v 16:41® BrulaKO

osprey>

Pátek 22. října 2010 ve 13:57® osprey
osprey

Robur> Nevím, snažím se to odhadnout. Kdybych ty nástrahy jen bezmyšlenkovitě točil, moc bych toho nepochytal. Ostatně nejde jen o to na jakou nástrahu, ale taky co s ní budeš dělat.

Víc by ti řekl jeden kamarád, který sem taky občas chodí a rozumí s wobblery víc než já, ale neexistuje důvod, proč by to dělal.

BrulaKO> Teď nevím, kam tvůj příspěvek směřuje. Plandavky mám, občas je používám, jednou dvakrát v roce mám pocit, že bych je měl použít jako hlavní nástrahu, se kterou odchytám skoro celou vycházku, ale jinak většinou chytám na jiné nástrahy, se kterými to umím líp nebo lépe vyhovují podmínkám, kde chytám.

Pátek 22. října 2010 v 8:43® BrulaKO

osprey> intuitivní, osobně za sebe říkám,že za celou dobu rybaření asi 22 let, jsem nejvíc ryb nachytal na plandavky!!!mys­lím,že u většiny rybářu to bude podobné

Čtvrtek 21. října 2010 v 15:53® Robur
Robur

osprey> a ty víš na jakou nástrahu ti tu šanci dají?

Středa 20. října 2010 ve 21:16® osprey
osprey

BrulaKO> Je to krásná nabídka, ale rybařina je intuitivní záležitost. Stačilo by nakonec nahrát ty zvuky a dát záznamy na web.

Ryba se taky k útoku nerozhoduje podle numerických údajů, ale intuitivně podle toho, co vidí, slyší, „hmatá“, cítí atd.

Středa 20. října 2010 ve 21:11® osprey
osprey

tomashr> Fakt? Když vidím nový wobbler, napřed mě zaujme tím, jak vypadá. Hned potom ho beru do ruky a zkouším jestli chrastí. To jde i u zabalených nástrah. Třetí v pořadí je, jestli plave nebo se potápí (případně je suspending). To se dá většinou přečíst na obalu. Pak následuje pohybová akce, kterou už ale těžko zjistím někde v obchodě.

Jsou ryby, které ti dají jedinou šanci za celé týdny. Vědět, jestli je nástraha ozvučená nebo ne, je klíčová informace. A kdy kterou použít, to je dost zásadní rozhodnutí, pokud tě zajímají slušnější ryby. Některým totiž vadí nejen to, že to chrastí. Vadí jim i to, že je to wobbler. Na druhou stranu je spousta situací, kdy chrastící nástrahu využiješ.

Středa 20. října 2010 v 16:02® tomashr

Tohle je zas jednou duel trochu o ničem – nejlepší wobler je ten, který v dané chvíli chytá, jestli je nebo není ozvučený je mi fakt jedno :-)
Kdybych si měl vybrat, tak bych řekl, že častěji začínám tím bez ozvučení, připadá mi to bezpečnější, pokud jsou ryby zrovna opatrné, tak by je měl o něco méně „znervóznit“. Ale když to nebere a já si přece jen myslím, že tam něco je, tak klidně dám i ozvučený.

Úterý 19. října 2010 v 15:15® BrulaKO

masterfish> Aby mi zpracovali, postup, technologii, za nějakou kačku. Aby to mělo nějakou váhu a smysl,abych například neprováděl zbytečná měření, která se dají dopočítat s konstant, která naměřím.Ja myslím, že to dá všechno půjčit a tak 3 víkendy měření + měsíc na zpracování

Úterý 19. října 2010 v 15:09® BrulaKO

masterfish> Tak kdyby byl zájem,myslím tím velký zájem,tak exkluzivně pro chytej.cz, takové měření provedu. Zkusím napsat někomu na ČVUT,

Úterý 19. října 2010 v 11:32® masterfish

BrulaKO> Takže je to vlastně maličkost:-) Pro šikovnější studie na jedno odpoledne…;-)

Pondělí 18. října 2010 v 18:11® BrulaKO

osprey> Stačily by sondy a to cca po 1m, ponořené do vody v různé hloubce, čily 5 sond pod hladinou a další po 1m až na dno, notebook s kvalitní zvukovkou s několika vstupy. Místo pro měření, ticho, bezvětří, daleko od civilizace voda bez ryb a živočichů, aby nerušily okolní zvuky, měnit různé dna, pískové, kamenné, bahnité u překážek, dát sondu i za překážku. Různé teploty vody, tlak. Odzkoušet různé hloubky, rychlost navíjení, typy woblerů, určitě bych vyzkoušel i různé velikosti trojháčků, popřípadě postupně je odebírat, měnit průměry vlasců, šňůry, s lankem bez lanka., rotačku, plandavku, zdvojenou na sumce atd.. A aby to bylo dokonalé, tak obří akvárium v nich dorostence různých druhů ryb, zkoušet reakce na zvuky, frekvenci, intenzitu, hlasitost.:-))

Pondělí 18. října 2010 v 17:19® osprey
osprey

masterfish> Sluchový rozsah člověka je prý 16 – 20 000 Hz (nebo 20 kHz). U ostatních organismů se to liší, jak sám uvádíš, nahoru i dolů.

Ten malý HJ má menší kuličky i dutinu a jinou rezonanční plochu. Obecně se mi zdá, že jeho jemnější a vyšší tón vyblázní víc ryb, ale hraje v tom roli i velikost nástrahy a další věci.

Každopádně u nástrah rozhodně není zvuk jako zvuk a na mnoha vodách jsem se setkal spíš s tím, že to vělkému procentu ryb vadí.

Pondělí 18. října 2010 ve 12:17® masterfish

Robur> to mne napadá zajímavá otázka k diskuzi – jak a které ryby co cítí? U kaprovitých, úhoře atd. si mslím, že není u čem diskutovat, ale zrovna u štiky si myslím, že čich patří k jejím nejslabším smyslům…vidí perfektně, hluchá podle mne také není, ale jak cítí…nevím, nevím, ale myslím, že s tím je trochu na štíru…

Pondělí 18. října 2010 v 11:36® Robur
Robur

masterfish> Kubajsovi třeba smrdí nohy, takže i hluchá štika uplave:-D

Pondělí 18. října 2010 v 11:29® masterfish

Kubajs> protože zvuk je každé mechanické vlnění v nějakém nosném prostředí (myslím, že se tomu správně říká látkové prostředí). Člověk slyší zvuky v rozsahu asi 16 – 2000 myslím, že kHz. (Možná jen Hertzů, sorry nejsem chodící matfyz tabulka). Slon slyší i méně (infrazvuk), netopýr a delfín je zase známý ultrazvukem – vysokofrekvenční vlnění. Takže si představ situaci – betonový břeh, okované boty – vyskoč do vzduchu a dupni – štika, která bude čekat na kořist u břehu – myslíš, že bude čekat na Tvůj wobler? :-) A proč by jinak uplavala, když by Tě neviděla a když by byla hluchá?

Pondělí 18. října 2010 v 11:21® masterfish

Kubajs> to, že neslyší jako my (lidi), neznamená, že je jim ten zvuk šumák…je nutné si uvědomit, co je to vlastně zvuk, jak vzniká a v jak různých poobách může být vnímán…

Pondělí 18. října 2010 v 11:19® masterfish

osprey> a trochu se mi zdá, že se to liší i díky velikosti wobleru…6 cm HJ podle mně chrastí na jiné frekvenci než třeba 8 cm. Hlasitost nepočítaje…

Neděle 17. října 2010 v 17:30® osprey
osprey

BrulaKO> Ono by to šlo – ale potřeboval bych nahrávací studio. Bylo by třeba nahrát zvuk wobbleru, pro jistotu pod vodou a pak si pustit nahrávku a sledovat na nějakém ekvalizéru její fekvenšní charakteristiky.

Vím ale, že Rapala používá různé velikosti kuliček i dutin a jsou wobblery s jemným (Tail Dancer) i dost hlubokým a brutálním zvukem (Jointed Shad Rap). U mnoha jiných výrobců pozoruju snahu držet se pomyslného středu.

Sobota 16. října 2010 v 17:00® Kubajs
Kubajs

dokonce jsem snad četl v rybářství že štiky neslyší vůbec ale určitě to vypadá pod vodou i nějaké vibrace nevím čým to je jestli těmto nástrahám dávám více prostoru a proto berou ale i tak si to nečým museli zasloužit

Pátek 15. října 2010 ve 22:44® BrulaKO

V celém frekvenčním spektru každého tvora existuje oblast, v které je sluchové ústrojí nejcitlivější. U člověka je to od 1 000 – 3 000 Hz. Není náhodou, že v této frekvenci vydáváme signály, které jsou pro nás životně nejdůležitější, jako je dětský pláč nebo volání o pomoc.

Také ryby slyší pomocí postranní čáry většinou jen nižší frekvence. Kaprovité ryby mají dokonalé sluchové ústrojí, které využívá plynového měchýře coby rezonátoru. Zřejmě mohou slyšet v kádích či ve vaně před svou smrtí radostné zvuky koled doprovázejících naše vánoce. Některé mořské ryby spolu komunikují i zvukem a slyší od 800 – 1 250 Hz, na lodi je slyšíme až z osmnáctimetrové hloubky. Zřejmě se staly i podkladem starověkých legend o tajemných Sirénách. Většinu akvarijních ryb lze nacvičit zvukem píšťalky na určitou dobu krmení a dovedou se postupně naučit rozeznávat i několik tónů

Ospray mas tema na příště, zjistit na jaké frekvenci rachtají třeba Rapalky:-))

novější starší
Stránky:   2 1