Vyhledávání
Colmic Fendreel vs. Stroft GTM
5.8.2010 vložil osprey | Vlasce | zobrazeno: 30.609×Srovnání oblíbených vlasců vyšší třídy
Colmic Fendreel
Je velmi těžké zjistit, který vlasec je ten nej (pravděpodobně ale žádný takový neexistuje). Přitom pro vyznavače jemných rybolovných technik je kvalitní vlasec jednou z klíčových součástí jejich náčiní. Tenké vlákno, na jehož vlastnosti je spolehnutí a které neztratí své vlastnosti po pár dnech či týdnech užívání, spojuje rybáře s jeho úlovkem a především na něm záleží, zda souboj skončí vítězstvím člověka.
Všichni vláčkaři, feedraři i plavačkáři a konec konců i ostatní rybáři proto hledají vlasce s ideálními vlastnostmi a pokud na nějaký narazí a jsou s ním spokojeni, obvykle se ho drží dlouhá léta. Jedním z materiálů, který si vydobyl v řadách zejména feedrařů, ale částečně i vyznavačů přívlače je Colmic Fendreel.
Proslavený růžový vlasec vyráběný v Japonsku pro italskou firmu Colmic se těší oblibě z mnoha důvodů.
Rybáři neustále (a tak trochu nepochopitelně) vyzdvihují jako nejdůležitější parametr vlasce jeho nosnost. Ta je u Fendreelu sice dost slušná, ale nikoli závratná. Navíc jak pokusy v domácích podmínkách, tak i oficiální testy Evropské asociace obchodníků s rybářským náčiním EFFTA jednoznačně potvrzují, že údaj o nosnosti vytištěný na cívce je blud (ovšem což platí pro 80 % výrobků na trhu).
Přesto jsem si na nosnost Fendreelu nikdy nestěžoval. Je ve srovnání s ostatními vlasci opravdu nadprůměrná a hlavně – v průběhu času téměř neklesá. S některými náviny tohoto vlákna jsem celkem snaživě odchytal i dvě sezóny a vlasec jsem obvykle nesundával z cívky proto, že by byl nepoužitelný, ale protože ho tam prostě bylo málo.
Kapitola sama o sobě je průměr vlasce udávaný výrobcem, který je v reálu o jednu až dvě desetinky vyšší než skutečný (tvrdí to i EFFTA).
Hlavní přednosti Fendreelu jsou ale jinde. Je to vlasec měkký, ale nijak přehnaně průtažný, nemá tvarovou paměť, postrádá sklony k motání a jeho povrch je hladký a poměrně dobře odolává nejrůznějším vlivům od mechynického poškozování až po UV záření.
S Fendreelem prostě chytáte a víte, že na jeho vlastnosti se můžete spolehnout, což je velká deviza.
Asi největší oblibu si získal tento vlasec u feedrařů – používají ho i mnozí špičkoví závodníci. Na vláčku se někomu jeví jako příliš jemný a měkký, ale já celkem s oblibou chytám s průměry 0,20 a 0,22 mm, kdy už je napřklad dnešní soupeř v Duelu – Stroft GTM a jiné podobné vlasce zbytečně tvrdý.
Colmic Fendreel je nejčastěji balen na cívkách s návinem 150 m, ale větší průměry jsou nabízeny i na cívkách s vyšší kapacitou.
Parametry:
Obvyklý návin: 150 m
Barva: růžová
Cena: 195 Kč
Vyrobeno v Japonsku
Stroft GTM
Stroft GTM je rovněž jeden z legendárních vlasců, přičemž legendárními se staly jak jeho klady, tak i zápory.
Opět se jedná o vlasec vyšší cenové kategorie, vykazující ale vlastnosti, kvůli nimž je pravidelně kupován mnoha rybáři včetně závodníků v přívlači a feederu. Setkal jsem se i s používáním nejtenčích průměrů na muškařské návazce.
Za hlavní vlastnost Stroftu GTM osobně považuji jeho odolnost. Řada vlasců vykazuje podobně dobré vlastnosti, ale pokud s nimi uváznete a musíte trhat, monofilní vlákno se natáhne a jeho struktura se naruší. Uvědomte si, že v jednom místě vlasec nakonec praskne, ale namáhán byl celý, takže na mnoha místech chyběl do prasknutí kousek. Je tedy logické, že nějaké stopy to na něm zanechat musí. A teď si vezměte, že třeba při lovu přívlačí na gumové nástrahy trháte každou chvíli. Jsou vlasce, které jsou po pár vycházkách na odpis. Stroft nikoli.
Tenhle vlasec je vůči námaze spojené s trháním velmi odolný a dobře vzdoruje i jiným formám poškození (oděr, UV záření apod.).
Pokud jde o vlastnosti, jedná se o tvrdší málo průtažný vlasec s hladkým povrchem, který, jak už bylo řečeno, je ve svých vlastnostech velmi stálý. Nekroutí se, dobře drží v uzlu a zejména v menších průměrech nemá výraznou tvarovou paměť, ale s rostoucím průměrem začíná poněkud „drátovitět“. Zhruba od průměru 0,18 – 0,20 mm už se jeho tvrdost dá vnímat negativně a do jisté míry se projevuje i zvolna narůstající tvarovou pamětí.
Průměry 0,12 – 0,16 mm jsou velmi oblíbené u milovníků lehké přívlače, silnější osobně používám v drsnějších podmínkách kvůli vysoké odolnosti – například při lovu bojovných říčních kaprů na feeder.
Stroft se vyrábí v kouřově šedé barvě s lehce namodralým nádechem a navíjí se obvykle na cívky se stometrovou kapacitou. Běžně je ale k dostání i v cívkách po 25 nebo 50 m jako návazcový materiál a také ve velkopacitních cívkách s návinem 1000 m. V mnoha obchodech se přinejmenším některé průměry navijejí i pomocí navíječky.
Ani u Stroftu se německý výrobce svou pravdomluvností moc nevyznamenal. Tisíckrát a už po léta diskutovanou skutečností je fakt, že průměr nesedí a je nadhodnocen obvykle o 0,02 mm (čtrnáctka je vlastně šestnáctka).To by nebylo tak strašné, ale výrobce si dovolil na cívce hrdě uvést výrobní tolerance v rozsahu tisíciny milimetru, což se dá považovat snad jen za vydařený vtip. Nosnost také stoprocentně neodpovídá, ale je to o poznání lepší než u Fedreelu – aspoň mám ten dojem.
Navzdory těmto v podstatě „papírovým“ vadám, je Stroft GTM už léta uznávaným vlascem a mnoho rybářů na něj nedá dopustit.
Parametry:
Obvyklý návin: 100 m
Barva: šedá až šedomodrá
Cena: kolem 120 – 150 Kč
Vyrobeno v Německu
Klady
Stálost všech důležitých vlastnostíMěkký, bez tvarové paměti
Nepříliš průtažný
Odolný vůči poškození
Klady
Odolnost a trvanlivostMenší průtažnost
Dobrá nosnost a pevnost v uzlu
Zápory
Nesedí parametry udávané výrobcemRůžová barva není právě ideální
Poměrně vysoká cena, která ale odpovídá kvalitě výrobku
Zápory
Nesedí parametry udávané výrobcemV silnějších průměrech příliš tvrdý
Poměrně vysoká cena, která ale odpovídá kvalitě výrobku
Váš názor
Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz
I vy můžete přidat svůj názor!
Diskuze k duelu
- Sobota 25. září 2021 ve 14:23® Bořík
-
sethy> Asso Ultra je měkčí , ale vynikající na muškařské návazce, srovnatelný s pevností Stroftu. Na vláčení užívám Stroft, anebo Berkeley Trilene, mám dojem, že nylony z USA jsou nejlepší.
Tento příspěvek byl editován Sobota 25. září 2021 ve 14:27 uživatelem Bořík. - Sobota 25. září 2021 ve 14:19® Bořík
-
kerob> Stroft ma e-shop Adler
- Úterý 20. září 2011 v 10:12® killbill
-
Colmic Fendreel
nejlepší vlasec,co jsem na Feeder měl,na jinej už nechytám.O Stroftu nemužu osobně nic říct,ale podle toho ,co jsem četl je nic moc. - Úterý 12. dubna 2011 v 16:37® dodorider
-
Osobne nemam na rybach praxi ani s jednim, pouzivam vlasec discovery, tento rok sem na zkousku vzal colmic 0,12 a 0,14, prvni dojem pri navijeni na civky byl ze 0,12 colmic ma stejny prumer skoro jako 0,14 discovery, zkousel jsem vlasce zahrat trenim (prsty po vlasci) abych zjistil jak se krouti atd a prijde mi, ze se chova hure jak discovery a to je o 50% drazsi na navin, no uvidime u vody :)
- Úterý 15. března 2011 ve 23:33@ Athanatos
-
Stroft mě zklamal svoji drátovostí při 0,18mm.Na cívku vel 2000 to dělalo potíže a za 3 vycházky šel z navijáku.Colmic jsem používal jiný a slabší průměry ok.Co se týče zmíněného Asso ultra, tak od průměru 0,12 do 0,18 jsem naprosto spokojený.Lehce protahuje,ale na krátkou vzdálenost je to spíše plusem.Málokterý monofil mě nadchnul jako to Asso.Z levných na UL přívlač v průměru 0,08 a 0,10mm (štika 85cm bez lanka) mě sedl Essox Raptor.Za málo hodně pohody a drží mě skvěle.
- Pondělí 14. února 2011 ve 12:15® Majsher
-
musím říci, že to co autor píše u Stroftu je pravda s důrazem, že je to opravdu prvotřídní, veelmi kvalitní, pevný, otěruodolný vlasec, ideální na vláčku a v menších průměrech na návazce (0,14 snese neskutečně moc). Minulý rok jsem zkusil na lehkou plavku 0,18 fendreel – už nikdy více – trhal se a trhal a to i v situacích naprosto neadekvátních :((( už nikdy více, děkuji. Oproti např. Dragonu je fendreel na plavku, promiňte, srágora se slavným jménem (značkou). ps.: Možná blbá série, ale v tom případě neomluvitelně.
- Sobota 29. ledna 2011 ve 20:22® vondras
-
ani 1 bych nechtěl používam asso ultra a velká spokojenost s 0,14 0,16 0,18 0,20 na silnějsi nechytam dříve jsem používal vlasce s názvem ninja byly skvěly !!?
- Sobota 14. srpna 2010 v 7:53® trip
-
kerob> no co se týče dostupnosti stroftu, tak si nemůžu stěžovat..co vím, tak vsude kde jsem byl mi byli schopni navinout co jsem chtěl…
- Pátek 13. srpna 2010 ve 21:45® kerob
-
sethy> o nic jinyho ani neslo :-D
- Pátek 13. srpna 2010 ve 20:33® Chose
-
Někdo tady píše o vlasci Colmic Mimetix , můžu jen doporučit, používám na mušení, nedávno jsem na průměr 0.148 zdolal na šestkovém prutě duháka 50+. Jako jeho hlavní přednost vidím to, že nepraskne jako ostatní návazce, když ryba prudce sebere suchou mouchu z hladiny (na stojáku, kde je na hladině velký kus šňůry, která klade velký odpor) a vydrží i první propnutí třeba 20m šňůry. Normálně chytám na stojáku na silnější, ale tenkrát mi došel a ta 0.148 byla docela fajn. Se stroftem tak dobrou zkušenost na stojáku nemám.
- Pátek 13. srpna 2010 v 16:57® sethy
-
kerob> ted jsi mě rozesmál :-D
- Pátek 13. srpna 2010 v 16:42® kerob
-
sethy> nechte si Stroft, my si nechame civilizaci :-D
- Pátek 13. srpna 2010 v 16:30® sethy
-
kerob> no jo Pražáci, myslí si že maji všechno a ono prd, cha chaaa :)
- Pátek 13. srpna 2010 v 16:11® kerob
-
sethy> brno, brno, brno…neco mi to rika… neni to ta vesnice v pravotocivy zatacce u dalnice na Viden?
…jinak receno, tom mam z centra Prahy docela z ruky :-D
- Pátek 13. srpna 2010 v 16:01® sethy
-
osprey> vláčím 0,14 0,18, 0,22 a 0,25 a že by bylo něco moc tvrdý říct nemůžu
- Pátek 13. srpna 2010 v 16:00® sethy
-
kerob> v brně je mají všude:)
- Pátek 13. srpna 2010 v 9:56® kerob
-
b.gun> az budou ceske eshopy nabizet poslani za cenu postovneho (zatim je poslani z USA kolikrat levnejsi) Ceske posty tzne cca 28 Kc pri platbe predem na ucet, tak mozna, ale platit na vetsine eshopu 90–120 Kc za poslani jednoho vlasce mi prijde ujety a taky to neni prilis ekonomicky… jinak receno Stroft neni takovej zazrak abych si ho byl ochoten kupovat za to, co stoji pres net + posta a taky nejsem ochoten objizdet republiku abych nasel prodejnu, kde maj vyber. V ani jedny prodejne (Praha), kam pravidelne jezdim nemaj ani spulku Stroftu nebo ji maj nekde pod pultem… z meho pohledu tedy dost nezajimavej produkt s mizernou dostupnosti (ale netvrdim, ze to je spatnej vlasec). Pokud je pro tebe dostupny a jses s nim spokojenej, mas stesti. Me vyhovuje Fendreel – vlastnostma, cenou, navinem i dostupnosti. Popravde jeste mozna o neco radsi mam Colmic Fendreel POWER, levnejsi braska fendreelu a je v navinu 200m.
- Pátek 13. srpna 2010 v 1:59® HaD
-
osprey: co se týče hodnocení průměru bych byl veeeelmi opatrný. Nálepka EFTA totiž o něčem hovoří
- Pátek 13. srpna 2010 v 1:56® HaD
-
Měl jsem jako favorita ve vlascích Stroft. Zkušenosti mám s průměry 0,12, 0,14, 0,16, 0,18, 0,25 a 0,35. Ani jeden mě nezklamal. Teď jsem začal chytat Jaxon Extreme v průměrech 0,10, 0,12 a 0,14 a mám pocit, že je ještě lepší. Colmic bohužel neznám.
- Čtvrtek 12. srpna 2010 ve 23:52® b.gun
-
kerob> Netřeba se omezovat na nabídku nějaké kamenné prodejny, naštěstí máme v dnešní době možnost využít internetu. Člověk nemusí nic obíhat a výběr vlasce je otázkou několika minut. A co se týká nabídky kamenných obchodů, v mém okolí nabízeným návinem jsou cívky 25, 100 a 300 m.
- Čtvrtek 12. srpna 2010 ve 23:48® paia
-
V textu mi chybí zhodnocení jedné docela důležité vlastnosti – potápivosti.
- Čtvrtek 12. srpna 2010 ve 22:52® kerob
-
b.gun> to standardne dodavan neni podle me uplne na miste, v maloktery prodejne maj aspon civku s navinem 100m, natoz ty dalsi, aspon ja neznam prodejnu (Praha), ktera by mela to, cos vyjmenoval alespon z 1/3. Mozna je, ale ja ji neznam. Na druhe strane, Fendreel maj temer vsude a ten navin je tak akorat, neni potreba shanet jinou metraz.
- Čtvrtek 12. srpna 2010 v 19:12® osprey
-
trip> Ty moc nevláčíš, viď? :-))
- Čtvrtek 12. srpna 2010 v 9:10® b.gun
-
EDIT: „… žádný jiný …“.
- Čtvrtek 12. srpna 2010 v 9:06® b.gun
-
kerob> Je zvláštní stěžovat si na pitomé náviny u vlasce, který je standardně dodáván v návinech 25, 50, 100, 200, 300, 500 a 1000 metrů a průměrech 0,04(5)-0,60 mm (v závislosti na návinu). A pokud by někdo toužil po velkokapacitním návinu, dá se sehnat třeba i cívka 5000 m/0,08 mm. Málokterý vlasec na trhu nabízí takovou variabilitu, pokud vůbec nějaký (osobně řádný jiný neznám, samotného by mne to zajímalo) …
- Středa 11. srpna 2010 v 11:04® trip
-
No ja chytam na stroft už nějaký pátek…mám průměr kolem 27 (už je to dlouho, co jsem ho kupoval) mam to na bigbaitrunerech a absolutně bez problémů…také tvrzení že ve větších průměrech je tvrdý je nesmysl..teda ja to aspon nepozoruji…
- Úterý 10. srpna 2010 v 16:25® Kubah
-
Osobně preferuji Colmic…
- Sobota 7. srpna 2010 v 19:46® sethy
-
Letos jsem se po dlouhé době vrátil ke stroftu GTM a nemůžu si stěžovat. Ještě jsem něco zaslechl o asso ultra, ale nevím jestli budu zase experimentovat.
- Sobota 7. srpna 2010 ve 14:25® tomashr
-
Na feeder jako kmen nemůžu říct nic špatného proti Mivardi Royal Feeder – rozumná cena a v provozu naprostá pohoda. Chce to ale něco jiného na návazce, na to už se tolik nehodí.
- Pátek 6. srpna 2010 ve 23:27® osprey
-
Robur> Nedoplňoval jsem – použil jsem funkci CTRL+C už když jsem to celé psal. Ona fakt není psina hodit na jaře nový Stroft nebo Fendreel třeba na 4 cívky. :-)