Chytej.cz

Berkley Skeletor vs. Shimano Speedmaster

24.6.2010 vložil osprey | Pruty | zobrazeno: 28.048×

Duel dvou známých a oblíbených sérií vláčecích prutů

Berkley Skeletor

Berkley Skeletor

Prut Berkley Skeletor je svým způsobem milník ve stavbě vláčecích prutů. Do našich končin přinesl ve své první verzi takové věci jako dělenou rukojeť nebo tvrdé sedlo s dohmatem na blank. A k tomu koncept ostrého a citlivého prutu. Vysoký počet oček (10 kusů u délky 275 cm) nebyl sice u Skeletora novinkou, ale i díky Skeletorům se tenhle prvek stavby vláčecích prutů objevil na českém trhu.

Nebýt toho, že cena Skeletorů první verze byla někdejší dovozcem nesmyslně nadsazena, staly by se možná v rámci naší zemičky šlágrem svojí doby.

Dnes se stále jedná o kvalitní prut za poměrně rozumné peníze a představuje v každém případě dobrou volbu pro kteréhokoli vláčkaře.

 

Skeletor historicky vychází ze série označované jako Series One. Tyto pruty měly lehký a ostrý grafitový blank a kovová očka z nejvtrdší k tomuto účelu užívané slitiny (ocel s obsahem titanu), odolnější než klasická tvrdochromová ocel.

Skeletor pak vznikl náhradou celistvé rukojeti za dělenou a usazením speciálního žebrovaného sedla navijáku, které tak trochu evokuje kostlivce – odtud název Skeletor.

Místo teploučkého pohodlí tvrdý kontakt s blankem a maximální citlivost. Některým lidem toto řešení velmi vyhovovalo a protože to byl celkově povedený prut, sláva Skeletoru se začala šířit. Nakonec čas ukázal, že největší slabinou Skeletorů byla kovová očka, která se řadě majitelů po čase podařilo prodřít – možná i proto, že podle tvrzení mnohých kvalita materiálu oček byla  u prvních Skeletorů vyšší a postupně se zhoršovala. Dokonce se našli i lidé, kteří si dováželi Skeletory ze zahraničí s tím, že kvalita tam prodávaných prutů byla celkově vyšší. Těžko říct, nakolik to byla pravda, ale dělalo se to.

 

Jak šel čas, byl původní „Skelouš“ nahrazen verzí s bytelnějším blankem a keramickými očky, která nahradila původní kovová. Z rukojeti zmizel korek a objevil se šedavý plast, což část vláčkařů nesla poměrně těžce. Blank poněkud získal na váze i na odolnosti, ale zůstal dostatečně „skeloušovatý“, zejména pak u verzí dlouhých 240 cm, které osobně hodnotím jako jedny z nejpovedenějších „wobbleráků“ – tedy prutů umožňujících dokonalé oživování nástrahy.

Pruty 275  a 305 cm jsou univerzálnější, váha materiálu je tam trošku cítit, ale i ony jsou značně populární.

Stesk vláčkařské obce po korkové rukojeti byl nakonec vyslyšen a aktuální verze Skeletoru se prodává „v korku“ a s keramickými očky. Skeletor má celou řadu předností – počínaje rychlým, bytelným a velmi citlivým blankem přes originální sedlo navijáku až po atraktivní vzhled a vyskou kvalitu zpracování.

Proti soupeři v dnešním Duelu má o poznání vyšší hmotnost a v mrazivém počasí bývá plastová rukojeť nepříjemně studená. Navíc se jedná o ultimativní prut, který buď milujete nebo nenávidíte a jsou prostě lidé, kterým nepadl do oka.

Shimano Speedmaster

Shimano Speedmaster

Řada vláčecích prutů Speedmaster z nabídky firmy Shimano je nepřehlédnutelná a při zvažování výběru vláčecího prutu je třeba na ni alespoň pomyslet. Vývojově je mladší než Skeletor a nepopře to, že se svým revolučním soupeřem nechala v mnohém inspirovat. Hlavní zbraní Speedmasterů je ale vedle moderního designu i skvělý inovativní blank vytvořený novou technologií z kombinace uhlíku a tzv. „biovlákna“. Hlavním pocitem, který se dostaví po uchopení těchto prutů do ruky, je dojem úžasné lehkosti.

 

Podobně jako Skeletor prošel i Speedmaster určitým vývojem. Po původní verzi je dnes na trhu řada Speedmaster AX, jejíž blank byl zesílen křížovým opletem, takže je nyní živější, rychlejší a akce se posunula více do špičky.

Je třeba říct, že Speedmastery jsou po mnoha stránkách povedené pruty. Jejich blank je lehký a rychlý, ale oproti Skeletoru pomalejší a méně ostrý, i když verze AX udělala v tomto ohledu znatelný krok kupředu. Delší a měkčí akce je vhodná pro lov s pletenými šňůrami, protože pomáhá vstřebat energii záseku a tlumí výpady ryby. Další možností je použití slabších vlasců, které jsou v kombinaci s pružícím blankem hůře přetrhnutelné. V praxi bych to viděl tak, že u Speeda je snazší jít s nástrahou pod úroveň deklarované gramáže a celou sestavu včetně vlasce mírně poddimenzovat.

Skeletor je zase výkonnější a v jistém smyslu univerzálnější.

Pro milovníky agresivního vedení nástrah nebude Speedmaster zejména v nižších gramážích optimální volbou - dík své akci má sklony škubance směřující k nástraze spíš tlumit (je to ale hodně věc názoru a subjektivních pocitů).

 

Očka Speedmasteru jsou typu Fuji Alconite (není to SiC), což je vynikající keramika dovolující vyrábět velmi kvalitní a zároveň malá lehká očka, díky jejichž nízké hmotnosti se na špici prutu méně uplatňují setrvačné síly a prut je subjektivně rychlejší (kdo nevěří, že je to poznat, ať si zajde za někým, kdo staví pruty).

Oček je při stejné délce obvykle o jedno méně než u Skeletoru a první vodicí očko má podstatně větší rozměry.

Rukojeť je dělená, ergonomicky velmi dobře řešená, předloktí pěkně padne do vybrání v její zadní části. Sedlo navijáku je překryto korkem, takže ruka sice nevnímá tak dokonale záběry, ale úchop je velmi příjemný a v zimě nezebe.

Naviják se šroubuje otáčením celého předního dílu rukojeti a u některých prutů původní série dochází někdy k odtržení tohoto dílu od převlečného prstence držícího naviják (osobní zkušenost).

 

Celkově jsou Speedmastery krásné lehké pruty s líbivým designem, které jsou navzdory tenkosti a lehkosti svého blanku schopny zvládnout i hodně velké ryby.  Používá je hodně lidí a vesměs jsou velmi spokojeni – stejně jako šťastní majitelé Skeletorů:-))

Klady

- po estetické stránce unikátní a velmi osobitý prut
- rychlý a citlivý blank
- ergonomické sedlo navijáku s vynikajícím přenosem záběru
- dostatečně bytelný

Klady

- designově zajímavý a líbivý prut
- velmi lehký
- příjemný úchop díky sedlu navijáku pokrytému korkem

Zápory

- proti soupeři je těžší (ale nijak dramaticky)
- sedlo navijáku v zimě studí
- konzervativnějším rybářům se nemusí líbit

Zápory

- horší schopnost aktivního vedení nástrah (měkčí blank)
- u starší verze občas dochází k uvolnění šroubení navijáku

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Úterý 21. září 2010 ve 23:20@ Haky

Pre osprey: Ja mam skeletor presne ten ktory popisujete. Chcel som si kupit nieco kratsie kvoli transportnej dlzke- 240. Ale samozrejeme nepaci sa mi na skeletore aj par veci… Vlacim gumy s jigovou hlavou 8–12g, prut ma dlhy nahod, ale v stojatej vode gumu necitim, v prude ide skeletor zlomit… Woby v gramazi 9–13g su podobne ako v gramazi 40, pretoze nejaky Hornet a podobne trasie udicou neskutocne a to plati i o inych woboch. Neuveritelne, ale vybral som si Shimano speedmaster Ax 240 ale gramaz este zvazim bud do 30 alebo 40g a to este pred najdenim tohto fora. Ak mas skusensoti porad prosim ta ci moj problem vyriesi Shimano alebo navrni prut ktory uvedene slabiny nema. Dakujem Haky

Sobota 28. srpna 2010 ve 21:11@ Korzas

jelikož s emi zda selektor praktičtějši tak jsem volil ho a po takovemto podrobnem popsani mam 100 chuti si ho koupit korek te v zimně stejne moc nezahřeje :)) od čeho jsou rukavice že ?XD

Pondělí 12. července 2010 ve 14:01® DJ
DJ

Skeletory mám 3 a je pravda že předchozí verze s korkovou rukojetí byla lepší než ta nová. Nicméně prutu se nedá upřít super akce a možnost max. kontaktu s vedenou nástrahou a max cit špičky při záběru. Jsem s prutem max. spokojenej a doporučuju jej.

Čtvrtek 8. července 2010 ve 23:46® Juraj

Salmo> Vždyť si mi pod ně při přívlači už párkrát koukal. Tak aspoň vidí, že nekecám.

Středa 7. července 2010 ve 14:08® džigit

sethy> by Ti mohl něco povykládat Koudy,obsluhoval je v Brně

Úterý 6. července 2010 ve 22:43® Salmo
Salmo

Juraj> Jestli si koupíš Skelouše, tak mě naštveš… Tenhle prut tě není hoden :)

P.S. To s těma rukama, jsi napsal velmi pěkně… :)

Neděle 4. července 2010 ve 23:42® Juraj

osprey> To máš sice pravdu, ale tvé cítění + technický popis odpovídají přesně tomu, jak to vidím také. Teda pokud jde o níže zmiňovaný prut, který znám. Proto jsem to tak napsal. Samozřejmě, že si ho nejdřív osahám a možná na 1 – 2 vycházky od někoho zapůjčím. Přesto věřím k tomu, že k rozdílným závěrům s největší pravděpodobností nedojdu. Zatím koupi nového vláčáku odkládám do vzdálené budoucnosti, bo co se týká přívlače, jsem jelito s volšovýma rukama, které ani 10 skeletorů nezachrání.

Sobota 3. července 2010 v 15:50® sethy
sethy

osprey> pravda, ty nove fujitsu vypadají hodně dobře :)

Pátek 2. července 2010 v 0:45® osprey
osprey

Juraj> Tvoje hodnocení je pro mě čest, ale nedělal bych to. Do ruky ti musí sednout prut, ne moje literární tvorba.

Navíc bych doporučil osahat si i vláčáky dalších firem – namátkou Sportex, Daiwa, Dragon, St. Croix, Fujitsu,…

Středa 30. června 2010 ve 23:10® Juraj

osprey> Ani s jedním jsem nechytal. Z tvých popisů mám pocit, jako bych je právě držel v ruce. Vzhledem k tomu jak jsi v duelu feederů popsal Amnesii, už nemusím nic zkoušet. Po tvém hodnocení (až jednou zatoužím po novém vláčáku) sáhnu jednoznačně po Skeletoru.

Úterý 29. června 2010 ve 20:24® skwor
skwor

Pěkný, anketa je zpátky na 50:50 :-) Takhle vyrovnané tu dlouho nic nebylo.

Úterý 29. června 2010 v 9:23® sethy
sethy

jiris> tohle neni test starych.

Úterý 29. června 2010 v 9:00® jiris
jiris

sethy> držel si staré verze?

Pondělí 28. června 2010 ve 22:29® acam

Robur> že bych se na to nevysral …

Pondělí 28. června 2010 ve 21:38® Robur
Robur

acam, najdi si fórum žvejka prut, tam je teprve duel rozumu s pocity

Pondělí 28. června 2010 v 18:40® osprey
osprey

sethy> Ano, Destinka by ve třímetru šla. Za ty peníze možná úplně nejlepší volba.

Skelouš 240 cm je takový tuhý, hutný a docela ostrý. Nevím, jak jinak to popsat. Delší bych nechtěl, ale tohle se mi docela líbilo.

Pondělí 28. června 2010 ve 12:27® sethy
sethy

osprey> třeba 3m destina je rychla až až… 240 nikdo ze známých nema.

Neděle 27. června 2010 ve 20:12® osprey
osprey

sethy> Nesmíš si brát ty dlouhé, vezmi si 240 cm a budeš mluvit jinak. Při té délce budí dojem pomalosti setrvačnost toho těžšího blanku. Já bych Skeletora ve třímetru nechtěl – ale Speeda taky ne.

troutkiller> Ale velkej klad:-))

Neděle 27. června 2010 v 8:17® troutkiller

Ač předseda konkurenčního klanu hlasuju pro Speeda:-)Mám 4 kusy a ani proti jednomu nemužu říct nic špatného.Skelouše sem měl dva a už nemám:-(V tom novém provedení je to těžká tyč která Speedu nemuže konkurovat!Jak říká kámoš je to prut pro čunata kterejm je fuk že jim prut upadne na šutr nebo na něj šlápnou.Blbov­zdornost je jedinej klad Skeletora.

Neděle 27. června 2010 v 1:16® sethy
sethy

Skeletor rychlý prut? To snad ne. Aspoň ty dva co jsem měl v ruce (u vody) byly jedny z nejpomalejších prutu co jsem poslední dobou držel (305 8–32, 270 7–28). Nechtěl bych ho ani zadara. A ta váha…

Sobota 26. června 2010 ve 14:40® iceman
iceman

Těžko můžu hlasovat pro Speeda, když jsem ho nikdy nedržel v ruce. Skelouše mám rád, chytá se mě s ním moc dobře.

Sobota 26. června 2010 ve 14:14® osprey
osprey

acam> Síla duelu je v těchhle diskuzích. Proto taky ty diskuze přiživuju. Mockrát už jsem psal, že to, jak to nakonec dopadne, je úplně jedno.

Já se vůbec nikdy nekoukám, který produkt vyhrál.

Mimochodem, na pstruhy mám taky radši prut s paraboličtější akcí – akorát používám Dragon. Ono taky pstruhovi do toho není třeba nějak mlátit – to je spíš štikařská záležitost.

Sobota 26. června 2010 ve 13:23® murphyy

acam> ja by som povedal, ze to nie cisto ideologia. zhruba pred tromi rokmi som sa rozhodoval prave medzi spominanymi prutmi, kedze speed bol vtedy asi o 1000 SK drahsi tak som nakoniec zobral skeletor ..ale aj preto, ze ked som mal prvu verziu skeletora v rukach tak som bol ohromeny jaky svizny a lahky prutik to je, zohnal som potom uz iba tu novu verziu..je sice trosku tazsi ale stale dobry a rychly prut, mam 7–28 taky univerzal na stredne woblery a gumy..ten starsi uz by tak isto univerzalny myslim ze nebol(na woblery) a skor by bol viac na to jemnejsie chytanie, celkovo speed sa javi v tomoto dueli mozno ze lepsie pre jeho lahkost ale zase trosku parabolickejsi­u akciu

Sobota 26. června 2010 v 9:05® acam

osprey> Ten můj poslední příspěvek – byl pátek pozdě večer a já už byl tak nějak uvolněn jestli mi rozumíš :-D Ale teď vážně, umím si představit, že prut se špičkovou akcí může být v určitých situacích často vhodnější, na druhou stranu je to taky hodně o zvyku a jak se kdo naučí se kterým prutem pracovat. Například na pstruhy bych nechtěl jiný než s parabolickou akcí, protože jak oni skáčou a jančí, tak to líp tlumí ty rázy a tolik mi nepadají. Jinak samozřejmě platí, co jsi napsal, těžší blank s parabolickou akcí bude pravděpodobně ztrácet na citlivosti.

Já se v tom zas až tak nenimrám, používám gumy spíš u dna, woby spíš u hladiny, sem tam nějaká rotna nebo planda a ono to celkem funguje … Většinu těch zveřejněných stylů vedení nástrah mám přečtených i vyzkoušených ale mám takové poznatky, že když se jim zrovna nechce, tak je prostě nepřemluvím a jak to tady tak čtu, tak nejsem jediný, kdo někdy odchází od vody s nulou. No, a protože mě u přívlače po nějaké chvíli začínají bolet záda, tak se taky koukám na to, kolik ten prut váží, u navijáku to platí dvojnásob.

Já se musím přiznat, že o těchto duelech nemám moc valné mínění ale přesto …, když tady bude shimano s něčím, tak prohraje vždycky shimano. Je tu plno lidí co se netají tím, že mají vůči této značce averzi, takže duel kde je jedním ze „soupeřů“ shimano není vlastně ani tak moc o skutečných vlastnostech produktů ale o tom kdo má jakou značku raději. Pro mě, je to ideologie, která má z hlediska racionálního uvažování téměř nulovou vypovídací hodnotu.

Pokud bych se měl vyjádřit, tak Skeletor jsem nikdy nevzal do ruky, protože se mi nelíbí ta rukojeť. Speedmaster je jediným prutem od shimana o kterém bych vážně uvažoval, mám dva ty starší a doufám, že tenhle novější má vyřešenou poruchovost toho uchycení navijáku i když mě se to u vláčáku nestalo (u feederu ano), krom toho se mi zdá, že AX má i o kousek lepší vlastnosti blanku než jeho předchůdce aniž by to utrpělo na váze prutu.

Pátek 25. června 2010 ve 23:51® osprey
osprey

acam> V tomto duchu jsou stavěny některé chvějivky. Bez legrace.

Ale to, co popisuješ přece není rychlý prut – jak rychle se narovná ten proutek na dírky, to nikdo neví a ta násada od koštěte se neohne, takže o její rychlosti nemá smysl mluvit.

Pokud hodně popeš nebo vodíš woby vyžadující škubavé pohyby, bude rychlý prut se špičkovou akcí to pravé. A kupodivu při lovu na gumy na velkou dálku taky. Akorát se v těchto dvou případech bude výrazně lišit délka.

Mimochodem – při vyšší gramáži (jak píšeš níž) se blank může chovat jako rychlejší, ale je tam nárůst hmotnosti a ztráta citlivosti.

Pátek 25. června 2010 ve 22:31® acam

osprey> Tak já si přivážu k násadě od koštěte proutek na dírkování a budu mít super rychlý prut. Óóóó ano, tak takový opravdu chci :-D

Pátek 25. června 2010 ve 21:57® osprey
osprey

acam> Ano, rychlostí míním návrat do původní polohy. Obvykle je to spojeno se špičkovou akcí. Pruty s delší akcí mají sklon být pomalejší – ale neplatí to absolutně.

Pátek 25. června 2010 v 18:10® acam

Pánové, co je myšleno tou rychlostí? Jako že když je ohnu například o 30°, tak jeden z nich se vrátí rychleji do původního stavu? To by podle mě vyřešila vyšší/nižší gramáž, a pokud je moje teorie správná, tak to znamená jen to, že výrobci nejsou za jedno s tímto parametrem. Ale rád se nechám poučit.

Pátek 25. června 2010 v 17:14® skwor
skwor

džigit> To se musí :) Už jenom proto, že přímo skelouš na úvodní fotce je můj :-)

Pátek 25. června 2010 v 9:39® kerob
kerob

Mam SpeedMastera 270 ML a je to dobrej prut, fakt dobrej prut. Chtel jsem si koupit Skeletora ve 270 a odhozovce do 28g a popravde receno, to co me odradilo, je hmotnost…je to fakt dost tezky a na muj vkus zbytecne moc ocek, coz na pocitu z blanku moc neprida… mam jeste staryho Berkleyho Pro Select (IM7) 3m a odhozovka do 32g a na nej nedam dopustit a uprimne receno si myslim, ze i kdyz je starej tak 12 let, tak je porad lepsi nez Skeletor. Kazdopadne ale ten koncept s „deravou“ rukojeti, kdy se clovek dotyka primo blanku je super, do ruky mi sedne a libilo by se mi to moc, ale ne tak, jak to je udelany u soucasnyho Skeletora… museli by jit s vahou dolu.

novější starší
Stránky:   2 1