Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Línům v létě chutná… Ale brzy ráno! necteno

8.6.2002 | Pod vodní hladinou | Lín obecný | 11.483 čtenářů | hodnocení: dobrý | komentáře: 2

Línům v létě chutná… Ale brzy ráno!Ulovit lína v červnu nebo v červenci by neměl být z hlediska ročního období problém. Problém tu však malý je, tedy alespoň pokud se nechceme probouzet příliš brzy – ještě za tmy. Líni totiž vyvíjejí největší potravní aktivitu těsně před rozbřeskem a pak jen krátce po něm.

V uplynulých deseti dnech jsem si užíval dovolené na rybách. K vodě (jednalo se o několikahektarovou mělkou nádrž) jsem přijížděl právě tak, abych tam byl přesně ve 4.00 ráno, tedy ještě za tmy.

Chytal jsem na položenou, přičemž prvním prutem jsem nahazoval asi 20 metrů od břehu (hloubka cca 1,3 m) a druhým ještě o 15 metrů dál (hloubka 1,7 m). Nástraha? Rousnice a chomáček žížal.

Když přišel záběr, bylo to vždy mezi 4.10 a 4.35. Bez ohledu na to, jestli vycházelo slunce, nebo jestli bylo zamračeno. Po půl páté už jsem o záběr od lína ani nezavadil. Na rybách jsem byl šestkrát, přičemž jsem ulovil pět línů od 28 do 37 cm. Koncert to tedy určitě nebyl, ale prakticky co vycházka, to jeden lín (k tomu nějaký malý kapřík, cejn nebo plotice).

Berou líni jenom ráno?

řeka Líni přijímají potravu nejen brzy ráno, ale i večer (při teplém zataženém počasí s přestávkami i během dne). Má zkušenost však je taková, a teď mluvím o měsících květen, červen a první polovina července, že právě brzy ráno jdou nejlépe. Záběry od nich jsou v tomto čase poctivější (v rámci možností nimravého lína), a jsou zaměřeny hlavně na hmyz. Usuzuji tak podle toho, že 98% všech svých ranních úlovků lína jsem zaznamenal na žížaly. O kukuřici, těsto nebo burisony po ránu velký zájem nikdy nebyl.

Během dne se však chuť lína jaksi proměňuje, a tak se večer (dobrá je mírně přikalená voda a pošmourno – nesmí být zima) chytá stejně dobře jak na žížaly, tak třeba na burisony či lisovaný rohlík.

Ranní nástrahy (léto) – favorité:

 • Rousnice, žížaly = 95 %
 • Ostatní = 5 %

Večerní nástrahy (léto) – favorité:

 • Rousnice, žížaly = 25 %
 • Burisony = 25 %
 • Kukuřice = 25 %
 • Lisovaný rohlík = 15 %
 • Ostatní = 10 %

Jak se Vám tento článek líbil?

 • bezvýznamný
 • nic nepřinášející
 • dobrý
 • velmi dobrý
 • vynikající

3 hodnocení, v průměru 2.7 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Úterý 10. ledna 2006 ve 3:19® Petrson

Poznatky vyvozené Fikarem mohu potvrdit. Minulou sezónu jsem víceméně zasvětil lovu línů na několika pro ně typických revírech, kde se ještě nacházejí ve slušných počtech. Mohu potvrdit, že nejvíce brali ráno ještě za tmy v úzkém časovém úseku do rozbřesku. A to nejen v uvedených měsících, ale i srpnu. V této chvíli šli jeden za druhým, jakmile však sluneční svit dosáhl plné denní intenzity, záběry línů ustaly jako když utne. Nadále braly pouze jiné druhy – cejni, plotice, perlíni. Chytal jsem na plavanou či položenou cca 1 – 5 m od břehu, výhradně na rousnici. Jinak brali až večer za tmy, přes den vůbec. Platí i vyjmenované nástrahy, zatímco při nočním lovu brali i na těsto a kuku, ráno jen na žížaly. Snad jen si dovolím poznámku, že žížaly nejsou hmyz, jinak se ale s uvedenými fakty plně ztotožňuji.

Neděle 15. září 2002 v 9:16® old_rysiu

Jeszcze czeski jezyk u mnie – neni.:-) Czytac – tak. Pisać – nie. Mysle ze sa koledzy u Was znajšcy polski i przetłumacza komentarz. Więc do dzieła. Łowie liny już od lat. Z textu Waszego moge tylko domyslic sie, że preferujecie ranny polów – tak jest . Nocne zasiadki – to nieduze linki, te spore wolš pogrzebac w nęcie rano. Nic nie doczytalem sie o nęcie – a to wazne zeby lina ścišgnšć na stanowisko. Ci by nie dać – bedzie dobrze. Byle grubo i zapachu – KOZIERADKI . Znajšcym jezyk polski odsylam do textu www.wcwi.pl tam w temacie „Slaskie fishe“ znajdziecie „LIN“