Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Lososi našli nový domov – děkujeme také veřejnosti necteno

23.10.2010 | Vodní ekologie | Losos obecný | 6.321 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 0

Lososi našli nový domov – děkujeme také veřejnostiCelý rok pravidelně informujeme o projektu věnujícímu se návratu lososa na naše území a právě teď na podzim nastala doba, která je pro lososy nejdůležitější z celého roku.
Ryby z přírodní populace dorazí na trdliště a pokusí se zapracovat na pokračování existence svého druhu, zatímco rybáři vypustí do volných toků mladé lososy odchované z jiker nakladených v minulém roce.
Následující text mohli zájemci o lososí problematiku vidět i jinde, ale my mu již tradičně dáme prostor, protože podporujeme návrat nebo obnovování stavů původních druhů ryb včetně lososa.

 

Jetřichovice, 20. 10. 2010 – Rekordní počet 10 tisíc malých lososů vypustili do říčky Kamenice a jejích přítoků příznivci návratu tohoto ohroženého druhu do našich vod. Na letošním podzimním vysazování lososů se poprvé významně podíleli také soukromí dárci z řad veřejnosti. Ti již od loňského podzimu přispívali prostřednictvím dárcovských SMS v rámci projektu Návrat lososů. Celkem veřejnost adoptovala celou třetinu vysazovaných ryb.

03.jpg

 

 Někteří z adoptivních rodičů neváhali a přijeli rybky vypustit sami. Patronát nad projektem převzal známý herec a vášnivý rybář Rudolf Hrušínský, který adoptivní rodiče povzbudil v den vypouštění zdravicí.

„Projekt Návrat lososů je unikátní právě aktivním zapojením veřejnosti do zlepšování stavu přírody,“ přibližuje sbírku Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a vysvětluje: „Smyslem sbírky rozhodně není jen získávání peněz na nákup lososů. Dárci nám zároveň pomáhají šířit poznatek, že z přírody nelze ustavičně jen brát. Často se potýkáme s problémy v důsledku jejího necitlivého využívání v minulosti a tam, kde to ještě jde, usilujeme o nápravu chyb našich předků. Právě v tom nám nyní veřejnost velmi pomáhá.“

Dříve vcelku běžný losos obecný z českých vod zmizel počátkem padesátých let minulého století, zejména následkem stavby jezů na Labi a pozdějšího silného znečištění toku. Snaha o repatriaci, tedy navrácení těchto ušlechtilých ryb do přírody, probíhá od roku 1998, kdy rybáři a ochránci zahájili pravidelné jarní vysazování lososího plůdku.

 01.jpg

 

V roce 2008 správa parku ve spolupráci s partnery aktivity rozšířila o souběžný program vypouštění odrostlejších rybiček o délce 7 až 8 centimetrů, který je známý pod jménem Návrat lososů. Součástí projektu je také veřejná DMS sbírka, v rámci které během jednoho roku lidé přispěli na lososy částkou přesahující 70 tisíc korun. Díky dalším příspěvkům firemních dárců a správy národního parku se podařilo shromáždit 200 tisíc korun na nákup malých lososů.

„Dnešní vypouštění lososů je zakončením první fáze projektu a odměnou pro všechny, kdo přispěli. Věřím, že jeho úspěch inspiruje i ostatní a že projekt bude zdárně pokračovat  i v příštích letech. Přeji všem dnes vypuštěným rybkám šťastnou cestu. Ať jedou!“ říká Radek Hovorka, zástupce značky King Oscar pro střední Evropu.

Letošním vypuštěním adoptovaných ryb projekt Návrat lososů zdaleka nekončí. Sbírka poběží ještě nejméně dva roky a veřejnost může nadále lososy adoptovat. Nově adoptované ryby budou vypuštěny na podzim 2011.

02.jpg

 

Lidé mohou adopci provést zasláním DMS zprávy ve tvaru DMS(mezera) NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. Cena dárcovské SMS je 30 Kč, projekt Návrat lososů obdrží 27 Kč. Službu DMS provozuje Fórum dárců.

Více informací najdou dárci na internetových stránkách projektu www.navratlososu.cz.

Partneři projektu Návrat lososů jsou Správa NP České Švýcarsko, Český rybářský svaz, obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a značka norských konzervovaných ryb King Oscar.

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

4 hodnocení, v průměru 4.5 hvězdiček

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.