Na mladé rybáře dohlíželi vedoucí, kteří jsou zároveň vedoucími rybářských kroužků v Nymburce, Josef Šimáně, František Rynekr, David Hrstka a Jan Tykva. Kuchařem byl Vlastimil Šimůnek a Jan Blažek. Mladí rybáři byli ubytováni v ubytovacím zařízení našeho rybářského spolku na Remanenci.

Sportovní revír LABE 21A - Remanence
Amuři na „mlaskačku“
Mladí rybáři jsou obvykle nedočkaví a tak jsme ještě v neděli navečer po ubytování všech dětí vyrazili na ryby. Už když jsme se blížili k nedalekému rybníku, viděli jsme vyhřívat se krásné amury a kapry na vodní hladině. Při podrobném pozorování jsme zjistili, že sbírají z hladiny bílé chmýří z topolů. Zkušenější rybáři neváhali a nakrájeli si větší kousky chleba nebo rohlíku. Tyto nástrahy použili pro lov na „mlaskačku“.
Je to lov z hladiny za použítí kulového plovátka nebo jen vlasce s háčkem.

Sestava pro lov na“ mlaskačku“ s kulovým plovátkem a bez něj
Jediným problémem, který může nastat u tohoto způsobu lovu je malá váha nástrahy a tím spojené problémy s nahozením do místa lovu. K tomu nám může posloužit kulové plovátko naplněné vodou anebo alespoň nástrahu krátce namočíme do vody a ona tím trošku ztěžkne.
Chytání tímto způsobem bylo pro mladé rybáře velmi atraktivní a zábavné. Pozorování kousku chleba na vodní hladině ke kterému přijíždějí amuři, dává každému rybáři nemalou dávku adrenalinu a vzrušení. Pár kroužků kolem nástrahy, potom velká vlna, mlasknutí a razantní zaseknutí. Bzučící brzda navijáku naznačuje, že úlovek nebude malý.
Úlovky mladých rybářů vidíte na obrázcích níže, dosažené míry ryb byly v rozmezí 50 až 60 cm.

Amur bílý přelstěný na kousek rohlíku

Amur, který udělal velkou radost mladému rybáři
Plavaná
Počasí nám přálo, ryby byly celkem aktivní, co více si tedy přát. Většina mladých rybářů aplikovala lov ryb na plavanou. Nástraha těsně nad dnem či ve vodním sloupci je pro ryby velmi lákavá a kroutící se červ na háčku je pro ně neodolatelný za všech okolností.

Mladý rybář chytající na bič
Při lovu na plavanou je důležitou součástí krmení. Vnadící směsi si děti většinou míchaly samy nebo s naší pomocí. K dispozici jsme měli běžné vnadící směsi různých příchutí (scopex, vanilka, plotice). Přikrmování během lovu je odvděčovalo krásnými úlovky ryb. Mezi ulovené ryby patřili především cejni, plotice, perlíni, ale i kapři a líni. Ulovené ryby byly vráceny zpět do revíru. Na následujících fotografiích jsou úspěšní mladí rybáři se svými úlovky.

Mladý rybář s cejnem velkým

Nejmladší rybář tábora s krásnou ploticí
Základy závodního rybolovu
Každý rok přivítáme na táboře návštěvu, ani letos tomu nebylo jinak. Jiří Ouředníček, který je několikanásobným mistrem republiky v plavané, přívlači a feederu své bohaté zkušenosti ochotně předával klukům.
Názorně ukázal mimo jiné, jak sestavit udici, jak správně vyvážit splávek, jaké vlasce a háčky používat atd. Myslím, že pro mladé rybáře to bylo velmi zajímavé a odnesli si cenné rady do rybářského života.

Jiří Ouředníček při besedě s dětmi
Pan Ouředníček také vysvětlil dětem základy závodního rybolovu, jaké jsou druhy soutěží, jaké nástrahy se většinou používají pro závodní rybaření. Neopomenul ani zásady správného vnadění a zdolávání ryb. Po „plavačkové sekci“ poskytnul i základní informace o lovu na feeder. Praktické informace pro výběr prutu, špiček, navijáku a doplňků pro feedrové rybaření děti taktéž velmi zajímaly.
Po obědě jsme se přesunuli k vodě, kde rybářům pomohl řádně sestavit udice, navázat správně závodní návazce apd. Poté si i s dětmi zarybařil, a tak mohly sledovat jeho umění v praxi.

Jiří Ouředníček „v akci“
Po dobrém zakrmení lovného místa a pochopení základů závodní plavené se zlepšily úlovky co do počtu, tak i do velikosti ryb.

Výsledky plavané
Mezi ulovenými úlovky nebyly jen pouze cejni a plotice. Výjimkou nebyl ani pěkný kapr, který statečně bojoval proti rybáři na návazci o průměru 0,10 mm. V současné době velmi kvalitních materiálů prutů i vlasců ale není problém tříkilového kapříka s takovým náčiním úspěšně zdolat.

Zdolávání kapra na jemný prut

Takový kapr zdolaný na plavačkovém náčiní už je pěkný úlovek
Boilies na Labi
Nymburský úsek řeky Labe nabízí rybářům velmi slušné úlovky kapra obecného. Důležitým předpokladem je správný výběr lovného místa a zakrmování na tomto místě. Nejstarší parta mladých rybářů, která byla na táboře, zkoušela lov na boilies právě na řece Labi, revír LABE 21, 411 053.

Labe u Nymburka
Na lovném místě zakrmovali kuličkami boilies a to v různých velikostech od průměru 12 mm do 20 mm. Příchutě použitého boilies tvořily jak ovocné chutě (banánový krém, sladká švestka), tak i živočišné (ryba, humr a rak, krab).
Důležitou výbavou pro lov na Labi jsou stojany na pruty (tripod), které zajistí zvednutí špiček prutů do přijatelného úhlu, aby se zmenšil kontakt vlasce s vodou a zabránilo se tak „tahnutí vlasců“ proudem řeky. Zmenší se i počet nájezdů menších ryb do vlasce.

Kaprařina na Labi
Neméně důležité je sestavení montáže. Rybáři používali klasickou průběžnou montáž se zátěží 80g, háčkem velikosti 2, kde boilies byl podvázaný pletenou šňůrou.

Montáž s boilies
Výsledkem dobrého zakrmení a sestavení udice byly záběry od kaprů. Ty největší kusy si boilies nastražených pod háčkem mladých rybářů sice ani nevšimly, ovšem i jedenašedesáticentimetrový kapr udělal velkou radost.

Labský kapr
Příroda kolem vody
Rybaření není jen chytání ryb, ale i láska k přírodě. Poznávání živočichů a rostlin patří ke znalostem, které by měli mladí rybáři ovládat. Pozorování přírody kolem vody je pro mladé rybáře dobrodružství a jistě je pro ně přínosnější vidět živočichy živé než v učebnici přírodopisu. Při troše štěstí se nám naskytnul pohled na kachní rodinku nebo nutrii říční.

Kachna divoká s mláďaty

Nutrie říční
Závěrem
Konec tábora vyvrcholil vyhlášením celotáborové soutěže o nejvíc chycených ryb, kdy každý mladý rybář získal cenu v podobě rybářských potřeb a krmení. Vítězné družstvo obdrželo zvláštní ceny.
Závěrem bych chtěl poděkovat MO ČRS v Nymburce za poskytnutí ubytování a za realizaci tábora, vedoucím za trpělivost a obětavost věnovat se mládeži, kuchaři za vynikající stravování během celého tábora a sponzorům za hodnotné dary pro děti.
Příští rok Petrův zdar!
Text i foto: Ing. David Hrstka - hrstic
Nějaký fotky jsou v fotoalbech Zásada 1–2
hrstic> My jsme měli letos 90%procent dětí do devíti let,klika je že Zásada kam jezdíme je dost klidná ,ale jeli většina úplnejch začátečníků tak je to docela"očistec"na nervy.Blaží tě ten pocit když odjíždějí někteří jsou docela profíci.
Cudla> Díky,Labe je tady celkem klidné takže pro ty starší žáky a dorostence je to v pohodě, malý potěr musí začínat na rybnice:-)na řeku musí dorůst…
kurell> To máš pravdu…jake jsou nyní možnosti, někteří děti si to ani neuvědomují a berou vše jako samozřejmost…
pro malý rybáře to musí být zářitek,co já bych za to kdysi dávno dal
Máte to hezký, Labe tiše závidím.Děláme to na Ohři a to je dost náladový a pro začátečníky dost těžký.