Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Lov karasů na plavanou necteno

30.7.2010 | Plavaná | Karas stříbřitý | 32.928 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 3

Lov karasů na plavanouRád bych se podělil o své poznatky a zkušenosti z lovu karasů stříbřitých. Jsou to sice běžné a málo atraktivní ryby, přesto ale může být jejich chytání příjemná zábava.

 

A) MONTÁŽ S PEVNÝM SPLÁVKEM

Karase lze lovit v místech kde je mnoho vázek na jednoduchou, ale účinnou montáž. Tato montáž se skládá z husího brku, který má červenou špičku a je upevněn gumovou bužírkou. Pod splávek přicvakneme asi 6 cm pod sebe několik bročků, tak aby splávek vyvážily a nad vodní hladinou byla vidět do poloviny červená špička. Těsně pod poslední broček přivážeme smyčkou návazec o průměru 0, 15 mm. Na konec návazce připevníme háček o velikosti 8 až 12 . Hloubku při lovu nastavíme tak, aby byl háček 2 nebo 3 cm nad dnem.

Montaz.jpg

 

B) MONTÁŽ S PEVNÝM SPLÁVKEM 2

Nejen na husí brk lze lovit karásky. Klasické pevné splávky kapkovitého tvaru jsou další dobrou volbou. Splávky si vybírám nejen podle barvy a hmotnosti „gramáže“, ale taky podle tvaru, protože platí pravidlo, že čím užší splávek, tím lépe se dostane pod vodu. U splávků vejcovitého tvaru to platí naopak.

Tato montáž se skládá ze splávku kapkovitého tvaru o nosnosti od 1 do 6g podle hloubky v místě lovu a vzdálenosti. Pod splávkem necháme 20 až 30 cm volného místa. Na konec kmenového vlasce přicvakneme asi 5 bročků. Těsně pod bročky přivážeme návazec o průměru 0,15 mm.

Karas-2.jpg

 

 

NÁSTRAHY

Pro lov karasů se mi osvědčily obyčejné nástrahy jako jsou malé žížalky, chléb (nejlepší jsou kuličky z chlebové střídky, protože se potápí, na rozdíl od kůrky). Další nástrahy, které jsou též dobré, jsou masní červi nebo různé těstoviny.

Lov karasů nemůže být úplně cílový, protože tyto nástrahy chutnají i jiným druhům ryb - např. ploticím, perlínům nebo kaprům.

Červi nebo žížaly napichuji vždy po jednom, protože větší nástrahu by nemusel karas spolknout. Ve dnech, kdy karásci tolik neberou, je dobré napíchnout červa tak, aby byl červ napíchnut za zadeček. Díky tomu bude vaše nástraha atraktivnější, protože se červ bude více pohybovat, a proto bude šance na úlovek vyšší.

 

MÍSTA LOVU

Místa hledejte tam, kde vidíte na hladině bublinky, nebo zkuste osvědčenou metodu. Ukrojte slabý plátek chleba nebo jiného pečiva a hoďte ho do vody. Jestli jsou na tomto místě nějaké ryby, poznáte podle toho, že se chléb na hladině začne převalovat, nebo uslyšíte mlaskavé zvuky, jak se ryba pokouší odtrhnout kousek pečiva.

Přítoky a odtoky z nádrže jsou dalšími místy, kde karase osvědčeně hledat. První záběry jsou vždy jen ze zvědavosti, ale po pár rybách bude už každý záběr jistota. Záběry od menších ryb jsou vždy nejisté, a proto musíte ve správný okamžik zaseknout. I když se to pokaždé nepovede, nevadí, protože další záběr přijde během okamžiku.

Karas-1.jpg

 

 

ZAKRMOVÁNÍ

Zakrmujte ihned, když narazíte na hejno karasů, aby ryby zbytečně neodplavaly na jiné místo, kde je více potravy. Ryby vnaďte na začátku lovu jednou až dvěma koulemi návnady o velikosti mandarinky. Pokud začnete mít méně záběrů,  přihoďte další kouli. Takto to dělejte až do konce lovu.

Jestli chytáte na vodě, která má bahnitý podklad a koule s návnadou by zapadla do bahna, tak nahoďte do vody již zmiňovaný plátek chleba. Pokud by se u chleba začalo něco dít, nahoďte montáž za chleba a pomalu jí přitahujte, dokud nebude montáž přímo u něj.

Lov.jpg

 

I když si třeba neberete žádnou vnadící směs, postačí do vody hodit hrst nástrahy např. červů, nasekaných žížal, těstoviny nebo kuličky chleba.

Pokud chytáte za větru, nahoďte po větru před vámi zvolené místo lovu. Díky vlnám se nástraha dostane na místo, kde chcete lovit.

 

Text a ilustrace: Lukáš Pfeifer - lukpf

(Pozn. redakce - autorovi je 14 let)

Foto: CHYTEJ.cz

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

7 hodnocení, v průměru 4.1 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pátek 30. července 2010 v 18:47® omega

nemusí davat rady je to ok je jasné ze kurku a zizalku mas us davno za sebou .perfektní prace

Pátek 30. července 2010 v 11:29@ Korzas

mno po pravdě z mych skušenosti ti tu chybi tak polovina ale pjekny članek – rozepsat ¨se by nevadilo .. -učitě mužeš skusit chytat i na smotany povrch rohliku – vyborna nastraha na lov při hladině i u dna jinač na dně – chlebova kurka (kterou ty asi nemaš rad ) kukuřička a při dešti a a chladnějšich obdobich žižalu -červika na menši haček berou opatrněji a pasivně v letě je to opak . montaž kterou jsi u popsal je vcelku dobra.

Pátek 30. července 2010 v 11:19® spike-cz
spike-cz

Autore jen tak dál, tleskám Ti. PS: Takhle je přesně lapu a na relax je to super rybačka :-)