Pokud jde o lov ryb z kajaku, bývaly doby, kdy byl v rybářském řádu výslovně uváděn jako typický příklad plavidla, z něhož je lov zakázán. V současnosti se změnou předpisů jednak vládne v legislativě spojené s lovem z plavidel určitý chaos, ale asi nejzásadnější je pro našince věta z § 13 odst. 3 zákona č. 99/2004 Sb. (najdete ji v brožurce, která se vydává společně s povolenkou a obvykle bývá mezi prostým lidem označována jako Rybářský řád). Větu ocituji v plném znění:
V rybářských revírech se zakazuje lov z lodí obytných, z plavidel veřejné dopravy a ze zvláštních plovoucích zařízení využívaných k přepravě materiálu.
To je vše stran specifikace plavidla, z něhož je možno provádět rybolov. A o kajaku ani slovo. Takže z právního hlediska je vše v pořádku. Kayakfishing je legální, stačí jen koupit správný Titanik a hodit ho na vodu kdekoli, kde je lov z loďky povolen (na to pozor).
A čímže je kayakfishing tak přitažlivý? Nejvíce asi tím, že ovládáte rychlé vysoce pohyblivé plavidlo, v němž sedíte blízko úrovně hladiny a svým způsobem tak trošku kombinujete lov z pramice a boatu. Samotné chytání z kajaku podle všeho není až tak odlišné a výjimečné. Výjimečnost této techniky je ve schopnosti kajaku poradit si prakticky s jakýmikoli podmínkami. V tomto plavidle snadno překonáte silný proud, nebudou vám vadit vlny, snadno se proplížíte do tichých zátok, aniž byste poplašili opatrné ryby, které do nich vyjely za potravou a rychlostí budete snadno konkurovat většině loďek poháněným elektromotorem. Přinejmenším chvíli.
Samozřejmě – o všech těchto přednostech se dá dalekosáhle diskutovat. Hodně záleží na fyzických schopnostech rybáře, jeho umění a na konkrétním typu použitého plavidla. On totiž není kajak jako kajak a modely používané na divokou vodu nebo závodění v rychlostní kanoistice se pro rybařinu nehodí.

Ve světě se pro rybařinu vyrábějí speciální kajaky. Jsou širší a těžší než plavidla určená pro sport či rekreaci, obvykle jsou odlité z tvrdého odolného plastu a uvnitř duté, takže je není možné potopit a jsou vybaveny celou řadou doplňků usnadňujících rybáři život. U řady z nich se předpokládá použití i na moři, takže by teoreticky měly být schopny bez problémů se pohybovat i ve velkých vlnách a dovolit rybáři, aby se mohl fyzicky plně vložit i do soubojů s takovými protivníky jako jsou tuňáci, plachetníci a marlini vážící desítky kilogramů, o menších rybách ani nemluvě. A že tomu tak opravdu je, dokládají desítky videí dostupných na Internetu, kde si majitelé kajaků s jmenovanými soupeři bez problémů poradí.
Abyste nemuseli zbytečně hledat a obtěžovat pana Googla, dovolil jsem si několik dalších filmečků zařadit do chytejácké sbírky videí a kliknutím na následující odkazy se na ně můžete podívat.
http://chytej.cz/rybarska_videa/898/
http://chytej.cz/rybarska_videa/899/
http://chytej.cz/rybarska_videa/900/
Je celkem jasné, že se kajak nehodí pro každou rybolovnou techniku. Nastražit si z kajaku dva pruty na těžko je sice možné, ale pramice v tomto případě odvede podstatně lepší službu. Doménou kajakářů jsou spíše dynamičtější techniky lovu jako je např. přívlač a muškařina, případně by byl reálný i třeba lov na pečivo z hladiny nebo chytání dravců na rybičku s kačenou.
Někomu by se mohl zdát kajak pro lov ryb vratký a nebezpečný. Ale není tomu tak. Obavy, že naberete vodu a půjdete ke dnu, jsou naprosto liché. Tělo klasického rybářského kajaku plave samo o sobě, unese metráky a je překvapivě stabilní. Řada modelů má dokonce ve dně otvory, kterými voda nacákaná dovnitř zase vyteče, protože trup díky svému výtlaku a malé hmotnosti sedí tak vysoko, že celý vnitřní prostor je nad hladinou.
Vyzkoušel jsem si plavbu na takto koncipované (byť naprosto nerybářské) lodi při sjezdu jedné divoké řeky v Chorvatsku a za celodenní jízdu jsem si ani nevzpomněl na molitanovou „houbu“ tak často používanou českými vodáky na domácích řekách.

Klasické rybářské kajaky jsou konstruovány podobně jako tohle ryze turistické plavidlo, jehož "blbovzdornost" a stabilita mě opravdu překvapily.

Po téhle koupeli se prostě jede dál, v lodi zbydou tak dvě hrsti vody.
Kdyby snad mělo být nejhůř, řada výrobců dodává ke svým kajakům i postranní plováky, které výrazně zvyšují jejich stabilitu, ale to už je opravdu záležitost spíš na moře.
A jak je to s kayakfishingem u nás? No, šíří se. Pomalu, ale šíří. Rychlejšímu pronikání na hladiny českých vod možná brání i to, že kajak byl donedávna vysloveně uváděn na seznamu „vykřičených“ plavidel, z nichž byl lov zakázán a lidská paměť má velkou setrvačnost, takže lov z kajaku je pořád ještě podvědomě vnímán jako cosi problematického.
Navíc kromě zatím ne zcela dostatečné informovanosti rybářů, vadí rychlejší expanzi "kajakolovu" cena potřebných lodiček. Ta není rozhodně zanedbatelná a pohybuje se v desítkách tisíc korun – podle velikosti a vybavení plavidla.
Luxusní špičkově vybavený kajak s kvalitní sedačkou, šlapacím pohonem, vodotěsným prostorem na zavazadla, nádrží na nástražní rybky, držáky na pruty, sondu echolotu a GPS navigaci, speciálními otvory pro transport nastražených prutů a dalšími vymoženostmi se prodává za cenu převyšující 70 000 Kč. Menší a skromněji vybavené modely se dají pořídit zhruba za polovinu. Je těžké říct, zda je to hodně anebo je cena přiměřená tomu, co za ni člověk obdrží. Samozřejmě záleží i na finanční situaci potenciálního zákazníka a na tom, jak bude kajak využívat. Za jistých podmínek zjistíte, že existují i daleko horší investice.
Hlavní výhodou je tu oproti jiným lodím mobilita. Kajak snadno naložíte na střechu auta a odvezete kamkoli, kde zrovna hodláte rybařit. Po ukončení lovu si ho vezmete zpátky domů a nebudete riskovat, že vám vaši kocábku uvázanou někde ke stromu kdosi ukradne. Existují lidé, kteří už oplakali několik rybářských loděk a ve světle takto promrhaných investic se už nákup kajaku nezdá být tak nerentabilní.
Osobně si myslím, že existují i rezervy ke snižování ceny, protože v Chorvatsku jsem viděl prodávat turistické kajaky z tvrzené pěny za velmi solidní peníz a je otázka, zda by se úpravou podobného modelu pro rybářské účely musela cena nějak drasticky navýšit. To už je ale záležitostí výrobců a obchodníků, případně i schopných jedinců, kteří si dokáží koupit kajak v zahraničí.
Abych mohl svůj článek doplnit snímky, navštívil jsem na brněnském veletrhu stánek společnosti nabízející kajaky renomované americké firmy Hobie (hobiekayaks.com). Tato firma nabízí ucelenou řadu modelů pro turistiku, plavbu po moři, rybaření i lov (za pomoci střelné zbraně) z hladiny.
Důležitou částí výbavy kajaků této firmy je šlapací pohon pomocí zařízení označovaného jako Miragedrive. Jedná se o šlapadla, která pomocí řetězových převodů ovládají jakési ploutve trčící do vody pod trupem kajaku.

Pedály pro pohon lodi

Celá "pohonná jednotka" se dá vyjmout

Pohled na Miragedrive z "rybí" perspektivy

Otvor, kde je pohon usazen, není nijak utěsněn a slouží jako odtokový otvor. Celé dno lodi je nad čárou ponoru.
Prostým šlapáním tyto ploutve rozpohybujete a s trochou praxe je údajně možné dosáhnout při jejich použití rychlosti 8 – 12 km/h. Celé zařízení Miragedrive je jeden kompaktní celek, který se usadí do otvoru v podlaze lodi, zacvakne a je připraven k použití.
Stejně tak dobře ho ale můžete vyjmout a pohánět loď pádlem anebo oba způsoby pohonu kombinovat.
Kajaky firmy Hobie jsou vybaveny obrovskou spoustou promyšlených doplňků od anatomicky dobře tvarovaných sedaček přes různé úložné a odkládací prostory, držáky, nastavitelné kormidlo a podobně. Pamatováno je i na uchycení sondy echolotu nebo GPS navigace. Vrcholem vymožeností pak je uzpůsobení některých plavidel pro zasunutí stožáru s plachtou, čímž změníte svůj kajak v miniaturní plachetnici.



Daní za to všechno je cena, která je sice asi přiměřená kvalitě produktu, ale pro většinu našinců malá rozhodně není. To už si ale musí posoudit každý sám.
Pokud jde o kayakfishing jako takový, nedá se čekat, že by došlo k jeho vyslovené masovému rozšíření, ale desítky nadšenců využívajících možnosti tohoto malého pohyblivého plavidla se určitě najdou. A mám-li vyjádřit svůj osobní vztah k tomuto dopravnímu prostředku, popsal bych ho slovy z jedné divadelní hry Járy Cimrmana: „Budu to všechno z povzdálí sledovat a v pravou chvíli se do toho vložím.“ :-))
Text i foto: M. Horáček - Osprey
Dobrý den, Rád bych vás pozval na první testování rybářských kajaků v ČR. Testovací akci plánujeme na sobotu 7.5. na Štěchovické přehradě. Kajaky budou k dispozici u vody pod obcí Třebenice přímo u tělesa nádrže Slapy, přívlač je zde povolená celý rok, takže kajaky můžete vyzkoušet pro rybolovnou metody, pro kterou je kajak nejlepší. Kajaky budou k dispozici od 7:00 ráno až do večera. Budu velmi rád, když se rozhodnete tento způsob lovu vyzkoušet a rád vám zarezervuji testovací kajaky dle vašeho přání na info@kayakfishing.cz . Seznam kajaků najdete na našich stránkách www.kayakfishing.cz. Prosím o shovívavost, webovka jsou stále ve výstavbě :). Pro každého účastníka akce je připraven slevový kupon na 1000 Kč.
Přijďte si vyzkoušet nový způsob lovu z lodě. Uvidíte, že kajak je pro lov ryb ideální plavidlo- nepotopitelný, lehký, rychlý, obratný a především pohodlný. Lovu zdar Jan Liska www.kayakfishing.cz
Pecky> Nemyslím si, že je to nejideálnější způsob, poslat RS do pr. . . Není lepší si s nimi o tom v klidu popovídat a ujasnit si situaci? Pokud správně budeš argumentovat (RŘ) a oni ti nedokáží vyvrátit tvé tvrzení, o to sladší bude vítězství.
je to teda i moje vina, že nevím jak se to změnilo. Vím že tam byla zmínka o sportovních plavidlech, díky moc za info, příště je pošlu s radostí do prdele.Místo aby šli po lidech co sakujou ryby po desítkách a dělaj bordel kolem vody, tak otravujou s takovýma blbostma :-(
tak kontrolovali mě dva, jeden starší cca. 60 a druhej 45 na Baylineru, myslím s modrým pruhem, plátěnou střechou a nápisem rybářská stráž na boku.Bylo to kousek od Nové Živohošti. Na čísla jsem se neptal, ikdyž jsem si myslel že jsem v právu. Popravdě jsem hoďku nechytal a pak stejně nahodil.Moc mě překvapilo jak okyši za vláčenou nástrahou i přes den ve třiceti stupních berou. Za mě kánoe a kajak na ryby je super. Hezký výlet po vodě s přítelkyní a dvěma psy, pěkný.
pepa-č> Kdysi jsem měl incident s provozovatelem MVE, který mě chtěl spráskat hráběma za to, že chytám v „jeho“ náhonu, který prý není součástí revíru. Po ostré slovní výměně názorů jsem náhon opustil, napsal na na radu ČRS a odpověď mu při dalším setkání předal. A byl jak beránek. Souhlasím, když RS dělá kontroly důsledně, klidně ať odebírají papíry, za to je platíme. Ale musí znát zákon a umět doložit své tvrzení.
Pecky> neměli na to právo. Příště trvej na tom ať ti to ukáží v ŘR, BP, zákoně co ,eno kdo to zakazuje. A když ti budou vyhrožovat odebráním papírů, tak jim připomeň § 329. trestního zákona. Oni pak zpomalí a začnou přemýšlet.
edit: a napiš si email na Radu ČRS s otázkou a popros ať to odpoví písemně. To nos s sebou. To taky horlivé RS, kteří jedou podle „předválečného“ ŘR a novýho si nevšimli, uklidní.
Pecky> neměli na to právo. Příště trvej na tom ať ti to ukáží v ŘR, BP, zákoně co ,eno kdo to zakazuje. A když ti budou vyhrožovat odebráním papírů, tak jim připomeň § 329. trestního zákona. Oni pak zpomalí a začnou přemýšlet.
Pecky> skoda ze nemas cislo toho organa…
Kde na Slapech to bylo? Ja pravidelne uz dobrych 18 let chytam z kanoe mezi Starou Zivarnou a Cholinem a nikdy jsem nemel problem… (i pres to, ze se to driv skutecne nesmelo)
Pecky> cituji RŘ : (3) V rybářských revírech se zakazuje lov : . . .
. . . o sportovních a jiných plavidlech nikde není ani slovo. Já bych naopak po RS požadoval, aby mi specifikovali článek, který toto ošetřuje. Nemohou ti jen ze své pravomoci ( nebo si ji pletou s mocí ? ) vykázat z revíru. Samozřejmě ale můžou platit místní úpravy RŘ.
Mám dotázek ohledně věty v zákoně. Minulý týden na Slapech jsem byl zastaven na kánoi rybářskou stráží u které jsem si musel vyslechnout že z kánoe chytat nesmím a tak dále.Zkoušel jsem nadhodit rybářské kajaky atd, leč po výhružce že přijdu o papíry jsem ukončil parádní lov okounů a nasraně odjel domů. Měli nato právo a nebo to jen byla šikana? Díky za odpověď Pecka
Okamžitě přeposláno na dvě strany, zřejmě pozdě. Syn si již koupil nafukovací, asi za 30 litrů.
tomashr> obyč kajaky se daji sehnat za 10–25 k, šlapací (hobie – 50–70 k). Tak asi tak :-))
tomashr> tak takhle vzato mas pravdu, ale prijde mi to uz jako extrem, urcite existuje typ, ktery bude pouzitelny na vsech vodach CR bez vetsich komplikaci danych univerzalnosti.
tomashr> Ten článek si věšší ambice nekladl a klást nemohl. Zatím jsem z kajaku nechytal, takže jsem v oboru de facto lama.
Z toho příslušenství je důležitý držák prutu na tahačku, držák na druhý prut se kterým se aktuálně nechytá a držák na echolot.
Ohledně té výbavy jsem argumentoval spíš ve smyslu, že když to holt na tu loď navěšeli, tak pak byla drahá. Obecně jsem rád, že v reálu je to dostupnější.
kerob> No, já bych tedy na Lipno a teba Orlík docela přemýšlel o sea kajaku i za cenu fixnějšího sezení o něco méně vhodného pro rybaření, ale na větší vzdálenosti je opravdu daleko lepší, což by tady asi v závažnosti převážilo. Naopak třeba na Sázavě (ať dám něco, co oba známe) je pro rybařinu jasně lepší nějaký kratší „sit-on-top“.
tomashr> pokud vezmu v uvahu, ze kajak bude vetsina uzivatelu pouzivat na vlaceni, tak nevidim rozdil mezi kajakem na Lipno a na malou reku (samozrejme pokud vynecham ptakoviny typu plachta a tak), s kajakem, padlem a nejakym drzakem na prut si vystacim kdekoliv a menit budu maximalne tak ten prut.
osprey> No, jenže si polož otázku, kolik ta přivěšená výbava dělá reálné hodnoty? Třeba i to kormidlo – popravdě má význam hlavně na dlouhém seakajaku, abych mohl při dlouhé trase pádlovat pravidelněji a neztrácet energii na řízení, za běžných okolností je ale úplně zbytečné.
Jinak já si s tím opravdu asi před pěti lety docela hrál, skončilo to trochu smutně tím, že mi byl kajak ukradený a nějak jsem se neodhodlal k pořízení nového, ale něco jsem na tom najezdit stihl. Podle mě je to skutečně poměrně dobrá věc i pro rybaření, blbé ale je, že pokud bys to bral vážně, tak je docela problém s univerzálností – požadavky třeba na Lipno se od požadavků na menší řeku liší docela hodně.
Proto asi nelze dát nějaké jasné rady – tvůj článek je docela dobrý jako informace o tom, že se dá i takto chytat (což opravdu kupodivu dost lidí nezachytilo), ale pokud by se šlo víc do hloubky, tak se musí vždy hodně jasně definovat vstupní podmínky.
tomashr> Koukal jsem na toho Prowlera – holý kajak, nic rybářského na něm není. Na těch Hobbie byla navěšená výbava za desítky tisíc (koukal jsem, že jenom kormidýlko na Prowlera stojí přes 3 litry).
Takže už je jasné, kde se ten cenový rozdíl bere.
hlavní výhodu kajaku vidím v tom, že se vejde do garáže/stodoly/kůlny/na balkón a přivezu si ho vždy kam chci, nemusím ho mít deponovaný na jednom revíru a při eventuálním převozu pořádat manévry s technikou, vozíky, pažemi pomocníku, jako je to u pramice. Porovnání s pramicí a schopností překonávat rychle a efektivně vzdálenosti na vodě je to jako porovnání babety a Ducati. Další výhodou (dle mě značnou) je možnot kajak „tunit“ existují desítky výrobců (ale dá se i samodomo) různých úchytek, držáčků, udělátak a příjemňovadel používání kajaku, že si každý může upravit plavidlo pro své individuální potřeby. A ta „neukradnotelnost“ je taky dobrá, bo lodě se kradou, že je to snadné (opuštěné místo někdy v noci u revíru dělá příležitost pro nenechavce). Ale loď z pod zadku vám nikdo krást nebude.
osprey> Jo, potvrzuji, že k ničemu z toho, co jsem zkoumal já, něco na způsob toho „šlapadla“ nebylo, vše jen pádlo. Místy se jako příslušenství dodávala jednoduchá plachta (hlavně k těm větším „sea“), ale Miragedrive jsem v reálu osobně neviděl. Ovšem teda vím jistě, že 20–40k navíc bych za něj nedal :-))))
tomashr> Díky. Dobrá to zpráva – a vítané upřesnění.
Nestíhám prosmejčit všechno, vycházel jsem hlavně z cen na celetrhu v Brně. Tam ta firemní vlajková loď, vybavená prakticky vším myslitelným, stála přes těch 70 000 a obyčejnější kousky něco přes půlku. On to bude možná dost dělat ten jejich Miragedrive. Pokud bude kajak jen na pádlo, určitě to bude o dost peněz míň.
Libor> To bych tedy neřekl – doslova píše „za cenu převyšující 70 000 Kč. Menší a skromněji vybavené modely se dají pořídit zhruba za polovinu.“. Podle mě ale ta „zhruba polovina“ je zbytečně moc i za loď z oblasti nadstandardu, běžné typy (ale vhodné, ne nějaký velký kompromis!) pak mohou stát i méně než čtvrtinu, při akční ceně i méně.
tomashr> co je vlastně to samé co míra v článku napsal :-)
Ahoj, ta cena co tam zmiňuješ, tedy 70tis, ale levnější za polovinu je naštěstí nesmyslná, resp. platí jen pro nějaké extravagantní supervybavené typy. Reálně třeba ani tento podle mě dost předražený model Prowler Angler – http://www.hgsport.cz/index.php?… nedosahuje ani 30tis, lze ale jít ještě podtatně níž, třeba jiný Prowler http://www.hgsport.cz/index.php?… taktéž vhodný pro rybáře je už značně pod 20k, to samé typ Perception dokonce už s některými úpravami pro rybáře: http://www.boatpark.cz/…ngler-z1023/ . Svého času jsem se o to docela hodně zajímal a při sledování různých sezonních akcí se dá dostat u této třídy lodí i poměrně blízko k 10ti tisícům, 20 tisíc bych pak bral spíš jako horní limit, víc je ve velké většině případů zbytečné (možná by to mělo význam v situaci, kdy by někdo chtěl s kajakem jezdit i k moři..