Začneme trochu zeširoka. Svět se neustále mění. Některé změny jsou celkem rychlé, jiné tak pomalé, že není v silách jednotlivce je zaregistrovat. Živé organismy obývající Zemi jsou probíhajícími změnami ovlivňovány a různým způsobem na ně reagují. Klasickými způsoby, jimiž se tato provázanost projevuje, jsou jednak změny v rozšíření jednotlivých druhů a jednak i postupné změny v jejich vzhledu a chování, které se v delším časovém úseku mohou jevit jako vývoj daného druhu nebo jeho rozpad na několik poddruhů, z nichž se v případě delšího oddělení mohou časem vyvinout samostatné druhy. Ty se ale dají v počáteční fázi svého oddělování jen těžko rozpoznat a bez moderních genetických analýz je přesné vymezení nově vznikajících druhů obtížné až nemožné. Právě rozdělení známých druhů na několik nových zřejmě v blízké budoucnosti navýší počet u nás žijících ryb, ale o tom až za chvíli.
Lidská činnost některé z přírodních procesů významnou měrou urychluje – zejména se to týká změn areálu rozšíření jednotlivých druhů. V případě ryb se jedná například o záměrná vysazení hospodářsky nebo sportovně zajímavých druhů, nechtěná zavlečení spojená například s transporty rybích násad či rozšíření umožněná propojením jednotlivých povodí pomocí průplavů. Navíc člověk vytváří i umělá vodní prostředí se specifickými podmínkami - např. údolní nádrže. Veškeré popsané aktivity dokázaly s rybami v celé Evropě (i jinde) pěkně zamíchat.
Do České republiky byla řada rybích druhů dovezena cíleně (mimo jiné i ikona české rybařiny - kapr, který je v povodí Labe i Odry nepůvodní). Vzhledem k tomu, že dovezení či zavlečení nového druhu představuje vždy velké riziko, v posledních letech už se u nás žádné výraznější snahy o zavedení nových druhů neprovádějí, takže naděje na obohacení naší ichtyofauny touto cestou je spíš teoretická. V budoucnu je například možný výskyt některých jeseterovitých ryb ve volné přírodě (úniky, nelegální vypouštění).
Další druhy k nám byly zavlečeny omylem – za všechny jmenujme třeba střevličku východní. Podobné věci se mohou stát kdykoli a poslední podobné zavlečení proběhlo na jihu Čech před několika málo lety.
No a konečně najdeme i ryby, které se k nám postupně protlačily jaksi samy prostřednictvím existujících vodních cest – poslední takový druh k nám pronikl v roce 2008. Pojďme se teď společně podívat na jednotlivé druhy, které obohatily naše vody v posledních zhruba dvaceti letech:
Přirozená migrace
Během posledních desetiletí pronikají na naše území ryby, které dříve obývaly prostor jižně od našich hranic. Je otázka, zda je to způsobeno činností člověka, postupným oteplováním klimatu anebo jinými faktory. Některé druhy možná byly v minulosti jen přehlíženy. Fakt je ale ten, že proud přistěhovalců od jihu neochabuje.
Ryby jakožto vodní organismy k nám ale nemohou vstoupit, kde je napadne. Jsou odkázány na vodní cesty v podobě řek a řekou, která představuje hlavní migrační tepnu pro nové druhy, je u nás jednoznačně Morava. Ta se nedlouho poté, co opustí naše území, vlévá do Dunaje a umožňuje dlouholetým i novým obyvatelům tohoto evropského veletoku přístup na naše území. V průběhu posledních desetiletí k nám pronikly touto cestou mnohé ryby. Některé jsou už léta notoricky známé - ty si jen připomenem, jiné se u nás ještě ani neohřály, těm věnujeme trochu více prostoru.
Karas stříbřitý – v 80. letech 20. stol. byla zřejmě Morava spolu se svým přítokem Dyjí jedním z míst průniku tohoto vysoce invazivního druhu do našich vod.

Hlavačka mramorovaná – tato drobná nenápadná rybka zřejmě pronikla na naše území proti proudu Moravy a Dyje někdy na počátku 90. let. V roce 1994 byly totiž zaznamenány první nálezy tohoto druhu v ČR a to už z oblasti Mušovské údolní nádrže.

Candát východní – i tento dravec je u nás přítomen poměrně krátce. První zaznamenané migrace těchto ryb do dolního úseku Dyje prý proběhly v letech 1992 – 93. Dnes je tento druh na dolním toku Moravy i Dyje stabilně přítomen a jeho stavy závisí hlavně na úrovni soustavného vybíjení těchto ryb ze strany sportovních rybářů.

Ježdík žlutý – je původním dunajským druhem. Z našeho území nebyla tato menší nepříliš hojná rybka původně známa, stabilně se v úlovcích ichtyologů a někdy i sportovních rybářů vyskytuje údajně od roku 1994.

Ježdík dunajský – tento druh ježdíka se velmi podobá ježdíku obecnému, takže byl vědecky popsán teprve v roce 1974. O tom, že je součástí naší ichtyofauny, víme od roku 1996, kdy byli první ježdíci dunajští odchyceni na dolním toku Moravy a Kyjovky.

Hlaváč černoústý – je zbrusu novým přírůstkem v obsádce jihomoravských řek. A nutno říct, že přírůstkem, který neslibuje nic pozitivního. První jedinci byli zaznamenáni při kontrolních odlovech na dolní Moravě a Dyji v létě roku 2008. Nyní už tento druh loví i sportovní rybáři a dá se očekávat, že se bude šířit velmi rychle, neboť stejným způsobem se choval prakticky na všech místech, kam pronikl nebo byl zavlečen.
Na Slovensku se hlaváč černoústý poprvé objevil v roce 2003 na Dunaji u Štúrova a na dolním toku Hronu. Dnes je tam běžným druhem, hojnějším než několik dalších hlaváčovitých ryb, které na Slovensko rovněž pronikly v poslední době. Je docela dobře možné, že některý z těchto druhů bude brzy následovat agilního hlaváče černoústého v jeho tažení do jihomoravských řek.

Více se o této naší „nejnovější rybě“ můžete dočíst v Atlase ryb.
http://chytej.cz/atlas_ryb/ryba/hlavac_cernousty/
Nechtěné zavlečení nových druhů
Ačkoli bylo podniknuto mnohé pro to, aby se do našich vod nechtěné cizí druhy jen tak nedostaly, opět se potvrdila známá pravda, že život si cestičku nakonec najde. Rybou, která si, ač nevítána, našla v nedávné době cestu do našich vod, je:
Sumeček černý - ten na naše území doputoval zřejmě v roce 2003 s násadou kaprů dovezených z Chorvatska. Aniž si někdo něčeho všiml, byli kapříci vysazeni v některých rybnících kolem Lomnice nad Lužnicí a o dva roky později - tedy v roce 2005 už byli na těchto vodách zaznamenáni nejen dospělí jedinci sumečka černého, ale i tohoroční plůdek.
Dá se očekávat další šíření tohoto druhu podél toku Lužnice, kam sumeček snadno pronikne rybničními stokami. Aktuální zprávy ale chybí. Přiložený snímek, zachycující sumečka černého uloveného v oblasti poblíž Lužnice, dokládá, že k určitému rozšíření opravdu došlo.

Vzhledem, velikostí, chováním, rozmnožováním i způsobem výživy se sumeček černý hodně podobá sumečku americkému. Asi nejvýraznějším rozlišovacím znakem obou druhů je přítomnost tmavé skvrny u báze ocasní ploutve sumečka černého.
Objevení nových druhů
Objevit u nás v 21. století nový a ještě k tomu původní druh ryby, to vypadá jako pohádka. V reálu se jich ale objevilo hned několik a vědci budou mít ještě pár let co dělat, aby se s celou touhle záležitostí nějak vypořádali.
Všechno se to točí kolem hrouzků. Podle údajů, které si průměrný rybář může vyčíst z knih, by u nás měly žít tři druhy – obecný, běloploutvý a Kesslerův.

Hrouzek obecný

Hrouzek běloploutvý

Hrouzek Kesslerův
Tyto rybky má průměrný rybář problém rozlišit a přiznám se, že i já objevil doma na počítači mezi svými snímky fotku hrouzka běloploutvého z Moravy u Hodonína, aniž bych si byl tenkrát u vody vědom, že fotím pro mě nový druh.
Jenže nejde jen o to, jak živočich vypadá. Klíčem k porovnání blízce příbuzných organismů se v poslední době staly genetické analýzy. A ty přinesly u našich ryb mnohá nečekaná překvapení. Pokud jde o hrouzky, zjistilo se, že ani jeden stávající druh nebude bez komplikací. U hrouzka běloploutvého a Kesslerova se ukázalo, že každý z nich bude v budoucnu pravděpodobně rozdělen na dva samostatné druhy. A hrouzek obecný? Tam to vypadá, že se od původního druhu odštěpí ještě tři nové. Celkem bychom tedy měli mít v našich vodách 8 druhů hrouzků, z nichž ale ne všechny půjdou rozlišit na základě vnější stavby těla.
Příčinou téměř identického vzhledu je skutečnost, že se jedná o vývojově mladé druhy, mezi nimiž ještě nevznikly výrazné a dobře viditelné rozdíly. Dokonce se mezi sebou i velmi často a snadno kříží.
Více podrobností lze nalézt v Atlase ryb v základních informacích o jednotlivých druzích.
http://chytej.cz/atlas_ryb/ryba/hrouzek_obecny/
http://chytej.cz/atlas_ryb/ryba/hrouzek_beloploutvy/
http://chytej.cz/atlas_ryb/ryba/hrouzek_kessleruv/
A na závěr jedna zajímavost. Když jsem dostal od oslovených odborníků snímky hrouzka běloploutvého a Kesslerova pro náš atlas ryb, názvy obrázků byly „skupina běloploutvý“ a „skupina Kesslerův“ – jednoznačný doklad toho, že vědci to s novými druhy myslí vážně, ale ani oni nejsou schopni pouze na základě běžného pohledu na rybu ji přesněji zařadit.
Hrouzci ovšem nejsou jediní, kdo dokázal překvapit. Věřili byste, že v našich vodách žijí rybí druhy, o němž si všichni včetně vědeckých špiček léta mysleli, že jsou to ve skutečnosti druhy zcela jiné?
I to je jeden z nedávných objevů učiněných na základě genetických analýz a protagonisty tohoto „zázraku“ jsou sekavci a sekavčíci – malé rybky vedoucí skrytý život v čistých vodách s písčitým dnem.
Pokud si pamatujete ze starší literatury druh sekavec písečný, tak na něj můžete v klidu a míru zapomenout. Srovnání genetické výbavy sekavců z našeho území s rybami ze sousedních států ukázalo, že u nás zcela jednoznačně převažuje sekavec podunajský. Ovšem sekavec písečný se u nás vyskytuje svým způsobem tak trochu také – geneticky. Mnohé populace sekavců na území Čech obsahují vysoký podíl mezidruhových kříženců sekavce podunajského a písečného. „Čistý“ sekavec písečný zatím zaznamenán nebyl. Na Moravě se sekavec podunajský kříží se sekavcem Cobitis tanaitica, který tu ale rovněž není samostatně přítomen. Takže tu máme jeden druh zcela a dva tak nějak napůl.

Sekavec podunajský
Více informací o celé problematice lze opět nalézt v Atlase ryb - ovšem pokud jde o plné pochopení toho, jak se věci mají, bude to po biologické stránce tak trochu "vyšší dívčí" :-)
http://chytej.cz/atlas_ryb/ryba/sekavec_podunajsky/
Případy hrouzků i sekavcovitých ryb jsou nádherným dokladem toho, jak nenápadný a často složitý je proces vzniku nových druhů. Trvá to dlouho, než se vytvoří reprodukční bariéry, které zabrání vzájemnému křížení a ještě déle než se vlivem pobytu v rozdílných podmínkách začnou nové druhy výrazně lišit svým vzhledem. V tomto ohledu malé nenápadné rybky značně obohatily vědecké poznání a přidaly další kamínek na misku vah patřící zastáncům Darwinovy evoluční teorie.
Závěrem
Vrátíme-li se k otázce položené na začátku článku - kolik druhů ryb vlastně žije na našem území – pak je opravdu těžké na ni jednoznačně odpovědět. Rybí společenstva jsou stejně jako vše živé velmi proměnlivá a s přispěním člověka je pohyb rybích druhů ať už chtěný či nechtěný, překvapivě velký. Některé druhy mizí, místo nich k nám pronikají nové a dokonce jsou stále ještě objevovány takové druhy, které dík zanedbatelným vnějším rozdílům nebyly dosud rozlišovány.
Důležitější je ale jiná věc – změny probíhající v obsádce našich vod jsou rychlé a těžko předvídatelné. Možná je zajímavé, že k nám pronikají nové ryby, ale existují i naše původní druhy, jejichž početnost v posledních letech prudce klesá. Kdo by například čekal, že donedávna plevelný karas obecný začne mizet zběsilým tempem, nahrazován na většině lokalit svým zavlečeným stříbřitým příbuzným? Totéž se děje s piskořem, slunkou a podobně. U jiných druhů (např. pstruh obecný) dospěl čilý obchod s násadami do stavu, kdy nejedna ryba představuje jakýsi „panevropský genetický mix“ nejasného původu, zato ale přijatelné ceny (mírně přehnáno).
Za těchto podmínek je třeba dávat pozor, abychom zachovali dostatečně silné a geneticky čisté populace našich původních ryb, i když řada z nich je jen málo rybářsky atraktivních. Vím, že jsou lidé, kteří této myšlence obětovali hodně. Ale zatím jich pořád není dost. Je potom smutné, když nepůvodní kapr nebo amur vysypaní do revíru mají status jakési „ušlechtilé ryby“, zatímco generační ryby původních druhů (např. parma) představují jen něco jako „odpad“ určený k výrobě druhořadých pokrmů nebo rovnou ke krmení slepic. V tomto ohledu by se mělo něco změnit. Opravdu nerad bych se dožil doby, kdy obsádku řek bude z velké části tvořit čerstvě vysypaná kapří násada a nějaký ten zavlečený hlaváč.
Text: M. Horáček - Osprey
Foto: Atlas ryb - různí autoři
Zbyna> Slunečnice pestrá
Neví někdo co je to za rybu ? Dneska sem jich při chytání nastraznich rybek chtil asi 20 během hodky
Neví někdo co je to za rybu ? Dneska sem jich při chytání nastraznich rybek chtil asi 20 během hodky
Já se třeba kapry snažím takřka nechytat, na našich vodách bych rád miloval rozmanitost a po přečtení několika článků zde se o ni hodlám také sám zasloužit. Je třeba bombardovat ČRS dotazy a požadavky, následně i příslušné MO. Je to stará garda, peníze jsou, sádky fungují, většinou se (na našem MO) popíjí a zkostnatěle uznává jen kapr a uspokojivá čísla jeho násad. To je samozřejmě radostné pouze pro ty rybáře, kteří si jezdí k vodě výhradně pro maso a s vidinou podkovy v trojobalu už ani neumí vnímat tu krásu kolem. Je potřeba na svaz tlačit, oni stále slyší a znají jen nářky kaprařských stařešinů nebo závodníků, přičemž smysl pořádání rybářských „závodů“ obecně je pro mě jakousi opravdovou záhadou, ale to už odbíhám od tématu. Takže, po několika mailech na ČRS a MO se začínám zajímat o možnost nákupu několika původních i již zabydlených druhů, které hodlám citlivě vysazovat na revíry, které tak ještě úplně nenesou status „dromů“ a kanálů. Bytelné igelitové pytle už jsem sehnal včera :)Je to skoro, jako kdyby pasažér vozil taxikáře jeho vlastním vozem a ještě mu za to zaplatil, ale ono se to brzy změní. Bude muset. P.S.: Ten, kdož má ve svém okolí tůně, kde se ještě vyskytuje karas obecný, ať se zkusí zamyslet nad tím, zdali by nestálo za to „hodit“ pár kousků do nádoby a vysadit tuhle krásnou rybu znovu na okolní stojáky.
Děkuji za článek a příspěvky.Dozvěděl jsem se tady hodně zajímavých poznatků.K článku jsem se dostal při hledání odpovědi, kolik druhů ryb žije v našich vodách.Položil mi ji vnouček, který se účasní soutěže mládeže, uveřejněné v časopise VČELAŘSTVÍ. Prosím poraďte mi někdo, mohu mu odsouhlasit odpověď VÍCE JAK 50? Děkuji Jarda
Ciffik> Je to tak,chováme se jako sloni v porcelánu.A tak jako to funguje běžně v přírodě,bude každá chyba po zásluze potrestána.
Je to super článek a představa, že zase budou v řekách vidět parmy a původní druhy je krásná. Muselo by se začít od začátku. Alespoň část peněz vybraná na příspěvky by měla být určena pro tamní druhy. Nevím jak je to přesně s pěnězi a hospodařením, ale připadá mi, že se kupuje jen hotová ryba (kapr atd.), která je po vysazení za 14ct dní vychytána. Byla by určitě škoda, kdyby v budoucnu byla vidět pouze „ušlechtilá ryba“ Na druhou stranu i tady určitě platí heslo: zákazník náš pán. Kolik máme jen rybářů zaměřených na kaprařinu? Kde jsou ty časy, kdy jsem v květnu viděl na sázavě třít se parmy – krása :-) Hezkej den přeju P.
Díky všem. Tohle téma (ochrana původních populací) jen tak neopustím, ale potřebuju získat víc informací z oboru.
Uvidíme, co se bude dál dít, ale je fakt, že teď se začáná rozhodovat o tom, jak bude naše rybařina v budoucnu vypadat – od toho, kdo nakonec bude vlastnit revíry až po to, co vlastně budeme chytat.
Paradoxně pro naše původní druhy představuje záchranu to, že budou loveny – protože tím budou ekonomicky zajímavé. Na druhou stranu sežrat 10 – 15 let starou rybu z divoké populace je nehorázný luxus. Stejně tak ji umordovat v důsledku naivního chyťapusťáctví (všechna ta válení po sněhu, lov na nesmyslně jemné náčiní atd.)
pěkný článek…je fajn, že se této problematice začíná věnovat víc lidí…bohužel s rybkama to není tak lehký, o geneticky čistých populací např. pstruha si už můžeme nechat jen zdát, poslední čistá populace byla pravděpodobně na v.n. Morávce (údajně, by to prej ještě nějak šlo zachránit, ale spíše to bude v říši snů)…lidi si neuvědomují, že opětovné vysazování nemusí mít jen pozitivní efekt…ono by sice vypadalo hezky, kdyby k nám vysazovali původní druhy, ale taky se může stát, což se nejednou stalo, že rybky odchované v líhni jsou prostě v moment vypuštění o dost větší než rybky téhož ročníku v řece, tudíž ty líhňové zaberou vhodné stanoviště a původní geneticky ,,čisté,, populace se budou ztácet ačkoliv paradoxně se početní stav ryby bude zvětšovat …(za líhňové rybky beru ty, které se kupují z jiných zemí atd.¨…pokud by se vysazoval plůdek z ryb z dané řeky bylo by to super, ale moc tomu nevěřím, že se na to najdou lidi, bohužel lehčí je si je koupit z pohodlí domova pře internet a nemuset na tom makat na líhni jak…)…taky vám nikdo nezajistí, že se vysazená ,,líhňová,, ryba bude třít, že se udrží, že je neskolí stejná nemoc…
malý příklad z praxe…např. naši sousedi se snažili navýšit stavy hlavatek, odchytili pár jikrnaček, které umělě vytírali, plůdek vysazovali do řek, líhňový vystrnadil ostatní plůdek, terý měl horší podmínky k životu nebo prostě nepřežil, tudíž celý genofond hlavatky na slovensku zrovna tvoří potomci určitého počtu jikrnaček…teď jen stačí jedna nemoc pohroma, vůči kterým nebudou tyto rybky imunní a v řece zůstane prd…
neberte to prosím doslova, určitě to bude trošku jinak, ale v tomto smyslu určitě…
souhlasím s ospreyovým posledním odstavcem…byla by to škoda…budem muset sakra zabrat aby k tomu nedošlo…
takové malé shrnutí…je důležité zachovat si tyto naše ,,geneticky čisté,, populace našich ryb, pak už to bude sakra těžký sem ty rybky vrátit nemluvě o tom, že už to ,,naše,, rybky nebudou…
osobně nějak moc nechápu, proč by se nemohli ryby pouštět a k odnesení ryby domů, by sloužil kapr a duhák, dravci(čistá štika tu už taky asi nebude, sumec je kapitola sama o sobě, všechni jsou vlastně potomky cca 200 jikrnaček z líhně v Třeboni, tím ale neříkám, že jsou nedůležití, nebo že si snad nezaslouží určité privilegia), pak by se samozřejmě museli řešit druhy invazní atd…
no to by snad bylo na další článek…
díky Míro, tímto se podle mě hodně lišíte od konkurence, která v tomto směru žádnou snahu netvoří…
PĚKNEÝ A HLAVNĚ ZAJÍMAVÝ ČLÁNEK !!!
regulus> Snažím se používat ty nejdůvěryhodnější informace, co jsou k sehnání. Ono je možný, že než na to věda přišla, už se tam chvilku masili. Ale o tom je ta diskuze tady. Osobně si myslím, že dobrá diskuze zdvojnásobuje hodnotu článku.
A ono hodně druhů se před revolucí uvádělo jako „našich“, protože ačkoli žily na Slovensku, byli jsme jeden stát. Typickým příkladem je hrouzek dlouhovousý.
No určitě zajímavý čtení, jen ti člověče nevím, jestli máš s tím candátem východním a jeho zaznamenanými migracema pravdu. O tom, že se na Dyji chytal jsem slyšel už v první polovině 80 let a mám takovej dojem, že v té době byl i v nějakým soupisu ryb vyskytujícím se na našem území (pravda mohlo to souviset i se Slovenskam, už si nevzpomenu), nicméně tak jak tak v Dyji skončil v Břeclavi u splavu, dál se nedostal a kilák nebo dva za Břeclavou po proudu to bylo zadrátovaný a abych pravdu řekl, tak vůbec netuším, jestli tam byla šance chytat, spíš ne. Když jsme jeli na Dyji, tak tam kde jsou dnes údolní nádrže, nehledě na to, že to byl v tý době sporadickej výlet. Myslím že úsek od drátů po splav v BV byl spíš doménou místních, třeba k tomu někdo něco pípne nebo možná Milan Rozsypal. Jinak je docela zajímavý co se člověk na netu nedozví http://hrudik.sweb.cz/…candat_v.htm .
noap> Neříkám, že ne. Bohužel ty časy nikdo nepamatuje. A jedním z důvodů napsání toho článku byl i obecně malý zájem o tyto druhy, takže jsem se je tam snažil dostat. Pro odbornou veřejnost bych musel psát sakra jinak.
Ježdíci a drsci tu určitě byli, u té hlavačky si myslím, že ta ne.
A to zprofanované globální oteplování je tam jen jako jedna z možností – mezi bezobratlými sem proniklo docela dost teplomilných druhů. Jako děcko jsem viděl poprvé křižáka pruhovaného a tenkrát to byla rarita. Dnes si ho můžu vyfotit, kdy chci.
Zajímavý článek, ale s některými názory bych byl přeci jen trochu opatrný – např. Ježdík žlutý byl ještě v předminulém století relativně běžnou rybou řeky Moravy a dle dobových pramenů (1850), vytahoval společně z dalšími druhy ryb ( drsek menší, větší atd.)až k Olomouci. S hlavačkou mramorovanou to bylo tuším dokonce nějak podobně. Spoustu ryb (mimo přistěhovalců z Asie a jiných) zde bylo původními, ale vlivem destruktivní činnosti člověka – jak zásahem do koryt řek čiprůmyslovou revolucí atd., jejich pobyt na našem území zanikl.....Vlivem úpadku těžkého průmyslu v 90. letech a zlepšení kvality vod našich řek se naštěstí tyto druhy vracejí na svá přirozená stanoviště – ovšem globálnímu oteplování bych jejich návrat nepřisuzoval.
Super článek a ještě lepší obsah. Jsem moc rád že někdo tak veřejně upozorňuje na zvěrstva která se dějí na našich revírech.. V praxi je to jednoduché – proč zarybňovat původním potočákem když je dražší než nepůvodní duhák a navíc se „vlk nažere a koza zůstane celá“. Bohužel hodně „pseudo“ rybářů tento přístup podporuje. Svědčí o tom věta rybáře kterou jsem zaznamena na poslední vycházce: „Zdar, tak co berou dneska ryby“? Jo berou, super jsem si zachytal.. „I kapři?“.. ne zrovna chytám cejny.. „Aha… tak to nic“..
HaD> Ale taky je důležitý mít na takový lidi čuch a to je zase tvoje parketa :-)
Zajímavé čtení. Díky. Pod poslední větu se podepisuji vlastní krví!
super, ale opravdu super článek! Někdy mi přijde, že dost lovců zapomíná na „ryby“ a hledí jen na „rybaření“ a „úlovky“. A i tyhle ryby k tomu patří a žijí třeba i na našich revírech a často i v počtu překvapivém, ale my jen furt honíme ty „naše“ ryby. Možná je to vlastně dobře, možná je to i škoda. (jestli mi tedy rozumíte :-)) )
osprey> Moc pěkný. Je vidět, že máš opravdu široký záběr. Dle mého názoru tento WEB stojí a padá na tobě.