Chytej.cz
Kajak HALIBUT - VÝPRODEJ

Smetí, častý problém našich vod necteno

20.3.2010 | Vodní ekologie | 10.330 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 7

Smetí, častý problém našich vodChytáte rádi ryby? Řekl bych, že ano. Když se chováte dobře k rybám, chovejte se tak i k přírodě, která k rybařině nevyhnutelně patří. Určitě jste si někdy v životě sedli k vodě na místo, poblíž něhož vaši předchůdci zanechali hromadu smetí. Nic příjemného co?

 

Milí rybáři, chtěl bych, abyste si přečetli článek až do konce a na závěr se popřípadě svěřili třeba se svými zážitky v komentářích. Předem říkám, že obsah článku se netýká jen rybářů, ale i letních turistů a plavců.

Lidmi nedotčená panenská příroda, zpěv ptactva, které si vesele bez zábran poletuje, občasné šplouchnutí ryby, šum listí, klid od civilizace. Tak takových míst u vody už nalezneme hodně málo a když ano, tak bychom si jich měli vážit.

Města se nám rozrůstají a pohlcují krásnou přírodu, kterou do původní podoby dostaneme hodně těžce. Mnohdy řeky protékají středem města, kde se znečišťují např. kanalizací.  Na tohle téma tento článek ale nepíši.  Chtěl bych se věnovat hlavně nepořádku kolem našich rybníků, nádrží a řek.

Není to dlouho, co jsem si poprvé vyrazil k vodě za rybami. Po příjezdu k ní mě ovšem místo krásné krajiny přivítaly na mnoha místech hromady smetí neboli BORDELU.

 

Hromada.jpg

 

A hlavně když jsou u nádrže cedule: Zákaz skládky odpadů a Vodní zdroj.

 

Cedule-2.jpg

 

Nevím jak vám, ale mě osobně není příjemné chytat vedle hromady smetí, protože po čase začíná zapáchat, což mnohdy přiláká i spousty hmyzu, který vás později nepříjemně otravuje. Proč u vody někteří rybáři nechávají za sebou takovou spoušť? Je sice pěkné, že někteří dají odpad dokonce do pytlů na plasty, ale u vody jej nechají stejně. Když si odpad dovezete, tak se snažte si jej i odvézt.  Když jsem byl na své oblíbené vodě 3. září chytat kapry, místo po mě zůstalo čisté, protože já si odpad vozím domů v nádobě  od krmné směsi a následně ho dám do popelnice. Týká se to obalů od krmných směsí, sáčků od svačin a podobně.

 

Kyblik.jpg

Moje odpadky připravené na cestu domů

 

Když jsem na to místo šel chytat po měsíci s kamarádem Davidem (na serveru chytej.cz  Dejwík 2504) nestačil jsem se divit. Poblíž mého oblíbeného místa byla hromada odpadků.

 

Hromada-1.jpg

 

Nechápal jsem, proč to někteří rybáři dělají. Líbí se jim to? Řekl bych, že slušný rybář by na svém oblíbeném revíru takovou prasárnu neudělal. Nejspíš to dělají lidé, co tam jezdí na víkend nebo někdy i na týden.

Tenhle zážitek mě donutil napsat tento krátký článek. Doufám, že vy, co děláte u vody takový nepořádek, se nad sebou zamyslíte a k životnímu prostředí se začnete chovat lépe.

U příjezdové cesty k vodě je cedule "Zákaz skládky odpadů". Ale stejně se vždycky najde nějaký d…l, který tam skládku založí a ostatní rybáři se přidávají.

 

Cedule-1.jpg

 

Když jsem se díval na DVD o lovu kaprů, bylo tam řečeno: „Když rybář chytá stylem Chyť a pusť, jsou fotografie či filmový záběr jedinou vzpomínkou na úlovek. Při samotném fotografování zvolte pěkné prostředí proti stromům nebo keřům.“ Když je ryba trofejní, fotka by měla být kvalitní a hlavně krásná. Zkuste se vyfotit s rybou a s hromadou odpadků v pozadí. A to samé udělějte s vodou nebo stromy za zády. Která fotka se vám líbí?? Podle mě rozhodně s těmi stromy.  Když to takhle půjde dál, bude těžké vybrat i pouhé místo na krásnou fotku bez odpadu.

 

Na závěr přikládám zkušenost z rozhovoru s jedním z tzv. „bordelářů“. Podle něj je okolí vody přece vizitka města, pod které patří: "Kdyby nám k vodě dali takové ty kovové držáky a do nich pytle, které by jednou za 14 dní odvezli, určitě bych to do nich dával".

Můj názor je, že i když by tam ty železné držáky byly, určitě by někteří dělali nepořádek i nadále, protože by se jim k těm pytlům nechtělo chodit. A za druhé by ty kovové držáky lákaly lidi - přece jen je to kus železa, které se dá prodat. V tomhle případě by nepomohlo ani zabetonování.  A navíc město to nemůže a dokonce ani nesmí udělat, protože to nejsou jeho pozemky.

Článek jsem napsal, protože nepořádek kolem vody je fakt a byl bych rád, kdyby se lidi, co chodí k vodě za rybami, turistikou nebo jen si zaplavat, zamysleli, jak by to na jejich oblíbeném místě vypadalo třeba za rok a přispěli k tomu, aby smetiště u vody byla minulost.

 

Text a foto: spike

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

7 hodnocení, v průměru 4.3 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Úterý 23. března 2010 v 18:07® tomashr

spike> To co přinese voda bych tolik neřešil, s tím se asi nedá moc co dělat, v řadě případů to do vody nafouká vítr (viděl jsem v reálu, jak vítr převrhl popelnici a během pár vteřin byl obsah v okruhu 100 metrů – fakt fofr), vůbec to nemusí být tak, že jsou v dané oblasti prasata – holt se to pak nachytá v nějaké zátočině a je to vidět. Průser je ale to, co je v článku a to ty hromady na břehu, které navíc často prokazatelně dělají rybáři (plechovky kuku, pytle od boilies a krmítkových směsí atd.) – tohle je opravdu neomluvitelná prasárna, každý si to po sobě může celkem snadno odnést/odvézt. Popravdě ale moc nevím, co s tím – celkem běžně něco z nalezeného odpadu seberu a přidám k svému, jenže ve své podstatě je to blbost – prasata mezi námi totiž přesně s tímto počítají (že někomu povolí nervy a uklidí to po nichú.

Pondělí 22. března 2010 ve 21:46® BlueShark
BlueShark

Moc pěkné, dodal bych snad jen to, že smetí bohužel je a bude. Jak je to jen trošku možné, prostě ho posbírám a je mi fajn na duši. Blbce nezměníš, snad jich bude někdy ubývat…

Pondělí 22. března 2010 ve 21:13® spike
spike

Děkuji všem za příspěvky. Jsem rád, že se zde podělíte se svými zkušenostmi ale smetí je opravdu problém. Teď jsem se byl o víkendu projít na psruhovce u babičky a před 3 týdnama tama protekla velká voda. Z chatařských oblastí připlulo níže strašné množství petlahví ale i jiné, např. polystyreny, igelity,…

Pondělí 22. března 2010 ve 20:05® Misakk

Pěkný a hlavně potřebný článek za který jsem rád, že se zde objevil. V sobotu jsme byli s kamarádem u rybníka a v neděli u Labe na lovu a první čeho si u vody všimnete je neskutečný bordel. Jsou poznat i zbytky po rybářích jako plechovky od kuku atd., nemyslím si ale že za všechno mohou rybáři. U vody se pohybuje spoustu lidí. Zavedl bych třeba zálohování nebo výkup PET lahví což je ten nejčastěji se vyskytující odpad v přírodě. Kovové držáky na pytle by zřejmě taky moc nepomohly, protože málo kdo k tomu pytli s odpadem dojde. Stačí se podívat jak to vypadá s odpadem na různých společenských akcích pod širým nebem. Co potom vychytralci, kteří neplatí za popelnice a odhazují do jiných společných nádob nebo dokonce do příkopů u silnic. Každý si ale musí sáhnout sám do svého svědomí. Začít se musí už výchovou dětí k ekologii ke které nás za komančů moc nevedli a měnit přístup lidí k přírodě je asi běh na dlouhou trať. Už to zde Libor napsal,ale vážím si všech kteří se chovají šetrně k rybám a svůj odpad odvezou od vody s sebou domů. Přeju všem slušným rybářům Petrův zdar.

Neděle 21. března 2010 v 11:47® superweb
superweb

Pridam jeden konkretni priklad. Kousek od Stehelcevsi (u Kladna) je rybnik „Pod Dalnici“ a kousek po proudu potoka jeste jeden(nevzpomenu si na nazev). Mistni organizace, ktera je ma na starosti, osadila brehy pytli na odpadky. Asi po 20 metrech je vzdy uvazan u stromu pytel. Zvlaste u toho rybnika pod dalnici je videt, ze pytle svuj ucel neplni – jsou prazdne a odpadky se povaluji vsude okolo, i ve vode.

Neděle 21. března 2010 v 7:19® džigit

Spike za jedna! :-) K tomu názoru „bordeláře“-měli jsme dětský den na louce.Je to akce na víkend,na zapůjčeném čundráckém fleku.Místní mají u boudy pytel na odpadky,který nám účastníci DD vždy poctivě „přeplnili“ a musel jsem to odvézt já,prý že mi to do dodávky vleze.Příští rok jsem koupil pytle a dal je ke kažému stanu.Poctivě je naplnili a při odjezdu mi je donesli-prý se jim to do auta nevleze!?!? Člověk je tvor vynalézavý,hlavně ve výmluvách na cokoliv…

Sobota 20. března 2010 v 6:49® Libor
Libor

Spiku, je jen dobře, že jsi takový článek vytvořil. Vážím si lidí, co si takových věcí všímají. Super!!