Bohužel, ne všichni mají možnost vycestovat do USA a tak bych rád všem takovým rybářům v krátkosti přiblížil gigantické prodejny těchto obchodních značek z pohledu člověka, který je mohl v jednotlivych státech USA po dobu několika let navštěvovat a samozřejmě tam i nakupovat.
Před lety, když jsme přijeli do Spojených Států, jsem sice už o těchto obchodních centrech něco málo slyšel, ale mnoho pozornosti jsem tomu nevěnoval. Po několika měsících života, když jsme se trošku rozkoukali a začali jsme se ženou chodit na ryby, jsme se samozřejmě začali zajímat i o zdejší rybářské prodejny.
Navštívili jsme jich několik, ale byly to prodejny, které byly součástí farmářských nebo jiných prodejních center, případně menších obchodů. Přesto i tam jsme byli překvapeni šíří nabízeneho sortimentu. Téměř v každém obchodním domě je nějaké odděleni s rybářskými potřebami. Základní vybavení se tam dá koupit za velmi přijatelné ceny a to včetně povolenky k lovu. Jednoho dne jsme ale od znamého rybáře dostali katalog z Bass Pro Shop.

Katalogy amerických obchodů s rybářským a loveckým sortimentem
To byl pro nás velmi pádný důvod tuto prodejnu navštívit a tak jsme následujícího nedělního rána vyrazili do města Atlanta ve státě Georgia. Po dvou hodinách jízdy a chvilce hledání jsme se dostali na parkoviště pro několik desítek aut, které bylo součástí tohoto centra. To, že jsme se po prostudování katalogu moc těšili, až všechno uvidíme na vlastní oči, nemusím asi nikomu z kolegů rybářů vysvětlovat. Skutečnost ale předčila všechna naše očekávání.

Snímek obchodu Bass Pro Shop aktuálně nemám, takhle vypadá pobočka Gander Mountain...

... a zde právě přijíždíme na parkoviště i v Čechách dobře známého Cabelasu...

... jehož průčelí vévodí socha dvou jelenců v zatraceně nadživotní velikosti (5 metrů s přehledem mají).
Ještě než jsme se dostali do samotné prodejny, půl hodiny nám zabralo okukování venku vystavenych lodí různých druhů a velikostí včetně jejich vybavení a příslušenství zahrnujícího i transportní prostředky všech kategorií.
A pak jsme se konečně dostali k tomu hlavnímu - vstoupili jsme, pro nás v té době, do rybářského ráje.
První dojem byl opravdu ohromující - to co se před námi otevřelo, se vůbec nedalo srovnat s tím, na co jsme byli zvyklí z domova, kde běžné prodejny jsou na několika desítkách, maximálně stovkách čtverečních metrů.

Jeden z koutů nákupní haly obchodu Cabelas
Vnitřnímu prostoru dominovalo obrovské akvárium s různymi druhy ryb, kaprem počínaje a asi nejoblíbenější rybou zdejších rybářů – bassem (okounek pstruhový) konče. Na stěnách visely nespočetné preparované ryby a trofeje zvěře, doplněné o další dekorace vztahující se k přírodě.

Uprostřed této nákupní haly Cabelasu mají skalku s vycpaninami nejrůznější americké zvěře...

... losy nevyjímaje.
V tu chvíli jsme nevěděli, na jakou stranu se vydat. Jitka popadla pojízdný nákupní košík a začali jsme prohlížet a zkoumat. Co nás udivilo, bylo celkem málo nakupujících. Říkali jsme si, je neděle dopoledne a lidé vyspávají, ovšem pak jsme si uvědomili, že nějakých padesát zákazniků se na té rozsáhlé prodejní ploše naprosto ztratí. Otevírací doba je 7 dní v týdnu od 8 do 22 hodin, ale pro rybáře je tu ještě jeden zvláštní menší vchod, kde se od 6 hodin ráno dají nakoupit živé nástrahy, nějaké drobnosti, vzduchovací motorky atd.
Všechny takto pojaté prodejny jsou vlastně veliké samoobsluhy, kde má každý zakaznik možnost si vše osahat a vyzkoušet. Nejde vlastně o prodejny ryze rybářské – společným jmenovatelem veškerého sortimentu je lov a pobyt v přírodě. Nabídka je ohromující – v přeneseném slova smyslu „od špendlíku po lokomotivu“.
V reálu je zde nabízen mnohem širší sortiment, než slibuje katalog. Prodavače jako takové najde člověk pouze v lovecké sekci u palných zbraní, v rybařině pak u sonarů, kde je u většiny druhů možnost vidět, jak sonar pracuje a pak ještě v muškařině, kde pro případné zájemce "umotají" na počkání mušku nebo poradí.

Když už byla řeč o sonarech, tohle je asi třetina aktuální nabídky...
Mimo to, pokud někde člověk potřebuje pomoc nebo radu, přispěchá někdo z personálu a ochotně pomůže, poradí, nabídne. Snad jediní, kdo by tu mohli být poněkud zklamáni, by byli kapraři, kteří by tady asi težko hledali speciální kaprařské pruty, hlásiče, swingery a další klasické pomůcky pro tento druh lovu. Většina sortimentu je totiž zaměřena na přívlač, trolling, muškařinu a mořskou rybařinu.
Ovšem každý zájemce si může vybrat ze stovek nabizených druhů obuvi, spousty oblečení, rukavic, termoprádla a mnohého dalšího, stejně tak, jako z obrovskeho sortimentu prutů, šňůr, vlasců, smekacích navijáků, multiplikátorů, háčků, tisíců nástrah na přívlač nebo muškařinu a mnohých dalších pomůcek, ať už pro rybaření, lov nebo jen pro pobyt v přírodě.






Stejně tak si zde ale přijdou na své milovníci vodních sportů, chataři, turisté a všichni, kteří mají nějaký vztah k přírodě. A protože obchod je obchod a Američané obchodovat umí, nezapomnělo se ani na děti. Mají tu pro ně nejen speciální sortiment “z oboru”, ale je zde jako doplněk i spousta bonbónů, hraček, keramiky, stylového oblečení, zkrátka, všeho, co může děti zaujmout a vyndat pár dolarů z peněženek jejich rodičů navíc. Složení nabídky amerických rybářských supermarketů se liší polohou jednotlivých obchodů - v blízkosti mořského pobřeží je samozřejmě ke koupi víc věcí zaměřených na mořský rybolov a naopak ve vnitrozemí a u velkých jezer na severu se sortiment zaměřuje spíše na lov ryb ve sladkých vodách.
Ačkoli jsme se jeli původně jen podívat, odcházeli jsme při naší první návštěvě o 500 dolarů lehčí, zato ale se třemi taškami zajímavého nákupu a s tím, že jsme zdaleka neviděli všechno a určitě se ještě vrátíme.
Nehodlám v tomto článku porovnavat naše a americké ceny, ostatně každý se na webových stránkách může přesvědčit sám, jaká je realita. Pro nás, když jsme začínali lovit ryby ve Státech, bylo rozhodující to, že základní vybavení, včetně roční povolenky k lovu jsme pořídili za jednodenní výplatu.

Autor během nákupu
Po letech, když jsme měli možnost procestovat desitky států USA a navštívit tyto prodejny na různých místech, na tuto naši první návštěvu vzpomínám s úsměvem. Dnes bydlíme ve státě, kde máme v okolí tři podobné prodejny a nákup tam je pro nás tak běžný, jako je nákup v obchodním domě s potravinami. I když vím, že je to nereálné, přál bych každému českému rybáři, aby aspoň jednou měl možnost si osobně prohlédnout některou z těchto outdoorových prodejen a věřim, že by byl stejně nadšený, jako jsme byli my při našem prvním nákupu.
Karel Bock – fishing USA
Ahoj Karle a všichni ostatní. Mám prosbu. Chystáme se momentálně na dovolenou do Miami. Jelikož tady čtu že je zde celkem dost zkušených rybářů v USA prosím o radu. Jsem rybář a chci tam zkusit rybolov. Našel jsem na netu dost rybářských výpravu od půjdení za 40 dolarů o tom vím. moje otázka ale je: Je možné chytat jen tak z kamene, nebo z mola? Pokud ano jak. Lze vůbec něco chytit? Budeme mít auto a různě jezdit, tak jsem přesvědčen, že nějaké pěkné místo se najde, ale je to vůbec reálné? Jaké základní náčiní si vzít? díky moc
Já měl to štěstí rovněž několikrát navštívit zníněný obchod a mohu jen sevším jenom souhlasit.Co se týče povolenky,je opravdu za drobné.Škoda že to není a asi ani nikdy nebude unás.Je to jiný svět,ale rybáři řekl bych stejní.
regulus> Ono stejně není o čem polemizovat – výjimek j totiž u nás i v USA určitě spousta, takže se dá najít určitě zcela konkrétní seriózní příklad pro jedno i druhé. Nicméně v oborech, kde jsem v USA něco kupoval já, platila ta varianta, kdy byl rozdíl ceny mezi eshopem a kamenným krámem dané firmy nulový a neobvyklé to není :-)
tomashr> nenapsal jsem vždy, ale bývá zvykem, co je myšleno tak, že to tak někdy je. No a protože jsem v kamenným obchodě v USA nebyl, tak jsem se zeptal, kdosi mi kdysi tvrdil, že v USA je běžný, že cena v e-shopu bývá o 10% nižší než kameným obchodě (myslím téhož prodejce čili např. Cabelas) a jak jsem už psal, bylo to čistě se zvědavosti.
Polemizovat s tebou nehodlám, popravdě mne až tak moc nezajímá zda je to či ono levnější tam nebo tam a obchodní řetězce u nás už vůbec ne. Pokud něco chci, tak si to pochopitelně prvně najdu na netu, ale často to koupím třeba o 5% dráž jen kvůli tomu, že mám ten obchod v dosahu.
regulus> Já bych s tebou v těch nižších cenách na netu mírně polemizoval i tady v ČR – to platí (a ně vždy) ve srovnání čistě kamenný krám kontr čistě eshop. Pokud ale má větší kamenný obchod/řetězec i eshop, tak se ceny často spíš neliší a někdy s nimi hýbají na obě strany. Typicky třeba ElectroWorld – tak 50% cen stejných, 25% cen mírně nižších na eshopu, ale pozor – dalších 25% pojato jako akce platné jen v kamenném krámě. Tohle je přesně stejné, jako podobné řetězce v USA, já víc zkoumal třeba ceny ve Frys (elektro-comp) a taky to tam takto osciluje oběma směry.
A připojuji se k zájmu o článek o lovu bassů – opravdu by to mohlo být zajímavé téma :-)
fishing USA> jasný, o DPH vím, taky vím, že internetový ceny jsou vlastně bez DPH a pokud si to koupím na území USA tak ho ve většině případů zaplatím, mě zajímalo jen to, jestli se liší cena (bez DPH) v kamenným obchodě a na netu, na což jsi mi odpověděl, takže to co stojí na netu $100 stojí v tom obchodě, placený na místě $100 + DPH. Taky je mi jasný, že cena dopravy po USA a do Evropy je jiná (včetně tzv. celního dluhu což je DPH + případně clo při nákupu nad cca $180). Byl to jen dotaz ze zvědavosti, protože bývá zvykem, že ceny na netu jsou o něco nižší než v kamenným obchodě, teda aspoň tady.
Add bass – spisovatel nespisovatel, redaktor to už nějak zpracuje … :)))
osprey> Miro,vis,ze nejsem zadny spisovatel,ale pokusim se neco sesmolit,ted ta reka,na kterou jsem nadaval,je paradni,vlastne neni den u teto vody,abych si pekne nezachytal.
fishing USA> Jak jsi viděl, Karle, úspěch to rozhodně má. Dokonce je poptávka po dalších článcích- prý o bassech:-)
Ještě ti pošlu osobku, ale možná až zítra.
regulus> ceny na internetu jsou stejne jako v prodejnach.Rozdil je pouze v tom,ze tady ve statech neni v cenach promitnuto DPH,to se pripocitava z pri placeni(6 az 7%,podle statu)Pokud se to posila do statu,kde tato spolecnost nema prodejnu,dan se neuctuje a to i ve statech,samozdrejme to plati do Evropy.Takze teoreticky,kdyz si neco objednam tady,kde ted bydlim,mam to drazsi nez vy v Cechach,ale to postovne,pripadne clo a DPH cenu pro vas ponekud meni.Jeste je jedna vec,ne vse posilaji mimo uzemi statu.
Pratele,rad bych v prvni rade podekoval Mirovi za upravu clanku,takze Miro diky !!! Co se tyka samotnych prodejen a to at uz je to Cabelas,Bass Pro Shop,Gander Mountain a rada dalsich,tezko se to da srovnavat.Opravdu to nejsou prodejny,ktere jsou zamereny vyhradne na rybarinu.Proste outdor se vsim vsudy.
Já jsem osobně viděl a nakupoval v Bass Pro Shop v Kanadě.A přestože prodávám ryb. potřeby už 18 let, tak jsem byl v úžasu.Tolik věcí které se zde na obrovské ploše s patřičnou dekorací(preparované ryby,vycpaná zvěř,akvarium a taky letadlo pod stropem)viděl mě dostalo.Je to opravdu zážitek.
tomashr> to je ale otazka konkretniho cloveka a jeho pristupu, ono taky hodne zakazniku ma nerealny pozadavky a samozrejme nejlepe zadarmo…proste ta „kultura obchodu“ je tady jina na obou stranach pultu. Za dalsi ja jako obchodnik muzu vyjit vstric jen v ramci mantinelu, ktery mi nastavi dodavatel (pokud se jedna o zbozi) a to je zakladni kamen urazu… sliby, kecy…a za debila ses ale pred zakaznikem ty – dodavatele on nevidi. Jinak ja osobne mam radsi mensi obchody a ne takovy haly a to se tyka i zradla a cehokoliv dalsiho kdekoliv na svete.
regulus> Redaktor orodovat bude, ale záleží, jak teď bude autor spokojen s tím, jak redaktor prezentoval jeho práci:-))
Myslím, že tento článek je dobrým zpestřením, je o něčem trochu jiném než mnoho článků za poslední dobu. Poznámek o posrání se z Ameriky si nevšímej, byť já patřím k těm co tvrdí, že USA by byla poslední země kam bych se chtěl podívat, před lety mne tu dokonce propírali, že mám škraloup a do USA nesmím, ale to sem nepatří.
Z Cabelasu nakupuju asi už víc jak 5 let a docela by mne zajímalo, jestli se liší internetový ceny a ceny v kamenným obchodě, jestli jsem to dobře pochopil, tak tam vegetuješ, takže není problém to zjistit, jen čistě se zvědavosti.
No a když už jsme u těch článků, tak si myslím, že by zdejší společnost jistě zaujal článek o bassech, je to přece jen ryba, o kterou u nás nezavadíš a v USA je jak jsi sám napsal velice populární, myslím, že redaktor bude orodovat se mnou. :))
tomashr> souhlas
Piranha> Víš velikost vzal čert, to co tě po pár návštěvách USA bude „doma“ neskutečně srát je kultura nákupu, chování prodavačů atd. Tohle je dost těžko předatelná zkušenost, musíš si zkusit sám. Každopádně ale tam je prostě naprosto jasně patrné, že zákazník je pánem a obchodník se mu snaží vyjít vstříc, aby z nějna oplátku dostal peníze. U nás tento pojem až příliš často chybí – „obchodník“ fňuká, jak je zlá doba a kdesi cosi, ale když po něm něco chceš, tak s tebou s odpuštění vyjebe.
i po internetu fungujou skvěle. Nakupuji v cabelasu. Poslední objednávka byla ve čtrtek večer, zboží dorazilo ve středu tzn 6 dní. To je rychlejší než z některých českých eshopů. :-)
Aby jste se z ty ameriky vsichni ne … :-)) :-)) Jo velka zeme velky obchody. Driv bylo vsechno maxi a obri v Rusku dneska je to USA.
byl jsem v bass pro shopu v Californii a úplně stejný dojem, nemluvě o dobré restauraci se skvělými hamburgry
Musím potvrdit tvá slova, měl jsem možnost navštívit Bass Pro shop ve Fort Myers (Florida). Velikostně se tento obchodák rovnal ( a to si dovolím naférovku napsat) všem krámečkům ve středních čechách. Naprostá fantazie. Obrovské akvárko + vodopád (umělá stěna), dvě patra, jezdící schody...........prostě amerika se vším všudy :-)