Já to mám navíc násobeno koeficientem nutnosti jít minimálně třikrát denně vyvenčit čtyřnohého přítele. Proto se mně v hlavě před nějakou dobou začaly honit myšlenky, kdy úkol zněl jasně:
1/ Musíš vypadnout k vodě během několika minut.
2/ U vody se čas musí využít efektivně, ryby musí začít brát co nejdřív.
3/ Při manipulaci s nástrahou, prutem či rybou je třeba kontakt se zimou zkrátit na minimum.
Po zvážení těchto požadavků jsem z rybolovných způsobů vyloučil jak vláčku či plavanou s matchkou, tak i feeder a prakticky jsem se vrátil na třetí level rybařiny (1. level - lov do ruky – neslučitelné se zimou i s rybářským řádem, 2. level - lov harpunou - neslučitelný opět s rybářským řádem, ti bystřejší také ví, že se většinou v zimě ryby u hladiny stejně nevyhřívají), takže jsem se vrátil k tomu, jak jsem kdysi s rybařinou začínal – klacek a vlasec, PROSTĚ BIČ.
Začal jsem v hlavě přehrabovat vzpomínky, jak že to vlastně před 30 lety bylo, když jsem dostal do ruky první bič, kde nástraha bylo těstíčko a následovala první vlastnoručně chycená ryba v životě.
Dnes, když vím, jak účinná nástraha je masňák, jsem s potutelným úsměvem a s písní "Bič boží, bič boží a červi se rozlezou..." na rtech začal psát dopis Ježíškovi a já své přání vyslyšel.

Přestože jsem se rozhodl vyzkoušet tuto rybolovnou disciplínu jako doplněk s minimální finanční náročností, tak jsem stejně musel jako první věc řešit koupi biče. Než si pro něj půjdete do obchodu, položte si dvě otázky: Kde budu chytat? a Jakou mám fyzickou zdatnost?
Doporučuji nakupovat pouze v rybářských obchodech. Kdysi jsem prodával kožený westernový bič a díky inzerátu na kolejní nástěnce: "Prodám 6 metrový kožený bič" jsem byl vítaným zdrojem zábavy a vtipných narážek se sadomasochistickým podtextem. Ale samozřejmě nemohu vyloučit ani to, že tak můžete navázat zajímavou známost...
Ale zpět k nákupu. Přestože vím, že se vyrábí i speciály, tzv. děličky v délce přes 10 metrů, tak mně jako optimum vyšla délka mezi 5 – 6 metry. Tyto pruty mohou být stále ještě z laminátu a jejich cena začíná už na 150 Kč. I tak je mezi pruty poměrně velký rozdíl a je třeba ctít, že každému vyhovuje něco jiného. Většina plavačkářů už by nikdy nešla pod 6 metrů, spíš by ctili zásadu, že čím delší, tím lepší.
Když jsem si posléze několik bičů vyzkoušel, tak celkem zásadní kritérium bylo, že se prut nesmí třást jak drahý pes a lehkost nebude na závadu. Tedy méně laminátu (sniží se třepavost) a více grafitu (prut bude lehčí). Mnou zvolená délka pět metrů pak umožňuje ještě ralativně komfortně chytat pod většími stromy a mohu ho v pohodě udržet v ruce.
Opravdu dlouhé "biče" jsou pak již zmíněné odkládací pruty neboli děličky, kdy rybu nezdolávate s 15 metrovým obrem, ale po záseku část potrubí necháte za sebou a manipulujete jen s posledními 3 - 4 metry, tzv. topsetem a nebo pak existují i biče nerozdělávací až do délky 11 metrů, kdy už je cena o hodně výš s ohledem na lehkost a kvalitu materiálu, což samozřejmě platí i o děličkách.

CeP je hrdým vlastníkem velmi dlouhého biče...
Osobně mám Ron Thomson dlouhý 5 metrů, odhozová hmotnost je 5 -15 gramů a váha prutu 336 gramů, takže nehrozí, že by mně po 10 minutách upadly ruce. Pořizovací cena byla tuším 220Kč. Pro zajímavost můj vláčak 240 cm má hmotnost 490 gramů a matchka 420 cm má 550 gramů, váženo i s navijákem.

Bič v koutě mnoho místa nezabere a je okamžitě připraven k akci
K délce biče ještě dvě faktické poznámky. Pozor na elektrické dráty a blesky, obzvláště u grafitových prutů A rád bych upozornil na fígl, který si možná neuvědomujete, ale je to dost podstatná výhoda. Protože bič nemá naviják, tak při zakoupení biče např. v délce 8 metrů vám nic nebrání v tom, že nejtlustší díl či díly můžete jednoduše převléci přes ty tenčí a celou sestavu si odstavením těchto dílů zkrátit na požadované parametry. Což ale platí spíš pro levnější kategorii bičů. Protože u těch dražších má rukojeť, tedy poslední díl opravdu funkci rukojeti a další díly nesjou pro úchop stavěné a může dojít k jejich rozmáčknutí.
Bič je většinou zakončen očkem či smyčkou, na kterou v pohodě můžete navázat kousek starého vlasce případně řešit připojením přes karabinku.


Adaptéry k uchycení vlasce na konec biče
Osobně karabinku ale nepoužívám, protože mně vadí zvukový doprovod, když naráží do laminátu. Většina skutečných plavačkářů to řeší speciálním adaptérem STONFO nebo použijí bužírku. Protože nejsem žádný závodník, tak si s očkem vystačím a se sílou vlasce si též hlavu nelámu. Zvolil jsem průměr 0,14 mm a nemám důvod měnit.
Nevymýšlím nic složitého, přidám lehký spláveček, broček a háček. Samozřejmě mne napadá možnost, že za broček mohu dát obratlík, na který navážu návazec o tenčím průměru, abych v případě utržení montáže nemusel začít navazovat od špičky prutu, protože dojde k utržení před obratlíkem, ale k této variantě se uchyluji jen na vodách, které neznám a kde trhám častěji.
Délku celé sestavy (hovořím o nedělitelném biči v délce 5m) doporučuji vyladit tak, aby byla cca o 1 metr kratší než délka udice. Sice vás to omezí dosahem, ale komfort zdolávání, případně manipulace s návnadou to bohatě vyváží. Tedy u 5 metrového biče bude vlasec dlouhy cca 4 metry. Pozor, pokud použijete logiku, že operační prostor bude kolem 8 metrů, tak uberte. Brzy zjistíte, že nejlepší držení prutu je takové, že máte kus zapřený pod loktem, další metr si vezme kousek břehu, na němž stojíte, takže nad hladinu z 5 metrového monstra půjde cca 3,5 metru, pak následuje cca 2 metry v oblouku ke splávku, odkud už jde nástraha kolmo ke dnu (pomineme li odklon proudu). Takže dle tohoto vzorce je operační rádius nástrahy někde kolem 4 – 5 metrů od břehu. A to ještě musíme počítat s tím, že splávek budeme nějak vodit nebo tu práci za nás bude vykonávat proud.
Něco k nástrahám: do zimních měsíců je optimální nástrahou masný červ, který se nemusí tak často měnit, případně hnojňáček nebo kousek pařeného rohlíčku. Vnadění nechám na vás.
Další praktické pomůcky:
Obústek, kterým lépe vyndáte drobné háčky bez rizika poškození návzace jako se tomu stává u peanu, takže se vyhnete navazování, což zrovna v mrazivém období nepovažuji za radostnou událost.

Obústek (pro méně znalé) je ta žlutá plastová věc vpravo
Němý sluha alias vidlička: opět budet udivení, že musíte prut dát pomalu z poloviny do vidličky aby se vám nepřevažoval do vody, takže pozor na manipulační prostor i za vámi. Rozhodně ji nazapomínejte doma, odložit si prut tak jak to potřebujete vy a ne jak to zrovna dovolí okolní terén, je služba k nezaplacení. Pokud je to možné, tak odkládejte bič podél břehu.

Na obrázku je dobře vidět, jak velká část biče zůstane po odložení do vidličky na břehu
Praktické jsou rukavice se zastřiženými špičkami a hadr, kterým zbavíte ruce vlhkosti, takže vydržíte lépe vzdorovat mrazu .
Podběrák - Nezaškodí mít podběrák tzv. plavačkový nebo aspoň s delší třeba teleskopickou rukojetí. Plavačkový podběrák (bez kterého se neobejde ani většina feederařů) není mýtus, zjistíte, že je to s ním mnohem praktičtější než s kaprařskou klasikou a výdajově je to někde na 350Kč.
Špulka, zjistil jsem že plavačkáři tomu říkají kostřička či hrazdička – budete stát před problémem, jak navázaný prut transportovat k vodě. Opět věda pokročila, takže není třeba vyrábět samodomo, ale kupte si za 20 Kč kostřičku, krásně se zaklapne na prut a má i přednastavené dírky na zachycení háčku, takže to celé velmi komfortně drží na prutu. Nebude se vám pak zvedat adrenalin při takové blbosti, jako je sledování špulky, která odskakuje od prutu a nekontrolovatelně se odmotává a kamsi vzdaluje.

Kostřička s připravenou sestavou uchycená k prutu

Není kostřička jako kostřička...
KPZ – samozřejmě chci být u vody maximálně mobilní, takže nezapomeňte do kapsy strčit náhradní splávek a krabičku poslední záchrany, kde bude štěrchat něco málo olůvek a pár háčků. Nezapomeňte také na kousek náhradního vlasce.
KPZ2 – při konzultaci mého díla se zkušenějším kolegou jsem byl znovu utvrzen v tom, že v jednoduchosti je síla. Než něco navazovat a šmodrchat v polních podmínkách, je kolikrát lepší rozmotat novou vyváženou kostřičku. Takže KPZ2 je kostřička poslední záchrany.
Závěrečnou výhodu biče spatřuji v tom, že když jsem s sebou vzal k vodě syna, tak ho chytání na bič oslovilo mnohem víc než jiné druhy rybařiny. Pokud tedy zatoužíte po tom, abyste svoje děti přitáhli k vašemu koníčku, tak s bičem učiníte první krok nejsnadněji. Jednoduchá obsluha, nemotá se to, ryby berou častěji. Určitě neuslyšíte větu: “Co mám dělat? Vlasec je pod cívkou!”, případně “Mám to zamotané mezi očky.”

V článku jsem samozřejmě ignoroval další pomůcky, které nejsou pro lov bičem nezbytně důlěžité a osobně je nepoužívám. Jsou to např. kalíšky na transport krmení, tím nemyslím kyblík na žrádlo (kolega plavačkář při konzultaci hovřil něco o vnadící směsi), ale přídavný kalíšek, který si dáte na špičku vašeho či záložního prutu (tato rada platí pro pruty z kategorie děliček) a krmení sypete tam kam potřebujete bez rušivého efektu dopadu koule na hladinu.
Amortizéry (gumy), které se přes adaptéry propojují s vlasem, takže tlumíte nápory větších ryb. Samozřejmě mne štvalo, že když jsem dostal na prut kapříka, tak to po chvilce udělalo “peňau” a byl pryč, ale beru to jako nutnou daň za moji zjednodušenou filosofii a znám i případy, které skončily vítězstvím rybáře. Pokud se vám tedy už podaří nějakou větší rybu na prut dostat, tak není dobré ji přitahovat směrem k hladině, protože to se ji pochopitelně nebude líbit, ale účelnější je naopak sklopit špičku k vodě, čím získáte pár metrů vlasce navíc a pak rybu zkuste unavit voděním do stran.
Dále do arsenálu mohou patřit plavačkové bedny, sady broků, bročků či torpil, síto na krmení. Ale to už je vyšší dívčí, kterou přenechám specialistům.
Já jsem spokejný s tím, že se za 5 minut vypravím k vodě, baví to mne i syna, je to úspěšné, pohodlné a bez stresu.
Při psaní tohoto článku článku bylo požadaváno dodat i historku z lovu. Takže bylo nebylo, ale spíš jakoby byla středa a já řešil co s volnou hodinkou, která zbývala před setměním. Tak jsem otevřel dveře od ledničky, vzal masňáky, přidal kousek rohlíku a ve vestě prověřil přítomnost povolenky a krabičky s bižuterií. Hupity hup, za 5 minut už jsem stál na břehu řeky. Rozborka a sborka biče 2 minuty, houpity hou a už se splávek nese po hladině, jednou, podruhé, odkládám prut a přihazuji hrstečku masňáků. Ťuk, drb, pár koužků se odráží od splávku, který vzápětí mizí pod hladinu. Polknu slinu. Lehce přizvedávám špičku biče, která se krásně prohýbá a za chvíli se u břehu seznamují s paní ploticí.

Optimální stav, v němž by se měl bič nacházet co nejčastěji
Do tmy zbývá ještě 40 minut, během kterých jsem se podíval do očí 4 cejnům, 2 dalším ploticím a 1 línkovi. Můj pocit štěstí je naplněn a já se vracím s tmou na zprávy domů, abych zjistil co nás čeká za růžovou budoucnost. Pokud aspoň ten bič bude fungovat tak jako dosud, tak neztrácím naději.
Text i foto: Robur
Aha já myslel že to lze dát pouze když je tam guma. Dík za radu
jirik> asi tě zklamu, ten můj bič má přiblblý kroužek:-D, ty adaptéry jsou z jiných bičů, prostě ilustrativní foto
jirik> Ta koncovka(adaptér) se dá koupit a nalepit na jakýkoliv bič. http://fish-pro.cz/products.aspx?…|264
Jo asi budu muset vyrazit do Prahy na veletrh. Mě se právě na tomto biči líbí ten adaptér na uchycení vlasce žádné přiblblej kroužek.
jirik> no tak ten bič mám už aspoň 6 let, koupil jsem ho na veletrhu v Brně a nepochybuji o tom, že takovách bičů od různých výrobců bude celá řada. Já dost často vybírám na veltrzích, protože si prohlédnu hodně výrobců na malém prostoru, zmiňuji to proto, že teď dvě prodejní akce budou..
Zdravím včechny, Prosím poraďte kde seženu zde zmiňovaný bič od firmy Ron Thomson dlouhý 5 metrů. děkuji za odpověď
Taky jsme dostal k vánocům bič 3 metry. To na me začátky stačí.
Robur> Co jiného, že? :-))
počkej až zamrzne, ten můj taky už stojí 2 měsíce v koutě /myšleno bič:-D//
Robur> Domů mi přibyl Active Pole v šesti metrech od Mivardi a je to dobrá chytačka. Ale na vláčku nic nemá. :-)
tož písni, co přbylo do domu a zda to funguje, dnes jsem měl cukání, ale velký vítr mne přesvědčil, že procházka po lese bude lepší
Tak jsem se dnes rozhoupal a objednal si také bič. Ovšem z té levné třídy a pro mé začátky s ním to bude stačit. Robure díky!!!
Firetiger, díky za podporu. Svaca, moje „nepravdy“ dávám klidně jako námět od diskuse. Ale uznej, že pokud mám bič za 250Kč, tak si k němu nebudu kupovat spešl vidličku. Já chtěl jen ukázat nekomplikovanou cestu k zábavě do chladných dnů. O způsobu zdolávání je to názor proti názoru, klidně můžeme hlasovat:-). Ale stejně to dopadne tak, že po upadnutí větší ryby se rybář drásá, co mohl udělat lépe, či neudělal vůbec a měl.
rád bych podpořil Robura, protože je pojišťovák a tedy soukmenovec :)
Bič je pro mne odpočinkový doplněk k mouše, vlastním low endové ráhno Mikádo v délce pěti metrů a vytahnu ho párkrát do roka, když mám čas tak na hoďku u Vltavy. Přináší mi chvíle radosti, když s ním svádím nelítosné souboje s dravými ouklejemi, perlíny a občasným tloušťem.
Když chci dělat věci složitě vytahnu bambusový proutek, Hardy naviják a s hedvábnou šňůrou metám suchou mušku; když si chci odpočinout a moc neřešit je bič vynikající volba :)
Pokud te chytani s bicem chytne, tak verim, ze napises klidne za rok ci dva skvely clanek o lovu na bic. Pises moc hezky, ale myslim, ze je tam dost „nepravd“. Ta vidlicka na obrazku je nachytani s bicem nesmysl. je lepsi pouzit tu koncovou, ktera drzi celou delku prutu nad vodou. Sklopit spicku bice k vode kdyz je na nem velka ryba je dalsi nesmysl.Je podstatne lepsi rybu zvednout k hladine a snazit se ji tam pridrzet, jakmile das kaprovi prostor, rozjede se a s bicem nemas sanci ho zastavit.
Robure nenech se odradit – také někdy preferuju pohodlnost a rychlost. Souhlasím s Tebou a mám naprosto podobnou zkušenost. Mám jak klasickou matchku, tak i bič, který má jen 3m a kdysi jsem si jej koupil jen na nástražní rybky, abych sebou nemusel tahat plavačku s představou, že při nejhorším s ním mohu zatopit :-)
Pak jsem zažil rybačku, která mě přesvědčila důkazem o tom jak bič může být v zimě super alternativa – kámoš chytal na feeder (nechytil skoro nic). Já jsem chytal na plavačku a dopadl jsem uplně stejně. Ze srandy jsem jen nahodil 3m bič se kterým jsem chytal možná 1m od brehu a polozil jej na zem a venoval jsem plavačce. V ten den bodoval jen bič! Asi rozhodla kombinace opravdu teňoučkého vlasce (0,10) a malinkého háčku (18tka) a nádherně jsem si na něj zachytal líny, plotice a cejny a nebyly to opravdu malé ryby. Někdo tvrdí že matchka nahradí bič, ale já tvrdím ne. Pro rybáře to je téměř stejné, ale pro rybu si myslím, že je to totálně jiné předložení nástrahy.. Ostatně proč závodníci používají hlavně biče a ne matchky?
Reguel, zkusem si to rozberat:-D 2/ U vody se čas musí využít efektivně, ryby musí začít brát co nejdřív.
Co ti na tom vadí? Že na rybách chci chytat ryby? Klidně pokochám oko, ale prioritně jdu na ryby a nemám zrovna čas si nějak rozkrmovat flek. Kochání si nechám na dobu, kdy nedokážu navázat háček.
3/ Při manipulaci s nástrahou, prutem či rybou je třeba kontakt se zimou zkrátit na minimum.
A co negómeš na tomhle? Nemám ruce na navijáku, klidně si nástrahu přehazuji jendou rukou, druhou hřeju v kapse.
No a každý ať si klidně koupí jaký chce prut, já na krátkou procházku v mrazu preferuji bič. Ale to jak chytaš matchkou a je pod nulou, to ti nevěřím. Možná tak leda na panáka.
Robur> Pěkně napsáno, já mám s bičem jen dobré zkušenosti co do transportu a obsluhy. Jednou jsem si koupil bič, který má 4 metry. Váhu nevím, protože má váha nezvládá tak malé hodnoty. Koupil jsem ho, protože byl levný a já chtěl něco koupit krom drobností co člověk běžně trhá u vody. Nejdřív jsem nevěděl jak na něj přidělat vlasec, vždy to nějak sklouzlo dolů a bylo po rybačce. Pak jsem si na špičce vyrobil takový obludný puchýř, který je tam dodnes a světe div se drží puchýř i vlasec. Nejdřív jsem nevěděl jak a co s tímto prutem chytat, ale je to dva roky co jsem na to přišel. Je to perfektní prut na chytání nástražních rybek. Když stojím v Berounce v Račicích pod jezem, svítí letní sluníčko a já chytám oukleje jako nějaký závodník(co hod, to záběr)jsem spokojený. Divil jsem se kolik lidí se zaseklo na břehu a s úsměvem koukalo jak to snadno jde. Takový pohled znám jen na muškaře který umí ladně honit metry šňůry ve vzduchu. Zkrátka ten klacík s kouskem vlasce je pro mě v létě lepší než dvě hodiny vláčení bez jediného záběru.
Robur> zase budu asi poslouchat kecy o vrážení nože do zad od brňáka, ale nemůžu si pomoct. Bič mě neoslovil (už v pravěku, v době když jsi ještě tahal po pískovišti gumovýho kačera), byla to tehdy móda a vlastně nejlevnější telespopickej prut, tehdy se u nás začaly pruty z tohoto materiálu vyrábět. Nejsu závodník, ale plavačka je asi to, o čem bych mohl v klidu říct, že mám odchytáno hodně a ještě moc. Naprosto s tebou nemůžu souhlasit v tom, co jsi popisoval v bodech 2 a 3 v úvodu článku. To už ani nemluvím o cenových relacích, které jsi zmínil, to už je možná lépe si uříznout lískovej prut. :))) Ale fakt, osobně by mě mohlo vohrát, abych se tahal s takovým klackem co jsi popsal (snad jen v přípdě, že bych opravdu neměl po ruce nic jinýho), matchka s navijákem byť o trochu těžší je mnohem pohodlnější způsob i v době, kdy je dost pod nulou. Takže shrnuto podtrženo, netuším, co jsi tímto článkem chtěl říct. Ano možná jsou lidé, kterým tento způsob rybolovu bude nějak imponovat, já mezi ně ale zcela určitě patřit nebudu.
to bych tu udicu moc zhodnotil:-D
Robur> ten spunt stoji stejne na drahy i levny bic :)
tomashr – mně jde právě o rekreační chytání, prostě se chvíli pobavím a mažu. Navíc fleky, které jsou chytatelné delším bičem jsou už 10 minut daleko a já ujdu jen 5 minut:-) Půjčuju to klukovi a myslím, že takhle nám to vyhovuje.
sus – většina lidí spíš srovnává bolo a matchku
http://www.chytej.cz/forum/542/
Taktéž jsem uvažoval o biči ale nakonec rozhodla kamarádova rada o koupi bolonky a dneska jsem rád,že jsem ho poslechl.Je teda fakt,že jsem musel těch zmíněných 400Kč dát 4× ale nelituju.:-)
o koupi byče jsem uvažoval už delší dobu a po tomhle výbornym článku sy ho až našetřím určo pořídím
Robur> Slovo hombre ti od podpisu odstraním. U fotky CePa se neobjevilo v žádné z nesčetných pracovních verzí.
Narozdíl od zanícených plavačkářů nebudu tvůj levný leč vysoce praktický bičík hanět. :-)
Ale možná už chápeš, proč jsem občas takový detailista.:-D
Robur> No dám ti jednu radu – nepůjčuj si od nikoho pořádný bič, mohla by tě chytnout deprese :-) Já tu mám doma jeden bič 5m dost podobné třídy jako je asi ten tvůj a v tě jen stojí v koutě, není to prostě ono. Jinak ale s většinou z tvého článku souhlasím, na jiné biče chytám velmi rád a důvody pro to jsou opět velmi podobné tomu, co píšeš, takže celkově článek hodnotím dost kladně – pro rekreační chytání je to docela dobrý námět. Nicméně při koupi bych přeci jen něco připlatil – slušný bič 5–6m by se měl dát sehnat už někde kolem 1500–2000 korun, narůstá to až při požadavku na ještě delší.
teď jsem si všiml, u fotky Cepa mělo být jen kratičký popisek – hombre – , nějak se to z pracovní demoverze přešmoulovalo k mému podpisu:-D. Autorem je myslím Cercer, těch fotek koluje víc, on se totiž Cep tím svým proutkem všude chlubí. Ale udice je to opravdu pěkna oproti majiteli .-)
Robur> ze ztraceného špuntu nezoufej, dá se koupit náhradní za cenu 10–20,– Kč, podle velikosti. Tady je třeba e-shop, ale dají se koupit i různě po kamenných prodejnách. http://www.shoprybar.cz/prodejna.php?…
jsem rád, že nemám drahý bič, hned při první vycházce jsem si „špunt“ uzávěrku potrubí položil bokem na víko kbelíku. Synátor řekl, já si sednu na kbelík, a jak to vzal tak špunt hned teleportoval do vody, kde je hloubka cca 1,5metru.
hrají, článek má popularizovat, je jasné, že detaily přenechám profíkům co se plavačce věnují víc než já. Já si udělal radost s investicí do 4OOkč a funguje mně to. Myslím, že délku prutu si každý pořídí dle toho, kde chytá. A amortizér jsem uvedl jako ne nezbytně nutnou věc. Důležité je, že už je rozmrzlo:-)
Připomínka Hrajiho mně přinutila , abych zvážil moji sedmimetrovou boloňku Colmic Fire Blade. 293 gramů. K tomu Shimano Stradic 1000 GTM – 272 gramů. 0 68% větší hmotnost, ale o tisíc procent větší využitelnost. A neztratíš ani velkou rybu. :-)
Robure, nekoupil sis bič, ale ráhno. Bič o hmotnosti 335 gramů měří kolem 8 metrů. Pětimetrový bič, to je dlouhý ouklejový bič, pro praktické chytání celkem k ničemu. Ale to jsou názory závodníka, není je třeba brát vážně. Tvrdit, že amortizér patří k biči je taky zavádějící, amortizéry se používají v děličkách, pokud dáš amortizér na klasický bič, ztrácíš rázem podstatnou výhodu, kterou bič má, rychlost.