Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Amur a přívlač necteno

29.5.2009 | Přívlač | Amur bílý | 36.921 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 11

Amur a přívlačO tom, že amur není opravdový dravec, nikdo nepochybuje. Tato býložravá ryba, dovezená před lety ze Sovětského svazu za účelem zvýšení produkce kaprových rybníků, má pověst dokonalého vegetariána. Proto se obvykle loví klasickými technikami jako je plavaná či lov na položenou a to na nástrahy převážně rostlinného původu.

Z mého osobního a neprofesionálního pohledu se jedná o velice bojovnou rybu, jejíž úlovky vnímám spíše jako zpestření při lovu tloušťů na plavanou v zimních a jarních měsících. Cíleně jsem se těmto šupinatým torpédům nikdy moc nevěnoval. Zato jsem si všiml, že to s tou jejich proklamovanou býložravostí nebude až tak úplně pravda.

Několikrát jsem se například setkal s úlovky amura na malou mrtvou rybičku. Jednalo se vždy o menší exempláře ulovené během dne za letních veder a to výhradně na stojatých vodách. Kamarád zase po povodni ulovil pár kusů na rousnici.

V tekoucích vodách kolem mého bydliště se chování amurů podobá návykům tloušťů, vyhledávají podobná místa a dokonce se i zdržují ve smíšených hejnech spolu s tloušti. Zvláště amuři ve velikostech cca 45-55cm se tak často uloví spolu s jelcem při zimní a jarní plavané. V letních měsících pak tito menší jedinci křižují proudy a tišiny za kameny a úplavy stejně jako tloušti. A v těchto chvílích se s trochou štěstí nechají ulovit i způsobem pro tento druh velmi netypickým – na přívlač.

Před lety se mi povedl „náhodný“ úlovek amura 56cm při vláčení, kdy jsem dostal perfektní záběr zpoza kamene, kolem kterého jsem protahoval dvoudílný wobler Salmo Frisky. Chvilku po záběru jsem věřil, že zdolávám kapitálního tlouště, ale způsob souboje těsně pod hladinou a nepřestávající výpady ukazovaly na trochu jiný rybí druh. Jistotu jsem měl až při pohledu do podběráku, kde jsem místo tlouště uviděl amura s woblerem v koutku tlamy, který koukal stejně nevěřícně jako v tu chvíli já.

p1.jpg

Můj první uvláčený amur zdolaný na Salmo Frisky

Letos v létě jsem při objevitelských výpravách s vláčákem v ruce a s několika nástrahami po kapsách vesty narazil na malý nevýrazný a nehluboký přítok, na jehož břehu kromě kopřiv a svízele vyrůstal i nízký rozvětvený strom se žlutými „špendlíky“ (Myrobalán třešňový  - Prunus cerasifera). Zralé plody volně padaly do vody, kde pod lehce podemletým břehem bylo vidět početné hejno drobnějších jelců, kteří zřejmě číhali na padající ovoce. Ústí potoka křižovalo i početné hejno drobných bílých rybek, do kterého občas zalovil nějaký ten dravčík. Toto místo jsem pravidelně navštěvoval a lovil zde menší boleny, tlouště a občas i nějakou tu štičku na mělce potápivé woblery. Až jednou jsem si s sebou nevzal krabičku s woblery a tak jsem nasadil jen menší „okounové“ gumy a jako první přišlo na řadu kopyto Relax Clonay 2“ ve žlutozeleném provedení. Náhod jsem směřoval přesně do místa pod větvemi stromu. Záběr na sebe nenechal dlouho čekat, sotva guma na 2g hlavičce klesla ke dnu, dostal jsem do prutu energický škubanec, na který jsem odpověděl okamžitým zásekem zápěstím. Následoval rychlý úprk vedený překvapivou silou po proudu směrem do koryta řeky. Neseřízená brzda navijáku a 0,16mm monofil udělaly své a než jsem stačil vše napravit, ryba byla i s nástrahou pryč. Navázal jsem nové kopyto a zopakoval nához. Opět následoval intenzivní záběr během klesání nástrahy ke dnu. Tentokrát ale brzda zapracovala správně a po příjemném přetahování zjišťuji, že mám u hladiny dost neobvyklou rybu, která se na přívlač běžně nechytá. Byl to amur lehce přes 50cm a od záběru ho neodradilo ani ocelové lanko, které jsem navázal pro případ přítomnosti štiky, na kterou jsem po prvním záběru tipoval.

p2.jpg

První amur uvláčený pod špendlíkovým keřem

Bohužel zdolávaný amur udělal ve vodě pořádnou rotyku a na tak malém toku to znamenalo kompletní poplašení celého místa. Dalšího záběru jsem se již nedočkal ani při několikeré obměně nástrah. Napadlo mě, že přítomnost amurů na daném místě není náhodná a že je zlákaly padající sladké mirabelky podobně jako hlídkující jelce. Na stromě bylo špendlíků ještě celkem dost a tak jsem v následujících dnech toto místo několikrát navštívil a pokaždé jsem měl alespoň jeden záběr od amura a to vždy jen na Relax Clonay 2“ v barvě dozrávajícího ovoce. Celkem jsem na tuto nástrahu ulovil ještě 4 kusy.

p3.jpg

Úspěšná nástraha dosud vězí v tlamě býložravého „dravce“

Velikost zdolaných ryb byla do cca 60cm, ale na prutu jsem měl i větší jedince, kteří se mi však vždy vyřízli v tahu. Ztráta některých mě docela mrzí a nezbývá mi než doufat, že i v příští sezóně bude úroda špendlíků bohatá a amuři si tento zdroj potravy opět najdou.

p4.jpg

Největší úlovky se blížily hranici 60 cm, ale dostal jsem i záběry větších ryb

A co dodat na závěr k mým nevšedním zážitkům? Přestože jsem zcela cíleně dostával opakované záběry amurů na umělou nástrahu, je zřejmé, že se nejedná o pravou přívlač, kdy nástraha představuje rybku či jiný vodní organismus. Ryby si prostě jen pletly žlutozelenou nástrahu s padajícím ovocem. Jenže na druhou stranu – je snad někde psáno, že by vláčecí nástraha nemohla představovat právě ovoce?Autor článku i fotografií: Petr Štefka alias Scanix

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

10 hodnocení, v průměru 4.4 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pondělí 20. července 2009 ve 13:30@ hu

Taky mám na kontě amura na přívlač – konkrétně Mepps aglia long velikosti 1 ryba 55cm – měl to klasicky v tlamě, žádný podseknutí

Středa 15. července 2009 v 11:16® petrcech
petrcech

super článek

Neděle 31. května 2009 ve 22:18® Scanix
Scanix

Robur> uz proto, ze mi slo prave overit ten poznatek, ze to neni nahoda a uz proto, ze od 16.4. defacto nepustim vlacak z ruky :)

Neděle 31. května 2009 ve 22:15® Scanix
Scanix

sethy> tak to je mazec, toje tvoje prace na ty popy? Jinak verim tomu, ze na rece se to povede spis, videl jsem mockrat amury jak v hejnu jezdi s tlousti a defacto je napodobuji podobne jako na rybnice jezdi s kapry…tedy v pripadech, ze tam tech amuru je mensina :))

Neděle 31. května 2009 v 15:46® Švejk
Švejk

sulda135> Nechceš novej Nick? třeba Lexa? :-)))

Sobota 30. května 2009 ve 20:01® mira.ll
mira.ll

Před několika lety se mi při vláčení ,na měděnou plandavku č.2 ,podařilo ulovit amura asi 50 cm. Na rousnici nebo plže jsem ho chytil už vícekrát. Jinak pěknej článek…

Sobota 30. května 2009 v 19:53® wab
wab

osobně jsem chytil 2 amury během půl hodinky na kosťáky

Sobota 30. května 2009 v 16:02® sulda135
sulda135

tyjo to sem fakt netušil,že se da amur chytit i na přívlač:)

Sobota 30. května 2009 v 8:40® Švejk
Švejk

Článek pěkej, amura jsem též chytil na woblera od rapaly Team Esko žlutozelené výrazné barvy. Je to asi dva až tři roky na Dyji 4. Měl přesně 100 cm a kolem 15kg. Vzal to těsně pod hladinou když už jsem ten wobler chtěl vytáhnout. Teklo hóóódně vody tak jsem ho zdolával asi půl hodiny a nakonec pro něj musel kolega do vody a vzít ho do náruče :-) Opravdu nezapomenutelnej zážitek. Zdolán na prut 10–30gr.

Sobota 30. května 2009 v 7:24® sethy
sethy

Petře a co popy:) http://www.chytej.cz/…/img8423.jpg http://www.chytej.cz/…/img8424.jpg

Pátek 29. května 2009 ve 20:59® Robur
Robur

scanix, poznatek je to zajímavý, akorát mně hlava nebere, proč jsi okamžitě nepřesedlal na ty sráky, tedy mirabelky či špendlíky