Chtěl bych se zde s vámi tímto podělit o zážitek a především o fotografie, které vznikly na jedné z mých rybářských výprav.
V červenci 2008 jsem při rybaření u řeky Berounky pozoroval vzácnou užovku podplamatou, jak obratně ulovila ouklej obecnou. Stalo se tak na úpatí jedné takové té hrázky vystavěné rekreanty nebo rybáři, kde se tvoří přelom tišiny a proudu. Zahlédl jsem to šplouchnutí, a myslím že užovka rybu ulovila momentem velmi rychlého překvapení. Ryba byla v plné kondici a měla dost sil aby bojovala mrštně o život. Užovka se nehýbala a jen ji strnule držela. Ouklej tak se zakouslým predátorem dělala ve vodě kruhy, dokud se neunavila. Užovka pak převzala iniciativu a přibližovala se s úlovkem ke břehu.

To už jsem nelenil, vytáhl z batohu fotoaparát, přehodil objektiv, lehl si opatrně do mělké vody ve směru její plavby a přes hledáček čekal na vhodný záběr. Ryba byla již značně vysílena a perioda jejích pokusů o vysvobození se začala zkracovat. V tu chvíli jsem zaznamenal počínání hada. Ležel s položenou rybou ve vodě a v okamžiku, kdy se ryba opět pohnula, celou ji nadzvedl nad hladinu, asi ve snaze ji "přidusit" (Později jsem se dočetl, že tato užovka byla pozorována, jak rybu dokonce vyhazuje na břeh a čeká až se vysílí a lekne). Mačkal jsem spoušť jako o život, to že jsem byl mokrý a že mě příšerně tlačí kameny do ruky mi ani nevadilo. Po tomto úchvatném ději jsem poděkoval za pózování a z místa jsem se pomalu odporoučel, aby had mohl svoji svačinu v klidu polknout a strávit.
Ten den jsem chytal tlouště na třešně. Chytil jsem dva, vyfotil je a pustil. Ani si nedovedete představit, jak jsem se cestou domů těšil, až fotografie stáhnu do počítače a pořádně se podívám, jestli se snímky povedly.

Nakonec předkládám informace o druhu:
Název:
Užovka podplamatá - Natrix tessellata , Laurenti, 1768
Rozšíření:
Jihovýchodní Evropa, Kréta, Turecko, Sýrie, Egypt, Kavkaz, Jižní Rusko, Střední Asie až do Číny. Je teplomilný druh a jeden z nejvzácnějších
v Evropě a Česku vůbec.
Vyhledává čistou vodu s hojným výskytem drobných ryb.
Popis:
Středně velká, 80-110cm dlouhá, silně vázaná na vodu užovka, štíhlá s velkou trojúhelníkovou hlavou.
"Plamatý" je botanický výraz pro "skvrnitý". Plamata ve staré češtině znamená skvrnu. Pojmenování podplamatá tedy znamená "podskvrnitá", což vychází z jejího až šachovnicového zbarvení břicha. Jinak zbarvena šedohnědě, červenohnědě až olivově, s množstvím skvrn na hřbetě, nemá za hlavou světlé měsíčky jako její příbuzná užovka obojková.
Samec je menší s delším a štíhlejším ocasem než samice.


Biologie:
Období aktivity sahá od dubna do října v závislosti na teplotě, která zpravidla není nižší než 15°C. Ostatní studené měsíce roku tráví v hlubokých úkrytech skalních štěrbin, v nejrůznějších dutinách v terénních násypech, pod kameny atd.
Rozmnožování probíhá od května do června kdy pak v červenci až v srpnu klade 4-16 bílých vajec do tlejících naplavenin, měkkých nánosů a zbytků rostlin.
Mláďata se líhnou v září až říjnu v délce zhruba 15cm, potravu již nepřijímají a zalézají do zimního úkrytu. Užovka se dožívá až 15let a pohlavně dospívá ve třetím roce života.


Potrava:
Potravu tvoří zejména drobné rybky,také hmyz, obojživelníci a jejich vývojová stádia. Užovky často zastávají velmi potřebnou funkci zdravotní policie.
Ohrožení:
Problém je znečištění toků, vyrušování a nesmyslné ubíjení nešetrnými rekreanty, vodáky a rybáři.
V přírodě se stává také kořistí ptáků, nepůvodních norků, lasiček a velkých dravých ryb.
Tento druh je veden na seznamu Bernské konvence - Úmluva o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť.

Zajímavost z Berounky:
Užovka podplamatá sehrála svoji roli ve sporu mezi ochránci přírody a povodím Vltavy (závod Berounka). Jednalo se o čištění a bagrování říčního koryta a některé nešetrné úpravy u jezů, které může existenčně ohrozit mnoho živočišných druhů.
A na závěr jedna třešňovka, focená téhož dne :-)



Mnoho zážitků a hodně povedených snímků přeje od vody
Libor Jabůrek
www.jablib.cz
krásné foto, na které reaguji až nyní po včerejším naprosto shodném zážitku … s tím rozdílem, že jak jsem udělal dva kroky pro získání lepší pozice na focení užovku jsem vyplašil … což mě nebetyčně rozčiluje :) chtěla si pochutnat na zhruba 8cm okounkovi a já mu tím možná zachránil život – alespoň podle toho jak odplaval :) … užovka podplamatá je nádherný had, se kterým se poslední dobou setkávám poměrně často v celém prostoru středojižních Čech. Nádhera. Velkou nevýhodou tohoto hada by pro jeho další setrvání v prostoru osídleným naším nepřátelským druhem (tj. lidmi) by mohlo být její vybarvení. Zmijí kresbu na těle má povětšinou daleko patrnější než zmije :) Zmije má však vždy již od malých exemplářů trojúhelníkovou hlavu a myslím, jestli se mýlím prosím o opravu, že se jí moc nechce – na rozdíl od užovky – do vlhkého prostředí potažmo vody vůbec.
Také se mi podařilo vyfotit něco podobného: http://sifra.rajce.idnes.cz/
fotky jsou fakt naprosto super, myslím že ti hady jsou u břehů ve vodě na kameních na Vranově , k fotce gratuluji
Krasny fotky!!! O hady se zajimam a vim, ze uzovka podplamata je u Berounky pomerne hojna. Kez by bylo vice takovych lidi, kteri se dokazi takto nadchnout a hada vyfoti misto toho, aby ho nesmyslne zlikvidovali!
tahle potvůrka nám dělá již několik let společnost na naší zahradě,která je u potoka.Už jsme i i pojmenovali – jmenuje se Matěj.Objeví se vždy,když jej nejméně čekáme.Můj muž má z hadů fobii,takže to pak máme veselo!
Libor> Tak to se přidávám ke gratulaci a těším se na další snímky a ev. i články.
ahoj, jj je to tak,děkuju,ten časopis je jinak super, vyhrál jsem ho předplatné na rok s DVD
hele, teď jsem to ukazoval dceři, co fotí a suše říkala, že přesně taková fotka vyhrála v časopise Příroda, tak gratulace
takovych hadu jsem pravdepodobne vydel vice na vranovske prehrade. je to mozne?
krásný fotky!!!
občas tohle vidím na berounce, ale s obojkovou
Robur > s trochou hlasitých výkřiků bych ji zkrotil :-)
tak to ti šlo ale o život, užovky jsou zákeřný, arapaima hadra
Fotky i článek úžasný. Opravdu před fotografem smekám!
Robur > díkes, od užovky jsem byl necelé 2m, celej vtip byl v tom že zrovna plavala tím směrem kam jsem chtěl. Kdybych k ní chtěl normálně přijít, zdrhnula by se schovat do hloubky, normálně jsou dost plaché.
.
ty woe, on to nikdo nepochválí, takže gratuluji k pořízení nádherného zážitku. Misto toho se řeší kde a kdy má užovka měsíčky:-D. Super fotky, z jaké dálky je to focené?
Tak to je nádhera…
Co vím, tak užovka obojková má za hlavou takové žluté měsíčky… Ale já toho vlastně moc nevím:))
Co vim tak uzovka podplamata ma zlute mesicka na konci hlavy po stranach, nebo se pletu?