Vše začalo v roce 1872, kdy se William Hardy vyučil puškařem ve svém rodném městě Alnwick, Northhumberland. O rok později spolu se svým bratrem John James založili obchodní společnost Hardy Brother. Zbraně s vysokou kvalitou zahrnovaly vše od brokovnic až po revolvery. Nicméně, navzdory jejich úspěchu, jejich vášeň pro rybaření nakonec převážila a začali vyrábět potřeby pro rybaření...
Na začátku byly pruty vyráběny z lancewood, bílého ořechu, tvrdého, nazelenalého dřeva. Od roku 1880 přibyl nový fenomen - bambus. Společnost byla vůbec první výrobce, který vynalezl systém na výrobu šestihranných štípaných prutů z tohoto materiálu. Jejich bambusový prut Palakona vyhrál první zlatou medaili na exhibici v roce 1881. A vyhrávali až do doby, než se přestali soutěže zúčastňovat.
V roce 1891 patentovali první "perfektní" naviják. Tento model prošel za celou dobu své existence jen jednou nebo dvěmi minimálními úpravami a tak se ten samý základní model vyrábí do dnes. Během historie byla firma odpovědná za mnoho radikálních postupů v designech prutů. Jako první dodali na trh bridge ring, spiral lock-fast joint, stud-lock joint, split-end joint, W a screw-grip fitting na lososové a pstruhové pruty. Vyvinuli ball-bearing navijáky a byli první, kdo zdůraznili nutnost použití kvalitního brzdícího mechanismu na hřídeli navijáku. V roce 1911 představují první velký arbour naviják.
Rekord společnosti v inovacích je dokladem bohatých zkušeností do ní investovaných. Zatím se celkem tři generace zapojily do chodu firmy a všechny nadále těžili ze znalostí svých předchůdců. John James se stal světovým šampiónem v fly caster. Jeho synovec se stal uznávaným muškařem své doby. Jeho dovednost s muškařským nářadím dosáhla skoro legendárních proporcí. James L Hardy, vnuk zakladatele Williama, pokračoval v tradici a byl vyhlášen caster šampionem. Stal se držitelem 25 britských národních profesionálních rekordů, 10 britských profesionálních rekordů a třikrát byl světovým profesionálním šampiónem. Jim odešel do důchodu v roce 1992, ale i nadále pracoval jako konzultant při vývoji produktů. Jeho dlouho očekávaná historie rodiny Hardy byla publikována v roce 1998.
V roce 1907 byla firma začleněna jako Limited company. V roce 1933 Hardy Brother (Alnwick) Limited rozšířila svojí působnost na výrobu golfových holí. Ačkoli jejich dřevěné hole dosáhly vysokého stupně uznání, riskantní podnik byl zavřen v roce 1935 s příchodem ocelové rukojeti na trh. Místo toho se společnost vypracovala jako absolutní specialista na rybářské navijáky a pruty. Nehledě na období během 2. světové války, kdy produkovali munici, pokračovala společnost ve vývozu svých artiklů.
Seznam jejich obdivovatelů je dlouhý a impozantní. Mezi významné osobnosti patřili i král Jiří V. a poslední tři princové z Walesu, kteří je také několikrát vyznamenali.
V roce 1967 se Hardy Brother Limited stala výhradní dceřinou společností Harris & Sheldon Group Ltd.. Krutý pokles v průmyslu v 70. letech způsobil, že se společnost ocitla na úplném dně. Navzdory těžkým okolnostem přežili a jejich reputace zůstala nedotčená. Jako první si nechali patentovat grafitový prut a předurčili tak další směr vývoje používaných materiálů.
Navijáky firmy Hardy se staly držitelem první American Kudos Award za designovou znamenitost. A v roce 1984 byli jako první ne-japonská výroba oceněni Japanese Industrial Design Award a to hned pětkrát. V roce 1985 byla společnost přejmenována na House of Hardy Limited, zahrnující nové, rozšířené aktivity. V dubnu 1986 získala společnost Královské ocenění za exportní úspěchy.
Pro své příznivce zřídila firma Hardy unikátní museum v Alnwick. To bylo otevřeno princeznou Margaret v červenci 1987. Mnoho exponátů bylo zapůjčeno obdivovateli společnosti po celém světě, stejně tak jako rodinou Hardy. Museum je polovinou impozantního komplexu zahrnujícího např. i sklady společnosti.
V srpnu roku 1988 rozšířila firma svoji výrobu o outdoorové oblečení, jako součást vzrůstajícího zájmu široké veřejnosti. Dnes toto oddělení produkuje moderní řadu oblečení pro rybáře od svrchního oblečení, přes brodící kalhoty až po košile a trička.
Třetí divize se zabývala výrokou kompozitních materiálů značky Fibatube, kde v oblasti technologie získala během let uznávané renomé za inovaci, design a odborné znalosti. Mnohé z technických vlastností, jež jsou nezbytné při stavbě nejlepších prutů, byly využity i v jiných oblastech strojírenství a můžeme se s nimi setkat například u vozů Formule 1 a nebo u letadel Airbus A320.
Prestižní a precizní 2003 "Fly Fish American" recenze zhodnotila nový Hardy GEM naviják jako nejlepší fly reel pro mořský rybolov současnosti.
V továrně v Alnwick vyrábí společnost přes 90% všech komponentů a pokračuje tak v tradici rodinné firmy. V St.James Palace v londýnské Pall Mall, prodává firma Hardy pro všechny rybářské nadšence již více než 100 let své znamenité výrobky a dělá tak radost muškařům na celém světě.
Článek je volným překladem z běžně dostupných materiálů na internetových stránkách firmy Hardy.
Moolis – ty pravicovej intelektuale, tak jo, menim knihu za supa:-)))
Ustoupím od supa, ty ustup od knihy.
Moolis – ne PSTROSI !!!!!
moolis – taky mi někdo fousatej tlačil do hlavy tyhle informace :-)))
pupak> ty vejtaho římskej sklerotickej, naprosto jasně si pamatuju, když jsem ti tuhle historickou perličku tlačil nad pivem do hlavy. tak nemachruj s knížkama. PS: ty pera by měla být supí.
Robur – sorry omlouvam se za toho „Dobrovskyho“ nic se nema mastit ve spechu . . .
Když koukám na ten erb, tak si říkám, že měl ten černej Edwards stejně kliku. Klidně tam mohlo bejt „Nicht bügeln!“.
že by Palackého?
regulus – tak si precti Dobrovskyho Dějiny národa českého . . .
Pupák – tak to ti nevěřím ani omylem.
regulus – mas pravdu, taky jsem to po precteni titulku uz dal necetl . . .
Cajo22 – ale neurazil, maximalne ti prijde dat do tlamy princ z welsu :-))), ale tato tri pstrosi pera totiz historicky patrila ceskemu krali Janu Lucemburkovi, ktere mu vzal z helmy v bitve u Krescaku . . . a dal uz ti pomuze guugllll . . .
pupak – par prispevkov nizsie som dal smajliky – myslel som to zo srandy… Ale asi som tim niekoho urazil… Tak sa ospravedlnujem…
Cajo22 – nevis zhola nic o historii techto tri pstrosich per, mozna kdyby sis precetl neco o historii tak bys takhle neplacal
Robur – nie jedno a rovno tri… ti anglani su fakt divny narod… co si to vsetko do znaku natepu – keby to zalozili traja bratia chapem, ale takto???
woe, to není žalud, ale péro
Ja som sa zlakol, o com ten clanok asi bude, ked som pomaly roloval dole a zrazu na mna vykukli tri zalude… :-)))) ale inak pohoda…
Rozhodně dávám JEDNA podtržená – teprve díky tomuto článku jsem se dozvěděl, díky komu dostal Ayrton do budky utrženým kolem a proč jsou érbasy tak drahý – díky elevonům Frýbatůba AFTMA 12 wt…
Každý soudný člověk ví, že Hardy je mrtvá firma. Nebýt snobských anglických klotových rukávů.............
Pro rejpala Robura
hardy.hardybc.com
Dědek, nic si z toho nedělej, není nad dobrý kamarády, viz Pupák, ty mu chceš udělat radost, že přeložíš historii jeho oblíbené značky a von tě tady sepsuje kvůli blbýmu překlepu, kterej v tuto chvíli už ani není. Sou to nevděčníci, místo aby byli rádi, že se nemusí mořit s angličtinou, tak ještě remcají. Rada pro ty komu se to nelíbí – nemusíte to číst když nechcete. -:))))))))))
no vono překládat celek je mnohem větší záhul, než se pak zaměřovat na detaily. Navrhuji to kolektivně dopřeložit tak, jako byla v Saturninovi Kancelář na uvádění věcí na pravou míru. Kritika překladu s větou: „Se dělal překlad …někým…“ je jen třešinka na dortu. Dědku, smiř se s tím, že muškařské publikum je nevděčné publikum. Mně tam spíš chybí uvedení původního zdroje. Ale neberte mě vážně, neznám Tvrdka, tak bych měl mlčet…
Ha! Puškař bude asi zkratka „pure muškař“!
Dědek>Možná by chtělo pečlivěji vybírat, co přeložit, a co ne. Třeba „bridge ring“ je česky můskové očko. Naopak „perfektní“ naviják je model Hardy Perfect (asi jako by se Škoda Favorit neměla překládat jako „oblíbená“ :-). Závěr se mi coby podprahovka moc líbí, páč to vypadá, jakoby Hardy ovlinili F1 a Airbus, ale napsané to tam není. Taky mi, jako mým kolegům, dělá radost prodejna na Pall Mall, jen ta otvíračka by mohla být delší.
přečetl jsem to s chutí od začátku až do konce a to je pro mne měřítko čtivosti.
Dědku, je to dobrý, sice místy trochu krkolomný, ale moc díky za to.
Dědku, že ty jsi si koupil naviják Hardy a jsi z něj úplně hotový? :-)))
Ano, je to překlad článku, nikde netvrdím opak. Pokud jsem někoho urazil svojí češtinou, tak se hluboce omlouvám a nechám se rád poučit.
Mám podobný pocit jako Bosanac. Jsem v tomto oboru laik a článek mě moc zajímavého nepřinesl. Výčet králů, princů a princezen na mě působí jak reklama z bulváru.
DEDKU – ty hnupe to opsani je na miste, ale ten preklad !!!!!!
HAUSE . . . to je uvod jak noha !!!!!!
Mam takovi pocit ze se delal preklad z anglictiny do cestiny z reklamniho letaku nekym kdo neumi cestinu . Vety : „V roce 1911 představují první velký arbour naviják.“ a „John James se stal světovým šampiónem v fly caster.“ jsou prikladem .
Toš Jiříku, dávám za jedna, je to trochu z jinýho soudku než tu bývá zvykem a možná by nebylo od věci kdyby se tu čas od času objevil článek s historickou tématikou. Rozhodně je to přínosné.
Jen malinkatou skvrnku na tom vidím, je spousta věcí, pro které není přesný a snad i vhodný překlad, ale místo „vyvinuli ball-bearing navijáky“ se dalo napsat vyvinuli navijáky s kuličkovým ložiskem.
No a největší radost udělals asi Pupákovi. -:)))))