Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Možnosti vyprošťování nástrah aneb "Žít či nežít? Toť otázka." necteno

7.7.2006 | Vaše názory | 32.145 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 34

Možnosti vyprošťování nástrah aneb "Žít či nežít? Toť otázka."Základním principem sportovního rybolovu je dopravování nástrah do vodního prostředí, kde se jejich pomocí snažíme ovysněný úlovek. Jelikož do vodního světa, který je v  mnoha směrech velmi rozmanitý, nevidíme, stává se občas, že nám nástraha uvázne. A  protože jsou některé nástrahy poměrně drahé, nebo nám zkrátka přirostly k  srdci, pokoušíme se mnohdy různými způsoby o  jejich vyproštění. Tento článek by měl shrnout známé vyprošťovací metody a  upozornit na možná nebezpečí...

Začnu skutečnou událostí, která se odehrála v pondělí 19.6.2006 na řece Dyji pod Novými Mlýny.

Dva skvělí vláčkaři, strýc se synovcem, se spolu vydali k řece. V předešlých dnech si skvěle zachytali candáty a dokonce ulovili i trofejní kus v délce 90 cm! Během chytání však v překážkách na dně nechali pořádnou porci nástrah. U milované řeky mají strávit ještě dva báječné dny rybářské dovolené, a tak se rozhodli své nástrahy dohledat a vylovit. Těsně před polednem mladší Filip vlezl do řeky a snažil se potápěním vyhledat vázku, která ho připravila o oblíbenou nástrahu. Bohužel podcenil sílu proudu a pevnost utrženého vlasce, který se mu zařízl do nohy. Zoufale se snažil dostat k hladině. Strýc i seběhlí rybáři se mu marně snažili pomoci. Čas záchrany se prodloužil, až bylo na vše pozdě... Řeka, která Filipovi (na obrázku) v minulosti vydala mimořádné úlovky se stala jeho osudem. Bylo mu dvacet šest let, měl rodinu, dvě malé děti a život před sebou...

 

 

VYPROŠŤOVÁNÍ NÁSTRAH POTÁPĚNÍM ROZHODNĚ NE!

Tragický příběh, který se stal těsně po letošní dravčí zahájené, naznačuje, jak může být nebezpečné potápění se pro nástrahu. Ve vodě nás může skutečně zaskočit zcela banální problém, který ovšem může být osudový. Stačí se opravdu zachytit i o zdánlivě tenký vlasec nebo šňůru, který na souši bez problémů utrhneme, ale ve vodě, kde se nemůžeme zapřít, bude i taková utržená třicítka neutrhnutelná. Své určitě udělá i panika a k loknutí si vody stačí málo. Ne náhodou mají profesionální potápěči vždy při ruce nůž, který neslouží jako nástroj k lovu, ale právě jako bezpečnostní prvek. Mnozí z nás, tichých bláznů, se již úspěšně mnohokrát pro nástrahu potopilo (já tedy nikdy - moje lehká fobie mě to nikdy neumožnila), ale zde je myslím na místě připomenout staré české přísloví: "Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne". Kdybychom však vedle sebe postavili větší množství džbánů, určitě ucha většiny z nich vydrží tisíce nošení, ale vždy se může najít takový, kterému se ucho utrhne dříve. A kdo nás ví na 100%, že není právě tím džbánem s vadným uchem?

Vždy než tedy polezete pro svou nástrahu do vody, zamyslete se dobře nad tím, zda jste si opravdu 100% jisti, že to zvládnete a že Vám za to těch pár korun stojí. Samozřejmě lze pochopit, že je pro někoho i těch pár stovek opravdu hodně peněz, ale mějte na paměti, že peníze se dají znovu vydělat či naspořit a že ani sebevětší částka se nikdy nemůže rovnat lidskému životu.

JAK TEDY VYPROŠŤOVAT?

Metod k vyproštění nástrahy je celá řada. Nedomnívám se, že znám úplně všechny a přiblížím vám tedy jen ty, které úspěšně používám. A které to tedy jsou?

1. UVOLNĚNÍ PLOVOUCÍ NÁSTRAHY

Lovíme-li např. plovoucím woblerem, je poměrně velmi často účinné při uváznutí pouze povolit šňůru (např sklopením prutu apod.). Nástraha se ve velkém množství případů uvolní (pokud visí např. za kamen) sama svým vztlakem. Teprve, když se tato varianta nepodaří, nastupují další možnosti.


právě jsme uvázli


sklopíme špičku prutu a wobler se může uvolnit sám

2. LEHKÉ POCUKÁVÁNÍ

Nástrahu můžeme vyprostit i jemným pocukáváním. Mnohdy totiž háček nevězí ve vázce pevně a sám se uvolní. Kdybychom hned zkraje použili hrubou sílu, může se nástraha naopak zachytit ještě pevněji.

3. "VYBRNKNUTÍ"

Nezabere-li ani jedna z předchozích fint, či ji není možné použít, můžeme se pokusit o tzv. "vybrnknutí". Celý vtip spočívá v tom, že vyšponujeme prutem vlasec zhruba v pravém úhlu, při čemž si pomůžeme rukou, jak je vidět na obrázku. Poté pustíme vlasec či šňůru z ruky a současně povolíme prutem. Prudký náraz se přenese až na nástrahu a může ji uvolnit. Celý postup opakujeme třeba i desetkrát, než se to podaří.


uchopíme vlasec mez navijákem a prvním očkem a vyšponujeme jej rukou


poté vlasec pustíme a prut se prudce narovná

4. ZMĚNA ÚHLU

Pokud jsme dosud nebyli úspěšní, pak dalším krokem, který může vést k uvolnění nástrahy, je změna úhlu vyprošťování. Mnohdy stačí udělat po břehu několik kroků a opakovat pokusy o vytažení, doprovázené třeba i "vybrnkáváním".

5. POMOC VODNÍHO PROUDU

Lovíme-li na řece a nástraha se nám zavěsí na dně směrem po proudu, bývá účinné nechat proudem vymotat z cívky několik metrů vlasce a potom prudce švihnout prutem směrem k nám. Vlasec se opře o proud a na nástrahu zapůsobí tahem směrem od nás. Opět je vhodné v případě neúspěchu celý postup několikrát zopakovat.

6. VYPROŠTĚNÍ POMOCÍ VĚTVE ČI JINÉHO PLOVOUCÍHO PŘEDMĚTU

Výraznějšího efektu, než je popsán v bodě č. 5 dosáhneme za použití suché větve, věnce z trávy či podobného plovoucího předmětu. Ten navlékneme na vlasec a spustíme jej po něm vodou směrem k nástraze. Jakmile je nad nástrahou, nebo už za ní, můžeme se pokusit ji švihem prutu uvolnit. Principem obou metod je působení na nástrahu ze zcela jiného úhlu, než nám podmínky na břehu umožňují.


utrhneme si např. trst dlouhé trávy


na vlasci z trávy vytvoříme věnec


musí být dobře průjezdný


spustíme jej po proudu směrem k nástraze


věnec nám plave až za nástrahu a pak prudkým švihem nástrahu uvolníme


a oblíbený wobler je zpět

7. VYPROŠTĚNÍ POMOCÍ TYČE ČI HRÁBÍ

Uvázneme-li nástrahou téměř na dosah, můžeme se pokusit ji uvolnit za pomoci delší větve. Princip spočívá v tom, že po silonu nebo šňůře dojedeme vidličkou na větvi až k nástraze a pak ji z vázky "vyšťouráme". Vlasec při tom musí být neustále napnutý, jinak nám z koncové vidličky sjede. Tento způsob vyproštění je poměrně účinný. Velmi dobré je požití hrábí na dlouhé násadě. Pokud s nimi dosáhneme na dno do míst, kde nástraha vězí, tak je ve většině případů vyhráno. Jen je poněkud problematické s sebou takovou pomůcku k vodě nosit.


vlasec zachyteme do pomůcky


po vlasci do jedeme klackem až k nástraze...


...kde ji často úspěšně uvolníme - háček na dně povolil

8. VYPROŠŤOVAČ NÁSTRAH

Pokud to podmínky umožňují, je možné použít komerční nebo podomácku vyrobený vyprošťovač nástrah. Jedná se o těžkou kovovou sponu (karabinu), která je upevněna na pevné šňůře. Vlasec se provleče středem spony a ta se spustí až k nástraze, kde se obvykle některý ze záchytný prvků (řetízek, trojháčky bez hrotů) "potká" s háčky nástrahy, zachytí se za ně a nástraha se dá ze dna vytrhnout. Obvykle dojde k ohnutí háčku, což je ale určitě menší škoda, než ztráta celé nástrahy. Abychom mohli vyprošťovač použít, musíme docílit dostatečného úhlu, aby k nástraze po vlasci "dojel". Nejlépe je vyprošťovač účinný z loďky, na větší hloubce, v menším proudu a blíže ke břehu. Při vyprošťování v silném proudu je potřeba popojít proti vodě a pak teprve vyprošťovač spustit po vlasci ke dnu. Jen tak jej tah vody zanese až k nástraze.


vlevo vyprošťování na stojáku, vpravo na řece


vyprošťovač navléneme na vlasec


spustíme do vody


a necháme sjet až k nástraze, kde s ním pocukáváme dokud se nezachytí za háčky


poté jednoduše vytáhneme z vody


v tomto případě i s velkým kusem starého molitanu

9. VYPROŠTĚNÍ POMALÝM TAHEM

V případě, že nám selhaly všechny popisované metody, máme ještě určitou šanci, že nástrahu neztratíme. Šnůru či vlasec sice můžeme "lehce" utrhnout, ale výhodnější je velmi pomalu táhnout směrem k sobě, případně dělat přestávky a pak pokračovat. Mnohdy se tak pomalu narovná háček, uvolní větev ze dna či převalí kamen a my se můžeme radovat z úspěšné záchrany. Doporučuji nevyvíjet tah přes naviják - u silnějších šňůr a vlasců hrozí poškození rolny navijáku či překlapěče. Bezpečnější je uchopit vlasec či šňůru do ruky, případně ji namotat na nějaký klacek, přes rukáv apod.

10. ZÁCHRANA SPLÁVKU

Pokud uvázneme na dně, či jiné překážce, a nepodaří se nám sestavu žádným způsobem vyprostit, můžeme jednoduchým způsobem zachránit alespoň splávek, který bývá z celé montáže nejhodnotnější. Prut odložíme na břehu, namočíme si ruce a silon střídavě napínáme oběma rukama, jako bychom ho "masírovali". Silon přitom necháváme nepravidelně prokluzovat mezi prsty a splávek se pomalu, ale jistě, posunuje díky odstředivé síle směrem k nám. Celý postup opakujeme, dokud na splávek nedosáhneme. Poté se může stát, že silou háček ze dna uvolníme, ovšem již máme jistotu, že o splávek nepřijdeme.


uvázli jsme na dně a ztráta zplávku by byla bolestná...


odložíme prut, namočíme si ruce a uchopíme vlasec


vlasec napínáme a necháváme prokluzovat mokrými dlaněmi


a splávek k nám jede a jede ...


až jej máme na dosah

Pokud znáte další metodu vyprošťování nástrahy, popište ji prosím v komentářích ke článku. Stojí to za to!

Doufám, že můj příspěvek bude někomu ku prospěchu a pomůže zachránit alespoň zlomek uvázlých nástrah. A snad odradí se životem hazardující amatérské potápěče...

Petrův zdar

David Havlíček

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

35 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Sobota 19. března 2011 v 18:47® rysTR

Ještě bych doplnil:Při záchraně splávku pomůže i druhý prut.Navážeme pouze olovo a přehodíme napnutý silon prvního prutu a to za splávkem-směrem k háčku.Pak opatrně táhneme druhým prutem, až se olovo zachytí pod splávkem a spolu jej dotáhneme po silonu prvního prutu až ke břehu.Jde to velice dobře a mnohokrát se mě stalo, že při takové operaci se uvolnil posléze i háček. Někdy pomůže nedělat nic a nechat uvízlou nástrahu třeba půl hodiny ležet s trochu uvolněným vlascem.(Platí především pro řeku a chytání na ocásek)Systém: dobrá věc se vždy opraví sama!

Čtvrtek 6. listopadu 2008 ve 22:15@ ???

Ozaj velmi pekný článok. Pochvala. Dobrá možnost v prípade že uviaznete dalej od brehu dajme tomu 3–4 metre a zlyhaju všetky možnosti poohliadnite sa po nejakej dlhšej vetve alebo proste dlhom predmete. Postup je podobny ako už bolo popísané v článku akurát tentokrát sa pokúste vlasec namotat na koniec vetvy až kým neucítite že ste na konci pri nástrahe. Teraz už stačí len pocukat a tahat. Obvykle je nutné pomotaný kus vlasca urezat a previazat nástrahu ale prídeme len o pár metrov vlasca. Vhodný postup vtedy ked máme velmi dlhu a tažku tyč. Predsa len presné vyhladávanie nástrahy 4 metrovým bidlom nieje lahke a namotanim si k nej koniec pekne navedieme. A po prvých pevných slučkách už možme odložit prút a venovat sa bidlu oboma rukami. Podarilo sa mi takto vaprostii aj „kačenu“ nastraženú na šťuku kde sa rybka zamotala do korenov a podarilo sa mi utrhnut cely system. Kačena plavala na hladine tak som v nedalekom lesiku vyštrachal asi 5 metrovy kmienok postupne namotal vlasec až k rybke a vytiahol celý systém. Zas ušetrený jeden dravec ktorý mohol ostat vysiet na utrhnutom systéme zamotaný na dne.

Středa 30. července 2008 ve 21:07® inspo

fajn článek…škoda jen, že když jsem se dnes pokoušel vyprostit nástrahu vybrnknutím, tak mi místo nástrahy povolil prut a zlomila se špička :-(

Pátek 21. března 2008 v 15:41® hanka
hanka

Tento článek hodnotím jako výborný a  přiléhlé fotografie jsou velmi názorné. Ještě minulý rok jsem se na přehradě potápěla pro utržené splávky a návazce – jsem sice výborná plavkyně,ale opravdu to nestojí za ztrátu života – po přečtení vašeho článku,budu raději používat,výše popsané metody.Petrův zdar.Škoda,že neznám bezva partu rybářů se kterými bych já a  můj 8-letý syn-taky rybář,mohli společně rybařit na severní moravě.

Středa 29. srpna 2007 v 11:00® yerrx
yerrx

dneska sem byl na rybych a nemomohlo mi nic:) ve vode byl velky klacek kolem ktereho byl omotany velky hadra a igelit trpytka se prorvala skrs oboje a protoze to byla posledni moje trpytka tak sem i pro ni sel…bylo tam sice dost kamenu ale protoze sem tam chodime i koupat tak me nestrhl proud ale jen sem si nekiolikrat narazil nohu o sutr…:D

Pátek 5. ledna 2007 ve 14:35® Lukas 5
Lukas 5

tento článek ohodnocuji jako velmi poučný.

Středa 6. prosince 2006 ve 20:41@ ???

Zajímali by mě kritéria pro hodnocení mého hodnocení (S největší …),protože mé hodnocení nebylo výborné ? Přesto se mi Váš příspěvek velice líbil a určitě vyzkouším u vody. Děkuji.

Čtvrtek 27. července 2006 v 7:39® bajabeza
bajabeza

Tu trgédii znám, byli to mí známí, zeťák mého spolupracovní­ka.VAROVÁNÍ- nepodceňujte DYJI. Je krásná ale zrádná.V tom místě se před 2.svět. válkoum utopila školní třída i s učitelem.

Sobota 22. července 2006 v 17:44® Bobr-007

Dnes jsem šel skusit vyprošťování v praxi.Nejvíce se osvědčila,,pomoc vodního proudu(5)„,naopak absolutní propadák bylo ,,vybrnknutí(3)“­.Nakonec to dopadlo tak ,že při jedné vázce sem já kokot zlomil prut. :-(( Jednu radu tedy předat můžu:NEPŘECEŇUJTE SVÉ NÁČINÍ, JE LEPŠÍ UTRHNOUT WOBLER ZA 200Kč NEŽ ZLOMIT PRUT ZA 2000Kč!!!!!!!

Pátek 21. července 2006 v 11:03® efendi
efendi

Dobrý, dobrý, dobrý.......Děkuji !!!

Čtvrtek 20. července 2006 ve 13:52® pepino99
pepino99

Krááááááááááásněs to napsals !!!!!!!!!!!!!! Poučné, zajímavé, potřebné a skvěle udělané.

Osobně bych se nepotopil ani kdybych tam měl nástrahu za 10.000,– a to ani ve známé vodě!!!! Na potápění je moře a to buď s vybavením nebo bez…

Pondělí 17. července 2006 ve 14:17® HaD
HaD

Hrouzek: já před pár lety taky ne :-)))

Pátek 14. července 2006 ve 12:37® Hrouzek
Hrouzek

Pěknej článek! Hlavně mě zaujalo to vyproštění splávku! O tom jsem vůbec nevěděl.

Čtvrtek 13. července 2006 ve 14:30® ampi

Pekný článok. Začínam vláčiť a takéto praktické rady prídu vhod. Možno dokonca zabránia tomu, aby sa taká tragédia, aká je spomenutá v článku, zopakovala ešte raz…

Úterý 11. července 2006 ve 14:14® Dědek
Dědek

Používám obdobný popis uvolňování, který mi zachránil už hodně nástrah a nervů. Takže : odklopím překlapěč, levou rukou zabrzdím cívku, prut opřu o břicho a s CITEM našponuju celou soustavu do oblouku co to jde. Rychle uvolním vlacec, čímž dojde k jeho vystřelení proti směru vázky a vyškubnutí nástrahy. Pokud to nevyjde na první pokus, zkuste to znova pod jiným ůhlem nebo z jiného místa.

Neděle 9. července 2006 ve 20:45® Padis
Padis

moc pěkný a poučný článek

Neděle 9. července 2006 ve 12:18® spinningman

super článek.mám ještě jednu metodu ale ta je hodně podobná „vybrnkávání“ já jí říkám vystřelování:-):a to že když chytneme vázku tak se zapřeme do prutu a rychle otevřeme překlapěč navijáku,tím dojde tomu vyštřelení vlasce a nástraha se uvolní.

Neděle 9. července 2006 v 11:52® ESKY

1* za článek

Neděle 9. července 2006 v 1:00® HaD
HaD

Moc mě těší chvála. Děkuji za ni. Jen bych byl raději, kdyby mi byla impulsem pro sepsání tohoto textu jiná událost a ne ta hrozná tragedie…

Sobota 8. července 2006 ve 22:26® František
František

Díky Davide, tohle je přesně ta reakce na neštěstí, která má smysl. Jasný návod s doprovodným foto, který musí pochopit každý. Ten článek mě nadchnul i proto, že v náplni mého zaměstnáním je krom jiného i vyhledávání těl lidí po takovýhle nehodách. Cením si každého počinu, který vede k tomu, že tuhle smutnou činnost nemusíme dělat zbytečně často. Ještě jednou dík rybáře i hasiče.

Sobota 8. července 2006 ve 22:13® Hony

Jak jednoduché a při to funguje.

Sobota 8. července 2006 ve 21:24® DEATH

Vynikající článek, tu vychytávku se splávkem jsem neznal a určo se mi moooooc hodí :) Děkuji

Sobota 8. července 2006 v 17:44® Bobr-007

NO COMENT…geniál­ní,konečně dobrý článek pro mě!!!!! máš za 1

Sobota 8. července 2006 v 11:00® Salvelinus

Super článok, niečo tak perfektne zostavené (text + foto) som už nečítal ani sa nepamätám. Ďakujem

Pátek 7. července 2006 ve 21:03® Fedderista

A taky mam vyzkoušený, že (hlavně na nástrahy s malejma trojhakama či jednohakama) dobre funguje, kdyz sklonite prut k vode a cukate ze strany na stranu. Hacek se vetsinou vyhne do boku.

Pátek 7. července 2006 ve 21:00® Fedderista

dokonalej článek…

Pátek 7. července 2006 ve 20:31® njesek

některé rady sám používám a vřele doporučuju,jinak článek napsaný do detailu,jako vždy,díky

Pátek 7. července 2006 v 17:44® xycht

Teda nejsem vláčkař, ale tenhle článek jsem si přečet se zájmem a je napsán opravdu detailně + demonstrační foto…fakt pěknej článek :-)

Pátek 7. července 2006 ve 14:45® radekch
radekch

Musím dát zapravdu s tím ohrožením života vlivem zamotání do vlasce. Kdysi jsem se rozhodl v malém smrkovém porostu utopeném v mělčinách vylovit pár trofejí. Bylo jich tam hafo ( nejen mých…hlavně cizích ) a tak to lákalo. Počkal jsem si na slunečné počasí a šel na to. Naštěstí jsem s možností zamotání do starého silonu počítal a vzal si s sebou nůž. Ten jsem pak rychle hledal, když se mi pavučina silonu zamotala okolo přezky sandálů. Člověk začne panikařit a jak píše HaD – co na souši v pohodě přerveš, ve vodě to nestíháš.

Pátek 7. července 2006 ve 14:39® Prichy
Prichy

pridam jeden poznatek… na jemnejsim proutku prichazim o mene nastrah – primarni „zaseknuti“ do vazky neni vetsinou hluboke

novější starší
Stránky:   2 1