Začnu skutečnou událostí, která se odehrála v pondělí 19.6.2006 na řece Dyji pod Novými Mlýny.

Dva skvělí vláčkaři, strýc se synovcem, se spolu vydali k řece. V předešlých dnech si skvěle zachytali candáty a dokonce ulovili i trofejní kus v délce 90 cm! Během chytání však v překážkách na dně nechali pořádnou porci nástrah. U milované řeky mají strávit ještě dva báječné dny rybářské dovolené, a tak se rozhodli své nástrahy dohledat a vylovit. Těsně před polednem mladší Filip vlezl do řeky a snažil se potápěním vyhledat vázku, která ho připravila o oblíbenou nástrahu. Bohužel podcenil sílu proudu a pevnost utrženého vlasce, který se mu zařízl do nohy. Zoufale se snažil dostat k hladině. Strýc i seběhlí rybáři se mu marně snažili pomoci. Čas záchrany se prodloužil, až bylo na vše pozdě... Řeka, která Filipovi (na obrázku) v minulosti vydala mimořádné úlovky se stala jeho osudem. Bylo mu dvacet šest let, měl rodinu, dvě malé děti a život před sebou...

 

 

VYPROŠŤOVÁNÍ NÁSTRAH POTÁPĚNÍM ROZHODNĚ NE!

Tragický příběh, který se stal těsně po letošní dravčí zahájené, naznačuje, jak může být nebezpečné potápění se pro nástrahu. Ve vodě nás může skutečně zaskočit zcela banální problém, který ovšem může být osudový. Stačí se opravdu zachytit i o zdánlivě tenký vlasec nebo šňůru, který na souši bez problémů utrhneme, ale ve vodě, kde se nemůžeme zapřít, bude i taková utržená třicítka neutrhnutelná. Své určitě udělá i panika a k loknutí si vody stačí málo. Ne náhodou mají profesionální potápěči vždy při ruce nůž, který neslouží jako nástroj k lovu, ale právě jako bezpečnostní prvek. Mnozí z nás, tichých bláznů, se již úspěšně mnohokrát pro nástrahu potopilo (já tedy nikdy - moje lehká fobie mě to nikdy neumožnila), ale zde je myslím na místě připomenout staré české přísloví: "Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne". Kdybychom však vedle sebe postavili větší množství džbánů, určitě ucha většiny z nich vydrží tisíce nošení, ale vždy se může najít takový, kterému se ucho utrhne dříve. A kdo nás ví na 100%, že není právě tím džbánem s vadným uchem?

Vždy než tedy polezete pro svou nástrahu do vody, zamyslete se dobře nad tím, zda jste si opravdu 100% jisti, že to zvládnete a že Vám za to těch pár korun stojí. Samozřejmě lze pochopit, že je pro někoho i těch pár stovek opravdu hodně peněz, ale mějte na paměti, že peníze se dají znovu vydělat či naspořit a že ani sebevětší částka se nikdy nemůže rovnat lidskému životu.

JAK TEDY VYPROŠŤOVAT?

Metod k vyproštění nástrahy je celá řada. Nedomnívám se, že znám úplně všechny a přiblížím vám tedy jen ty, které úspěšně používám. A které to tedy jsou?

1. UVOLNĚNÍ PLOVOUCÍ NÁSTRAHY

Lovíme-li např. plovoucím woblerem, je poměrně velmi často účinné při uváznutí pouze povolit šňůru (např sklopením prutu apod.). Nástraha se ve velkém množství případů uvolní (pokud visí např. za kamen) sama svým vztlakem. Teprve, když se tato varianta nepodaří, nastupují další možnosti.


právě jsme uvázli


sklopíme špičku prutu a wobler se může uvolnit sám

2. LEHKÉ POCUKÁVÁNÍ

Nástrahu můžeme vyprostit i jemným pocukáváním. Mnohdy totiž háček nevězí ve vázce pevně a sám se uvolní. Kdybychom hned zkraje použili hrubou sílu, může se nástraha naopak zachytit ještě pevněji.

3. "VYBRNKNUTÍ"

Nezabere-li ani jedna z předchozích fint, či ji není možné použít, můžeme se pokusit o tzv. "vybrnknutí". Celý vtip spočívá v tom, že vyšponujeme prutem vlasec zhruba v pravém úhlu, při čemž si pomůžeme rukou, jak je vidět na obrázku. Poté pustíme vlasec či šňůru z ruky a současně povolíme prutem. Prudký náraz se přenese až na nástrahu a může ji uvolnit. Celý postup opakujeme třeba i desetkrát, než se to podaří.


uchopíme vlasec mez navijákem a prvním očkem a vyšponujeme jej rukou


poté vlasec pustíme a prut se prudce narovná

4. ZMĚNA ÚHLU

Pokud jsme dosud nebyli úspěšní, pak dalším krokem, který může vést k uvolnění nástrahy, je změna úhlu vyprošťování. Mnohdy stačí udělat po břehu několik kroků a opakovat pokusy o vytažení, doprovázené třeba i "vybrnkáváním".

5. POMOC VODNÍHO PROUDU

Lovíme-li na řece a nástraha se nám zavěsí na dně směrem po proudu, bývá účinné nechat proudem vymotat z cívky několik metrů vlasce a potom prudce švihnout prutem směrem k nám. Vlasec se opře o proud a na nástrahu zapůsobí tahem směrem od nás. Opět je vhodné v případě neúspěchu celý postup několikrát zopakovat.

6. VYPROŠTĚNÍ POMOCÍ VĚTVE ČI JINÉHO PLOVOUCÍHO PŘEDMĚTU

Výraznějšího efektu, než je popsán v bodě č. 5 dosáhneme za použití suché větve, věnce z trávy či podobného plovoucího předmětu. Ten navlékneme na vlasec a spustíme jej po něm vodou směrem k nástraze. Jakmile je nad nástrahou, nebo už za ní, můžeme se pokusit ji švihem prutu uvolnit. Principem obou metod je působení na nástrahu ze zcela jiného úhlu, než nám podmínky na břehu umožňují.


utrhneme si např. trst dlouhé trávy


na vlasci z trávy vytvoříme věnec


musí být dobře průjezdný


spustíme jej po proudu směrem k nástraze


věnec nám plave až za nástrahu a pak prudkým švihem nástrahu uvolníme


a oblíbený wobler je zpět

7. VYPROŠTĚNÍ POMOCÍ TYČE ČI HRÁBÍ

Uvázneme-li nástrahou téměř na dosah, můžeme se pokusit ji uvolnit za pomoci delší větve. Princip spočívá v tom, že po silonu nebo šňůře dojedeme vidličkou na větvi až k nástraze a pak ji z vázky "vyšťouráme". Vlasec při tom musí být neustále napnutý, jinak nám z koncové vidličky sjede. Tento způsob vyproštění je poměrně účinný. Velmi dobré je požití hrábí na dlouhé násadě. Pokud s nimi dosáhneme na dno do míst, kde nástraha vězí, tak je ve většině případů vyhráno. Jen je poněkud problematické s sebou takovou pomůcku k vodě nosit.


vlasec zachyteme do pomůcky


po vlasci do jedeme klackem až k nástraze...


...kde ji často úspěšně uvolníme - háček na dně povolil

8. VYPROŠŤOVAČ NÁSTRAH

Pokud to podmínky umožňují, je možné použít komerční nebo podomácku vyrobený vyprošťovač nástrah. Jedná se o těžkou kovovou sponu (karabinu), která je upevněna na pevné šňůře. Vlasec se provleče středem spony a ta se spustí až k nástraze, kde se obvykle některý ze záchytný prvků (řetízek, trojháčky bez hrotů) "potká" s háčky nástrahy, zachytí se za ně a nástraha se dá ze dna vytrhnout. Obvykle dojde k ohnutí háčku, což je ale určitě menší škoda, než ztráta celé nástrahy. Abychom mohli vyprošťovač použít, musíme docílit dostatečného úhlu, aby k nástraze po vlasci "dojel". Nejlépe je vyprošťovač účinný z loďky, na větší hloubce, v menším proudu a blíže ke břehu. Při vyprošťování v silném proudu je potřeba popojít proti vodě a pak teprve vyprošťovač spustit po vlasci ke dnu. Jen tak jej tah vody zanese až k nástraze.


vlevo vyprošťování na stojáku, vpravo na řece


vyprošťovač navléneme na vlasec


spustíme do vody


a necháme sjet až k nástraze, kde s ním pocukáváme dokud se nezachytí za háčky


poté jednoduše vytáhneme z vody


v tomto případě i s velkým kusem starého molitanu

9. VYPROŠTĚNÍ POMALÝM TAHEM

V případě, že nám selhaly všechny popisované metody, máme ještě určitou šanci, že nástrahu neztratíme. Šnůru či vlasec sice můžeme "lehce" utrhnout, ale výhodnější je velmi pomalu táhnout směrem k sobě, případně dělat přestávky a pak pokračovat. Mnohdy se tak pomalu narovná háček, uvolní větev ze dna či převalí kamen a my se můžeme radovat z úspěšné záchrany. Doporučuji nevyvíjet tah přes naviják - u silnějších šňůr a vlasců hrozí poškození rolny navijáku či překlapěče. Bezpečnější je uchopit vlasec či šňůru do ruky, případně ji namotat na nějaký klacek, přes rukáv apod.

10. ZÁCHRANA SPLÁVKU

Pokud uvázneme na dně, či jiné překážce, a nepodaří se nám sestavu žádným způsobem vyprostit, můžeme jednoduchým způsobem zachránit alespoň splávek, který bývá z celé montáže nejhodnotnější. Prut odložíme na břehu, namočíme si ruce a silon střídavě napínáme oběma rukama, jako bychom ho "masírovali". Silon přitom necháváme nepravidelně prokluzovat mezi prsty a splávek se pomalu, ale jistě, posunuje díky odstředivé síle směrem k nám. Celý postup opakujeme, dokud na splávek nedosáhneme. Poté se může stát, že silou háček ze dna uvolníme, ovšem již máme jistotu, že o splávek nepřijdeme.


uvázli jsme na dně a ztráta zplávku by byla bolestná...


odložíme prut, namočíme si ruce a uchopíme vlasec


vlasec napínáme a necháváme prokluzovat mokrými dlaněmi


a splávek k nám jede a jede ...


až jej máme na dosah

Pokud znáte další metodu vyprošťování nástrahy, popište ji prosím v komentářích ke článku. Stojí to za to!

Doufám, že můj příspěvek bude někomu ku prospěchu a pomůže zachránit alespoň zlomek uvázlých nástrah. A snad odradí se životem hazardující amatérské potápěče...

Petrův zdar

David Havlíček