Chytej.cz

Ryby v tůni v Kasárnách uhynuly, rybáři viní ochránce přírody necteno

23.3.2005 | Vodní ekologie | 10.494 čtenářů | hodnocení: zatím nehodnoceno | komentáře: 28

Ryby v tůni v Kasárnách uhynuly, rybáři viní ochránce přírodytakový obrázek se naskytl každému, kdo o víkendu navštívil naučnou stezku v Kasárnách ve Valašském Meziříčí. Představitelé místní rybářské organizace poukazují na to, že ochránci přírody, kteří mají rybníček i správu stezky na starosti, zapomněli v zimě prosekat ledy a jsou tak za úhyn všech ryb zodpovědní...

Meziříčští ochránci přírody se odvolávají na to, že pozemek i s rybníčkem patří městu a že k jeho správě chybí manipulační řád. „Ten by měl stanovit, jak o rybníček pečovat, jinak se o něj nemůžeme starat” vyjádřil se jednatel Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí Milan Orálek.

Podle zaměstnanců odboru komunálního hospodářství meziříčské radnice však sice pozemek patří městu, ochránci přírody by jej však měli mít ve své správě.

Na to upozorňují i představitelé Českého rybářského svazu ve Valašském Meziříčí. „Žádali jsme město o rybníček, protože je blízko Domu dětí a mládeže, kde máme kroužek mladých rybářů. Pro ně to mohla být ideální příležitost naučit se starat o ryby. Mohl to být ukázkový příklad, ochránci si ale rybníček prosadili jako součást své naučné stezky a takhle to dopadlo”, posteskl si předseda svazu Jiří Nauš.

Za úhynem ryb je podle rybářů zcela jasně nedostatek okysličené vody. „I malé dítě ví, že led na rybníce se v zimě musí prosekat. Jinak totiž neodejdou bahenní plyny a rybám hrozí úhyn. Udivuje mě, že to zrovna ochránci přírody nevědí”, konstatoval Nauš.

Ochránce přírody také překvapilo, že v rybníčku bylo tolik ryb. „Předpokládali jsme, že jich je tam pouze několik a malých, kdybychom věděli, že jich je tam tolik, určitě bychom led prosekali” připustil Orálek. Dodal také, že hlavním problémem je velmi malý přítok do tůně a příliš mnoho sněhu na ledu rybníčka. „Podobný stav bude po zimě i na více podobných malých plochách, které nejsou v běžné údržbě a kde se neví, jestli tam nějaké ryby žijí. Škeblím a rakům to naštěstí nijak neuškodilo”, uzavřel ochránce přírody.

JANA OBORNÁ

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

zatím nehodnoceno

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Čtvrtek 6. listopadu 2008 v 19:44@ ???

Najsmutnejšie na tom je že existuje množstvo sposobov ako zabespečit rybám dostatok kyslíku aj bez pracného sekania ladu. Možno by stačilo pár plávajúcixh hniezd pre vodné vtáctvo ktoré by spestrilo rybníček ako taký a každý plávajúci predmet ktorým je aspon trochu schopný pohnut vietor predlžuje dobu zamrzania hladiny. Ked sa donho oprie slniečko tak aj pri teplotáxh pod bodom mrazu može dojst k roztápaniu ladu okolo takehoto objektu a zas je možna vymena plynov. Proste možností je mnoho. A ked už ozaj nieje inej cesty ako sekat tak čo tak vyzvat mladých rybárov zo spomíanného krúžku nech si prídu vyskúšat lov na dierkách ktorý sa stáva čím dalej tým populárnejší. Decká majú zážitok ryby vzduch a ked si aj odneú napríklad niekolko rybičiek na panvičku či už z dovodu zažrania alebo proste chcú tak je to určite menšia strata ako na jar vybagrovat mrtvu vodu. Trochu ma mrzí že všade sa objavuje len kritika ale málokto sem napísal nejaký návrh ako to riešit. Musíme začat každý sám od seba.

Sobota 22. března 2008 ve 20:33@ ???

to mi připomíná,jak mi kdysi spolužák ze střední vyprávěl,že dělal na brigádě někde kousek za valmezem a stavěli tam takový malý most v lese.Přišli tam místní „ochránci“ a vykopali podél stavby malé jámy do kterých naskládali do řad obyčejné plastové kyblíky,do kterých měli udajně padat žáby a snad i nějací další drobní živočichové a násladně měli být takto chycení živočichové sbíráni a vynášeni dál od stavby,aby se jim tam něco nestalo.Jenže za ty dva týdny co tam stavěli neviděl ani jednu žábu,že by tam spadla,místo žab v každém kýblu bylo desitky uhynulých brouků a různých hmyzáku,kteří tam napadali a pak nemohli ven.Takže paradoxně z těchto záchraných barier se rázem spíš stal hřbitov.Nicméně tohle není jediný takový smutný případ.Obecně by se dalo říct,že místní ochránci chrání jeden živočišný druh na úkor dvaceti jiných druhů…je to smutné,ale je to tak :-(

Úterý 9. ledna 2007 v 1:15@ ???

Už je to nějaký pátek, co pan Orálek posral v rybníčku vše co se dalo. Má pořád své teplé místečko, nebo povýšil?

Pátek 26. května 2006 ve 13:55® kopi
kopi

zelení fašisti udělali chybu za kterou by měli pikat.

Sobota 25. února 2006 ve 23:37® Estefano-Ebro
Estefano-Ebro

Takže „ochránci přírody nevěděly?“… Hmmmmmmmm, ale odskákali si to ty chudinky ryby.

Sobota 18. února 2006 v 9:54@ Dalibor

A nejhorší jsou trpaslíci. Co vás nutí zevšeobecňovat? To ,že je to jednodušší? Pár jantarů „ochránců“ ve Valmezu se vykašlalo na vysekání díry v ledu a teď se vymlouvají na „legislativu“ a rybáři místo toho aby řvali a starali se, že tam nikdo led nevysekává (když mají takový zájem o ryby)raději počkají až ryby pochcípají aby měli argument k získání rybníčku pod svůj patronát?Nebo to bylo jinak?I to je možné…a takhle můžem spekulovat klidně do alelujá. Myslím si ,že nic na první pohled nemusí vypadat jako skutečný stav věcí. Jisté je jen jedno. Ani město, ani ochranáři ani rybáři, prostě nikdo se nepostaral aby ryby mohly dýchat.

Pátek 30. prosince 2005 ve 13:39® jake
jake

Já nevím jak Ty, kolego, ale já sed raději obouvám do bot, ne do ochrany. :-)

Čtvrtek 5. května 2005 v 10:28

Prima, jakýsi pan Orálek něco velkého posral a lůzu nenapadne nic jiného než se obout do ochrany v globále. Co víte o přírodě, hlavy? G.Moolis

Sobota 9. dubna 2005 ve 12:47

Moc pěkné pane Ochcálek!!Kdyby to měli rybáři mistní organizace mohl to být krásný revír chyt a pust a nemuselo to tak dopadnout.

Středa 6. dubna 2005 v 18:45® Ebobo
Ebobo

Hm.......,udělalo se mi špatně…jak z obrázků,tak z těch,kteří mají rybník na starosti.To je prostě absolutní demence smíchaná s úplnou blbostí. Přece někdo(z úřední­ků),kdo o tom rybníku věděl,že se o něj nikdo nestará,tak ZÁKON-NEZÁKON,PARAGRAFY-NEPARAGRAFY,prostě za každou cenu tam ty díry vyseká!!! Vždyť,když třeba hoří barák a lidi nemůžou ven,tak nikdo z hasičů neřeší jestli do toho domu může nebo ne!

Sobota 26. března 2005 v 8:32

Ochránci přírody se rovnají ekologickým teroristům. Samé kecy a příroda jde do h..- kormoráni, vydry a td…

Čtvrtek 24. března 2005 ve 20:24® muf

Tolik zmařených životů. :-(((((

Čtvrtek 24. března 2005 ve 20:11® tErmit

nemam co dodat. temer vse bylo receno prede mnou. snad jen ze bych ty uhynule ryby sezbiral a za pritomnosti TV kamer je panu Orálkovi vysypal na pracovni stul. at mu jejich smradek dlouho pripomina jeho blbost. jak se rika ryba smrdi od hlavy, ze.

Čtvrtek 24. března 2005 v 11:56

Souhlas s níže uvedenými komentáři, připádá mi v poslední době je ochranář každý který se potřebuje zviditelnit, ale škody které páchají oni nebo jsou způsobeny jejich zaviněním by se měly zveřejňovat častěji, asi by jsme všichni koukali. Zkuste zavolat Dětem země, Greenpeace nebo Straně zelených, že vám někde kamenují potok a vyřezávají příbřežní vegetaci, že se tím naruší ekosystémy a ryby zmizí. Nebude se s vámi nikdo bavit a řeknou že povodí má na to právo. U malého potůčku nebo říčky se těžko zviditelní. To raději u břehu Labe postaví kormoránům nástěnku a mají radost jak se jim u nás vede.

Čtvrtek 24. března 2005 v 10:06® Zlinsky_lovec
Zlinsky_lovec

Co mu takhle říkat „Ožrálek“?

Čtvrtek 24. března 2005 v 10:05® Zlinsky_lovec
Zlinsky_lovec

Po přečtení tohoto článku jsem si uvědomil význam slova „ochranář přírody“!

Čtvrtek 24. března 2005 v 8:28® Rico
Rico

No co k tomu dodat??? Ochranáři nejsou nic jinýho než ukecaní úředníci co buzerujou druhý, že škodí přírodě, ale když oni maj něco udělat a teď konktrétně něco neudělali (jako vždy když je něco třeba teda kromě stížností na občany a různé organizace) tak jim jdou ruce do zadu a tváří se, že s tím nemaj vůbec nic společnýho a že za to může třeba malý přítok, vysoká vrstva sněhu a další takový přiblblý kecy...... Ja bych pANU Orálkovi vzkázal aby se nad sebou zamyslel a než něco vypustí z úst aby zapojil šedou kůru moskovou. A taky bych ochranáře přírody nechal ten rybníček dát do původního stavu za vlastní náklady… Jsem tak nsr…

Čtvrtek 24. března 2005 v 7:09® Gudaska

Bohužel, skoro reprezentativní vzorek jednání těchto hnutí. Při sekání ledu neasistují TV kamery a je to o fádní všední nudné práci.

Středa 23. března 2005 ve 20:09® srami
srami

Hnus, hnus a nic víc než hnus nakopat p*dele je málo takovým ochráncům, nechal bych je to osobně vyčistit a holýma rukama a zaplatit sakum prásk i s kafilerkou. Jen by mě zajímalo, kdo to bude platit a mám takové tušení, že opět daňoví poplatníci. A to rčení si myslím je na místě.

Středa 23. března 2005 v 19:18® jake
jake

Hlavně by mě zajímalo, jestli se po této špatné zkušenosti něco změní nebo jestli dál rybníček zůstane pod patronátem „ochránců přírody“. Výrok p. Orálka (říkal bych mu raději Análek), že nevěděl, že jsou v rybníku ryby, mně připadá směšný a trapný… rád bych toho člověka viděl :-(

Středa 23. března 2005 v 15:49® Klon
Klon

tak tohle je síla,doopravdy bych toho pana Orálka vyrazil.Hlavně že pořád kecaj a stěžujou si že nemaj prostředky a že my jim všichni bráníme v tom aby chránily přírodu,a když maj něco udělat tak to po serou a ještě to házej jeden na druhýho.Podle mě by měli všechny vody spadat pod rybářské svazy,ty by se aspoň částečně o to starali.

Středa 23. března 2005 v 15:08® ywan

Hajzlíci a nie ochrancovia, vedia si chrániť akurát tak „teplé fleky“ v kanceláriach. Podobne je to u nás, rieku Oravu už 3–4 roky devastujú kormorány a ochrancovia prírody sa len prizerajú na tieto „chránené vtáky“. V jednom rybárskom obchode už visí slogan : " ZABI OCHRANÁRA, POMôŽEŠ PRÍRODE"

Středa 23. března 2005 ve 12:52® pif
pif

co na to říci?jedině snad ironicky:ochranářů není nikdy dost

Středa 23. března 2005 v 11:26® Zlinsky_lovec
Zlinsky_lovec

Orálek,Orálek­.....to mi neco říká.No jasně,měl jsem referát,kde on byl.Podle mě by za toto zasloužil na dr.ku!!!

Středa 23. března 2005 v 11:13® Žandule

Tak todle je opravdu smutné a nedokážu to pochopit, nevím co s takovými lidmi, docela by mě zajímalo jak se na to „ochránci“ tvářili, pomalu se musím stydět za to jací lidé mezi námi jsou.

Středa 23. března 2005 v 11:07® HaD
HaD

hlavně že vydržely škeble…blb :-(

Středa 23. března 2005 v 11:02® Dědek
Dědek

No to je teda síla !!!! Za tohle bych nejradši dal někomu do hu.. nebo ho dohnal k soudu. Co ale chceme, když celý stát funguje úplně stejně! Hlavně že páni ochranáři pořád řvou a potom tohle. Pana Orálka bych na místě vykopnul.

Středa 23. března 2005 v 10:33® HaD
HaD

Musím říci, že jsem vzteky úplně zbrunátněl. Tohle je totiž přesně to, co mě na ochráncích přírody příšerně se.e. O ochraně totiž vesměs jenom plkají v kancelářích u počítače s kravatou na krku, ale aby skutečně pro přírodu něco udělali, třeba jako v tomto případě prosekali led, udělali si brigádu okolo vody a vyčistili břehy břehy apod. to ne. A jsou to ti ochránci, kteří se snaží zakázat lov na živou rybku (aby se netrápila) a tady v tomto případě utrápili tisíce, možná desetitisíce ryb. To je neomluvitelné. To je jako kdyby hasičům shořela hasičárna, protože jim došla voda. Hergot, to mi to hnulo žlučí!