Pokud se někdo chce věnovat lovu línů je důležité najít vhodná místa, kde se líni zdržují. Zpravidla vhodnými místy jsou přítoky a v rybníce zabahnělá místa s menší hloubkou, kde se hodně prohřívá voda, okraje rybníků hojně zarostlé rákosem a dalšími travinami. Zde líni nacházejí dostatek potravy. Líny chytáme vždy při břehu, na volné vodě jsou úlovky lína vzácností.

Kdy na ně?

Foto: DaH Líny začínáme chytat už od konce dubna, přes léto a ojedinělé úlovky se objevují i během září. Na začátku jara je chycení lína spíše zbožným přáním než realitou. Záběry jsou ojedinělé. Zlepšovat se to začíná v květnu, když voda dosáhne teploty více jak 10 stupňů celsia. Nejlepší doba na lov línů je podle mě až v červnu a červenci (v době, kdy se líni třou).

V mnoha chytrých knížkách jsem se dočetl, že líni berou pouze brzy ráno před rozedněním a těsně po něm a pak až navečer, v době kdy se stmívá. Výjimkou by měli být zamračené a dusné dny, během nich bychom měli záběry očekávat po celý den. Moje zkušenost je jiná, většinu línů jsme chytili během pěkných sluných dnů přes den a nejvíce kolem 11 – 13 hodiny. Záběrů ráno a navečer tolik nebylo.

Jak na ně?

Zkoušeli jsme líny chytat jak na položenou (s klasickým průběžným olůvkem), tak na plavačku. Který z těchto rybolovných způsobů je lepší? Těžko říci, jak kdy, někdy bylo více úlovků na plavačku někdy na položenou.

S čím na ně?

Při lovu línů je vhodné použít jemné náčiní, slabé vlasce (max. o síle 0,20) a návazce ještě slabší (max. o síle 0,15). Málé tenké háčky o velikosti 4 – 10 podle roční doby a velikosti nástrahy.

Jakou nástrahu?

Mezi moje nejoblíbenější nástrahy na líny patří rohlík, masní červi, hnojáčci a rousnice. Velikost nástrahy volíme podle roční doby. Na jaře a na podzim volíme menší nástrahy, přes léto mohou být o něco větší.

Největším problémem je u nás krmení (ať už šrotem nebo rozmočeným chlebem), protože jakmile to objeví hejnko menších kaprů je po lovu línů. Nástraha ještě ani nedopadne a už ji má v tlamce některý z kapřích dorostenců. To je pak šance na ulovení lína opravdu mizivá. Proto bych řekl, že při lovu línů je lépe spoléhat na náhodu a vnadění nepoužívat.

Petrův zdar