Chytej.cz

Fekálie zabíjely ryby v potoce necteno

13.7.2003 | Vodní ekologie | 6.026 čtenářů | hodnocení: nic nepřinášející | komentáře: 0

Fekálie zabíjely ryby v potoceZELENÁ LHOTA (převzato z Deníků Bohemia) – Šedý povlak na hladině Zelenského potoka, silný zápach fekálií a desítky uhynulých ryb u břehu vyděsily obyvatele Zelené Lhoty na Klatovsku.

„Smrad a špína ve vodě se tady šířily už v poledne. Měli jsme strach, protože nic podobného jsme nezažili. Hasiči ale přijeli až kolem 20. hodiny, to už určitě něco nateklo do přehrady,” popisovala jedna z místních.

Hasiči tvrdí, že se o ekologické havárii dozvěděli pozdě. Když dorazili na místo, během několika minut ohraničili tok potoka, který ústí do nýrské přehrady, nornou stěnou. Tehdy už ale nebyla koncentrace neznámé látky tak silná.

Viník je zatím neznámý. Existuje několik variant, kdo je za únik nebezpečné látky zodpovědný. Mezi místními se mluví o tom, že znečištění potoka mohli zavinit plynaři, kteří nad obcí čistili trubky. Hasiči společně s policisty a úředníky nýrské radnice se zas přiklánějí k variantě přeteklého septiku, který nevydržel krátký přívalový déšť.

Vzorky kontaminované vody odebrali chemici ze specializované laboratoře v Třemošné u Plzně. Rozbory vzorků vody prokázaly, že v době odběrů už nebyla překročena přípustná norma.

„Výsledky vyloučily přítomnost pesticidů organofosfátového typu. To znamená, že vodu s největší pravděpodobností znečistily fekálie,” uvedl mluvčí hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje František Vaško.

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

3 hodnocení, v průměru 2.3 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.