Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Bojovný duhák – populární a perspektivní II. necteno

28.1.2003 | Pod vodní hladinou | Pstruh duhový | 5.820 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 0

Bojovný duhák – populární a perspektivní II.Jestliže jsem v předešlém příspěvku označil pstruha duhového za velmi perspektivního dravce i pro přehrady s tzv. mimopstruhovým režimem, dnes bych se rád pozastavil nad jeho sportovním lovem. Konkrétně pak nad populárními rybolovnými technikami – muškou a přívlačí.

Jak jsem měl možnost až dosud poznat, na větších nádržích (od 50 ha výše) se duháci zdržují na nejrůznějších místech, která se nedají obecně definovat. Tedy definovat ve smyslu všeobecné platnosti. Někde se zdržují v místech přechodu mělčiny na hloubku, jinde operují u ústí přítoků, další se zdržují na návětrných stranách nehlubokých zátok, jiní se pohybují dál od břehů v blízkosti původního koryta, někteří se objevují v oblastech, kde je pravidelně zakrmováno na kaprovité ryby, jiní pak třeba v okolí skalnatých masívů... Je to různé. Záleží na teplotě vody, výskytu potravy, síly a směru vln apod.

Je proto třeba znát konkrétní revír, kde se o duhové pstruhy chceme pokusit. Vědět o tom, kde se už dříve nějací pstruzi ulovili (nejlépe opakovaně), znát charakter dna a místa výskytu přirozené kořisti. Pokud jsme v tomto ohledu připraveni, můžeme začít s vlastním lovem. Při něm budeme velmi pravděpodobně potřebovat dlouhé hody (doporučuji třímetrové pruty pro mušku i pro přívlač – 2,7 m je minimum), protože duhák je přece jenom poměrně opatrný dravec, který tak často ke břehu nevyráží.

Muškaření

Na duháky používáme zejména strýmry a větší mokré mušky, často v nepřírodních barvách. „Duhákovské” vzory bývají křiklavé a výrazné, aby u pstruhů vyvolaly agresi a probudily jejich přirozený útočný reflex. Mám rád černo–žluté, červeno–žluté, hnědo–žluté či výrazně rudé barvy, špatné nejsou ani červeno–bílé nebo žluto–modro–kropenaté.

Strýmra vedeme nepravidelným pohyby, a to postupně ve všech vrstvách vodního sloupce. Někdy záběr přijde hned po dopadu nástrahy na hladinu, někdy uprostřed vodního sloupce, někdy těsně nade dnem. Proto je třeba být neustále ve střehu.

Pokračování příště...

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

3 hodnocení, v průměru 3.7 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.