Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Bojovný duhák – populární a perspektivní I. necteno

25.1.2003 | Pod vodní hladinou | Pstruh duhový | 7.557 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 0

Bojovný duhák – populární a perspektivní I.Pstruh duhový u nás asi nikdy nedosáhne takové popularity jako nám bližší a tradičnější pstruh obecný, přesto má před sebou skvělou budoucnost. Tím, že je ve srovnání se svým příbuzným méně náročnější na kyslík rozpuštěný ve vodě, se mu otevírají nové perspektivy. Lze ho totiž vysazovat i do čistějších řek tzv. mimopstruhových, dokonce i do vod stojatých (viz Anglie, Irsko, Kanada, Francie, u nás například Polička). Jeho další výhodou je schopnost rychlých přírůstků, ze sportovního hlediska pak jistě možnost lovu zejména aktivními technikami (muška, přívlač) a jeho urputná obrana. A já bych se rád zastavil nad technikami lovu této bojovné ryby a nad nástrahami, které k jeho lovu u nás používáme.

pstruh americký duhový Pstruh duhový, který nedávno změnil své latinské jméno z dlouholetého Salmo gairdneri na současné Oncorhyncus mykiss (na základě nových morfologických, fyziologických a genetických poznatků o tom rozhodla americká ichtyologická společnost – jinými slovy: duhák má blíže k pacifickým lososům než ke pstruhům), bývá u nás rozmnožován uměle. Jako mladý pak vyroste na granulích, granuláci jsou pak vysazeni do sportovních vod. Protože jsou rozežraní a neznalí nástrah, bývá jejich většina – pokud jim není dán čas k aklimatizaci v novém prostředí – brzy po vysazení vychytána, což je obrovská škoda. Takového granuláka z umělého odchovu totiž chytí i ten největší nešika třeba na rohlík.

Pokud ale dostane tato ryba přiměřeně dlouhý čas k aklimatizaci a částečnému zdivočení (vysadí se například v době hájení), pak v revíru zdomácní a stane se z ní velmi atraktivní dravec pro sportovní rybolov. Vždyť duhák může i v našich podmínkách dorůst během několika málo let až 80 cm a 7 kilogramů váhy. A vodit takovou rybu na vláčecím prutu je opravdu vzrušující požitek.

Z těchto důvodů jsem příznivcem vysazování duháků do našich nádrží, protože zde má tento dravec – bude–li sem vysazen ve velikosti alespoň 30 cm, aby se nestal kořistí okounů, candátů či bolenů – značnou naději dorůst se trofejních rozměrů.

U nás jsou duháci vysazováni pravidelně v Poličce, v posledních letech na Štěchovicích, pravidelně se velké exempláře chytají na Slapech, občas na Lipně. To jen dokazuje skutečnost, že potenciál této atraktivní ryby je velký a že u nás dosud nebyl plně využit. A nyní již k vlastnímu lovu...

Nejúspěšnější techniky lovu pstruhů duhových jsou muška a přívlač. Ano, chytit se dá dobře i na žížalu nebo malou rybičku, ale muškaři a lovci přívlačí bývají díky své aktivitě výrazně úspěšnější. Pokud jde o muškaření, zde se sází zejména na strímry (především na jezerech, přehradách a velkých řekách), a pak na suchou i mokrou mušku. V přívlači se uplatňují nejvíce rotační třpytky, wobblery a některé druhy ripperů.

Pokračování příště...

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

5 hodnocení, v průměru 4.2 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.