Prvopočátek

Vše začalo, když jsem asi před třemi lety dostal možnost stát se vedoucím na rybářském táboře v Holíně u Jičína. K dispozici jsme měli menší rybník nedaleko Prachovských skal, který je zarybněn jak velkými kapry, tak právě i jesetery. Je zde i pár jeseterů přes 10 kg. 

První rok jsem měl u vody pouze kaprařinu a chytal na boilies. To vedlo k pár pěkným kaprům, ale jeseter přišel jen vzácně. V půlce týdne jsem začal krmit a chytat na pelety RedFish od Mikbaits a začali se dít věci. Během dne jsem měl na kontě kolem desítky jeseterů. A tehdy to všechno vlastně začalo...                                                

Následující jaro jsem se vydal na stejný revír, ale nyní již bez kaprařiny. Vzal jsem si s sebou pouze plavačkové vybavení.  Před touto výpravou byla ale nutná spousta příprav. Netýkaly se pouze rybářského vybavení, ale také vybavení k natáčení. Měl jsem v úmyslu natočit krátký film o lovu jeseterů pomocí děličky. Tento lov u nás v ČR zkoušelo pouze pár lidí a moc informací k dispozici neexistuje. 

 

 

Vybavení a montáže

Základem bylo vybrat správný amortizér do děličky a vhodný kaprový top set. Zvolil jsem amortizér v průměru 2 mm určený na velké ryby. Další otázkou bylo, jak připevnit peletu na plavačkovou montáž. Vyřešil jsem to jednoduše:

Pomocí fluorocarbonu udělal klasický návazec, co používám na boilies. Pelety beru RedFish průměr 14 mm. Dále k návazci kaprové háčky velikost 7. Jako kmenový vlasec použiju T-force od fy. Trabucco o průměru 16 mm. V kombinaci s kvalitním amortizérem by to mohla být super jízda. Krmení volím klasiku od Traperu - 5 kg pytel na stojaté vody. Po zkušenostech, co jeseterům chutná, drtím půl kila pelet RedFish a přidávám do krmení. Pro jesetery není nutné vymýšlet další složitosti, jako jsou různé atraktory,dipy, příchutě atd. Aby to vše bylo kompletní tak prut volím plavačkovou děličku Colmic v délce 13metrů. 

 

 

 

Ostrá zkouška

Ráno vyrážím z České Lípy směr Jičín. Po příjezdu k vodě kolem sedmé hodiny ranní vybaluji věci. Trvá mi přes hodinu, než připravím věci na natáčení a k tomu ještě rybařinu. Konečně hotovo. Měřím hloubku a dolaďuji montáž. Budu chytat v hloubce 1,4 m, asi osm metrů od břehu. Splávek nastavuji tak, aby peleta ležela na dně. Konečně vše připraveno a můžeme začít!

Na určené místo posílám pomocí kalíškovacího topsetu krmení a jeden kalíšek čistě pelety. Ani ne po 10 minutách se potápí splávek a vzápětí sekám. Během chvíle, mi ze špičky vyjíždí amortizér. To je paráda!

Takhle rychlý záběr jsem nečekal, kamery běží a po pár minutách se v podběráku objeví nádherný jeseter. Metr ukazuje 101 cm. Následně ho z podložky vypouštím zpět do vody. Po chvíli připravuji prut znovu a nahazuji. Splávek se občas pohne, jak se kolem motají ryby, ale na pořádný záběr čekám. 

Konečně je tu! Anténka splávku se celá noří pod vodu, ale… Zásek jde do prázdna. Přemýšlím, v čem byla chyba. Měním hloubku. I když jeseter většinou potravu přijímá ode dna, zkusím to jinak. Znovu vyměřím hloubku a nastavuji splávek tak, aby peleta byla cca tři centimetry nade dnem. Mohlo by to fungovat, neboť dno je zde bahnité, a když přizvednu peletu trochu výše, mohla by být pro ryby atraktivnější.                                    

Vše připraveno. Posouvám splávek na místo určení a zasypu ho trochou pelet. Po chvíli je mi jasné, že jsem udělal dobře. Splávek se v bezvětří začíná hýbat, jak dole ryjí ryby. Napovídají tomu i bublinky přicházející na hladinu. Během chvíle se splávek potápí, sekám a začíná krásný boj. Pár minut se s jeseterem přetahuji. Na plavačkovou děličku je to neskutečný zážitek! Za chvíli cítím, jak se vlasec šponuje zvláštním způsobem, připomíná mi to vždycky ten moment, než vyskočí pstruh z vody. A je to tady! Jeseter nabírá rychlost a vyskakuje nad hladinu. Neskutečná paráda a po chvíli další výskok. Parádní zážitek! Asi po 10 minutách je jeseter na podložce. Měří něco málo přes metr. Pořídím foto a následně ho pouštím zpět do vody. 

 

 

 

Během dalších dvou hodin mám na kontě další pětici jeseterů. Zálohuji záběry do PC přímo u vody a dávám si chvíli pauzu. Venku je parádně. Obloha vymetená a ryby berou - dneska tomu nic nechybí. Přemýšlím, že bych večer udělal „timelapse“ (časosběrná fotografie). Mohlo by to celé být zakončeno pěkným západem slunce.                       

Po kratším relaxu, kdy mi ryby daly přes děličku docela do těla, znovu nahazuji. Chvíli se nic neděje, ale pak začíná splávek pomalu potápět a jede směrem od břehu. Sekám. V duchu si říkám: Super, další jeseter. Ale po chvíli se mi zdá, že tahle ryba tahá trochu jinak, než všechny předešlé. Občas udělá nečekané výpady a nemá tak velký tah, co vyvinuli jeseteři. A také, že ano! Po chvíli se ve vodě blýskne zlaté tělo a do podběráku sklouzne krásně stavěný kapřík. Měří něco málo přes půlmetru. Vrací se za již puštěnými jesetery. 

Je něco málo po čtvrté hodině odpolední a pomalu začínám balit. Na kontě mám celý tucet (12) jeseterů. Udělám pár koulí z krmení, co zbylo, a už bez kalíšku je házím ke splávku. Asi deset minut se nic neděje. A najednou záběr! Splávek se pomalu potápí a já na nic nečekám. Jenže během chvíle mi ze špičky vyjíždí amortizér a nezastavitelně se prodlužuje. Tohle bude velká ryba! Ihned připojuji další kusy děličky. Ten tah je neuvěřitelný nic podobného jsem zatím na děličce neměl. Žádné zběsilé cukání hlavy. Pouze nekompromisní tah. Už mám venku všechny díly a dělička je na 13 metrech. Amortizér má nyní délku určitě přes 10 metrů. A pořád se napíná! Říkám si: Tohle dlouho nevydrží. Po chvíli se mi rybu podaří otočit. Docela jsem si oddychl. Souboj už trvá neskutečných čtyřicet minut. Začínají mě neskutečně bolet záda a ruce. Po dalších pěti minutách se mi zjevuje obrovské rybí tělo. Dá mi dost práce dostat je do prostorného podběráku. Je to jeseter ruský! Měří přes 110 cm. Nejde ale tolik o délku, protože ostatní jeseteři měli také kolem metru, jenže víc jak 6 kg nevážili. Tenhle „Rusák“ váží neuvěřitelných 11 kg! Udělám finální záběr a pouštím rybu zpět do vody. Neskutečně vydařený den! Dobalím věci a spěchám domů. Těším se, jak si celý svůj úspěšný rybolov znovu přehraji. 

 

popisek fotky

 

Video z výpravy – https://www.youtube.com/watch?v=D9d2g2_qJXo

 

Text a fota: Lukáš Jiroušek