Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Zloděj dopadený na místě činu necteno

19.12.2016 | Rybaření na dírkách | Pstruh duhový | 4.196 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 1

Zloděj dopadený na místě činuNa toulkách kolem vody se přihodí leccos. Postupem času se sice mohou mnohé události přikrášlovat až do podoby nefalšované rybářské latiny, která už je na míle vzdálená skutečnosti. Ovšem zrovna tohle není příklad mé historky. Její pravdivost totiž může odpřisáhnout dobrá desítka očitých svědků. Příhoda se udála před pár lety na sportovním revíru Jestřabice. Takže čtěte...

 

Koncem ledna mrzne, až praští! Tehdy se rozhodneme vyzkoušet zimní apetit ryb. Zmrzlý sníh křupe pod nohama a téměř 10°C mráz v nás vzbuzuje obavy, jestli nebudeme jedinými blázny na ledu. Naštěstí se v tu chvíli mezi holými stromy otevře pohled na zasněženou vodní pláň. Jsou na ní vidět skupinky postávajících i dřepících postaviček z dálky připomínají tlupy neandrtálců.

Přidáváme do kroku a už mezi lovci rozpoznáváme známé tváře. Zakoupit povolenky, přivítat se s přáteli a vyvrtat díry je jen dílem okamžiku. Nedočkavě spouštíme nástrahy do vyvrtaných otvorů. Je proč spěchat! Všude kolem nás se na střídačku ohýbají krátké proutky pod nápory divokých duháků. I my se záhy dočkáme prvních záběrů. Krátký zásek, opatrné zdoláváni, vyháčkování ryby a šup s nástrahou pod led. Hotový kolotoč! Čekání na nový záběr netrvá ani pět minut a celý postup se znovu opakuje. 

Nedaleko od nás sedí kamarád Zdeněk. Z profilu mám možnost sledovat citlivost jeho proutku vyrobeného z feederové špičky. Jsou na ní dobře patrné i letmé doteky ryby a ta akce při zdolávání – radost pohledět! 

Čím víc se blíží poledne, tím víc aktivita ryb uvadá. Nakonec nastane v braní úplný útlum. Pstruzi se rozptýlili nebo drží siestu. Pauza se zdá být nekonečná. Sem tam sice někdo sekne, ale vesměs do prázdna. Záběry jsou po čertech opatrné a jemné. Mnozí nedočkavci vrtají nové dírky a zkoušejí štěstí jinde. Většina rybářů však doufá, že pstruzi najdou ztracenou žravost, a tak setrvávají na místě. 

Nezájem dravců o potravu všechny ukolébává. I Zdeňka. V poklidu odloží prut na batoh a rozmlouvá s nově příchozím kolegou. A v tom se to stane…    

V nestřeženém okamžiku se jeho proutek krátce ukloní, pak se rychle vznese a s tichým žblunknutím zmizí v dírce. Nikdo nestačí ani hlesnout, natož aby se po prutu natáhl. Zdeněk nadává. Nejde mu do hlavy, jak mohl přijít o vercajk, když měl povolenou brzdu navijáku. Někteří „dobráci“ nešetří uštěpačnými poznámkami: „Příště si přivaž prut ke tkaničkám od bot. A boty k batohu, ať po záběru nestojíš na ledě bos!“ 

Událost všem (samozřejmě až na Zdeňka) nalije optimizmu do žil. Že by se pstruzi konečně probrali? Nešťastník zatím mrzutě navazuje rezervní proutek a znovu spouští nástrahu pod led. Už je dostatečně poučený, aby náčiníčko nepouštěl z dlaně. Dobře dělá. Sotva do minuty se totiž špička ukloní znova. Zdenda zkušeně přisekne a začne soustředěně zdolávat. V dírce se zanedlouho objeví statný duhák. Jeho přemožitel se mu peánem snaží uvolnit háček z tlamky. Pojednou vše pouští z rukou. Začne v dřepu poskakovat kolem dírky a podivně šermuje rukama. Vidět ho baleťák Harapes, určitě by jeho vystoupení označil za originální ruský kozáček s prvky hiphopu. 

„Snad ti tam nespadl i druhý prut?“ ozve se kdosi. „Tanečník“ neodpovídá a stále usilovně rozhazuje pažemi. Pak se v jeho ledovém okénku objeví špička a vzápětí i kompletní proutek. Teprve nyní všem dojde, co se stalo. Tanec nebyl určen k našemu obveselení, pouze se jednalo o ručkování po vlasci. Ulovený pstruh na ledě je totiž ten samý jedinec, který před několika minutami Zdeňkovi stáhl proutek pod led.  

 

p1.jpg

 

Neuvěřitelné! Zloděj se vrátil na místo činu a navíc se nechal polapit přímo od okradeného! Usvědčujícími důkazy jsou dva háčky zaťaté v rozdílných koutcích tlamy, které jsou současně navázané na dvou samostatných proutcích. Dodatečně bylo také odhaleno, proč při záběru neproklouzla brzda. Během dlouhého čekání se v malých feederových očkách vytvořily neprůchodné ledové zátky, které pevně uzamkly vlasec. Na druhou stranu, jen díky tomu, že led v očkách dosud neroztál, Zdeněk snadněji zachránil utopené náčiní. 

A jak dopadl lupič? Pro tentokrát vyvázl bez trestu. Zdeněk mu udělil amnestii a kropenatý čtyřicátník se vrátil na svobodu.

 

Text a ilustrační fota: ToRo

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

14 hodnocení, v průměru 4.3 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pondělí 19. prosince 2016 ve 20:34® mof243
mof243

Opět super článek.