Lipani za svůj život musí přežít nespočet nástrah a úkladů!
Uvědomil jsem si to při hledání starých dokladů a našel dopisy z redakce Rybářství a Českého rybářského svazu. Pro mladší ročníky připomínám, že sportovní rybolov v Jihomoravském kraji spadal v té době pod centrální ČRS.
O co vlastně šlo? S kamarády - muškaři jsme odpočátku kritizovali neetické chytání lipanů na kroupy (popřípadě na těstoviny). Slovo „chytání“ je přitom pojem hodně nevystižný, neboť v té době bylo běžné, že šikovný plavačkář byl schopen během krátké chvíle vylovit a zlikvidovat celé hejno krásných lipanů.
Mnohý z nás, dříve narozených, kteří jezdili muškařit na Slovensko si určitě vzpomenou na obdobu zvanou lov „na tarhoňu“. Pro neznalé šlo o na oranžovo obarvenou těstovinu, napodobující snad pstruží jikry. Výsledek byl podobně likvidační jako u nás…
Když už mi jak se říká „došly nervy“, sedl jsem a napsal do redakce rybářství. Dopis byl koncipován kriticky k tomuto způsobu chytání lipanů. Chtěl jsem vysvětlení, zda tento způsob je povolen, nebo je protizákonný. Z tehdejšího rybářského řádu to nebylo bohužel zcela jasné.
Z redakce časopisu Rybářství mi 14. 4. 1982 došel dopis oznamující zamítnutí zveřejnění mého článku v časopise. V závěru však byla informace, že „mám možnost navštívit sekretariát KV ČRS (Solniční 8)“ a svůj názor vyjádřit tam.
Odpověď ČRS
Jako dnes vidím, jak jsem vstoupil do kanceláře Ing. Krčála. Po výše uvedených faktech praktikovaných na pstruhových vodách jsem se bohužel setkal s nesouhlasem. Bylo mi slušnou formou vysvětleno, že „ono je to takové neurčité“. Funkcionář se mi zmínil, že on sám má velmi dobré osobní zkušenosti s „kroupováním“ a že takto nachytal pěkné lipany na Loučce...
Co dodat? Legislativa naštěstí pokročila a lipan se dnes smí chytat jenom na umělou mušku. To je skvělé. Bohužel „kroupaře“ pro změnu nahradili kormoráni, volavky a vydry.
Jak dlouho asi bude trvat, kdy společnost pochopí, že i predátoři se musí v naší přírodě udržovat v únosném počtu, aby nedocházelo k likvidaci této krásné ryby?
Pavel Neruda
I když tomu nebudete možná věřit, na Slovensku je to dovolené stále. Vody jsou rozdělené na kaprové, lipnové a pstruhové. Prý podle převládajícího druhu ryb. A na těch lipanových je dovolený lov na umělou mušku a na plavanou s nástrahami rostlinného původu (a listopad a prosinec přívlač). Něměly by se podobobat na jikru, ale vím, že se používají třeba kuličky pstruhových těst (třeba Berkley), oranžové barvy.
cormoran> to určitě.
Perfektní návod pro ty, kteří lov na kroupy ještě neznali.
Jinak souhlas s kolegou níž. Podlě mě nezáleží na tom, jakou technikou byla ryba ulovena. Lipan se dá chytit šetrněji na gumu, než na můru. Je to v lidech a konkrétním přístupu.
Draky> Nevím no, u mě je prostě lipan, PO, parma, ostroretka dost vzácná ryba, není jich dost nikde a já jim rozhodně na život sahat nebudu. Beru jen co se vysazuje hojně, takže kapř (popř.cejn) a na podzim když kopne nějakej ten candát nebo štika.
jepice> Tak jsem to myslel, C§R na PO a lipana celoročně. I když já bych je nepíchal radši vůbec, teprve než se pořádně všude vzpamatuje jejich populace. Letos jsem si vzal dva siveny a jednoho duháka za 400kč – denní povolenka na Labské A.
Klobasa> Tam kam chodim, tam tlouste ani okouny nevedou. To, ze se tam haze duhak a siven mne radost nedela, takze ano nestaci a celkove pstruhy beru velice malo, az jako vubec. :-)
Klobasa> Vloni jsem sežral tři PO, nejmenší měřil 39, duháka jsem nechytil ani jednoho.
Klobasa> Tak to by si někde správně neměl vůbec nahodit, protože v některejch revírech není nic jiného, než PO nebo lipan. Nezaměňovat prosím hájení se systémem chyť a pusť. Hájená ryba se nemá úmyslně chytat.
Draky> Duháci a siveni, co tam svaz bezmyšlenkovitě nacpe, ti k jídlu nestačí? Tloušťák je tam taky docela škodná.
Klobasa> Nojo, ale co pak chytat na pstruhovkách…
Na kroupy jsem párkrát chytal, ale ne lipany, pouze tlouště a plotice. Dobře drží na háčku, daj se z nich udělat vnadící kuličky, je to celkem dobrá návnada i nástraha. Podle mě je lipanovi uplně jedno, jestli byl chycenej na kroupu nebo na pozlacenej wolfram s oranžovou prdelkou. Důležitější je, jak se k němu pak rybář zachová a jestli usmaží tři nebo třicet ks za rok.
Draky> Tak asi jó, účel světí prostředky, jenže kdysi dřív se v našich neregulovaných řekách a říčkách proháněla jiná hejna lipanů než dnes. Hájil bych je společně s PO celoročně.
Klobasa> Dobře, ale tohle platí i o kroupech ne?
Draky> Ne každý je umí najít, trefit sběr(náladu, počasí,mušku) a vybrat je, trefíš jednoho a vyplaší ti na hodinu hejno. A kdo je vytlouká je u mě..... nechci říct co – nikde jich není takovej dostatek, aby se brali na pánev. Trefíš jednu jikernačku z hejna a rok je ztracenej.
Klobasa> Nooo já teda s kroupama zkušenost nemám, ale mušákem ty lipany dokážeš stejně dobře vybrat…
Robur> Také jsem nic takového nikde nečetl, ale je to třeba možné jen na určitém autorově lipanovém nebo pstruhovém úseku. Vím např., že kdesi je i zákaz plavané s žížalou.
Klobasa> právě tak nějak nerozumím předposlednímu odstavci o pokročile legislativě?
Robur> Morální zásada č.1– lipan pouze na umělou mušku a vrátit zpět do vody. Pokud by každý rybář nejen chytal ale i vnadil kroupami, může se obsádka lipanů v celé řece zhroutit na zavětrování:-)
když budu mít pstruhovou povolenku, brání mně něco chytat na kroupy?:-)
Nějaké to procento společnosti už to i chápe a pak jsou i jiní co nechápou. Třeba pomůže vysazení rysa do volné přírody, budu si alespoň naivně myslet, že až mu dojde veškerá dostupná potrava, vrhne se na volavky, vydry nebo nedej bože na kormorány.