Z převzatých, znárodněných značek (Triplex, Stabil, Tap), které se prodávaly v padesátých letech, začaly postupně vznikat nové, modernější modely. Kromě zásobování našich obchodů, sevyvážely ido západního Německa, Holandska, Belgie, Rakouska, Velké Británie, Kanady, JižníAfriky a mnoha dalších zemí. Například v roce 1961 vyrobil Tokoz 220 000 kusů smekacích navijáků. Jedním z nejznámějších byl legendárníReex, se kterým začínal rybařit snad každý kluk.

Vývojová linie navijáku Reex: SOL Triplex, TokozRecord 1, TokozRecord 2 a Reex A
Reex A
Naviják vznikl ze svých předchůdců Triplex a Record, koncem padesátých let. První zmínky o navijáku pocházejí z roku 1959.Během let prošel postupnou modernizací tvaru těla a použitím kvalitnějších surovin.
Naviják REEX je lehký typ smekacího navijáku, vhodný pro chytání menších dravců a ostatních ryb do hmotnosti 3 kg. Těleso navijáku, víko, rameno překlápěče, ozubené kolo a klička, jsou vyrobeny z hliníkové slitiny, cívka je z bakelitu.
Bubínek je poháněn kuželovým soukolím.Mechanizmus překlápění je seřízen na pérko tak, že překlápěč působí v každém bodě. Překlápěč je vybaven proti poškození vlasce otáčivou kovovou kladičkou.Naviják je opatřen zpětnou zarážkou, která je uvedena v činnost vytažením kovového knoflíku, umístěného na vnější straně pouzdra.Cívka je opatřena signálním zařízením a lehce seřiditelnou brzdou na každý odpor chycené ryby.
Klička je pevně přimontována.
Balení v pouzdře kufříkového tvaru.
Obsah cívky:
0,15 mm - 150 m
0,20 mm - 100 m
0,30 mm - 80 m
Váha: 237 g
Výška: 105 mm
Cena: 44,- Kčs
První modely měly tělo černě lakované a bubínek leštěný z hliníku, stejně jako předcházející Record a Triplex. Velmi brzy se však začaly objevovat navijáky celobarevné, v různých odstínech, nejčastěji zelené, modré nebo fialové.



Naviják Reex A

Reex A, v jiné barvě. Klička není původní

Reex A, s leštěným bubínkem
Reex B
Tento model uvedl Tokoz na trh v roce 1961. Konstrukční parametry zůstaly zachovány jako u Reexe A, k několika úpravámvšak přece jen došlo. Nožka navijáku byla tvarově vyřešena tak, aby jej rybář při hodu mohl pohodlně držet. Kromě toho byl držák navijáku zesílen a velkou výhodou byla i snímatelná klička na závit. Bakelitová cívka byla nahrazena kovovou a z estetického hlediska stojí za zmínku zredukování počtu šroubků na krytu těla, ze čtyř na tři.
Cena: 65,- Kčs



Reex B vypadá vskutku elegantně

Pohled na cívku



Reex B v zeleném provedení

Reex v kufříku

Značení na kufříku

Různé provedení kufříku
Reex
Třetí verze navijáku už nemá v názvu žádné další označení, několik kosmetických úprav však i tento model zaznamenal. Hlavní změnou byla zadní krytka těla, která je na rozdíl od obou předchozích modelů rovná a právě zde se poprvé objevilo logo Tokoz, tentokrát ještě ve starém provedení. Cívky jsou kovové i plastové. Nejčastější provedení bylo v zelené barvě, s červenou matkou cívky a madlem kličky.




Reex, verze 3
Reex – čtvrtá verze
Zásadní změnou prochází povrchová úprava. Naviják získává charakteristický khaki vzhled, s moderní podobou loga, kdy rybu kaprovitou nahradila graficky zjednodušená podoba štiky.



Čtvrtá verze navijáku Reex

K navijáku se prodávala i sada náhradních dílů


Reklamní prospekt
Reex – poslední verze
Tokoz vyráběl Reexe až do ukončení výroby v roce 1992. Kromě drobné, kosmetické úpravy, v podobě ozdobného kruhu kolem loga, nebylo již co vylepšovat. Zdokonalovala se pouze povrchová úprava, kdy khaki barvu nahradila šedá nebo černá kladívková barva a dokoncei modrá metalíza.
U posledních modelů, v devadesátých letech, již Tokoz zavedl úspornou inovační metodu, při které většinu doplňků sjednotil. Plastová matka na cívce byla z navijáku MK 100, madlo kličky z obyčejného kolečka, překlapěč z Tapa.Sjednocené byly i krabičky, které se lišily pouze samolepícími štítky, s označením jednotlivých značek navijáků.


Poslední podoba navijáku Reex

Záruční list s návodem k použití

Univerzální krabičky Tokoz
Naviják Reex je dnes již minulostí. Jako kluk jsem s ním trávil den co den nejedny prázdniny a zažil ta nejkrásnější dobrodružství. Díky tomu zůstane v mých vzpomínkách navěky.
Máte doma nějaké poklady rybářské historie? Napište o nich a případně zařadíme do rubriky nebo odkoupíme.
Autor: Zdeněk Hofman
Foto a reprodukce: Lenka Hofmanová
Zdroj: Rybářství, rybářské katalogy, internet a pamětníci
jepice>Ono se jich už asi moc neprodalo. Začátkem devadesátých let zaplavily náš trh navijáky Silstar atd. Reexe už pak nikdo nechtěl. Můj první zahraniční byl Balzer.
Také jsem měl Rexe, ulomenou kličku mi tehdy opravili zámečníci, ale pravdou bylo velmi časté spadávání vlasce pod cívku.
Já mám k reexíkovi hroznej odpor. Kámoš měl šejka bearinga a já nějakou dobu nechápal, jakto že jemu ten vlasec za cívku snad nikdy nevlez. Pak jsem teprve zjistil, že část viny se ukrývá v tom příšerným reexovi. Bylo pro mě lepší chytat na bič bez navijáku. Naštěstí jsem pak dostal nějakýho plasťáka se zadní brzdou a jedním ložiskem, se kterým chytám dodnes.
Ta poslední barevná varianta reexe mi byla dosud neznámá!
LaMa>Máš pravdu. Taky jsem musel často jako kluk vyšroubovat matku, sundat cívku a pracně rozmotávat chuchvalec zamotaného silonu. S černými prsty od vazelíny jsem pak užmoulal chlebovou kuličku a chytal dál. Panečku, to byly časy…
Pekny članek, zazpominal jsme na sve rybarske zacatky i trable s timto navijakem Reex :) se kterým jsem jako kluk chodil chytavat na reku tloušte… Občasné namotavani silonu pod civku davalo dost zabrat :)