
Firma Rousek vyráběla bambusové i štípané pruty už od třicátých let. Zkušenosti získané v Anglii, dokázal nadšený rybář a majitel továrny Josef Rousek velmi dobře zúročit. Během války a v poválečných letech, byl sortiment díky nedostatku bambusu, rozšířen i o pruty kovové. Válka nám totiž zanechala značné zásoby lehkého duralu, jako malou náhradu za množství jinde ztracených surovin. U rybářů získal dural dokonce žertovnou přezdívku „československý bambus“.
Skládací kovové pruty byly jakýmsi přechodem mezi bambusovými a štípanými pruty po stránce cenové a osvědčily se i svojí kvalitou.Duralový prut stál asi o polovinu méně než prut štípaný.

Duralové pruty jsou dvoudílné, oba díly jsou spojené praktickým kloubem, zajištěným hliníkovou matkou,takže uvolnění špičky je vyloučeno. Díky tomu jde lehce složit i s navázanou udicí.K tomu vedl poznatek, že většina rybářů jsou věční tuláci. Nezabere-li ryba během pěti minut, přecházejí na další vyhlédnuté místo. Jenže s nesloženým prutem zůstane na konci cesty leda nehorázný vztek ze zacuchaného vlasce a někdy dokonce nalomená či ulomená špička. Příště už každý takhle vytrestaný rybář raději kajícně sundá háček i splávek, navine vlasec a rozebere prut. S překlápěcím kovovým prutem je však rybářovi hej. Sklapne ho se vším ve dvou vteřinách, má-li dva, tak ve čtyřech a může ihned vyrazit na další flek.

obr Gumový knoflík na konci prutu
Od roku 1950 převzal výrobu národní podnik Tokoz, který vyráběl dva modely duralových prutů.
Prut kovový – 5002
Dvoudílný, přívlačný prut z duralu, barevně smaltovaný nebo bíle leštěný. Oba díly jsou spojeny praktickým kloubem, zajištěným hliníkovou matkou.Korková rukojeť 42 cm dlouhá, bez patentního držáku, se dvěma mosaznými, posuvnými kroužky k upevnění navijáku. Vývodní i koncové očko s achatinovou vložkou, zbylá dvě drátěná, můstková.
Délka: 190 cm
Délka složeného prutu: 110 cm
Váha: 300 g

Signace prutu

Kloub s hliníkovou matkou

Rukojeť se dvěma mosaznými kroužky u modelu 5002
Prut kovový – 5202
Parametry i provedení stejné jako u prutu 5002.Liší se pouze šroubovitým držákem na naviják.
Bambusové pruty a vzpomínka na zahájení lovu štik
Koncem sedmdesátých let jsem začal jako kluk lovit štiky na horním toku Labe u Josefova. Tenkrátještě dlouhé bambusákypatřily mezi běžnou rybářskou výzbroj při chytánína vyvěšenou.Šestimetrový bič byl dole opatřen kovovým bodcem, který se zapíchl do břehu a lov mohl začít. S jednoduchým bubínkovým rolákem, jsem do proudu řeky spustil nastraženou rybičkus káčou a čekal, až zubatá zaútočí. Někdy zabrala okamžitě a nebylo vzácností chytit během hodiny pět štik i více. Z dnešního pohledu to zní možná neuvěřitelně, o žádnou rybářskou latinu však nejde. Nezvyklá hojnost rybích dravců měla prosté vysvětlení. V nově napuštěné údolní nádrži Rozkoš, se štikám abnormálně dařilo a měly výborné podmínky pro tření. Z dobových statistik lze vyčíst, že v roce 1978 tvořila štika 49% celkových úlovků, což tenkrát bylo 3 313 ks. Podíl ulovených kaprů tvořil jen 31%, tedy 2 346 ks. Je neuvěřitelné, že rybáři nachytali na Rozkoši v roce 1978 víc štik než kaprů. Velké množství zubatic všakna jaře uplavalo z přehrady přivaděčem a Metují se dostaly až do Labe. Zahájení lovu dravých ryb bylo tehdy opravdovým rybářským svátkem. Zástupy nadšenců z čeledi štikařů, přijelyuž o den dřív a všechna místa se rychle zaplnila. Z obou břehů trčely zapíchnuté bambusáky a celý soutok Labe s Metují, byl doslova prošpikován. Večer před lovem patřil klábosení u táboráku a pití piva. Nikdo se nemohl dočkat čtvrté hodiny ranní, kdy do vody „žbluňklo“ hejno nastražených rybiček a začalo rodeo. Štiky braly jako pominuté, většinou 50 – 60 cm, nechyběly ani větší 70 – 90 a na břeh se podívala i nějaká metrovka.
Byl to opravdový ráj, zázrak však netrval věčně. Štičí hejna začala pomalu řídnout a postupně mizely i bambusové pruty. Zdolávání rozzuřeného krokodýla, s dlouhýmštikovákem, se nedá zapomenout.Ještě dnes mi v uších zní charakteristický zvuk hrčícího roláku.

Panečku, to byly časy...
Jeden z prutů, který jsem při lovu štik používal, byl bambusový Tokoz1221 a musím říct, že mi pomohl zdolat spoustuzubatých krásek. O bambusáky jsem časem přišel, nedávno se mi však podařilo tento vzácný kousek znovu získat a jsem moc rád, protože mi připomíná moje klukovské roky a rybaření na rodném Labi.
Bambusový prut TOKOZ – 1221 L
Třídílný, luxusní, s držákem pro naviják, vývodní a koncové očko s achatinovou vložkou, ostatní očka drátěná, můstková. Tyto pruty jsou s obroušenými kolénky, zpevněny hedvábím u jednotlivých kolének a ukončeny gumovým knoflíkem.
Délka prutu: 3 x 150 cm




Bambusový prut TOKOZ – 1221
Pruty kombinované
Tokoz vyráběl poměrně početnou sérii č.13. Jednalo se o kombinované pruty pro chytání na těžko, plavanou nebo položenou. Spodní díly z tonkinu špička vždy štípaná. Výhodou těchto modelů byla příznivá cena v poměru s kvalitou. Štípané pruty byly pochopitelně lepší, ovšem i přiměřeně dražší.

Rybářský katalog 1955
Štípané pruty
Jemné štípané proutky v kombinaci s vrhacími navijáky, způsobily v rybářském sportu doslova revoluci. Slabé imitace a skleněné vlasce umožňovaly daleké hody, kterým nemohly robustní pepřáky a ostatní předválečná bidla konkurovat. Mezi absolutní špičku patřily lehké štípané pruty muškařské, které jsou ceněné dodnes. Pruty se vyráběly nejčastěji dvou a třídílné. Bylo jich opravdu hodně a některé si představíme.

Různé typy štípaných prutů z katalogu
TOKOZ – 1437
Dvoudílný muškařský prut z vybraného štípaného tonkinového dřeva. Šroubovitý držák navijáku, spojky mosazné černě oxidované.
Vývodní a koncové očko s alchatinovou vložkou, ostatní ocelová.
Počet oček: 7
Délka: 280 cm
Váha: 240 g
Síla konce špičky: 2,5 mm
Síla paty prutu: 11 mm
Délka korkové rukojeti: 30 cm


Muškařský prut TOKOZ – 1437
TOKOZ – 1470
Prut pro těžkou přívlač ze štípaného tonkinu, se dvěma špičkami.
Délka: 320 cm
Váha: 480 g
Síla konce špičky: 3,5 mm
Síla paty prutu: 14 mm
Spojky: mosazné, černě oxidované
Délka korkové rukojeti: 45 cm, se šroubovitým držákem navijáku
Prut se dvěma špičkami pro měkčí a tvrdší akci
Logo starý motiv převzaté od firmy Rousek
Celý prut hustě vyvázán červeným hedvábím
Všechna očka s achatinovou vložkou

TOKOZ – 1470 s plátěným pouzdrem
TOKOZ – 1472
Univerzální, pětidílný prut, se třemi špičkami patřil svého času k nejprodávanějším. Díky třem možným kombinacím, sloužil k chytání na plavanou, položenou i přívlač.
1. verze – třídílný, střední akce, délka 300 cm
2. verze – třídílný, těžší akce, délka 270 cm
3. verze – dvoudílný, těžká akce, délka 200 cm
Spojky mosazné, černě oxidované
Rukojeť korková se šroubovitým držákem navijáku
Celý prut hustě vyvázán zeleným a červeným hedvábím


TOKOZ – 1472 ve špičkovém stavu

Různá provedení modelů 1470 a 1472
TOKOZ – 1493
Dvoudílný univerzální prut
Délka: 300 cm
Váha: 450 g
Síla konce špičky: 3,5 mm
Síla paty prutu: 12,5 mm
Délka korkové rukojeti: 50 cm
Šroubovitý držák navijáku
Spojka mosazná, černě oxidovaná
Všechna očka s achatinovou vložkou

TOKOZ – 1493

Detail značení
Štípané pruty byly dokonale strojně i ručně zpracované a je věčná škoda, že nemohou vyprávět. Některé jsou hodně opotřebované, jiné vypadají jako nové, to podle toho, jaký osud jim život připravil. Ve sbírce mám pruty, které nebyly u vodynikdy, nebo třeba prut, se kterým byl majitel na rybách jenom jednou a hned při první výpravě na něj zdolal pěkného kapra. Pak šel na vojnu a k rybám se vrátil až za dvacet let. Mnoho prutů má naopak vzhled válečných veteránů, svoje kouzlo však neztratily, ba naopak. Vždyť každý šrám je vrstevnicí mapy života a dokladem o proběhlých bitvách. Staré pruty jsou prostě krásné.

Retro rybaření

Štípaný prut v akci

Ukázka firemní dokumentace prutu
A to je pro dnešek všechno, příště si posvítíme na další výrobky n.p. TOKOZ.

Máte doma nějaké poklady rybářské historie? Napište o nich a případně zařadíme do rubriky nebo odkoupíme.
Autor: Zdeněk Hofman
Foto a reprodukce: Lenka Hofmanová
Zdroj: Rybářský věstník, Rybář, rybářské katalogy, archivář Pepa Vosa, internet a pamětníci
Chorchus>Díky za přízeň, knižní vydání není špatný nápad…
malamut>Máš krásné vzpomínky, to je paráda. Rozkoš se však nakonec proslavila trofejními kapry a líny. To už je ale jiná kapitola, tak třeba někdy příště …
viking> tam nad jezem kdysi stál barák, dnes je tam parkoviště, a můj strejda, už je v nebi, a teta s bratranci bydleli přes silnici, v baráku u splavu bydleli Kaněrovi, a ti věděli o každý rybě pod splavem, mě bylo tehdy tak deset, ale brali mě tam, chytaly se tam tak sedmdesátky, ale bylo jich dost, tehdy se tam lapil i slušnej duhák a na splávek a bramboru i kapr, docela pěknej, když pustili náhon na fabriku, ten zákrut byl bez vody a lovili jsme tam raky, a ve starým náhonu stály pěkný štiky a půlmetroví tloušti, ale ty doby jsou už v prdeli, jen když tam jedu na Rozkoš, tak vzpomínám na ty doby :-) Taky jsme pod splavem občas našli starý mince z předdruhý války,prostě tam bylo moc fajn. A na strejdu vzpomenu pokaždý, co tam jedu, teta tam dodnes bydlí.
malamut>Máš pravdu, přivaděč tekl z Úpy a do Metuje tekla voda z Rozkoše. No, třeba to některá vzala po proudu. Všeobecně se ale ví, že utíkaly přivaděčem a že jich byly stovky. Bylo jich ve Skalici taky hodně?
Moc hezký čtení, jen ty štiky co odplavaly z Rozkoše přivaděčem se nedostaly do Labe Metují, ale Úpou. Jako kluci jsme je lovili v Český Skalici pod splavem. Divím se, že na to nepřišel Palivec, protože on ví úplně všecko a ještě k tomu nejlíp.
A jeste obrazek jednoho z mych krasavcu
Tak jsem se konecne dockal. Uz jsem nejakou dobu vyhlizel, kdy na me zamava Retruv zdar. Dik za pohlazeni duse :-) krasa.
Palivec> Ale v dobrých letech. Relativně.
palivec,ja v ty dobe uz zaslouzilej pubertak,vyhraval jsem strelecky zavody a jezdil brigadnicit na pstruhovej revir,krasny casy,zadny zapraskany multikulti,bezdomovci,exekutori a podobne,zadny strachy a nejistoty. :-)
Klobasa> A já už byl starý chlap. Relativně.
Ovšem ten pán na foto má pouze tepláky, co se tváří býti pumpkami.
Můj kamarád starý, který se věnuje motorkám-veteránům, investoval a zakoupil sobě v Praze na míru šité boty kožené vzoru dobového, stejně tak kabátek tweedový a pumpky si nechal šíti. I koženou kuklu nosí a originál brýle.
Já tyhle fanatiky obdivuji, či jde o rybářský vercajk, nebo o veterány.
Já zase trochu sbírám staré knihy a tisky.
Moc pěkné, pro mě až k neuvěření ten rok 1978 a stavy štik v tomto roce, když jsem býval asi roční batole:-))
Jedním slovem paráda.
Opět krásné počtení, čekám už jen, až to vyjde knižně :-)